جدول فروش هفتگی بریتانیا: بازگشت Animal Crossing: New Horizons به صدر

سقوط FIFA 21 به جایگاه دوم!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم فروردین

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم فروردین ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش عالی و صدرنشینی دوباره بازی پرطرفدار Animal Crossing: New Horizons حکایت دارد.

در هفته منتهی به بیست و یکم فروردین ماه، پرفروش‌ترین بازی سال گذشته کنسول نینتندو سوییچ به نام انیمال کراسینگ نیو هورایزنز که دو هفته پیش به صدر جدول صعود کرده بود و سپس به خاطر عرضه‌ی Monster Hunter Rise و صعود جدیدترین بازی ورزشی فیفا به رده‌ی اول، به رده‌های پایین‌تر جدول نقل مکان کرده بود، حال دوباره صدرنشینی را از آن خود کرده و با یک پله صعود در رده‌ی نخست جدول جا گرفته است. این در حالی است که گزارش‌ها نشان می‌دهد فروش بازی به نسبت هفته‌ی گذشته نزدیک به بیست و یک درصد کاهش یافته  است. لازم به ذکر است که انیمال کراسینگ نیو هورایزنز نه تنها لقب پرفروش‌ترین بازی سال گذشته پلتفرم سوییچ را در اختیار دارد، بلکه بعد از اثر فیفا 21، به عنوان دومین بازی پرفروش کل سال گذشته میلادی در بریتانیا به شمار می‌رود.

جایگاه دوم جدول این هفته به بازی FIFA 21 تعلق دارد. این عنوان پرطرفدار که هفته‌ی گذشته در پی رشد فروش ۸۱ درصدی خود را از رده‌ی هشتم به رده‌ی اول جدول رسانده بود، حال این بار با یک پله سقوط در جایگاه دوم قرار گرفته است. بر اساس گزارش انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان، میزان فروش بازی به نسبت هفته‌ی پیش با کاهش ۳۴ درصدی روبه‌رو شده است. در این میان، بد نیست اشاره کنم که شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های ماه مارس فروشگاه پلی‌استیشن را به اشتراک گذاشت که در آن شاهد صدرنشینی این اثر ورزشی هستیم.

بازی Mario Kart 8: Deluxe، دیگر اثر پرفروش نینتندو
سوییچ، همچنان به روند رو به رشد خود ادامه می‌دهد و آن‌طور که به نظر
می‌رسد، روز به روز جامعه‌ی آن گسترده‌تر از قبل می‌شود. این عنوان که
در طول هفته‌های اخیر به طور مداوم صعود و سقوط‌های مختلفی را تجربه کرده و آخر هفته پیش بود که در رده‌ی پنجم قرار گرفته بود، حال طی هفت روز گذشته با صعود دو پله‌ای جایگاه سوم جدول را به خود اختصاص داده است. متاسفانه انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان هیچ گزارشی در خصوص میزان رشد و یا سقوط فروش این عنوان ارائه نکرده، اما بی‌شک بازی عملکرد تجاری قابل توجه خود را مدیون فروش باندل
 ماریو کارت نینتندو سوییچ است.

بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury، دیگر اثر پرطرفدار نینتندو، در طول این هفته یک پله سقوط را تجربه کرده و در حال حاضر رده‌ی چهارم جدول را در اختیار خود دارد. این بازی که پیش از انتشار ماسنتر هانتر رایز به عنوان جدیدترین اثر کنسول نینتندو سوییچ برشمرده می‌شد، در چهار هفته‌ی نخست عرضه برای چهار بار متوالی در صدر جدول حضور داشت و تا به امروز از نظر تجاری عملکرد فوق‌العاده خوبی از خود به نمایش گذاشته است. طبق آخرین اظهارات سازمان سرگرمی‌های تعاملی انگلستان، این بازی در حال حاضر لقب پرفروش‌ترین بازی سال جاری میلادی در بریتانیا را یدک می‌کشد.

در رده‌ی پنجم جدول، نسخه‌ی نینتندو سوییچ بازی ماینکرفت به چشم می‌خورد. این عنوان که هفته‌ی گذشته از رده‌ی ششم به رده‌ی دهم جدول سقوط کرده بود، حال با پله صعود خود را به جایگاه پنجم رسانده است. البته، هنوز گزارشی از عملکرد تجاری و فروش بازی در طول هفت روز اخیر منتشر نشده، اما در نظر داشته باشید که برخلاف سایر بازی‌ها، میزان فروش این عنوان به تفکیک پلتفرم گزارش می‌شود. از این رو، در صورتی که مجموع فروش آن در تمامی پلتفرم‌ها را لحاظ کنیم، بی‌شک شاهد حضور بازی در رده‌های بهتری خواهیم بود.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم فروردین

رده‌ی ششم جدول این هفته در اختیار بازی جدید شرکت کپکام به نام Monster Hunter Rise است. این بازی که دو هفته پیش روانه بازار شد و در زمان عرضه توانست صدرنشینی در جدول را تجربه کند، اکنون به خاطر کاهش فروش ۵۶ درصدی با دو پله سقوط در جایگاه ششم جدول جا گرفته است. گفتنی است که این عنوان هفته‌ی گذشته به خاطر کاهش فروش ۷۴ درصدی از رده‌ی اول به رده‌ی چهارم جدول سقوط کرده بود و آن‌طور که به نظر می‌رسد، روند نزولی آن همچنان ادامه خواهد داشت.

موفق‌ترین بازی شرکت راکستار گیمز یعنی Grand Theft Auto V که دو هفته‌ای از جمع ده بازی پرفروش هفتگی بریتانیا خارج شده بود، لیکن به خاطر تخفیف‌های وسوسه‌انگیز خرده‌فروشان دوباره به این جمع ملحق شده و از رده‌ی دوازدهم به رده‌ی هفتم جدول نقل مکان کرده است. با توجه به این که عرضه‌ی این عنوان برای کنسول‌های نسل نهم یعنی ایکس‌باکس 
سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 تایید شده و بازی در نیمه‌ی دوم سال جاری 
میلادی راهی پلتفرم‌های مذکور می‌شود، هیچ شکی نیست که GTA V همچنان  در ماه‌های آینده و حتی سال‌های آتی
به روند رو به رشد خود ادامه داده و تداوم فروش عالی آن برای شرکت ناشر کاملا مشخص و تضمین شده است.

مشابه جی‌تی‌ای وی، Call of Duty: Black Ops Cold War هم دوباره به لیست ده بازی پرفروش هفتگی بریتانیا پیوسته و با سه پله صعود، جایگاه هشتم جدول را در اختیار دارد. گفتنی است که فروش نسخه‌ی دیجیتالی کال آو دیوتی بلک آپس کلد وار از همان ابتدا بیش از تصور و انتظار اکتیویژن بوده و بازی رکوردهای مختلفی را در مجموعه‌ی خود شکسته است. بازی تناسب اندام Ring Fit Adventure که هفته‌ی گذشته شاهد حضور آن در رده‌ی هفتم جدول بودیم، این بار به مکان نهم سقوط کرده و همچنان فروش خوبی را تجربه می‌کند.

بازی Assassin’s Creed Valhalla، پرفروش‌ترین بازی یوبی‌سافت در سال گذشته میلادی که پیش‌تر از رده‌ی چهاردهم به رده‌ی نهم جدول صعود کرده بود، حال با یک پله سقوط و قرارگیری در جایگاه دهم، همچنان خود را در جمع ده بازی پرفروش هفتگی در بریتانیا حفظ کرده است. جدیدترین اثر سری اساسینز کرید در مجموع از لحاظ تجاری موفقیت‌های زیادی را برای کمپانی ناشر خود به همراه آورده و حتی در حال حاضر با قیمت مناسب‌تری در خرده‌فروشان و بسیاری از فروشگاه‌های دیجیتالی از جمله پلی‌استیشن استور به فروش می‌رسد.

از دیگر نکات گزارش این هفته می‌توان به خروج بازی اوت‌رایدرز از جمع ده بازی پرفروش هفتگی در بریتانیا اشاره کرد. این عنوان که هفته‌ی گذشته توسط شرکت ژاپنی اسکوئر انیکس به بازار عرضه شده بود و در زمان انتشار نیز رده‌ی ششم جدول را تصاحب کرده بود، در دومین هفته‌ی انتشار با کاهش فروش ۷۴ درصدی روبه‌رو شده و با ده پله سقوط به رتبه شانزدهم رسیده است. البته باید توجه داشته باشید که این عنوان همزمان با عرضه‌ی جهانی، به سرویس اشتراکی ایکس‌باکس گیم پس اضافه شده و بدین خاطر بخشی از فروش پایین بازی مربوط به این موضوع می‌شود. هرچند، نباید از تاثیرگذاری منفی مشکلات و ایرادات فنی و همچنین اختلال‌های سرور در کاهش فروش بازی غافل شد. با این حال، کاهش  فروش هفتاد و چهار درصدی بازی در دومین هفته‌ی انتشار، موضوع چندان دور از انتظاری نبود و به طور معمول، بسیاری از بازی‌های سرشناس در هفته‌های دوم و سوم و حتی چهارم عرضه از نظر فروش با روند نزولی مواجه می‌شوند.

به طور کلی، سازمان بازی‌های ویدیویی انگلستان مدعی است که فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی‌ها در طول این هفته نزدیک به بیست و هشت درصد به نسبت هفته‌ی گذشته کاهش یافته است. با این حال، همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، کمپانی نینتندو بار دیگر هفته‌ی بسیار خوب و موفقی را در انگلستان پشت سر گذاشته و از میان ده بازی پرفروش، پنج اثر (در صورت احتساب ماسنتر هانتر رایز، شش بازی) مربوط به کنسول سوییچ است. حضور پنج بازی سوییچ در این جدول در حالی اتفاق افتاده که کمتر از شش ماه از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 می‌گذرد و هیچ کدام یک از آثار انحصاری این کنسول‌های جدید جایگاهی در جمع ده بازی پرفروش این هفته ندارند. البته، بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که هنوز آثار چندان بزرگ و مطرحی برای کنسول‌های سونی و مایکروسافت عرضه نشده و کمپانی نینتندو به خوبی از فرصت کنونی استفاده می‌کند.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم فروردین ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

  • آغاز هفته: یک‌شنبه ۱۵ فروردین (۴ آوریل)
  • پایان هفته: شنبه ۲۱ فروردین (۱۰ آوریل)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
12
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
21
FIFA 21
الکترونیک آرتز
35
Mario Kart 8: Deluxe
نینتندو
43
Super Mario 3D World + Bowser’s Fur
نینتندو
510
Minecraft (سوییچ)
نینتندو
64
Monster Hunter Rise
کپکام
712
Grand Theft Auto V
راکستار گیمز
811
Call of Duty: Black Ops Cold War
اکتیویژن
97
Ring Fit Adventure
نینتندو
109Assassin’s Creed Valhallaیوبی‌سافت
0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا