بازی‌های Call of Duty به این زودی‌ها به ایکس باکس گیم پس نمی‌آیند

سونی اجازه نمی‌دهد!

بازی های Call of Duty در گیم پس

با توجه به قرارداد چندین ساله سونی و اکتیویژن بلیزارد، به نظر می‌رسد که بازی های Call of Duty تا چند سال آینده اجازه انتشار روی ایکس باکس گیم پس را ندارند! 

همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، مایکروسافت در اوایل سال جاری میلادی کمپانی نامدار اکتیویژن بلیزارد را با ارزش ۶۸.۷ میلیارد دلار خریداری کرد؛ معامله‌ای که مالکیت استودیوهای سرشناسی از جمله تری‌آرک، اینفینیتی وارد و بلیزارد اینترتینمنت را در اختیار ردموندی‌ها قرار می‌دهد و از همه مهم‌تر، از این پس ایکس باکس صاحب اصلی سری کال آو دیوتی خواهد بود.

البته، دقت داشته باشید که این معامله تاریخی هنوز قطعی و نهایی نشده و هم اکنون مراحل قانونی خود را در سازمان‌های نظارمی شماری از کشورها از جمله آمریکا و بریتانیا طی می‌کند. در همین حین، چند ماه پیش بود که فیل اسپنسر، رئیس کل بخش گیمینگ مایکروسافت، در پیامی خاطرنشان کرد که اگر این معامله تکمیل شود، بسیاری از آثار محبوب اکتیویژن بلیزارد نظیر اورواچ و کال آو دیوتی را به سرویس اشتراکی خود یعنی ایکس باکس گیم پس اضافه می‌کند.

در همین راستا، شواهد امر گویای این موضوع است که حتی در صورت تکمیل خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، بازی های Call of Duty لااقل تا چند سال آینده به گیم پس راه نمی‌یابند. دلیل اصلی آن هم این است که بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی در اوایل نسل هشتم یک قرداد چندین ساله با اکتیویژن تنظیم کرده که به دنبال آن، باید برخی از محتواهای بازی در انحصار کنسول‌های پلی استیشن باشد.

از طرفی، در این قرارداد نوشته که عناوین بعدی مجموعه نیز باید برای پلی استیشن نیز عرضه شوند. بر این اساس است که فعالان معتقد هستند حداقل تا سه سال آینده تمامی بازی‌های جدید کال آو دیوتی به طور چند پلتفرمی منتشر خواهند شد. در این بین، ظاهرا حتی بعد از تصاحب اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، این کمپانی تا اتمام دوره قرارداد اجازه ندارد تا شماری از عناوین کال آو دیوتی را روی گیم پس قرار دهد.

بدین ترتیب، حتی اگر سازمان‌های نظارتی نیز این معامله را تایید کنند، احتمالا تا سه سال آینده هیچ کدام یک از بازی‌های جدید سری کال آو دیوتی روی گیم پس منتشر نخواهند شد. هرچند، ممکن است تعدادی از عناوین قدیمی مجموعه به صورت رایگان در دسترس مشترکین قرار بگیرد.

این در حالی است که فیل اسپنسر در گذشته در این خصوص گفته بود:

ما قصد داریم شماری از بازی های محبوب اکتیویژن بلیزارد نظیر اورواچ، دیابلو و کال آو دیوتی را به سرویس گیم پس بیاوریم تا از این طریق به گسترش جامعه مخاطب‌ها ادامه دهیم. با ارزش بیشتری که برای بازیکنان قائل می‌شویم، امیدوار هستیم که به رشد گیم پس ادامه دهیم و جذابیت‌های آن را تا گوشی‌های هوشمند و سایر پلتفرم‌ها گستردش دهیم.

همان‌طور که در ابتدای خبر اشاره شد، در حال حاضر سازمان‌های نظارت بر بازار و رقابت معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت را به دقت بررسی می‌کنند. سازمان بازار و رقابت عربستان به عنوان اولین نهاد نظارتی این معامله را تایید کرده، اما سازمان نظارتی بریتانیا با اشاره به چند نگرانی عمده در این پرونده، خواستار آغاز فاز دوم تحقیقات گسترده خود شده است.

این نهاد نگرانی‌هایی درباره بازارهای نوظهور دیگر همچون سرویس‌های اشتراکی و بازی‌های ابری مطرح کرده و جدا از آن، معتقد است که شرکت سونی تحت تاثیر معامله اکتیویژن بلیزارد قرار خواهد گرفت. در واقع، این سازمان مدعی است که اگرچه این معامله در کوتاه مدت تاثیر چندانی در رقابت بازار نگذارد، اما این موضوع در زمان عرضه کنسول‌های نسل دهم ایکس باکس و پلی استیشن به سونی لطمه وارد خواهد کرد.

علاوه بر این‌ها، سونی این معامله را به ضرر صنعت بازی‌های ویدیویی می‌داند. به گفته ژاپنی‌ها، کال آو دیوتی در میان بازیکنان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است و عرضه انحصاری این مجموعه برای ایکس باکس یا انتشار رایگان آن در گیم پس می‌تواند در انتخاب کنسول از سوی کاربران به شدت تاثیرگذار باشد؛ موضوعی که قوانین رقابت در بازار را نقض می‌کند.

با استناد بر این گفته‌ها، تایید این معامله از سوی سازمان‌های نظارتی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید منتظر ماند و دید که در آخر شرکت مایکروسافت می‌تواند مالکیت اکتیویژن بلیزارد را به دست بگیرد یا خیر! ناگفته نماند که اگر همه چیز مطابق با برنامه‌ریزی‌ها پیش برود، این خرید در اوایل سال مالی ۲۰۲۳ میلادی نهایی خواهد شد. هرچند،  برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که این معامله به این زودی‌ها تکمیل نمی‌شود.

لازم به ذکر است که بازی مورد انتظار Call of Duty Modern Warfare 2 به عنوان جدیدترین بازی مجموعه در تاریخ ۲۸ اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی (ششم آبان ماه) برای کنسول‌های پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس و همچنین پلتفرم رایانه شخصی منتشر می‌شود. علاوه بر اثر مزبور، بازی کال آو دیوتی وارزون ۲ نیز در تاریخ ۱۶ نوامبر امسال (۲۵ آبان ماه) به طور رایگان در دسترس تمام کاربران قرار خواهد گرفت.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با انتشار بازی های Call of Duty در ایکس باکس گیم پس چیست؟ به نظر شما، آیا عرضه این عناوین تا چه میزان در رشد و گسترش جامعه سرویس اشتراکی ردموندی‌ها تاثیرگذار خواهد بود؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا