#مهسا_امینی
بررسی مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱

بررسی مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱

شبِ زنانه‌ی سینما

در ادامه‌ی روند اتفاقات عجیب و غریب سال گذشته، مراسم گلدن گلوب امسال نیز تحت تاثیر ویروس کرونا تا حد زیادی غیر حضوری برگزار شد و برندگان در خانه‌هایشان جوایز را دریافت کردند. مراسم به میزبانی تینا فی از نیویورک و ایمی پاولر از بورلی هیلتون آغاز شد. اجرای مراسم با وجود اینکه از حضور و اشتیاق چهره‌ها و رسانه‌ها بی بهره بود اما طرز برگزاری مجازی آنقدر قابل توجه بود که توانست کل ماجرا را هیجان انگیز و قابل توجه نشان دهد. به سیاق همیشه جوایز یکی یکی صاحبان خود را شناختند و مراسم با ریتم تند و البته شوخ‌طبعانه‌‌اش جلو رفت. در مورد جوایز تلویزیونی اوضاع تقریبا مطابق انتظار پیش رفت اما در بخش جوایز سینمایی، جوایز اصلی تا حدودی غیر قابل پیش‌بینی‌ بودند. خصوصا در اهدای جایزه‌ی بازیگران. در بخش زیر سعی می‌کنیم مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱ را در چند بخش اصلی بررسی کنیم و بدانیم کجا اوضاع مطابق انتظار جلو رفت و کجا بر خلاف آن.

بهترین فیلم؛ تاثیر غیرقابل انکار سیاست بر سینما

سال گذشته احتمالا کلوئی ژائو تصور نمی‌کرد که سخرانی‌های پی در پی دونالد ترامپ درباره‌ی ویروس کرونا در مجامع مختلف و استفاده از لفظ «ویروس چینی»، شانس او را برای کسب جوایز سینمایی سال افزایش دهد. در طول ۷۸ دوره‌ی برگزاری مراسم گلدن گلوب این اولین بار است که فیلمی به کارگردانی یک زن توانست جایزه‌ی بهترین فیلم مراسم را به دست آورد. همچنین او به عنوان تهیه‌کننده – البته در کنار مک دورمند – نیز تبدیل اولین زن آسیایی شد که برنده‌ی بهترین فیلم درام سال می‌شود.  شب اهدای جوایز گلدن گلوب ۲۰۲۱ شب تاریخ سازی کلوئی ژائو و فیلم Nomadland لقب خواهد گرفت. او توانست جایزه‌ی بهترین کارگردانی را نیز در لیستی که نام‌هایی چون دیوید فینچر و آرون سورکین در آن به چشم می‌خورد از آن خود کند و زنانه‌ترین شب تاریخ گلدن گلوب را رقم بزند.

بررسی مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱
کلوئی ژائو کارگردان فیلم Nomadland؛ برنده‌ی بهترین فیلم و بهترین کارگردانی
دیوید فینچر با منک هم نتوانست بهترین کارگردان سال شود

شاخه‌ی بهترین فیلم کمدی یا موزیکال نیز از اتفاقات سیاسی سال گذشته بی بهره نماند و جایزه به Borat 2، فیلم مورد علاقه‌ی جو بایدن رسید. در رشته‌ی بهترین فیلمنامه با توجه به علاقه‌ی مفرط مطبوعات خارجی هالییود به آرون سورکین، تقریبا مسلم بودن که فیلم The Trial Of Chicago 7 بهترین فیلمنامه را خواهد برد. سورکین حتی در سال ۲۰۱۵ با اینکه فیلم استیو جایز در رشته‌ی بهرین فیلم نامزد نشده بود توانست بهترین فیلمنامه را برای نگارش این داستان از آن خود کند.

 از نکات جالب توجه در اهدای جوایز اصلی (بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردان و بهترین فیلم)  بی توجهی کامل به دیوید فینچر است. فرار جوایز از فینچر همچنان ادامه دارد و فیلم Mank نیز مثل هفت، فایت کلاب، زودیاک و شبکه اجتماعی نتوانست جایزه‌ای برای فینچر به ارمغان بیاورد. منکِ فینچر با اینکه بیشترین تعداد نامزدی را در بین سایر رقبا داشت، دست خالی از مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱ بیرون آمد. 

بهترین بازیگران؛ اقبال بلند جوان‌ها

با اینکه فیلم The Father هنوز در ایران در دسترس نیست اما تمام نقد‌های خارجی از هنرنمایی خیره‌کننده آنتونی هاپکینز خبر می‌دادند. هاپکینز تا به حال موفق به کسب جایزه گلدن گلوب نشده و امسال می‌توانست برای اولین بار این مهم ممکن شود که جایزه به چادویک بوزمن فقید برای هنرنمایی در فیلم Ma Rainey’s Black Bottom رسید. گری اولدمن هم می‌توانست از اصلی‌ترین کاندیداهای این جایزه باشد که در ادامه‌ی روند بی توجهی به Mank  او نیز از کسب این جایزه بازماند. بهترین بازیگر مرد برای فیلم کمدی یا موزیکال نیز مطابق انتظار به ساشا بارن کوهن رسید. 

اما شاید سخت‌ترین تصمیم‌گیری برای اهدای جایزه امسال در بخش زنان رخ داده. سالی که تمامی بازیگران زن در کمال وقار و هنرمندی در هر فیلمی که حضور داشتند چون گوهری درخشان خوش درخشیدند و تحسین‌ منتقدان و مخاطبان را به همراه داشتند. گمانه زنی‌های زیادی در این مورد می‌شد. عده‌ای با توجه به اشتیاق اعضای هیيت داوران گلدن گلوب در اهدای جایزه به بازیگرانی که قبل‌تر موفق به کسب جایزه نشده بودند و همچنین نقش‌آفرینی یک تنه‌ی کری مولیگان در فیلم Promising Young Woman  او را شانس اول کسب جایزه می‌دانستند اما نمی‌شود از نقش‌آفرینی فرانسیس مک دورمند در Nomadland غافل شد. به همین خاطر این دو کاندیداهای اصلی کسب جایزه‌ی بهترین بازیگر زن در فیلم درام بودند. اما جایزه به آندرا دی برای فیلم The United States vs. Billie Holiday رسید.

بررسی مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱
واکین فینیکس در حال خواندن نام بهترین بازیگر نقش اصلی زن

با توجه به اینکه اسم مریل استریپ از بین نامزد‌های بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی خط خورد، رقابت در این بخش آسان شد و به رزمند پایک برای نقش‌آفرینی در فیلم I Care a Lot و ماریا باکلوای بلغاری برای فیلم Borat 2 محدود شد که در نهایت رزمند پایک به این موفقیت نائل آمد. بهترین بازیگر زن در نقش مکمل نیز به جودی فاستر برای فیلم موریتانی‌ها رسید.

بخت بلند و خوش‌شانسی‌های پیاپی سریال The Queen’s Gambit همچنان  ادامه داشت و این سریال توانست جایزه‌ی بهترین سریال و همچنین بهترین بازیگر نقش اصلی زن را برای آنیا تیلور جوی به ارمغان بیاورد. اما تاج  و تخت حکمرانی بر تلویزیون با واسطه‌ی دو سریال گامبی وزیر و The Crown در دست نتفلیکس باقی ماند و جاش اوکانر و زوجش، اما کورین، در سریال The Crown، هر دو موفق کسب جایزه‌های اصلی شدند. با برنده شدن جیلین اندرسون برای سریال تاج، قدرتنمایی تیم بازیگری این سریال به اوج رسید.

بررسی مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱
رزمند پایک برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای فیلم کمدی یا موزیکال
بررسی مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱
جیلیان اندرسون برنده‌ی نقش مکمل زن برای سریال The Crown

بهترین سریال‌ها، بهترین فیلم خارجی زبان و بهترین انیمیشن؛ سال انتخاب‌های سخت

در بین بهترین سریال‌های تلوزیونی درام، کار تقریبا مشخص بود. سه سریال از بین مجموعه‌های اورجینال نتفلیکس، ادامه‌ی سلطنت این شبکه را تضمین کرد. شاید جدی‌ترین رقیب The Crown  سریال  The Mandalorian محصول شبکه Disney Plus است که نتوانست سریال تاج را شکست دهد. در بخش بهترین مینی سریال پخش شده باز هم نفلیکس برنده شد و The Queen’s Gambit نشان داد نه تنها در مردم که در بین اهالی رسانه و منتقدان نیز اثر مهمی تلقی می‌شود.

یکی از بزرگترین رقابت‌های امسال چه در گلدن گلوب ۲۰۲۱ و چه در مراسم اسکار پیش رو در رشته‌ی بهترین فیلم خارجی زبان و بین دو فیلم Minari  و Another Round است. در مقاله‌ای در سایت سرگرمی به پیش‌بینی وضعیت این دو فیلم و شانس هر کدام برای کسب جوایز پرداخته‌ایم که از اینجا می‌توانید آن را مطالعه کنید. اما در گلدن گلوب Minari توانست برنده شود تا سینمای آسیا، مخصوصا شرق آسیا، یک بار دیگر فرهنگ و هنر غنی خود را به رخ بکشد. دو فیلم مهم سال که گمانه‌هایی از حضور آن‌ها در بین بهترین فیلم‌های اسکار نیز هست به میان آمده و ممکن است چون پارسال شاهد شگفتی دیگری در مراسم اسکار ۲۰۲۱ باشیم.

یکی دیگر از انتخاب‌های سخت سال،  برگزیدن یکی از دو فیلم Soul و Wolfwalker به عنوان بهترین انیمیشن سال بود. در مقاله‌ی دیگری نیز به بررسی این دو انیمیشن قدرتمند پرداختیم که از اینجا قابل رویت است. اعضای هیئت داوران گلدن گلوب ۲۰۲۱ روحِ دیزنی را لایق کسب عنوان برگزیده‌ی سال دانستند. این اتفاق شاید نتیجه‌ی تبلیغات گسترده و قدرت کمپانی دیزنی در پخش آثارش باشد چرا که انیمیشن Wolfwalkers اگر از نظر داستانی و سینمایی، بالاتر از Soul نباشد، قطعا پایین‌تر نیست.

بررسی مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱
میزبانان مراسم؛ تینا فی و ایمی پاولر
بررسی مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱
لحظه‌ی اعلام برنده‌ی بهترین نقش اصلی مرد برای فیلم کمدی یا موزیکال

مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۱ با وجود تمام محدودیت‌ها و اتفاقات ناخوشایند سال گذشته با وقار کامل برگزار شد. این مراسم پر از لحظات به یادماندنی و سخرانی‌های پر مغز بود. از جمله‌ صحبت‌های جین فاندا که جایزه‌ی یک عمر دستاورد هنری سیسیل ب. میل به او اهدا شد. او در سخنرانی نسبتا بلندش از جادوی داستان‌ها گفت؛ اینکه داستان‌ها می‌توانند مردم را متحول کنند آن هم در دوران سخت و بحران زده‌ی حال حاضر. با با نام بردن تک تک فیلم‌های مهم سال از تاثیری که آن‌ها بر وجودش گذاشته نام برد و دلیل تاثیرگذاری ادیان بزرگ الهی و پیامبرانشان را در داستان دانست‌، داستان‌هایی که توانسته‌اند در قلب و جان ما رسوخ کنند. همچنین کلوئی ژائو با اشاره به سال سختی که گذرانده‌ایم از دیالوگ مهم فیلمش استفاده کرد و گفت: ما خداحافظی نمی‌کنیم، می‌گوییم پایین جاده همدیگر را می‌بینیم و از ما دعوت کرد تا از این مسیر دشوار زندگی، نهایت لذت را ببریم. سینما و تلویزیون به روایت گلدن گلوب به پایان سال خود رسیدند. با آرزوی اینکه داستان‌ها در آینده‌ی پیش رو بیشتر بتوانند ما را به یکدیگر نزدیک کنند. 

نظرات خود را با ما در مورد این مراسم و جوایز اهدا شده،‌ حتما در میان بگذارید.


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا