نقد سریال The Book of Boba Fett

نقد سریال The Book of Boba Fett – کتاب بوبا فت

ارباب تتویین

1%
  • 0/10
نقد سریال The Book of Boba Fett – کتاب بوبا فت ۰ ۰۹ دی ۱۴۰۰ نقد سریال خارجی کپی لینک

سریال کتاب بوبا فت جدیدترین محصول شبکه‌ی دیزنی پلاس است. این سریال تنها یک فصل خواهد داشت و به ماجرای بوبا پس از اتفاقات سه‌گانه‌ی اصلی می‌پردازد. وعده‌ی پخش این سریال در انتهای فصل دوم سریال The Mandalorian به بیننده داده شده بود. در نقد سریال The Book of Boba Fett نقاط قوت و ضعف این سریال را با پخش هر قسمت آن بررسی می‌کنیم.

سریال The Book of Boba Fett با فلش بک‌هایی به گذشته‌ی بوبا و از چگونگی زنده برگشتن او از درون شکم سارلاک شروع می‌شود. تنها مشکل قسمت اول سریال نیز به همین سکانس ابتدایی مربوط می‌شود. سریال به درستی نحوه‌ی خروج بوبا از سارلاک را نشان نمی‌دهد و پس از آن هم منطق درستی در زمان دزدیده شدن زره او توسط جاباها ندارد. با این حال موسیقی متن از همین ابتدا قدرتمند است. لودویگ گورانسون کار خود را به نحو احسن انجام داده و موسیقی‌های شنیدنی‌ای خلق کرده که با تم داستان و اتمسفر سیاره‌ی تتویین هم‌خوانی دارند و در خلق تنش و هیجان در سکانس‌های اکشن خودنمایی می‌کنند.

قسمت اول سریال کتاب بوبا فت داستان این جایزه بگیر را در روزهای ابتدایی قدرت گرفتن او در سیاره‌ی تتویین روایت می‌کند. همزمان با این موضوع با فلش بک‌هایی به گذشته، شاهد مسیری که او برای رسیدن به این جایگاه طی کرده هستیم. سریال The Book of Boba Fett از جهات زیادی از جمله ساختار روایی به مندلورین شباهت دارد و یکی از دلایل آن حضور جان فاورو به عنوان شورانر هر دو سریال است. جان فاورو بارها شناخت خود از جهان و شخصیت‌های استار وارز و توانا بودن خود در داستان سرایی در این جهان را ثابت کرده و این سریال نیز مهر تایید دیگری بر این موضوع است.

با وجود ریتم نه‌چندان سریع قسمت اول، شاهد سکانس اضافه‌ای نیستیم و روایت از ابتدا تا انتهای این قسمت ۳۵ دقیقه‌ای روی پرورش شخصیت اصلی و نشان دادن چالش‌های او در راه تسلط بر سیاره‌ی تتویین تمرکز دارد. سریال در پرداختن به شخصیت اصلی چندان به دانش قبلی بیننده اتکا نکرده و در مسیر تبدیل کردن بوبا به شخصیتی پر ابهت و قدرتمند قدم بر می‌دارد. در این بین شاهد چند سکانس اکشن نسبتا کوتاه نیز هستیم که هر کدام هیجان انگیز و تماشایی از آب در آمده‌اند.

سریال در پرداختن به شخصیت اصلی چندان به دانش قبلی بیننده اتکا نکرده و در مسیر تبدیل کردن بوبا به شخصیتی پر ابهت و قدرتمند قدم بر می‌دارد.

اولین نکته‌ای که با تماشای قسمت دوم سریال بوبا فت متوجه آن می‌شویم، طولانی‌تر شدن مدت زمان این قسمت نسبت به اپیزود اول سریال است. به جز دقایق ابتدایی، تمام این قسمت به اتفاقات گذشته و ماجراهای بوبا و تاسکن‌ها اختصاص یافته و بیننده را با فرهنگ این قبیله آشنا می‌کند. این آشنایی در شروع جذابیت چندانی ندارد اما سریال با ریتم روایی آرام و مناسب در کنار ایجاد پیوند بین بوبا و تاسکن‌ها، بیننده را آرام‌آرام مجذوب خود می‌کند. همزمان با آموزش دیدن بوبا ناگهان سر و کله‌ی گروه دیگری از ناکجا آباد پیدا شده و درگیری آنها با تاسکن‌ها آغاز می‌شود. درگیری پر زد و خوردی که درست مانند قسمت اول چه از نظر تکنیک فیلم‌برداری و چه از نظر جذابیت مبارزات در سطح بالایی قرار دارد.

با این حال جایی در نیمه‌ی این اتفاقات، بیننده از خود سوال می‌کند که چه لزومی برای اختصاص دادن بخش زیادی از سریال برای نمایش پیش زمینه‌ی داستانی بوبا به بیننده وجود دارد؟ جواب این سوال بر خلاف سرنخ‌های آن در قسمت سوم به بیننده داده می‌شود. قسمت دوم سریال The Book of Boba Fett در کنار این موارد، اولین جرقه‌های جنگ بین قدرت‌های مختلف برای تصاحب قلمروی جابا در سیاره‌ی تتویین را می‌زند. البته از آنجا که بیشتر این قسمت به گذشته اختصاص یافته، سریال به دادن سرنخ‌های کوچک و نمایش تقلای بوبا برای تقویت قدرتش بسنده می‌کند.

لودویگ گورانسون کار خود را به نحو احسن انجام داده و موسیقی‌های شنیدنی‌ای خلق کرده که با تم داستان و اتمسفر سیاره‌ی تتویین هم‌خوانی دارند و در خلق تنش و هیجان در سکانس‌های اکشن خودنمایی می‌کنند.

قسمت سوم سریال The Book of Boba Fett حکم آرامش قبل از طوفان را برای بیننده دارد. سریال با وصل کردن سرنخ‌ها به یکدیگر، کم‌کم به سوی آشکار کردن اهداف و انگیزه‌های درونی شخصیت اصلی قدم بر می‌دارد و بعد جدیدی از شخصیت بوبا را برای بیننده به نمایش می‌گذارد. در قسمت‌های قبلی چالش‌ها و ضعف‌های بوبا در به دست گرفتن قدرت شهر را شاهد بودیم و حالا نظاره گر اولین قدم‌های او برای مقابله با آنها هستیم. بوبا برای شروع باید هات‌ها را از میان بردارد اما آنها پیش دستی کرده و جایزه بگیری که در قسمت قبل دیدیم را مامور کشتن بوبا فت می‌کنند.

مبارزه‌ی فت و افراد جدیدش با آن جایزه بگیر به قیمت فدا کردن منطق، تماشایی از آب در آمده است. این مشکل در دومین درگیری این قسمت نیز وجود دارد و رفتن فت به دفتر شهردار و شلیک نکردن او به ماشین مشاور شهردار، تنها بهانه‌ای برای بوجود آمدن یک تعقیب و گریز پر زد و خورد است. جدا از این مشکل کوچک، سریال The Book of Boba Fett در قسمت سوم همچنان تماشایی‌ست و به آرامی به سوی جنگ قدم بر می‌دارد. همچنین موسیقی متن سریال در هر قسمت غافلگیری‌های جدیدی دارد و گاه گوی و میدان را از دوربین و قصه ربوده و حسابی خودنمایی می‌کند.

نقد سریال the book of Boba Fett
دوئل‌های سریال واقعا تماشایی از آب درآمده‌اند.

سریال کتاب بوبا فت در نیمه‌ی راه همچنان جذاب است و البته نکات ضعفش بیشتر از قبل به چشم می‌آید. این بار نیز بخش زیادی به وقایع گذشته اختصاص یافته و تمرکز آن روی رابطه‌ی بوبا و فنک شند است. با این حال دو مشکل اساسی در این بخش وجود دارد که اولین آنها مربوط به کند بودن ریتم و مشکل دوم اهمیت نه چندان بالای وقایع آن است. اختصاص دادن یک قسمت از یک مینی سریال هفت قسمتی به وقایعی که نتیجه و تاثیرات آن را از قبل در سریال مندلورین تماشا کرده بودیم، تصمیمی‌ست که ممکن است به مذاق هر کسی خوش نیاید و کمی در نیمه‌ی راه مخاطب را خسته کند.

سریال The Book of Boba Fett یک وسترن فضایی فوق‌العاده با ترکیبی از سکانس‌های اکشن نفس‌گیر است که شخصیت بوبا فت را به جایگاهی که لایق آن است، رسانده و انتظارات طرفداران را کاملا برآورده می‌کند.

جدا از این دو مشکل، سریال The Book of Boba Fett همچنان در جنبه‌های دیگر قوی ظاهر شده و برای جبران مشکلات خود به موسیقی شنیدنی و سکانس‌های اکشن متوسل می‌شود. قسمت چهارم چند درگیری جذاب در خود دارد که اولین آنها به نفوذ فنک و بوبا به قلعه‌ی جابا برای پس گرفتن سفینه‌ی بوبا مربوط می‌شود و در ادامه نیز شاهد انتقام گرفتن بوبا از سالرلاک و دسته‌ی موتورسواران بودیم که از هر نظر عالی از آب درآمده‌اند. صحبت‌های فنک و بوبا دور آتش از دیگر سکانس‌های کوتاه اما مهم این قسمت بود که به خوبی شباهت بین دو شخصیت (هر دو شکارچی‌هایی بودند که در شنزارهای تاتویین زخمی رها شدند تا بمیرند) و انگیزه‌های درونی مشترک آنها را نشان می‌دهد.

قسمت پنجم و ششم سریال The Book of Boba Fett را می‌توان پلی میان فصل دوم و سوم سریال The Mandalorian دانست که با وجود تماشایی بودن، ارتباط چندانی با ماجرای بوبا فت در این سریال ندارد. در اپیزود پنجم شاهد بازگشت دین جاریان به کار سابق خود پس از جدا شدن از گروگو هستیم و سری هم به دو عضو باقی مانده از گروه Children of the Watch می‌زنیم. همان‌طور که بالاتر به آن اشاره کردیم، تماشای این قسمت برای طرفداران جذاب خواهد بود اما کوتاه بودن هر بخش باعث شده تا وقایع آن مانند مبارزه‌ی دین و پاز ویزلا از تاثیر گذاری لازم برخوردار نباشد. همچنین این روایت غیر متمرکز باعث شده تا وقت چندانی برای پرداختن به اوضاع تاتویین و چالش‌های بوبا فت باقی نماند.

سریال the book of Boba Fett
بالاخره شاهد سکانسی هر چند کوتاه از نابودی سیاره‌ی مندلور بودیم.

در قسمت‌های ابتدایی سریال کتاب بوبا فت شاهد ارتباط بوبا و یک رنکور بودیم که به احتمال بالا شاهد حضور او در نبرد اصلی سریال خواهیم بود. اتفاقی که لازمه‌ی آن توجه بیشتر داستان به رابطه‌ی رنکور و بوبا و نشان دادن تمرین این دو است که البته خبری از آن در قسمت پنجم و ششم نیست و به جای آن شاهد مواردی مانند ساخته شدن معبد جدید محفل جدای هستیم که هیچ ربطی به داستان بوبا فت در تاتویین ندارد.

توجه سریال به موارد جانبی در قسمت ششم هر چند کمتر اما همچنان وجود دارد و نیمی از این قسمت به لوک و گروگو اختصاص یافته است. حین آموزش‌های لوک برای اولین بار خاطراتی از گذشته‌ی گروگو را می‌بینیم که به ماجرای فرمان ۶۶ و نابودی معبد جدای‌ها مربوط می‌شود. اتفاقی که سوالات زیادی را در ذهن بیننده ایجاد می‌کند و به احتمال زیاد در فصل سوم مندلورین شاهد پاسخ به سوالاتی مانند نحوه‌ی نجات یافتن گروگو باشیم. یکی دیگر از نکات قابل توجه این قسمت به سکانس آخر آن مربوط می‌شود که در آن لوک اسکای‌واکر بدون جهت گیری، دوراهی بین تبدیل شدن به یک جدای یا مندلورین را پیش پای گروگو می‌گذارد و بیننده برای فهمیدن جواب آن باید تا قسمت آخر صبر کند. قسمت ششم سریال The Book of Boba Fett در کنار گروگو به دوئل کد بِین و کاب ونت (کلانتری که لباس بوبا را در اختیار داشت) اختصاص یافته که کارگردانی و فیلم‌برداری خوبی دارد و لحظات نفس‌گیری را خلق کرده است.

قسمت پنجم و ششم سریال The Book of Boba Fett را می‌توان پلی میان فصل دوم و سوم سریال The Mandalorian دانست که با وجود تماشایی بودن، ارتباط چندانی با ماجرای بوبا فت در این سریال ندارد.

قسمت آخر سریال کتاب بوبا فت دقیقا همان چیزی بود که از ابتدای سریال منتظرش بودیم. آخرین ورق از دفتر کتاب بوبا، یک وسترن فضایی فوق‌العاده با ترکیبی از سکانس‌های اکشن نفس‌گیر است که شخصیت بوبا فت را به جایگاهی که لایق آن است، رسانده و انتظارات طرفداران را کاملا برآورده می‌کند. تماشای همکاری بوبا و دین در نبرد، دوئل کد بین و بوبا و صد البته حضور گروگو واقعا لذت بخش است. سریال The Book of Boba Fett به شکلی جذاب مسیر بوبا فت برای کنار زدن گذشته و پیدا کردن هویت واقعی و رقم زدن سرنوشت به دست خودش را به نمایش گذاشته و فصل جدیدی از دفتر زندگی این شخصیت دوست داشتنی را در سیاره‌ی تاتویین آغاز می‌کند.

نقد سریال the book of Boba Fett
تماشای مبارزات قسمت آخر واقعا لذت بخش است.

سریال The Book of Boba Fett بار دیگر ثابت می‌کند که استار وارز فراتر از نجات کهکشان خیلی خیلی دور به دست خاندان اسکای‌واکر است و پتانسیل زیادی در خلق داستان‌هایی در مقیاس کوچک‌تر و شخصیت‌هایی ماندگار دارد. تماشای سریال کتاب بوبا فت چه برای طرفداران و چه افراد دیگر هیجان انگیز و لذت بخش است.


8.5 عالی
سریال The Book of Boba Fett بار دیگر ثابت می‌کند که استار وارز فراتر از نجات کهکشان خیلی خیلی دور به دست خاندان اسکای‌واکر است و پتانسیل زیادی در خلق داستان‌هایی در مقیاس کوچک‌تر و شخصیت‌هایی ماندگار دارد. تماشای سریال کتاب بوبا فت چه برای طرفداران و چه افراد دیگر هیجان انگیز و لذت بخش است.
  • سکانس‌های اکشن جذاب
  • موسیقی متن شنیدنی
  • داستان و ریتم مناسب روایت آن
  • روایت غیرمتمرکز در قسمت‌های میانی

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments