#مهسا_امینی

فروش ایکس باکس از پلی استیشن در کشور ژاپن پیشی گرفت!

اتفاقی نادری که می‌تواند بسیاری چیزها را مشخص کند

فروش ایکس باکس در ژاپن

از سال ۲۰۱۴ تا به امروز، کنسول‌های شرکت ژاپنی سونی در کشور ژاپن فروشی خارق العاده داشته و همیشه از رقیب مستقیم خود یعنی مایکروسافت پیش بودند، ولی این روند پس از گذشت هشت سال با فروش بیشتر کنسول ایکس باکس سریز اس از پلی استیشن ۵ تغییر کرد!

کشور ژاپن محل تولد کنسول‌های خاطر انگیز پلی استیشن و نینتندو بوده و همین موضوع باعث شده که مردم این کشور علاقه بیشتری به خرید این کنسول‌ها داشته باشند، ولی طی هفته گذشته کنسول نسل نهمی ایکس باکس سریز اس با فروش بیشتر خود نسبت به پلی استیشن ۵، باعث شد پس از هشت سال فروش کنسول‌های ایکس باکس از پلی استیشن پیشی بگیرند.

به گزارش وبسایت Famitsu، از روز ۹ می، برابر با ۱۹ اردیبهشت الی ۱۵ می، برابر با ۲۵ اردیبهشت، ایکس باکس سریز اس با فروش ۶۱۲۰ واحد، در صدر میزان فروش کنسول‌های نسل نهمی قرار گرفته است و پلی استیشن ۵ با فروش ۲۲۴۰ واحد از نسخه استاندارد و ۴۹۳ واحد از نسخه دیجیتال، به طور کلی ۲۶۹۳ واحد به فروش رسانده است.

ناگفته نماند که بسیاری از منتقدین دلیل این فروش بسیار کم پلی استیشن ۵ نسبت به ایکس باکس سریز اس را کمبود مواد اولیه برای تولید این کنسول می‌دانند و این در حالی است که ایکس باکس سریز اس بسیار کمتر با این موضوع درگیر است. سونی همچنین اعلام کرده که کمبود تعداد کنسول آن‌ها می‌تواند تا اوسط سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد.

آخرین مرتبه که ما با فروش بیشتر کنسول‌های ایکس باکس نسبت به پلی استیشن در کشور ژاپن روبه رو بوده‌ایم، به عرضه اولیه کنسول ایکس باکس وان در سال ۲۰۱۴ بر می‌گردد که کنسول ایکس باکس وان با فروش ۲۳۵۶۲ واحد در برابر ۶۳۷۳ واحد پلی استیشن ۴، توانست برای مدت زمانی نه چندان طولانی از سونی پیشی بگیرد. در همین راستا تیم Game Data Library در صفحه توییتر خود نوشت:

ما آخرین بار شاهد اتفاقی مشابه در سال ۲۰۱۴ و پس از عرضه کنسول ایکس باکس وان در کشور ژاپن بودیم. به طور کلی پیشی گرفتن ایکس باکس از پلی استیشن در کشور ژاپن، تنها ده مرتبه در تاریخ اتفاق افتاده است.

برند ایکس باکس در کشور ژاپن مثل دیگر کشورهای جهان پر طرفدار نبوده و مردم این کشور تلاش دارند از کنسول‌های توسعه یافته در کشور خود یعنی پلی استیشن و نینتندو حمایت کنند. البته نباید از این نکته غافل شد که ایکس باکس سریز ایکس/سریز اس تابدین لحظه فروش بیشتری نسبت به ایکس باکس وان در کشور ژاپن داشته است! شرکت مایکروسافت بدون شک از این موضوع مطلع بوده که کشور ژاپن کشوری مهم و نقطه‌ای بسیار استراتژیک برای برند ایکس باکس بوده و تلاش دارد فروش محصولات برند ایکس باکس در این کشور را به حداکثر برساند.

ایکس باکس همچنین در میان استودیوهای بسیار زیاد خود، استودیو ژاپنی Tango Gameworks را در اختیار دارد که می‌تواند کمک شایانی به آن‌ها در افزایش فروش ایکس باکس در کشور ژاپن بکند. استودیو Tango Gameworks مدتی پیش بازی انحصاری زمانی پلی استیشن با نام GhostWire: Tokyo را به انتشار رسانده که سال دیگر برای پلتفرم‌های شرکت مایکروسافت نیز به انتشار می‌رسد. نظر شما درباره این اتفاق نادر و صد البته مهم چیست؟ فکر می‌کنید فروش بیشتر ایکس باکس نسبت به پلی استیشن در کشور ژاپن می‌تواند به معنای افت شدید پلی استیشن در آینده باشد؟ منتظر نظرات شما هستیم.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا