ناتوانی اپل در ساخت مودم 5G؛ باید تا اواخر ۲۰۲۵ صبر کنیم

اپل مودم 5G

اینطور که به نظر می‌رسد، ساخت مودم 5G آنقدر سخت هست که حتی شرکت چندین تریلوین دلاری اپل هم نمی‌تواند به راحتی به ساخت آن بپردازد.

کوالکام یکی از معدود شرکت‌های فعال در زمینه‌ی تولید مودم 5G است که در حال حاضر شرکت‌های بسیار زیادی مودم 5G گوشی‌های خود را از این شرکت خریداری می‌کنند. در حالی که این شرکت تا الان همکاری موفقی با اپل در زمینه‌ی تأمین مودم 5G برای آیفون‌ها داشته اما شرکت کوپرتینویی علاقه‌مند است تا مودم‌های اختصاصی خودش را تولید کند.

مدت‌هاست که می‌شنویم اپل می‌خواهد برای گوشی‌هایش مودم 5G تولید کند و حتی قرار بود سری آیفون ۱۵ بالاخره اولین گوشی‌های مجهز به این مودم‌ها باشند. اما به تازگی خبری منتشر شده مبنی بر اینکه فرایند ساخت این مودم‌ها با تأخیر مواجه شده چرا که اپل در مسیر ساخت آن‌ها به مانع برخورده است.

در سپتامبر امسال بود که قرار بود اپل تا سال ۲۰۲۵ فرایند ساخت مودم 5G خود را به پایان برساند اما حالا گفته می‌شود این اتفاق یا اوایل سال ۲۰۲۵ و یا در سال ۲۰۲۶ رخ خواهد داد. حتی این جدول زمانی هم ممکن است در نهایت اشتباه باشد. یعنی اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، باید تا آن زمان برای دیدن اولین مودم‌های 5G شرکت آمریکایی منتظر بمانیم.

اپل قصد داشت برای آیفون SE 2024 از مودم اختصاصی خود استفاده کند که گفته می‌شد مودم مستقل است. اما تلاش شرکت بر این است که بتواند مودم ادغام شده با تراشه تولید کند. از آن جایی که آیفون SE 4 احتمالا در سال ۲۰۲۵ هم شاید عرضه نشود، این احتمال وجود دارد که در نهایت به مودم ادغام شده با تراشه مجهز شود.

از آن‌جایی که اپل بخش تولید مودم اینتل را خریداری کرده، بازنویسی کدهای اینتل از نو هم برایش مشکل‌ساز شده و از طرفی اپل باید مراقب باشد تا پتنت‌های کوالکام را هم نقض نکند. اپل در حال حاضر به ازای هر آیفون ۹ دلار به کوالکام پرداخت می‌کند تا بتواند از فناوری پتنتش استفاده کند.

اپل همچنین در تلاش است تا تراشه‌های بی‌سیم و بلوتوث را هم به صورت بومی تولید و در گوشی‌هایش استفاده کند تا بدین ترتیب دیگر نیاز به شرکت برادکام هم نداشته باشد. البته این پروژه هم با مشکلا زیادی همراه بوده و نشان می‌دهد اپل برای مستقل شدن چقدر مسیر سختی در پیش دارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا