#مهسا_امینی

پایان عجیب اپیزود اول سریال کتاب بوبا فت (The Book of Boba Fett)

هشدار! این متن حاوی اسپویلر قسمت اول است

اپیزود اول سریال کتاب بوبا فت

اولین اپیزود از سریال The Book of Boba Fett به‌طور کلی مورد ستایش قرار گرفته است، با این حال قسمت اول به‌ شیوه‌ای عجیب به پایان می‌رسد. اما دلیل پایان عجیب و منقطع اپیزود اول سریال کتاب بوبا فت چه چیزی می‌تواند باشد؟

کمپانی لوکاس‌فیلم (Lucasfilm) پس از کسب موفقیت‌هایی همچون سریال پرطرفدار مندلوررین، سریال تلویزیونی لایو اکشن بعدی خود را، که اسپین آف دیگری از مجموعه‌ی جنگ ستارگان است، با محوریت شکارچی جایزه‌ بگیر مورد (bounty hunter) علاقه‌ی طرفداران، یعنی بوبا فت، به نمایش می‌گذارد. بوبا فت با بازی تمورا موریسون (Temuera Morrison)، که سال‌ها تصور می‌شد مرده است، ظاهراً از پرتاب‌شدن به گودال سارلاک در فیلم بازگشت جدای (Star Wars: Return of the Jedi ) جان سالم به در برده است و اکنون در تلاش است تا خود را به‌عنوان جدیدترین ارباب جنایت در Mos Espa معرفی کند.

جان فارو (Jon Favreau) در مقام تهیه‌کننده و کارگردان در پروژه‌ی ساخت سریال کتاب بوبا فت فعالیت می‌کند. ساخت سریال کتاب بوبا فت پیش‌تر در پایان فصل دوم سریال مندلورین اعلام شده بود، و حتی برای مدتی، درباره‌ی اینکه چگونه بوبا فت با داستان دین جارین، با بازی پدرو پاسکال (Pedro Pascal) مرتبط است، سردرگمی‌هایی وجود داشت. بوبا فت، پس از اولین برخورد با تفنگدار تنها (مندلورین) و گروگو، همراه با دستیار مورد اعتمادش یعنی فنک شاند (با بازی Ming-Na Wen)، به تاتوئین بازگشت تا بیب فورتونا (با بازی Matthew Wood) را بکشد و کاخ جابا هات را تصرف کند.

اپیزود اول سریال کتاب بوبا فت، با عنوان Stranger in a Stranger’s Land نشان داد که بوبا فت خود را به‌عنوان ارباب جنایت در Mos Espa معرفی کرد. از همان ابتدای قسمت اول، مشخص است که بوبا فت قصد دارد کار متفاوتی نسبت به پیشینیان خود انجام دهد. او سعی دارد به جای اینکه با ایجاد ترس حکومت کند، با احترام این کار را انجام دهد. اما پس از دیدار با گارسا فویپ (با نقش‌آفرینی جنیفر بیلز)، که یک مشروب‌فروشی را اداره می‌کند، او و شاند در کمین مردان ناشناس قرار گرفتند. در همین حال بوبا فت اشاره کرد، کسانی هستند که از نظام حکومتی در حال رشد او چندان هیجان‌زده نیستند.

همانطور که سریال با انجام ماموریت فعلی بوبا فت پیش می‌رود، روند داستان به‌طرز خلاقانه‌ای راهی پیدا می‌کند تا نشان دهد که پس از سقوط بوبا فت در گودال سارلاک، در رویاهایش واقعاً چه اتفاقی برای او افتاده است.

علی‌رغم پایان منطقع و ناخوشایند اپیزود اول سریال کتاب بوبا فت، تصمیم سازنده برای پایان‌بخشیدن به قسمت اول به چنین شکلی واقعا منطقی است. اگرچه این پایان بخش زیادی از خط داستانی فعلی را معلق گذاشت، اما به شکلی درست این معمای طولانی مدت را حل کرد که چگونه بوبا فت از سقوط در گودال سارلاک جان سالم به در برده است.

اکنون، سریال Book of Boba Fett می‌تواند پس از این نقطه پایانی در داستان و احوال شخصیت اصلی حرکت کند و نشان دهد که چگونه توانسته است به‌مدت چندین سال پس از سقوط در تپه‌ها زنده بماند. با این حال، داستان‌سرایی سریال که از طریق رویای بوبا فت در زمان به عقب و جلو می‌رود، می‌تواند در قسمت‌های آینده نیز ادامه یابد.

از آنجایی که دیزنی پلاس به عمق سفر بوبا فت پس از زنده‌ ماندن غافلگیرکننده‌اش از گودال سارلاک می‌پردازد، باید انتظار داشته باشیم که شباهت‌هایی بین خط داستانی گذشته و داستان جاری‌اش وجود داشته باشد. اپیزود اول سریال کتاب بوبافت به‌درستی برای هر دو خط زمانی عنوان شده بود. چراکه شکارچی جایزه بگیر خود را در محیط‌های کاملاً جدید یافت. این موضوع می‌تواند رویکرد داستان‌گویی استدیو لوکاس‌فیلم باشد، که پیش‌رونده است و می‌تواند روایت کلی جذاب‌تری را ایجاد کند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا