#مهسا_امینی

فروش دو برابری کنسول‌های نسل نهم ایکس باکس نسبت به ایکس باکس وان

تلاش ردموندی‌ها بالاخره نتیجه داد!

کنسول های نسل نهم ایکس باکس

جدیدترین آمار و ارقام نشریه معروف فامیتسو، فروش کنسول های نسل نهم ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس در ژاپن بیش از دو برابر مجموع فروش ایکس باکس وان در آن کشور است.

با توجه به موفقیت‌های غیرقابل انکار پلی استیشن و نینتندو در صنعت بازی‌های ویدیویی، ایکس باکس از دیرباز سهم زیادی در بازار ژاپن را در اختیار نداشته و اغلب پلتفرم‌های رقیب مورد توجه بازیکنان ژاپنی قرار می‌گیرند. این در حالی است که مایکروسافت همواره برای درخشش در بازار این کشور هزینه و سرمایه‌گذاری هنگفتی انجام می‌دهد.

در همین راستا، به نظر می‌رسد که وضعیت ایکس باکس در نسل نهم به مراتب بهتر از نسل هشتم بوده؛ به طوری که کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس تا به امروز از نظر تجاری عملکرد بسیار خوبی از خود در سراسر جهان به نمایش گذاشته‌اند و مهم‌تر از همه، در میان گیمرهای ژاپنی نیز حسابی محبوب شده‌اند. اگر خاطرتان باشد، دو ماه پیش بود که در نهایت فروش کنسول های نسل ایکس باکس از پلی‌ استیشن در ژاپن پیشی گرفت و بعد از هشت سال تلاش سخت و متسمر ردموندی‌ها، دستاورد ارزشمندی برایشان  رقم خورد.

حال در تازه‌ترین خبرها، چندی پیش گزارش جدیدی از سوی فامیتسو درباره میزان فروش کنسول های نسل نهم ایکس باکس در ژاپن منتشر شد که بر اساس آن، ظاهرا تا به امروز بالغ بر ۲۶۰ هزار و ۵۰۴ واحد دستگاه در این کشور فروخته شده است. با توجه به اینکه فروش کل ایکس باکس وان در ژاپن برابر با ۱۱۴ هزار دستگاه اعلام شده، بر این اساس فروش پلتفرم‌های نسل نهم ردموندی‌ها دو برابر فروش کنسول نسل قبلی بوده است.

دقت داشته باشید که فروش ۱۱۴ میلیون واحدی ایکس باکس وان مربوط به کل دوره چرخه عمر خود است. این در حالی است که هم اکنون چیزی کمتر از دو سال از عرضه ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس می‌گذرد که بدین ترتیب، می‌توان گفت که این کنسول‌ها مسیر موفقی را در پیش دارند. ناگفته نماند که ایکس باکس وان ضعیف‌ترین عملکرد و فروش را در میان سایر کنسول‌های ایکس باکس در کشور ژاپن داشته است.

طبق آخرین گزارش ارائه شده، در هفته منتهی به سوم جولای (۱۲ تیر ماه)، فروش کنسول ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس به ترتیب از مرز ۹ هزار و ۷۵۶ و ۲ هزار و ۷۷۴ واحد عبور کرده است. در طرف مقابل، ظاهرا مدل استاندارد و دیجیتال پلی استیشن 5 نیز به ترتیب ۲۰ هزار و ۲۸ و ۴ هزار و ۳۳۳ واحد فروش داشته‌اند. با استناد بر این آمار و اقام، در حالی که ایکس باکس همچنان از رقیب خود عقب مانده، اما در مجموع بسیار موفق عمل کرده است.

البته، دقت داشته باشید که از نظر مجموع فروش کنسول‌ها، ایکس باکس همچنان فاصله زیادی با رکورد و فروش پلی استیشن دارد. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی فامیتسو، از زمان عرضه کنسول‌ها در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی، چیزی بیش از یک میلیون و ۷۲۷ هزار و ۵۴۵ واحد پلی استیشن 5 در کشور ژاپن فروخته شده است. هرچند، نینتندو سوییچ با فروش ۲۵ میلیون دستگاه همچنان در صدر جدول پرفروش‌ترین کنسول‌ها در ژاپن حضور دارد.

در میان این گفته‌ها، بهتر است اشاره کنم که چندی پیش نیک بیکر، بنیان‌گذار رسانه ایکس‌باکس ارا، در گفت‌وگویی خاطرنشان کرد که شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۲۲ میلادی از سخت‌افزار جدید مرتبط با ایکس باکس پرده برمی‌دارد. این اینسایدر هنوز جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرده و مشخص نیست که ماهیت اصلی این سخت افزار چه خواهد بود. با این حال، بیکر مدعی است که این سخت افزار از آنچه که بازیکنان انتظارش را دارند، کاملا متفاوت است.

فارغ از گزارش فوق، برد سمز، یکی از خبرنگاران حوزه تکنولوژی، پیش‎‌تر در پیامی اعلام کرد که شرکت مایکروسافت به دور از رسانه‌ها مشغول توسعه‌ی تراشه جدید برای ایکس باکس سری ایکس است. بر اساس اظهارات این ژورنالیست، به نظر می‌رسد که پروسه‌ی طراحی و آزمایش تراشه‌ی جدید کنسول از ماه‌های پیش آغاز شده و هم اکنون فرآیند تولید آن از حد زیادی پیش‌روی کرده است. او معتقد است که ردموندی‌ها به لطف سیلیکون جدید ایکس باکس، احتمالا عملکرد دستگاه را بهبود می‌بخشند و از همه مهم‎تر، ابعاد کنسول را نیز کاهش خواهند داد. گفتنی است که مایکروسافت هیچ کدام یک از این ادعاها را تایید یا تکذیب نکرده و صحت آن‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با فروش دو برابری کنسول های نسل نهم ایکس باکس نسبت به ایکس باکس وان چیست؟ به نظر شما، آیا مایکروسافت می‌تواند سهم زیادی از بازار بازی‌ها در ژاپن را تصاحب کند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا