آیا آیفون ۱۳ از ارتباط اینترنت ماهواره ای برخوردار خواهد بود

چطور گوشی جدید اپل به قابلیت اتصال به اینترنت ماهواره ای مجهز می‌شود

آیا آیفون ۱۳ از ارتباط اینترنت ماهواره ای برخوردار خواهد بود تیم سرگرمی ۰ ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ مقالات فناوری
ممنوعیت واردات گوشی آیفون

اگر آخرین گمانه زنی از تحلیلگر معروف محصولات اپل یعنی مینگ چی کو صحت داشته باشد، این بدان معناست که آیفون ۱۳ از ارتباط اینترنت ماهواره ای برخوردار خواهد بود.

انتشار خبر اتصال آیفون ۱۳ به اینترنت ماهواره ای باعث شده این تفکر در میان عموم مردم شکل بگیرد که آیا گوشی جدید اپل از سیستمی پشتیبانی می‌کند که بدون نیاز به استفاده از سیمکارت یا ارایه سرویس از سوی اپراتورها، امکان دسترسی به شبکه اینترنت ماهواره ای را خواهد داشت.

همه‌ی ما می‌دانیم که اپل معمولا محصولاتش را با نوآوری‌هایی راهی بازار می‌کند و تا زمان معرفی رسمی از سوی این شرکت نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از سرویسی که قرار است ارایه دهد داشته باشیم. اما انتشار خبر پشتیبانی آیفون ۱۳ از سرویس اینترنت ماهواره ای امید به دسترسی به این سرویس را در مناطقی که محدودیت برای دسترسی به شبکه های اینترنت وجود دارد، پررنگ کرده است.

با این حال با همه‌ی گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی محصول آینده اپل که پیش‌بینی می‌شد تغییر چندانی نسبت به نسل قبل نداشته باشد، انتشار خبر دسترسی به اینترنت ماهواره ای کمی تب و تاب عرضه این گوشی را بیشتر کرده است.

در حالی که گفته می‌شود ممکن است آیفون ۱۳ از سرویس اینترنت ماهواره ای پشتیبانی کند اما تحلیلگران بر این عقیده‌اند که در جاهایی که گوشی آنتن نمی‌دهد شما به شبکه‌ی جهانی اینترنت وصل خواهید بود، البته ممکن است منظور از این ارتباط فقط یک سیستم تماس اضطراری باشد.

همه می‌دانیم که اپل با سایر شرکت‌ها برای توسعه فناوری 6G همکاری می‌کند و بخشی از این استاندارد شامل ظرفیت انتشار داده‌ها با سرعت بالا در مسافت‌های بسیار طولانی است. اما آخرین گزارش مینگ چی کو حاکی از آن است که نسل بعدی آیفون 13 به لطف تراشه مودم پایه کوالکام X60 از قابلیت ارتباط ماهواره ای با مدار پایین (LEO) برخوردار باشد.

از نظر تئوری، این امر به کاربران آیفون 13 اجازه می‌دهد تا با استفاده از شبکه های ماهواره ای، پیام ارسال کرده و تماس برقرار کنند. کو همچنین حدس می‌زند که LEO ممکن است در هدست AR اپل، Apple Car و سایر لوازم جانبی این برند مورد استفاده قرار گیرد. البته هنوز این موارد فقط در حد حدس و گمان است و نمی‌دانیم که چگونه این ویژگی‌ها به کار گرفته می‌شوند، یا حتی آیا چنین ویژگی‌هایی روی دستگاه‌های اپل ارایه خواهد شد یا خیر.

ممکن است امکان دسترسی به اتصالات اینترنت ماهواره ای رایگان برای سایر کاربران iPhone به صورت جهانی باشد. این می‌تواند یک سرویس iCloud+ اضافی باشد که در سطح بین المللی ارائه شود یا به همکاری با ارایه دهندگان ارتباطات ماهواره ای نیاز داشته باشد که به این ترتیب Globalstar به عنوان محتمل‌ترین اپراتور ماهواره ای برای همکاری با اپل در این طرح خواهد بود؛ Globalstar طیف وسیعی از دستگاه‌ها و برنامه‌ها و سرویس‌های پوشش اینترنت را ارائه می‌دهد.

با این حال یک نگاه اجمالی به وضعیت پهنای باند تلفن همراه و پوشش شبکه بسیاری از مناطق در سطح ملی و بین المللی نشان می‌دهد که هنوز برخی مناطق دور افتاده وجود دارند که دسترسی به شبکه های اینترنت ندارند.

آیفون ۱۳ اینترنت ماهواره ای

به طور کلی، صنایع متعددی در مناطق دور افتاده ایالات متحده کار می‌کنند که نیاز به اتصال قوی دارند اما دسترسی به تلفن همراه ندارند. ماهواره می‌تواند این شکاف را پر کند، به ویژه در دریا‌، جایی که ارتباطات دریایی یک تجارت بزرگ است. استفاده از ماهواره نیز به طور بالقوه برای شرکت‌هایی که به دنبال راه‌حل‌هایی برای ارتباطات فوق خصوصی در خارج از شبکه عمومی هستند بسیار ارزشمند است.

فعلا مشخص نیست که اپل برای کدامیک از این موارد برنامه ریزی کرده است. اما در صورت معرفی شرکت‌های ماهواره ای که ممکن است اپل برای ارایه سرویس روی آیفون با آنها همکاری کند قضیه روشن شود.

فعلا پیش بینی می‌شود که دسترسی به چنین سرویسی ممکن است سالانه هزینه‌ای معادل ۲۴۰۰ دلار داشته باشد که اگر فقط برای زمان‌هایی باشد که سیگنال تلفن ضعیف است و فقط بتوان پیام رد و بدل کرد، به نظر صرف چنین هزینه‌ای خیلی منطقی نمی‌رسد.

ادعای دیگر کو این است که یکی از دلایل این اقدام کمک به اپل برای توسعه تجربه‌های نوآورانه کاربران است که می‌تواند با محصولات جدید ادغام شود.

از این گذشته، در صورت اتصال بین المللی آیفون‌ها به صورت جهانی، ممکن است این دستگاه‌ها به پلی برای پشتیبانی از استقرار اینترنت اشیا در مقیاس جهانی تبدیل شوند و این احتمال وجود دارد که اپل از این اتصال برای توسعه (یا حتی کسب) شبکه داده‌ها و ارتباطات ماهواره ای جهانی استفاده کند.

پس از جنجال‌ها در هفته‌ی گذشته حالا خبری منتشر شده مبنی بر این که آیفون 13 تنها در بازارهای معدودی از ارتباطات ماهواره ای پشتیبانی خواهد کرد.

به هر حال اپل می‌تواند پشتیبانی ارتباطات ماهواره ای را در آیفون 13 قرار دهد، اما فقط برای گوشی‌های آیفون در بازارهای منتخب. این ویژگی تنها به عنوان یک اقدام اضطراری عمل می‌کند، هم در بازارهای خاص و هم در صورتی که پوشش شبکه‌ای وجود نداشته باشد.

گفته می‌شود که این ویژگی باعث نمی‌شود تماس‌های ماهواره ای بدون استفاده از تلفن همراه در هر جایی انجام شود، زیرا این امر باعث ایجاد مشکلاتی برای اپراتورهایی می‌شود که اپل در حال حاضر برای ارایه سرویس‌ روی محصولاتش به آنها متکی است.

ظاهرا اپل مایل به برقراری ارتباطات ماهواره ای بیشتر در آینده است و مجموعه‌ای از ماهواره‌های خود را برای ارسال اطلاعات به دستگاه‌هایش در نظر گرفته است. با این حال این طرح به احتمال زیاد سال‌ها تا راه‌اندازی فاصله دارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا