بهترین بازی های سبک بقا را بشناسید

ترس، بقا، مبارزه و کاوش، ترکیبی بی نظیر برای بازی بی نظیر!

بازی های سبک بقا

بازی های سبک بقا همیشه از جمله سرگرم کننده‌ترین و البته گاهی از جمله سخت‌ترین بازی‌ها بوده که می‌توانند شما را در شرایطی که هرگز در دنیای واقعی تجربه نخواهید کرد، قرار می‌دهند. در این مطلب نگاهی به بهترین بازی های سبک بقا خواهیم داشت.

بازی های سبک بقا طی سال‌های اخیر به شکل قابل توجهی محبوب شده و این گمان وجود داشته که در آینده محبوبیت آن‌ها بیش از پیش نیز شود. بازی های سبک بقا محل نوآوری توسعه دهندگان بوده و هر بازی با جزئیاتی مختص به خود توسعه یافته که آن را نسبت به دیگری متمایز می‌کند. ما در دنیای این بازی‌ها، عناوینی کارتونی را تجربه کرده‌ایم و این در حالی بوده که توسعه دهنده‌ای دیگر تلاش کرده واقع گرایانه‌ترین بازی سبک بقا در جهانی باز را ارائه دهد. به عبارتی تنوع بازی‌های این سبک به حدی زیاد بوده که تقریبا هر کاربری می‌تواند حداقل یک بازی مناسب خود در این سبک بیابد.

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد، بازی‌های سبک Survival محل نوآوری توسعه دهندگان بوده و این یعنی نه تنها بزرگ‌ترین استودیوهای بازی سازی، بلکه کوچک‌ترین استودیوهای مستقل نیز نگاهی به این سبک جذاب داشته و به سرگرم کردن کاربران پرداخته‌اند. از همین رو در این مطلب قصد داریم نگاهی به بهترین بازی های سبک بقا داشته باشیم.

Valheim

پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی، لینوکس

بازی Valheim به قطع یکی از بهترین بازی‌های مستقل سال‌های اخیر است. این بازی تقریبا هر کاری که در بازی‌هایی چون Terraria و Minecraft می‌توان انجام داد را در اختیار کاربران قرار داده، با این حال درجه سختی آن نیز افزایش یافته تا کاربران چالش‌هایی واقعی پیش روی خود داشته باشند. به طور کلی بازی Valheim به آسانی قدرت جذب هر کاربری را داشته، با این حال نباید فراموش کرد که دشمنان این بازی قدرتمند بوده و نمی‌توان دست خالی به سراغ آن‌ها رفت.

به باور ما اگر به دنبال چالش‌هایی واقعی برای بقا، دسته‌های عظیم دشمنان و باس فایت‌هایی حماسی در دنیایی جذاب هستید، باید به تجربه بازی Valheim بپردازید.

Grounded

پلتفرم‌ها: ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی

بازی Grounded یکی از خاص‌ترین بازی‌های سبک بقا طی سال‌های اخیر است. داستان جذاب انسان‌های میکروسکوپی و تلاش برای بقا در حیاط پشتی یک خانه، دقیقا همان چیزی بود که پس از انتشار متوجه شدیم به آن نیاز داریم! به عبارتی، چیز ترسناکی در حیاط پشتی خانه وجود ندارد، مگر اینکه شما تبدیل به انسان‌هایی کوچک شده باشید که مورچه‌های برای شما به اندازه غول‌های افسانه‌ای شده باشند!

این پیچش داستانی زیبا در بازی Grounded، شما را حریف مورچه‌ها، عنکبوت‌ها و بسیاری موجودات کرده و همچنین از شما می‌خواهد تا برای بقا به ساخت مقر با استفاده از مواد پیدا شده در حیاط پشتی خانه بپردازید. بازی Grounded چه به صورت تک نفره و چه به صورت گروهی بسیار جذاب بوده و یکی از بهترین بازی‌های سبک بقا در سال‌های اخیر است.

Raft

پلتفرم‌ها: رایانه شخصی

اگر به دنبال عنوانی متفاوت در سبک بقا هستید، باید بازی Raft را زیر نظر داشته باشید. بازی Raft شما را به ماجراجویی در جزیره‌ها و در نهایت در دریا می‌برد. شما داستان خود را با تلاش برای بقای رو یک قایق آغاز کرده و در ادامه با استفاده از همان قایق باید به کشف جزیره‌ها بپردازید. اما کشف جزیره‌ها با وجود کوسه‌های آدم خوار کار آسانی نیست! بازی Raft در دو حالت تکی و چند نفره بسیار جذاب است.

Frostpunk

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

برخی از بازی‌های سبک بقا، تمرکز زیادی بر دنیای حقیقی ما داشته و شما به معنای واقعی باید راه زنده ماندن در شرایط سخت را بلد باشید. شما در بازی ماینکرفت شاید گرسنه شوید، اما این موضوع خطر جدی برای شما نیست. اما در بازی Frostpunk، گرسنگی به سادگی می‌تواند سبب از بین رفتن شما در بازی، پس از تجربه‌ای سخت شود. این بازی از دوربین بالا به پایین (Top-Down) بهره برده و تجربه‌ای نفس گیر و البته جذاب را ارائه می‌دهد.

در بازی Frostpunk، تنها مدت زمان کوتاهی غفلت نیاز بوده که جمعیت منطقه شما رو به افول رفته یا تنگ آمدن وضعیت سبب جنگ داخلی شود. هدف شما در بازی Frostpunk زنده نگه داشتن تمام افراد بوده و این کار نه تنها ملزم جمع آوری آذوقه، بلکه نیازمند پاسخ به پرسش‌های سخت و تصمیم گیری‌های سخت‌تر است!

Minecraft

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، پلی استیشن ویتا، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، نینتندو 3DS، نینتندو Wii U، نینتندو سوییچ، رایانه شخصی، اندروید، آی او اس

بازی Minecraft احتمالا مهم‌ترین بازی جهان باز سبک بقا در یک دهه اخیر باشد. فارغ از اینکه چه احساسی نسبت به این بازی داشته باشید، باید قبول کرد که توسعه دهندگان ماینکرفت موفقیتی خیره کننده کسب کرده و بازی‌های سبک بقا را چندین پله پیشرفت داده‌اند.

مکانیسم‌های بازی ماینکرفت بسیار ساده بوده و البته همین موضوع است که کاربرانی از همه رده سنی را به خود جذب کرده است. بازی ماینکرفت شما را وارد ماجراجویی‌ها ساده ولی جذاب کرده که می‌تواند شما و تمام دوستانتان را سال‌ها به خود درگیر کند.

Terraria

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، پلی استیشن ویتا، ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، نینتندو 3DS، نینتندو سوییچ، رایانه شخصی، اندروید، آی او اس، مک، لینوکس

اگر عاشق بازی ماینکرفت هستید، اما دوست دارید آن را در حالت دو بعدی نیز تجربه کنید، بازی Terraria برای شما ایده آل خواهد بود. توسعه دهندگان بازی‌های تراریا و ماینکرفت رابطه بسیار عالی داشته و حتی به طور مستقیم به نام یکدیگر در بازی خود اشاره می‌کنند. بازی Terraria از نظر گیم پلی چیزهای بیشتری نسبت به ماینکرفت برای عرضه دارد. این بازی باس‌های بیشتر، دانجن‌های درگیر کننده‌تر و بسیاری مراحل جذاب دارد. به عبارت دیگر بازی تراریا هر آنچه که می‌توان در یک بازی دو بعدی انتظار داشت را ارائه کرده است.

The Forest

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، رایانه شخصی

بازی The Forest در زمان عرضه اولیه در شبکه استیم با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کرد. این عنوان از لحاظ گیم پلی نسبتا قوی بود، با این حال محتوای چندانی برای عرضه نداشت. داستان بازی نیز نیمه کار بود و مکانیسم‌های بازی به شکلی که باید، عمل نمی‌کردند. تمام این مشکلات برای از بین رفتن یک بازی کافی هستند، اما توسعه دهندگان آن با تلاش شبانه روزی توانستند با عرضه به روزرسانی‌های پیاپی آن را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های سبک بقا کنند.

نسخه نهایی بازی سبب جذب میلیون‌ها کاربر شد که در این بازی سبک ترس و بقا به دنبال رازها بودند. در زمان انتشار این مطلب نسخه ارلی اکسس دنباله بازی The Forest با نام Sons of the Forest به انتشار رسیده و باید در آینده نزدیک شاهد انتشار نسخه نهایی آن باشیم.

Don’t Starve

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، رایانه شخصی، اندروید، آی او اس، نینتندو سوییچ

مثل بازی‌های ماینکرفت و تراریا، رابطه توسعه دهندگان دو بازی Don’t Starve و The Forest بسیار عالی است. یکی از آن‌ها عنوانی سه بعدی با حضور آدم خواران بوده و دیگری عنوانی دو بعدی با بهره از دوربین بالا به پایین است که شما را با موجودات ترسناک کارتونی غافلگیر می‌کند.

بازی Don’t Starve در نگاه اول خیلی ساده بوده، اما با نگاهی دقیق‌تر متوجه می‌شوید که شباهت بسیاری به کارهای تیم برتن (Tim Burton) داشته که یکی از دلایل محبوبیت این بازی است. بازی Don’t Starve با مکانیسم‌های بقای جذاب خود و طراحی کارتونی، عنوانی به شدت دوست داشتنی و سرگرم کننده است. شما همچنین می‌توانید به تجربه بازی Don’t Starve Together با دوستان خود بپردازید.

Dying Light

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، رایانه شخصی، نینتندو سوییچ

بازی های سبک بقا تمرکز زیادی بر مراحل فرعی داشته و یکی از بهترین بازی‌ها در مراحل فرعی، بازی Dying Light است. اما نکاتی که آن را جذاب کرده، ترکیب داستانی زیبا و گیرا و جهانی وسیع با این مراحل فرعی است. این ترکیب جذاب عنوانی بسیار سرگرم کننده را در اختیار ما قرار داده است.

در این میان نباید فراموش کرد که داستان اصلی بازی Dying Light نیز به شدت جذاب بوده و شما را محو دنیای زامبی محور خود می‌کند. همچنین نباید فراموش کرد که نسخه دوم بازی Dying Light یعنی بازی Dying Light: Stay Human موفقیتی بی سابقه کسب کرده است.

State of Decay

پلتفرم‌ها: ایکس باکس ۳۶۰، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

زامبی‌ها موجوداتی عالی برای حضور در یک بازی سبک بقا بوده و همیشه کاربران را با طبیعت عجیب خود سرگرم می‌کنند. اما موضوع دیگری در کنار زامبی‌ها در سری بازی State of Decay وجود داشته که آن را تبدیل به سری بازی فوق العاده جذاب در سبک بقا کرده است. این موضوع جذاب، نیاز به بقا با استفاده از برنامه ریزی صحیح و مقر سازی و در نتیجه رویارویی حساب شده با زامبی‌ها در این سری بازی است.

ترکیب جستجو برای مواد مورد نیاز و مقر سازی، این بازی را برای هر کسی جذاب می‌کند. در پایان این بخش باید اشاره داشت که در زمان انتشار این مطلب نسخه سوم سری بازی State of Decay در دست توسعه است.

DayZ

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

دقیقا مانند بازی The Forest، بازی سبک بقای DayZ در روزهای ابتدایی عرضه حال و روز خوشی نداشت، با این حال با گذشت چندین سال از انتشار اولیه، بسیاری از مشکلات آن برطرف شده و تجربه‌ای نفس گیر از دنیایی زامبی محور را ارائه می‌دهد. بازی DayZ فاصله زیادی با یک عنوان عالی دارد، اما قدرت آن در ارائه دنیایی واقع گرایانه را به هیچ عنوان نمی‌توان انکار کرد.

بازی DayZ شما را متوجه می‌کند که در دنیایی پسا آخرالزمانی بزرگ‌ترین خطر نه زامبی‌ها، بلکه دیگر انسان‌های نجات یافته هستند که با تدابیر شیطانی خود می‌توانند همه چیز شما را از بین ببرند!

ARK: Survival Evolved

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ، اندروید، آی او اس، مک، لینوکس، رایانه شخصی

جذابیت بازی ARK: Survival Evolved آغاز بازی بدون هیچگونه وسیله و تلاش برای به دست آوردن وسایل مورد نیاز برای بقا و رویارویی با تهدیدهای ما قبل تاریخی است. بازی ARK: Survival Evolved بقا را به بهترین شکل معنی کرده و شما برای زنده ماندن باید با مشت زدن به درختان و به دست آوردن مواد خام، یک زندگی کامل بسازید.

دیگر بخش جذاب بازی ARK: Survival Evolved نیاز به رام کردن دایناسورها است! بله کاملا درست شنیدید؛ شما می‌توانید در این بازی دایناسور رام کرده و به کمک آن‌ها به شکار دیگر دایناسورها بروید. یک لحظه تصور کنید که شما سوار بر تیرکس، مسلسل به دست در حال شکار دایناسور هستید؛ جذاب است!

Rust

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی، مک

بازی DayZ از جمله اولین بازی‌هایی بود که سبک بقای واقع گرایانه را به میان آورد، اما این بازی Rust بود که توانست تجربه‌ای کامل از این سبک را ارائه دهد. بازی Rust دسته‌های زامبی را از میان برداشته و تمرکز خود را بر مبارزه انسان در برابر انسان قرار داده است. نا گفته نماند که اطلاعات بازی Rust پس از مدتی به طور کامل از بین رفته و کاربران باید از نو بازی را آغاز کنند و به لطف این قابلیت، هیچ کاربری بیش از حد قوی نخواهد شد.

بازی Rust نیازمند تلاش مداوم، ساخت مقر مناسب و همچنین سلاح مناسب برای بقا است. بقا در بازی Rust به هیچ عنوان ساده نبوده و همچنین هیچکس قادر به فرار از مخاطرات این بازی نخواهد بود!

No Man’s Sky

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس، نینتندو سوییچ، رایانه شخصی

بازی No Man’s Sky در زمان عرضه مضحکه خاص و عام شده بود و همین موضوع باعث شد توسعه دهندگان به دنبال راهی اساسی برای زنده نگه داشتن این بازی بیافتند. این بازی در همان ماه‌های ابتدایی عرضه به طور کامل خالی از کاربران شد و پروژه‌ای شکست خورده نام گرفت.

اما طی سال‌ها با عرضه به روزرسانی‌هایی خیره کننده توانست نظر میلیون‌ها کاربر را جذب کرده و حال در سال ۲۰۲۳ یکی از بهترین و پر طرفدارترین بازی‌های سبک بقا است. بازی No Man’s Sky بدون شک یکی از بهترین بازی‌های سبک بقا برای تجربه آنلاین بوده و به هیچ عنوان نباید از آن غافل شد.

Subnautica

پلتفرم‌ها: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، رایانه شخصی

اقیانوس، دقیقا مانند فضای ناشناخته ترسناک است و به همین دلیل بازی Subnautica با ارائه دنیایی ناشناخته برای عموم انسان‌ها، عنوانی بی نظیر در سبک بقا را عرضه کرده است. ترس از ناشناخته‌ها یکی از بزرگ‌ترین ترس‌های انسان بوده که در این بازی با آن روبه رو می‌شوید.

بازی Subnautica در نگاه اول یک بازی عنوانی زیبا در دریاهایی آرام است، اما شما با پیشرفت بیشتر به اعماق ترسناک اقیانوس‌ها پی برده و با ترس و واهمه به دنبال کشف رازها آن می‌روید. همچنین نباید فراموش کرد که نسخه دوم این سری بازی با نام Subnautica: Below Zero هم اکنون در دسترس است.

بازی های سبک بقا همیشه رو به پیشرفت بوده و به باور ما سال‌های روشنی پیش روی این سبک جذاب و پایان نا پذیر است. نظر شما درباره پانزده بازی معرفی شده در سبک بقا چیست؟ شما پیش‌تر به تجربه کدام بازی در این فهرست بلند بالا پرداخته‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

3.6 8 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا