پلی‌استیشن 5 | هر آنچه باید از کنسول PS5 بدانید

پلی‌استیشن 5 | هر آنچه باید از کنسول PS5 بدانید

معرفی و بررسی کنسول پلی‌استیشن 5

1%
  • 9/10
پلی‌استیشن 5 | هر آنچه باید از کنسول PS5 بدانید ۲ ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

سال 2020 کم کم به پایان خود نزدیک می‌شود، اما شور و شوق گیمرهای سراسر دنیا روز به روز بیشتر می‌شود، چرا که با پایان سال، نسل هشتم کنسول‌های بازی به پایان خود می‌رسد و نبرد جدید کمپانی‌های بزرگ دنیا در نسل نهم کنسول‌های بازی شروع می‌شود. پلی‌استیشن 5 – که یکی از موردانتظارترین کنسول‌های بازی تاریخ است – در راه است و کمپانی سونی، با انتشار آن پا به نسل نهم می‌گذارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی هر آن‌چه از پلی‌استیشن 5 می‌دانیم بپردازیم و با هم نگاهی جامع به کنسول PS5 داشته باشیم. با سرگرمی همراه باشید.

پلی‌استیشن 5
لوگوی رسمی پلی‌استیشن 5 که در جریان مراسم CES 2020 رونمایی شد

تاریخچه معرفی PS5

سال گذشته و در ماه آپریل 2019 بود که اولین اخبار و شایعات از توسعه‌ی این کنسول کمپانی سونی تیتر رسانه‌های بزرگ دنیا را به خود جلب کرد و کم کم گیمرها را آماده‌ی شروع نسل جدید کرد. در همان ماه بود که Mark Cerny در مصاحبه‌ی خود با مجله‌ی Wired، خبر از ساخت پلی‌استیشن 5 داد و این شایعات را تایید کرد. از سوی دیگر گزارشات مالی سونی در ابتدای سال 2019، به توسعه‌ی سخت‌افزارهای نسل بعد کنسول‌های بازی اشاره داشت که به این شایعات پیوند می‌زد. در دومین مصاحبه‌ی سونی با مجله‌ی Wired، در ماه اکتبر 2019، این کمپانی تایید کرد که قصد دارد کنسول نسل بعدی خود را تا اواخر سال 2020 عرضه کند و پا به نسل نهم کنسول‌های بازی بگذارد. پس از این مصاحبه بود که اولین حدس و گمان‌های طرفداران از سخت‌افزارهای کنسول نسل نهم سونی منتشر شد.

پس از گذشت مدتی و در جریان CES 2020، سونی بصورت رسمی از لوگوی PS5 رونمایی کرد و تایید کرد که کنسول نهم خود، با نام PlayStation 5 منتشر خواهد شد. سونی در قیاس با رقیب خود یعنی مایکروسافت، احتیاط و صبر بیشتری برای انتشار جزییات کنسول جدید خود به خرج می‌داد و سرانجام شش ماه پس از معرفی Xbox Series X و در ماه مارچ 2020، Mark Cerny در یک برنامه‌ی زنده‌ی اینترنتی، بصورت رسمی جزییات سخت‌افزاری پلی‌استیشن 5 را معرفی کرد. پس از گذشت چند ماه از معرفی سخت‌افزاری PS5 و در ژوئن 2020 نیز سونی با برگزاری رویدادی اینترنتی و بصورت زنده، بازی‌های PlayStation 5 را معرفی کرد و در همان رویداد، پس از سال‌های سال انتظار، از ظاهر این کنسول پرده برداشت.

همچنین امسال شاهد عرضه‌ی همزمان دو نسخه‌ی متفاوت پلی‌استیشن 5 از سوی سونی خواهیم بود. یک نسخه از این کنسول به همراه درایو Ultra HD Blu-Ray خواهد بود و نسخه‌ی دیگر فاقد این درایو خواهد بود و با قیمت کم‌تری برای آن دسته گیمرهایی که بازی‌های خود را فقط بصورت دیجیتال خریداری می‌کنند، عرضه خواهد شد.

لوازم جانبی PS5

کنسول پلی‌استیشن 5 و کنترلر DualSense تنها چیزهایی نبودند که در رویداد پر سر و صدای ماه ژوئن سونی معرفی شدند. کمپانی سونی در کنار کنسول و کنترل آن، لوازم جانبی جدید این کنسول را نیز در این رویداد اینترنتی رونمایی کرد و به طرفداران خود معرفی کرد. در کنار کنترلر DualSense، لوازم جانبی دیگری نیز به همراه کنسول پلی‌ استیشن 5 معرفی شد. ایستگاه شارژ برای کنترلرهای DualSense، دوربین HD جدید، کنترل از راه دور و هدفون جدیدی با نام Pulse 3D برای بهره بردن از تکنولوژی صدای سه بعدی از لوازم جانبی جدیدی هستند که در رویداد اینترنتی ماه ژوئن کمپانی سونی به همراه PS5 رونمایی شدند.

لوازم جانبی پلی‌استیشن 4 مانند هدست، دوربین و هدست VR نیز بدون محدودیت بر روی پلی‌ استیشن 5 قابل استفاده خواهند بود و کاربران مشکل و محدودیتی برای استفاده از آنان در نسل نهم نخواهند داشت که نکته‌ی بسیار خوبی برای طرفداران است. البته به تازگی شایعاتی مبنی بر ساخت هدست VR مخصوص PS5 نیز از سوی کمپانی سونی به گوش می‌رسد. وب‌سایت UploadVR ادعا کرده است که کمپانی سونی به تازگی دنبال استخدام فردی برای رهبری پروژه‌ی ساخت هدست VR برای نسل نهم است و کمپانی سونی، با وجود موفقیت در عرضه‌ی هدست VR نسل هشتم، به فکر ساخت و عرضه‌ی هدستی پیشرفته‌تر و بهتر برای PS5 است.

کمپانی سونی در جریان مراسم PS5 Showcase که در آخرین روزهای تابستان برگزار شد، قیمت لوازم جانبی پلی‌استیشن 5 را نیز به همراه قیمت و تاریخ عرضه‌ی کنسول مشخص کرد.

کنترلر پلی‌استیشن 5: DualSense

اولین بخشی که از کنسول پلی‌ استیشن 5 معرفی شد، کنترلر آن بود که در ماه آپریل 2020 توسط سونی از طریق شبکه‌های اجتماعی رونمایی شد. این کنترلر DualSense نام دارد و برای اولین بار است که دیگر کنترلرهای یک کنسول از سری پلی‌استیشن DualShock نام ندارد. DualSense برگرفته شده از DualShockهای کنسول‌های قبل است که با نظرخواهی از بازی‌سازان و کاربران، تغییرات جدیدی به آن اضافه شده است و سطح مقاومت متغیری برای کاربران در اختیار می‌گذارد. همچنین دکمه‌ی Share در DualShockهای گذشته نیز در DualSense جای خود را به Create داده است تا قابلیت‌های جدیدی نیز برای کاربران و مخصوصا استریمرهای بازی‌های ویدیویی ارائه کند.

به نظر می‌رسد طبق تصاویر و نماهای جدیدی که در سایت سونی از این کنترلر منتشر شده است، کنترلر DualSense فاقد دکمه و تریگر در بخش بیرونی خود است که در نوع خود نکته‌ی جالبی است. هرچند تا به حال تنها از رنگ سفید این کنترلر بصورت رسمی رونمایی شده است، اما گمان می‌رود همانند نسل هشتم، این کنترلر به رنگ‌های مختلفی عرضه شود. چندی پیش بود که یکی از مدیران بخش بازاریابی سونی تایید کرد که کنترلر DualSense در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی عرضه خواهد شد و بزودی از آنان رونمایی خواهد شد.

این کنترلر نسبت به DualShock 4 بزرگ‌تر و سنگین‌تر است، اما تفاوت آن به اندازه‌ی زیادی نیست که کاربران را اذیت کند. به گفته‌ی سونی، کنترلر DualShock 4 نیز می‌تواند فقط برای تجربه‌ی بازی‌های پلی‌استیشن 4 بر روی پلی‌استیشن 5 استفاده شود و از آن نمی‌توان برای بازی‌های نسل نهم بر روی پلی‌استیشن 5 استفاده کرد. در این مقاله می‌توانید با تمام ویژگی‌های این کنترلر آشنا شوید.

قیمت کنترلر پلی‌استیشن 5 که DualSense نام دارد، 69.99$ خواهد بود و اگر بخواهید بصورت مستقل کنترلر دیگری نیز برای PS5 خود خریداری کنید، باید این هزینه را در ازای آن پرداخت کنید.

ایستگاه شارژ

ایستگاه شارژ کنترلرهای DualSense یکی از لوازم جانبی پلی‌استیشن 5 خواهد بود که به همراه این کنسول در اواخر سال 2020 عرضه خواهد شد و به کمک آن می‌توانید همزمان دو کنترلر DualSense را شارژ کنید. به گفته‌ی سونی کنترلرهای PS5 دارای باطری با پنجاه درصد ظرفیت بیشتر نسبت به DualShock 4 هستند و بنظر نمی‌آید کاربران با مشکلی در زمینه‌ی باطری و شارژ کنترلر مواجه شوند.

این ایستگاه شارژ دارای قیمتی معادل 29.99$ خواهد بود.

دوربین HD

دوربین HD جدید کمپانی سونی که به همراه PS5 عرضه خواهد شد، از دو دوربین 1080p تشکیل شده که به کاربران اجازه می‌دهد بدون استفاده از دوربین مجزایی، محتوای خود را پخش کنند و با بقیه به اشتراک بگذارند.

قیمت این دوربین نسل جدید سونی، 59.99$ خواهد بود.

هدست PULSE 3D

یکی از جذاب‌ترین لوازم جانبی پلی‌استیشن 5، هدست وایرلس آن است که با نام PULSE 3D همزمان با انتشار کنسول عرضه خواهد شد. این هدست وایرلس که از قابلیت پخش صدای سه بعدی بهره می‌برد، دارای قابلیت Noise-Cancelling است. رنگ این هدست وایرلس مانند کنسول و بقیه‌ی لوازم جانبی PS5، ترکیبی از سیاه و سفید است که زیبایی چشم‌گیری به آن بخشیده است.

هدست PULSE 3D سونی که در نسل آینده عرضه خواهد شد، گران‌ترین وسیله‌ی جانبی کنسول پلی‌استیشن 5 خواهد بود و قیمتی معادل 99.99$ خواهد داشت.

کنترل از راه دور

کنترل از راه دور، یکی از لوازم جانبی جدید سری کنسول‌های پلی‌استیشن به حساب می‌آید که در نسل‌های گذشته خبری از آن نبود و با پیشرفت روز به روز سرویس‌های استریم فیلم و سریال و موسیقی، سونی به فکر تولید آن برای کنسول نسل نهمی خود افتاده است. این کنترل دارای یک میکروفون است تا کار کاربران را راحت‌ کند و به سادگی بتوانند از ویژگی‌های کنسول استفاده کنند.

قیمت این کنترل 29.99$ خواهد بود.

مشخصات سخت‌افزاری پلی‌استیشن 5

مهم‌ترین چیزی که هر گیمری در خرید و انتخاب کنسول مورد نظر خود به آن دقت می‌کند، مشخصات سخت‌افزاری آن کنسول است. با پیشرفت تکنولوژی، کمپانی‌های بزرگ کنسول‌های بازی خواه ناخواه مجبور به بروزرسانی سخت‌افزار کنسول‌های خود می‌شوند و یکی از عوامل مهاجرت از نسلی به نسل دیگر را می‌توانیم همین دلیل بدانیم. پلی‌ استیشن 5 نیز همانند رقیب خود، پیشرفت چشم‌گیری در زمینه‌ی سخت‌افزار داشته است و می‌توانیم فاصله‌ی نسل نهم و نسل هشتم را بیشترین فاصله‌ی سخت‌افزاری بین دو نسل از کنسول‌های بازی معرفی کنیم.

پلی‌استیشن 5، از پردازنده‌ی قدرتمندی با معماری AMD Ryzen و نسخه‌ی 7 نانومتری Zen 2 با 8 هسته و 16 رشته‌ی پردازشی بهره می‌برد که دارای فرکانس متغیر 3.5 گیگاهرتز است. پردازنده‌ی گرافیکی این کنسول از سری Radeon کمپانی AMD می‌باشد که از معماری شخصی‌سازی شده‌ی RDNA 2 و قدرت 10.28 ترافلاپس تشکیل شده است که نسبت به پردازنده‌ی گرافیکی 1.84 ترافلاپسی پلی‌استیشن 4 پیشرفت بسیار زیادی محسوب می‌شود.

PS5 مجهز به درایو SSD، نسل جدید درایوهای حافظه است و همانطور که Mark Cerny در رویداد اینترنتی ماه مارچ 2020 روی آن تاکید زیادی داشت، این نوع از درایوهای حافظه باعث از بین رفتن لودینگ بازی‌های ویدیویی می‌شود و آزادی عمل بیشتری به بازی‌سازان می‌دهد و تجربه‌ی بهتری برای طرفداران رقم می‌زند. مشخصات کامل سخت‌افزاری پلی‌استیشن 5 را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

مشخصات
AMD Ryzenمعماری CPU
AMD Zen 2 با 8 هسته و 16 رشته‌ی پردازشی 3.5 گیگاهرتز متغیرCPU
AMD RNDA 2معماری GPU
10.28 ترافلاپس با فرکانس 2.23 گیگاهرتزGPU
رم 16 گیگابایت GDDR 6حافظه
448 گیگابایت بر ثانیهپهنای باند حافظه
825 گیگابایت SSD شخصی‌سازی شدههارد داخلی
پشتیبانی از هارد دیسک USBهارد خارجی
NVMe
هارد اضافی
HDMI 2.1 - 4k/120 Hz, 8k, VRRخروجی تصویر
Sony Tempest 3D AudioTechصدای محیطی
5.5 گیگابایت بر ثانیه (خام) و 8 تا 9 گیگابایت بر ثانیه (فشرده)سرعت انتقال
Ultra HD Blu-Ray 4k
درایو نوری

قابلیت‌های جدید پلی‌استیشن 5

یکی از برتری‎های مایکروسافت به سونی در نسل هشتم، قابلیت Backward Compatibility بود که به کابران Xbox One این قابلیت را می‌داد که به راحتی بازی‌های نسل‌های قبل را نیز بر روی این کنسول تجربه کنند. از سوی دیگر، پلی‌استیشن 4 دارای همچین قابلیتی نبود و برای دست یافتن به همچین مهمی، نیاز به ریمستر کردن بازی‌های نسل‌های قبل برای پلی‌استیشن 4 بود. کمپانی سونی برای از بین رفتن همچین برتری مهمی، در نسل نهم، پلی‌استیشن 5 را مجهز به قابلیت Backward Compatibility کرده است که به کاربران و و طرفداران پلی‌استیشن 5 این اجازه را می‌دهد که به مرور زمان، بخش زیادی از بازی‌های مهم پلی‌استیشن 4 را بتوانند بر پلی‌استیشن 5 تجربه کنند. هرچند قابل ذکر است که بازی‌های پلی‌استیشن 1، 2 و 3 را نمی‌توان به کمک قابلیت Backward Compatibility بر روی پلی‌استیشن 5 اجرا کرد که خود نکته‌ی ناامیدکننده‌ای برای طرفداران سونی محسوب می‌شود.

قابلیت دیگری که در پلی‌استیشن 5 شاهد آن خواهیم بود، قابلیتی است که در رابط کاربری جدید پلی‌استیشن 5 وجود دارد. رابط کاربری پلی‌استیشن 5 نسبت به پلی‌استیشن 4 با هدف دسترسی آسان به بخش‌های مختلف بازسازی شده است تا تجربه‌‌ی بهتر و راحت‌تری در اختیار کاربران خود قرار دهد. به کمک این رابط کاربری جدید، کاربران قادر خواهند بود که آپدیت‌های زنده را بدون صبر کردن و جستجو کردن دریافت کنند. همچنین به گفته‌ی Matt MacLaurin، عملکرد رابط کاربری جدید به طرز عجیبی سریع است و زبان بصری جدیدی در آن به کاربر ارائه می‌شود که تجربه‌ی جذاب‌تری نسبت به نسل‌های قبل برای کاربران و طرفداران پلی‌استیشن به همراه دارد.

یکی دیگر از جذاب‌ترین قابلیت‌های کنسول پلی‌استیشن ۵ این است که به کاربران خود این امکان را می‌دهد که در یک کنسول بازی‌شان را جلو ببرند و در کنسول دیگر بازی خود را ادامه دهند. بازیکنان از کنسول‌های دیگر نیز می‌توانند در بازی‌های آنلاین به بازیکنان پلی‌استیشن ۵ بپیوندند و با آنان بازی کنند.

همچنین طبق حق امتیاز جدیدی که توسط سونی ثبت شده است، بنظر می‌آید طرفداران و کاربران پلی‌استیشن 5 باید خود را آماده‌ی قابلیتی جذاب از طریق PlayStation Network کنند. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا مراحل و بخش‌های ذخیره‌ شده‌ی بازی خود را از طریق PlayStation Network با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارند.

همچنین قابلیتی، برتری زیادی به PS5 نسبت به XSX می‌دهد و به کاربران کنسول نسل نهمی کمپانی سونی این امکان را می‌دهد تا بخش بزرگی از حافظه‌ی کنسول خود را خالی کنند و گیم‌پلی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند که روشی جدید در صنعت گیم محسوب می‌شود و موجب تحولی بزرگ خواهد شد. هرچند ناگفته نماند که هنوز این قابلیت برای کنسول پلی‌استیشن 5 تایید نشده است و حتی امکان دارد که سونی از همچین قابلیتی با وجود ثبت حق امتیاز آن استفاده نکند و باید منتظر رویدادهای آینده سونی باشیم تا ببینیم که آیا بصورت رسمی از همچین قابلیت جذابی برای کنسول‌ PS5 رونمایی خواهد شد یا خیر.

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که کنسول پلی‌استیشن 5 نسبت به پلی‌استیشن 4 دارای قابلیت‌های جدید زیر است:

  • Backward Compatibility که سبب می‌شود کاربران بتوانند بازی‌های مهم پلی‌استیشن 4 را بر روی پلی‌استیشن 5 تجربه کنند
  • دریافت آپدیت‌های جدید بدون نیاز به صبر و جستجو کردن
  • رابط کاربری جدید که زبان بصری و ویژگی‌های ظاهری جدیدی نسبت به نسل‌های قبل به همراه دارد
  • بازیکنان می‌توانند در یک کنسول بازی‌شان را انجام دهند و در کنسولی دیگر آن را ادامه دهند
  • کاربران می‌توانند مراحل و بخش‌های ذخیره شده‌ی بازی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند (این قابلیت هنوز تایید نشده است)

لیست بازی‌های PS5

جذاب‌ترین بخش هر کنسولی، به بازی‌های آن مربوط می‌شود که طبق تجربه، پلی‌استیشن سابقه‌‌ی بسیار خوبی در این زمینه برای گیمرهای سراسر دنیا داشته است. از بازی‌های انحصاری شاهکار خود گرفته تا بازی‌های دیگر، پلی‌استیشن، و مخصوصا پلی‌استیشن 4 در نسل هشتم، برتری زیادی نسبت به رقیبان خود داشته است. از این رو سونی با برنامه‌ی بلند مدتی قصد دارد تا این برتری را نیز در نسل نهم حفظ کند و بازی‌های انحصاری و غیرانحصاری خود را با تجربه‌ی بهتری نسبت به رقیبان خود در اختیار گیمر قرار دهد. اولین گام سونی در این زمینه، به ژوئن امسال بازمی‌گردد، زمانی که سونی از اولین بازی‌های تایید شده‌ی کنسول نسل نهمی خود رونمایی کرد. هرچند طبق گفته‌ی سونی، این پایان کار نیست و بزودی بازی‌های بیشتری برای PS5 معرفی خواهد شد و طرفداران باید خود را برای رویدادهای بیشتری آماده کنند.

هر کنسول پلی‌ استیشن 5 به همراه بازی از پیش نصب شده‌ای به نام Astro’s Playroom عرضه خواهد شد. این بازی کاربران را با ویژگی‌های جدید کنترلر DualSense آشنا خواهد کرد. همچنین مانند نسل‌های گذشته، کمپانی‌ها و استودیوهای بازی‌سازی برای نسل نهم به ساخت بازی برای پلی‌استیشن 4 و پلی‌استیشن 5 تا مدت زمان نامشخصی ادامه خواهند داد. سونی تایید کرده است که از استودیوهایی که قصد دارند نسخه‌ی نسل نهمی بازی‌های خود را در قبال خریداری نسخه‌ی نسل هشت بازی‌شان، به رایگان در اختیار گیمر قرار دهند، پشتیبانی خواهد کرد.

تا کنون برخی از کمپانی‌ها و استودیوهای بازی‌سازی سیاست‌های خود را در قبال بازی‌های نسل بعد مشخص کرده‌اند، مانند EA که طی بیانیه‌ی رسمی بیان کرد که بازی‌هایی که برای پلی‌استیشن 4 در سال 2020 منتشر شدند، بروزرسانی رایگانی برای PS5 دریافت خواهند کرد. استودیوی CD Project Red هم اعلام کرد که آن گیمرهایی که نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 بازی Cyberpunk 2077 را خریداری کنند، آپدیت رایگانی برای پلی‌ استیشن 5 دریافت خواهند کرد. استودیوی Bungie نیز سیاست مشابه در پیش گرفته است و به طرفداران Destiny 2 این امکان را داده است که بدون هزینه‌ی اضافی و به رایگان، بازی خود را به نسخه‌‌ی بهبودیافته‌ی مخصوص PS5 آپدیت کنند.

تصویر باکس‌آرت مربوط به بازی‌های پلی استیشن 5 را در مقابل مشاهده می‌کنید:

لیست بازی‌های PS5
بازی Marvel's Spider-Man: Miles Morales

در جدول زیر لیست کامل بازی‌هایی که تا کنون (26/5/99) برای پلی‌استیشن 5 تایید شده‌اند را مشاهده می‌کنید. (بازی‌هایی که نام‌شان پررنگ است، انحصاری پلی‌استیشن 5 هستند)

نام بازینام بازینام بازینام بازینام بازی
Astro’s PlayroomAssassin’s Creed ValhallaBattlefield 6BugsnaxChivalry 2
ChorusControlCris TalesCygni: All Guns BlazingDeathloop
Demon’s SoulsDestiny 2Destruction AllStarsDiRT 5Dying Light 2
FortniteGhostwire TokyoGodfallGods and MonstersGoodbye Volcano High
Gothic RemakeGran Turismo 7GTA 5Hitman IIIHorizon 2 Forbidden West
In Sound MindJett: The Far ShoreKena: Bridge of SpiritsLittle Devil InsideMadden NFL 21
MicroManMetal: HellsingerMoonrayNBA 2K21Nth^0 Infinity Reborn
Observer (System Redux)Oddworld SoulstormOutridersPlanet CoasterPragmata
Project AthiaPsyhotelQuantum ErrorRainbow Six QuarantineRainbow Six Siege
Ratchet and Clank: Rift ApartRedo! Enhanced EditionResident Evil VIII: VillageReturnalSackboy: A Big Adventure
Scarlet NexusSolar AshSoulbornSpider-Man: Miles MoralesStray
The Lord of the Rings: GollumThe PathlessThe Sims 5Tribes of MidgardUltimate Fishing Simulator 2
WarframeWatch Dogs: LegionVampire: The Masquerade – Bloodlines 2WRC 9Far Cry 6
Atomic HeartCyberpunk 2077DustbornHeavenly Bodies The Elder Scrolls Online
GTA VDoom EternalLittle Devil InsideSolar AshFIFA 21
NBA Live 21Braid: Anniversary EditionTemTemHood: Outlaws and LegendsThe Pedestrian
The PathlessGuilty Gear StriveEarthlock 2Balan WonderworldYakuza - Like a Dragon
Overcooked: All You Can EatPES 21Marvel's AvengersSteelrisingMaquette
RecompileHavenWorms RumblePlanet Coaster: Console EditionSherlock Holmes: Chapter One
Paradise Lost-Godfall-Dirt 5

رنگ‌بندی‌های پلی استیشن 5

سونی تا کنون حرفی از عرضه‌ی پلی‌استیشن 5 به رنگ‌های مختلف نزده است و تا اینجا فقط از نسخه‌ی سفید این کنسول رونمایی شده است، اما بنظر می‌آید طبق شایعات و تصاویری که به تازگی منتشر شده است، باید خود را برای پلی‌استیشن 5 مشکی‌رنگ نیز آماده کنیم. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، تا به حال تنها از رنگ سفید کنترلر PS5 بصورت رسمی رونمایی شده است، اما
گمان می‌رود همانند نسل هشتم، این کنترلر به رنگ‌های مختلفی عرضه شود و چندی
پیش بود که یکی از مدیران بخش بازاریابی سونی تایید کرد که کنترلر
DualSense در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی عرضه خواهد شد و بزودی از آنان
رونمایی خواهد شد. حال باید دید که آیا خود کنسول پلی‌استیشن 5 نیز مانند کنترلر DualSense خود در رنگ‌های مختلفی منتشر خواهد شد یا خیر. البته نیاز است که بگویم نمی‌شود زیاد به این شایعات تکیه کرد و بخش بزرگی از شایعات منتشر شده از سمت کمپانی سونی تا کنون اشتباه بوده است و سونی به خوبی توانسته است تولیدات خود را از رسانه‌ی دنیا مخفی کند.

قیمت کنسول PS5

در جریان رویداد PS5 Showcase که به تازگی برگزار شد، سونی بصورت رسمی از قیمت کنسول‌های نسل نه خود رونمایی کرد. بنا به گفته‌ی سونی، قیمت کنسول پلی‌استیشن 5 499$ و نسخه‌ی دیجیتال آن 399$ خواهد بود.

تاریخ عرضه PS5

قیمت کنسول PS5 تنها چیزی نبود که سونی در جریان PS5 Showcase از آن رونمایی کرد و در آخرین دقایق این رویداد از تاریخ عرضه‌ی این کنسول نیز رونمایی شد. کنسول پلی‌استیشن 5 قرار است در تاریخ 12 نوامبر 2020 (22 آبان 1399) در آمریکای شمالی، استرالیا و شرق آسیا عرضه شود و پس از یک هفته در تاریخ 19 نوامبر 2020 (29 آبان 1399) نیز در سراسر دنیا روانه‌ی بازار شود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments