1%
  • 0/10

شبکه موبایل 5.5G چیست؟

آیا تلفن شما از شبکه موبایل نسل پنج و نیم پشتیبانی می‌کند

شبکه موبایل 5.5G چیست؟ ۰ ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ مقالات فناوری کپی لینک
شبکه 5.5G

شبکه موبایل در حال ارتقا است و نسخه بعدی شبکه‌های تلفن همراه، به نام “5.5G” یا “5G Advanced” در راه است و اپراتورها در سراسر جهان خود را برای ارایه آن آماده می‌کنند.

تاکنون تصور می‌شد که نسل بعدی شبکه تلفن همراه شبکه 6G باشد، اما فعلا شبکه 5.5G در را بازار است و احتمالا در آینده نه‌چندان دور نسل ششم این شبکه با سرعت و قابلیت اطمینان بیشتر از راه می‌رسد. شرکت‌های مخابراتی بزرگ دنیا همچون Telefonica، Deutsche Telekom، AT&T، Verizon، و Vodafone در کنگره جهانی موبایل در بارسلون، اسپانیا اعلام کردند که برای ارایه شبکه 5G Advanced آماده می‌شوند.

دست‌اندرکاران این صنعت می‌گویند که اولویت‌های اصلی برای توسعه استانداردهای شبکه 5.5G، افزایش ارتباط تجاری 5G با گسترش بازار، حل مشکلات استقرار و ادامه تکامل فناوری برای ایجاد پلی به سمت 6G است. یکی از قابلیت‌های مهم که توسعه‌دهندگان روی شبکه 5.5G کار می‌کنند اجرای سریع‌تر بازی‌ها و امکانات گوشی‌ها و نیز ارائه اطلاعات دقیق‌تر موقعیت مکانی برای تلفن شما است. در ادامه همه مواردی که می‌توان از 5.5G یا 5G Advanced انتظار داشت آمده است.

تفاوت بین 5G و 5.5G

علیرغم اینکه اپراتورها پوشش 5G را در سال ۲۰۱۹ اجرا کردند، تعداد مصرف کنندگان در سراسر جهان که به این شبکه دسترسی دارند هنوز بسیار کم است. گزارش‌ها حاکی از آن است که پذیرش 5G هنوز بسیار پایین‌تر از میزان انتظار است. تا سال ۲۰۲۳ حدود ۱.۶ میلیارد کاربر تلفن همراه به شبکه 5G متصل بودند که این رقم کمتر از نیمی از کاربران تلفن همراه در سراسر جهان بود. با این حال، اکثر افراد وقتی به Wi-Fi متصل نیستند، علامت شبکه 5G یا 5G UC را در بالای گوشی هوشمند خود دیده‌اند.

مانند نسل 4G قبلی، 5G از فرکانس‌های رادیویی متفاوتی نسبت به نسل قبلی خود استفاده می‌کند تا سرعت‌های بالاتری را با تأخیر کمتر به دستگاه‌های بیشتری ارایه دهد. از آنجایی که 5G تاخیر کمتری نسبت به 4G دارد، صنعت مخابرات قصد دارد شبکه‌ای باشد که فناوری‌های جدیدتری مانند وسایل نقلیه بدون راننده را هدایت کند. 5G Advanced نسخه تکامل یافته 5G است، اما راه‌اندازی آن هنوز کامل نشده است.

هاوارد واتسون، مدیر ارشد فناوری شرکت مخابراتی بریتانیایی BT، با اشاره به قابلیت‌های آپلود و دانلود 5.5G، می‌گوید: “احتمالاً ظرفیت‌ این شبکه دو برابر خواهد شد.” مهم‌تر از آن، 5G Advanced قابلیت‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را ادغام می‌کند و شبکه را هوشمندتر می‌کند. معنای آن دقیقاً مشخص نیست، اما هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها بسیار محبوب شده است.

شبکه 5.5G و گوشی موبایل

توسعه‌دهندگان از حدود یک سال پیش در حال کار روی شبکه 5.5G یا 5G Advanced هستند. کوالکام سال ۲۰۲۳ اعلام کرد که در حال توسعه مودم‌های پیشرفته 5G، از جمله ویژگی‌های محبوب SOS پیام اضطراری اپل است، به این معنی که توسعه‌دهندگان سخت‌افزار در حال کار برای ادغام قابلیت‌های پیشرفته 5G در تلفن‌های هوشمند آینده خود هستند.

5G Advanced با افزایش عملکرد شبکه با پهنای باند بالاتر، قابلیت اطمینان بیشتر و تأخیر کمتر، گستره وسیعی از موارد استفاده را برای مصرف کنندگان فراهم می‌کند. این پشتیبانی اضافی برای توسعه بازی و پخش ویدیو ارایه می‌شود. بسیاری از تلفن‌های جدیدتر با پشتیبانی از شبکه 5G پیشرفته تولید می‌شوند و به کاربران امکان می‌دهند در زمان عرضه در منطقه خود به آن دسترسی داشته باشند.

هواوی، تامین‌کننده سرویس‌های مخابرات چینی که در آمریکا ممنوع شده است، انتظار دارد استقرار تجاری 5G Advanced در طول سالجاری آغاز شود. هنوز هم سخت است که بگوییم چه زمانی شبکه 5.5G به‌طور گسترده در دسترس خواهد بود. برخی از غول‌های مخابراتی آزمایش‌هایی را در برخی بازارها آغاز کرده‌اند که نشانه خوبی است. برخی از شرکت‌ها منتظرند آزمایش‌ها به پایان برسد و پروتکل‌هایی که 5G Advanced را قادر می‌سازد تا تابستان امسال تنظیم شود.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments