آیا برنامه ده سال آینده برادران وارنر مشابه استراتژی استودیو مارول خواهد بود؟

آینده روشن دیسی

آیا برنامه ده سال آینده برادران وارنر مشابه استراتژی استودیو مارول خواهد بود؟ پارسا خلیلی ۰ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ دی‌سی
برنامه ده سال آینده برادران وارنر

طبق گزارشی رسمی، به دنبال کنسل شدن فیلم سینمایی Batgirl، مدیر اجرایی دیوید زاسلاو (David Zaslav) درباره برنامه ده سال آینده برادران وارنر صحبت کرده است که ظاهرا شباهت بسیار زیادی به استراتژی چندساله استودیو مارول در شکل گیری دنیای سینمایی مارول دارد.

پس از موفقیت بی‌سابقه سه گانه شوالیه تاریکی کریستوفر نولان (Christopher Nolan)، برادران وارنر تصمیم گرفت دنیای سینمایی بزرگی خلق کند که خطوط داستانی دیسی را به هم وصل کند. به همین منظور آنها زک اسنایدر (Zack Snyder) را برای تحقق این رویا استخدام کردند و درنهایت فیلم Man of Steel در سال ۲۰۱۳ خلق شد.

موفقیت اولین اثر دیسی اسنایدر باعث شد او به همکاری با برادران وارنر ادامه داده و برای گسترش DC Extended Universe برنامه ریزی کند. فیلم دوم او با عنوان Batman v Superman نیز با لحنی تاریک در سینماها اکران شد. اما برادران وارنر با ایده زک موافق نبودند، به همین خاطر تصمیم گرفتند جاس ویدون (Joss Whedon) را برای کارگردانی فیلم Justice League استخدام کنند، اما هیچ چیز طبق خواسته آنها پیش نرفت و در نهایت شکستی بزرگ با نام جاستیس لیگ در سال ۲۰۱۷ به پرده سینماها رفت.

برادران وارنر متاسفانه سابقه‌ای نه چندان درخشان در زمینه ساخت دنیاهای سینمایی دارد. پس از شروع امیدوار کننده با فیلم Man of Steel در سال ۲۰۱۳، به نظر می‌رسید که DCEU قراره به فرانچایزی بزرگ‌تر و چشمگیرتر نسبت به دنیای سینمایی مارول تبدیل شود. اما پس از موفقیت اولین فیلم انتقام جویان و به هدر رفتن پتانسیل زک اسنایدر، استودیو مارول موفق شد با کنار زدن دیسی به یکی از موفق‌ترین دنیاهای سینمایی را خلق کند. نادیده گرفتن ایده زک اسنایدر، کنسل کردن قرارداد بازیگران اصلی فرانچایز و در آخر تسریع بخشیدن به برنامه بلندمدت خود و اکران فیلم‌های Batman vs Superman ،Wonder Woman ،Suicide Squad و Justice League در کمتر از ۲۴ ماه، از جمله دلایلی بود که دیسی در توسعه و ساخت DCEU با شکستی بزرگ مواجه شد. اما ظاهرا برنامه ده سال آینده برادران وارنر قراره اوضاع را به کلی عوض کند.

زاسلاو با اشاره به کنسل شدن فیلم Batgirl، درباره استراتژی جدید برادران وارنر در شکل دهی آینده دیسی صحبت کرد و به صراحت الگوبرداری از برنامه استودیو مارول را تایید کرد.

بله فیلم بتگرل کنسل شده و دلیلش این است که ما تصمیم گرفتیم استراتژی خود را به کلی تغییر دهیم و برنامه ۱۰ سال آینده خود را به صورت اختصاصی روی گسترش دنیای دیسی متمرکز کنیم. این برنامه بسیار شبیه به ساختاری است که آلن هورن (Alan Horn)، باب ایگر (Bob Iger) و کوین فایگی (Kevin Feige) به‌منظور خلق و گسترش دنیای سینمایی مارول استفاده می‌کنند. من فکر می‌کنم بتوانیم در آینده‌ای نه چندان دور شاهد فرانچایزی بزرگ و موفق باشیم، فرانچایزی که تک تک پروژه‌هاش از انسجام و ارتباطی عمیق برخوردارند.

او در ادامه افزود که تمرکز این شرکت بیشتر روی کیفیت پروژه‌ها خواهد بود. در حال حاضر تیمی که مسئول پیاده سازی این برنامه جدید است توسط هیچ منبع رسمی فاش نشده، اما جای هیچ شکی نیست که انها اقدامات اولیه پیاده سازی برنامه را آغاز کرده‌اند. همچنین با توجه به اینکه دنیای سینمایی مارول از سال ۲۰۰۸ موفق شد بیش از ۲۷ میلیارد دلار در گیشه فروش داشته باشد، درک این مسئله که چرا برادران وارنر به استراتژی جدیدی روی آوردند چندان دشوار نیست.

بعد از توضیح برنامه دو سال آینده برادران وارنر، زاسلاو بیشتر درباره کنسل شدن فیلم‌های Batgirl و Scoob: Holiday Haunt صحبت کرد. طبق گفته‌های او فیلم‌هایی که به‌طور خاص از سرویس‌های استریم پخش می‌شوند قادر نیستند به اندازه اکران سینمایی برای کمپانی و تیم توسعه سود داشته باشند.

ما سخت درباره سیاست استریم مستقیم تحقیق کردیم. خوشبختانه با داشتن دسترسی به تمامی اطلاعات مورد نیاز، متوجه شدیم فیلم‌های سینمایی گران قیمت که در شبکه‌های استریم مختلف پخش می‌شوند، به مراتب دارای سود کمتری نسبت به فیلم‌هایی هستند که به صورت اختصاصی در سینماها اکران می‌شوند. به همین خاطر ما عناوینی مثل بتگرل را کنسل کردیم، زیرا نمی‌توانیم ارزش اقتصادی برای آن پیدا کنیم. به همین خاطره که در حال تغییر استراتژی هستیم.

او در آخر با اشاره به تلاش و زحمت شرکت در توسعه فیلم‌های سینمایی اظهار داشت که تمرکز ما روی عناوین سینمایی خواهد بود و تنها زمانی آنها را به سرویس استریم HBO Max خواهیم آورد که ارزششان در سینما حفظ شده باشد. زاسلاو باری دیگر تاکید کرد که برادران وارنر فیلمی را نخواهند ساخت مگر اینکه به آن اعتقاد داشته باشیم. بنابراین اگر Warner Bros Discovery از انتشار یک فیلم مثل Batgirl امتناع بورزد، به این خاطر است که بنا بر دلایل مختلفی به آن ایمان نداشته‌اند.

طبق صحبت‌های زاسلاو، هدف از برنامه ده سال آینده برادران وارنر رشد برند دیسی و شخصیت‌های آن است. در حال حاضر پروژه‌‌های سینمایی زیادی مثل Black Adam ،Shazam: Fury of The Gods و Joker: Folie a Duex در دست ساخت است. اینکه پروژه‌های آینده دیسی تا چه حد تحت تاثیر این استراتژی جدید قرار خواهند گرفت مشخص نیست اما بدون شک اکران آنها با برنامه‌ای تازه می‌تواند تاثیر به سزایی در ترمیم دنیای تکه تکه شده دیسی داشته باشد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا دیسی می‌تواند با پیروی از الگویی مشابه استودیو مارول دوباره رشد کند؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.
0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا