#مهسا_امینی

احتمال رونمایی از سخت افزار جدید ایکس باکس در سال ۲۰۲۲

سخت افزار جدید برای ایکس‌باکس

سخت افزار جدید ایکس باکس

شواهد امر گویای این موضوع است که شرکت نامدار مایکروسافت در سال ۲۰۲۲ میلادی از سخت افزار جدید کنسول ایکس باکس رونمایی می‌کند!

چیزی بیش از یک سال از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم دو شرکت بزرگ مایکروسافت و سونی به نام‌های ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 می‌گذرد. پلتفرم‌هایی که طبق وعده‌ها در زمان بحران کرونا راهی بازار شدند. با این حال، عرضه‌ی آن‌ها چندان باب میل بازیکنان در سراسر جهان نبود؛ چرا که همه‌گیری ویروس کرونا و ظهور رمز ارزها منجر به کمبود قطعات اولیه و سخت افزارها همچون تراشه‌ها شد و به همین خاطر، عرضه‌ی کنسول‌های جدید با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است.

در حالی که همچنان محدودیت‌های تولید و عرضه‌ی کنسول‌های بازی در جهان برطرف نشده و بازیکنان زیادی هنوز هم موفق به تهیه و خرید کنسول‌های نسل نهمی خود نشده‌اند، به نظر می‌رسد که شرکت مایکروسافت در سال جاری میلادی از یک سخت افزار جدید برای ایکس باکس رونمایی خواهد کرد.

به بیان دقیق‌تر، نیک بیکر، بنیان‌گذار رسانه ایکس‌باکس ارا، چندی پیش در پیامی اعلام کرد که بر اساس آنچه که شنیده، شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۲۲ میلادی از سخت‌افزار جدید مرتبط با ایکس باکس پرده برمی‌دارد. متاسفانه این اینسایدر معروف جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرده و مشخص نیست که ماهیت اصلی این سخت افزار چه خواهد بود. بیکر مدعی است که این سخت افزار از آنچه که بازیکنان انتظارش را دارند، کاملا متفاوت است.

در ادامه، بیکر خاطرنشان کرد که ردموندی‌ها در نظر دارند که در سال ۲۰۲۲ میلادی از این سخت افزار جدید رونمایی کنند، اما این برنامه قطعی نیست و با توجه به تداوم فراگیری ویروس کرونا در سراسر جهان، حمله نظامی روسیه به اوکراین و همچنین کمبود تراشه‌ها، ممکن است که برنامه‌ریزی‌ها دستخوش تغییراتی شود. بدین ترتیب، شاید مراسم معرفی از این سخت افزار به سال آینده میلادی موکول شود.

ناگفته نماند که شرکت مایکروسافت هنوز واکنشی از خود در قبال گزارش فوق نشان نداده و هیچ کدام یک از منابع رسمی نیز این ادعا را تایید و یا تکذیب نکرده‌اند. بدین ترتیب، تا به این لحظه نمی‌توان با قاطعیت درباره معرفی سخت افزار جدید ایکس باکس در سال ۲۰۲۲ میلادی اظهار نظر کرد و طبق معمول باید منتظر خبرهای موثق بمانیم. البته، در نظر داشته باشید که نیک بیکر یکی از اینسایدرهای شناخته‌شده‌ی صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود که سابقه‌ی خوبی در افشای اطلاعات مختلف در رابطه با برنامه‌های مایکروسافت دارد و اغلب گفته‌های او به حقیقت پیوسته‌اند.

سخت افزار جدید ایکس باکس

با استناد بر گفته‌ی نیک بیکر، سخت افزار جدید ایکس باکس چیزی نیست که هواداران منتظرش هستند. این بدان معنا است که ردموندی‌ها به دنبال ارتقای مشخصات فنی کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس نیستند و نباید منتظر معرفی مدل‌های جدید و قدرتمند این دو کنسول باشید. یکی از موضوع‌هایی که تحقق آن چندان دور از انتظار نیست، این است که شاید ردموندی‌ها با تغییر یک سری از سخت افزارهای کنسول، به مشکل کمبود قطعات اولیه محصول خود پایان دهند و در آینده‌ی نزدیک مدل جدیدی از آن را راهی بازار کنند.

اگر خاطرتان باشد، چند ماه پیش وب‌سایت مشهور دیجی‌تایمز در گزارشی اعلام کرد که پروسه‌ی بازطراحی کنسول پلی‌استیشن 5 از اواسط سال جاری میلادی آغاز می‌شود و شرکت سونی این بار قصد دارد به‌جای استفاده از پردازنده هفت نانومتری ای‌ام‌دی، به سراغ پردازنده مرکزی شش نانومتری ای‌ام‌دی برود. این امر تغییر چندانی در قدرت پردازشی کنسول به وجود نمی‌آورد، بلکه صرفا سرعت تولید و عرضه‌ی آن را افزایش می‌دهد. البته، این گزارش هم هنوز به طور رسمی توسط سونی تایید نشده و باید منتظر ماند و دید که ژاپنی‌ها برای افزایش میزان تولید کنسول جدید خود از چه راهکارهایی استفاده خواهند کرد.

علاوه بر این، ممکن است که سخت افزار جدید ایکس باکس فقط در جهت کاهش هزینه‌های تولید دستگاه صورت بگیرد. برای مثال، شرکت سونی چندی پیش مدل جدید پلی‌استیشن 5 را روانه بازار کرد که این بار به هیت سینک کوچک‌تری مجهز شده است. این موضوع باعث شده تا وزن کنسول جدید نیز نسبت به مدل قبلی چیزی در حدود ۳۰۰ گرم کاهش یابد؛ در حالی که هیچ تغییر خاصی در سیستم خنک‌کنندگی دستگاه به وجود نیامده است.

در خلال این گفته‌ها، بد نیست اشاره کنم که گزارش‌ها نشان می‌دهد مایکروسافت با همکاری برخی از استودیوهای بزرگ بازی‌سازی، قصد دارد مراسمی به بزرگی نمایشگاه E3 برگزار کند. در واقع، به نظر می‌رسد که برگزاری رویداد E3 2022 چه به طور حضوری و چه به طور دیجیتالی کلی لغو شده و به همین خاطر، آقای نیک بیکر اخیرا خاطرنشان کرده که ردموندی‌ها در حال برنامه ریزی برای برگزاری دو رویداد در سال جاری هستند. به گفته‌ی او، اولین رویداد ایکس‌باکس شوکیس در ماه می (مصادف با اردیبهشت الی خرداد ۱۴۰۱) برگزار می‌شود.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با برنامه‌ی مایکروسافت برای رونمایی از سخت افزار جدید ایکس باکس در سال ۲۰۲۲ میلادی چیست؟ به نظر شما، این سخت افزار مربوط به کدام یک از اجزای کنسول‌های ردموندی‌ها خواهد بود؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا