بازی Animal Crossing: New Horizons

بررسی بازی Animal Crossing: New Horizons

سفر به جزیره‌ی آرامش

   

نینتندو باز هم برگشته تا با یکی دیگر از بازی‌های مورد انتظارش قلب گیمرهای سراسر دنیا را تسخیر کند. بازی Animal Crossing: New Horizons از همان زمان معرفی موفق شد توجه منتقدان و بازیکنان را به سوی خود جلب کند و اکنون که روانه بازار شده، این اشتیاق جهانی برای تجربه آن فروکش نکرده و حتی بحران جهانی کرونا هم نتوانسته خللی در فروش این بازی ایجاد کند. حال باید پرسید آیا نسخه‌ی جدید سری مشهور Animal Crossing توانسته موفقیت قسمت‌های قبلی را تکرار کند یا این که این نسخه تنها نان افتخارات گذشته را می‌خورد و چیز جدیدی برای عرضه ندارد؟ پاسخ به این سوال شاید چندان سخت نباشد.

سلام به تمام گیمرهای قرنطینه‌شده!

توضیح درباره گیم‌پلی بازی Animal Crossing: New Horizons به صورت خلاصه کاری بسیار دشوار است اما به بیانی ساده، بازی حول محور ساخت و ساز، کشاورزی، شکار حیوانات و ارتباط با دیگر ساکنان جزیره می‌چرخد و تا حد زیادی بنیان گیم‌پلی آن را می‌توان شبیه به عناوین شبیه‌ساز کشاورزی مانند Stardew Valley دانست. پس اگر از طرفداران این ژانر و یا عناوین شبیه‌ساز کشاورزی هستید، به هیچ عنوان از این بازی غافل نشوید. بازیکنان نخست با طراحی یک کاراکتر، راهی سفری به یک جزیره دوردست می‌شوند تا زندگی جدیدی را در آنجا آغاز کنند. البته در این جزیره خبری از امکانات رفاهی نیست و ساخت و ساز در آن برعهده بازیکنان و دیگر ساکنان جزیره است. در این جا قرار نیست به برج سازی و شهرسازی مشغول شوید. باید با آرامش خاطر به ساخت خانه، استخر، باغ و صدها چیز دیگر بپردازید. شاید باور آن اندکی سخت باشد اما هیچگونه محدودیتی در بازی Animal Crossing: New Horizons وجود ندارد و گیمرها حتی می‌توانند برای خود کوه و تپه ساخته و مسیر رودخانه‌ها را تغییر بدهند.

گیم‌پلی بازی Animal Crossing: New Horizons شاید در ساعت‌های اولیه تا حدی کند به نظر برسد و گیمرهای ناآشنا با سری تصور کنند این روند تا آخر ادامه خواهد داشت اما چنین نیست و با اندکی پیشرفت در بازی، سرعت گیم‌پلی افزایش خواهد یافت. کندی گیم‌پلی در آغاز بازی Animal Crossing: New Horizons بیش از آن که خسته کننده باشد، نوعی حس آرامش را در ذهن بازیکنان متبادر می‌کند. گویی هیچ عجله‌ای در پیشرفت و دستیابی به امکانات جدید نیست و باید تا ابد از همین سکوت و آرامش جزیره لذت برد. یکی از نکات مهم گیم‌پلی، حرکت روند بازی براساس زمان واقعی است. در این بازی همانند دیگر عناوین مشابه، خبری از طی شدن شبانه روز در چند دقیقه و رد کردن یک فصل کامل در چند ساعت نیست. پس فکر نکنید با چند بار خوابیدن و بازی را ذخیره کردن قرار است چند شبانه روز را برای ساخت سریع تر ساختمان‌ها رد کنید. شاید گذر زمان در این بازی را بیش از هرچیز بتوان با زمان ساخت و ساز در بازی‌های آنلاین مقایسه کرد که براساس زمان واقعی عمل می‌کنند

پیش به سوی کشف سرزمین‌های جدید

بازیکنان در آغاز ورود به جزیره، باید چادر خود را برپا کرده و به جمع آوری منابع اولیه مانند میوه، چوب و علف خشک بپردازند. البته تصور نکنید قرار است تا ابد در همین چادر کوچک زندگی کنید، با پیشرفت در جزیره و کسب پول و منابع می‌توانید خانه‌هایی برای خود بسازید که بسیاری در رویا هم نمی‌توانند نظیرش را ببینند. 

با ساخت برخی تجهیزات اولیه مانند تبر، توری و چوب ماهیگیری به این قابلیت دست پیدا می‌کنید که به ماهی‌گیری و شکار پروانه‌ها و حشرات مختلف بپردازید. برخلاف عناوین مشابه مانند Stardew Valley و تمام بازی‌هایی که دارای مینی گیم ماهیگیری هستند، نیازی به پرتاب طعمه به داخل آب و صبر کردن ندارید. سایه‌ی ماهی‌ها در آب کاملا مشخص است و با عبور از کنار آن‌ها به سرعت می‌توانید طعمه را به داخل آب پرتاب کرده و ماهی مورد نظر خود را شکار کنید. برهمین اساس هیچ نیازی به اتلاف وقت و نشستن کنار آب برای گرفتن ماهی ندارید. بیراه نیست اگر بگوییم ماهیگیری در بازی Animal Crossing: New Horizons ساده‌ترین و روان‌ترین نمونه در میان تمامی عناوین بازار است.

اگر از ماهیگیری خسته شدید، می‌توانید چوب توری خود را برداشته و به گرفتن پروانه و دیگر حشرات ساکن جزیره بپردازید. این موجودات را پس از گیر انداختن در تور می‌توانید به موزه اهدا کنید یا بیخیال پیشرفت علم زیست شناسی در جزیره شده و با فروش آن‌ها اندکی پول به جیب بزنید. فعالیت برای انجام در بازی Animal Crossing: New Horizons به هیچ عنوان کم نیست و با وجود این که ساخت و ساز ساختمان‌ها زمان زیادی می‌طلبد اما بازیکنان در این مدت می‌توانند به انجام ده‌ها و حتی صدها فعالیت جانبی دیگر بپردازند.

آیا نباید عاشق این منظره شد؟

یکی از قابلیت‌های جدید افزوده شده به قسمت جدید، قابلیت کرفتینگ و ساخت وسایل مختلف است. کارت‌های آموزشی ساخت وسایل و تجهیزات را از هزار طریق مختلف می‌توانید به دست بیاورید، بنابراین به هیچ عنوان نگران این موضوع نباشید که مبادا موفق به جمع آوری این کارت‌ها نشوید. با انجام ماموریت‎‌های مختلف و کشف بطری‌های نامه در ساحل جزیره می‌توانید به این کارت‌ها دست پیدا کنید. با این حال بزرگترین ایراد این بخش، مدت زمان نسبتا زیادی است که باید پای آن صرف کنید و بازی بدون دلیل وقت گیمرها را در این بخش تلف می‌کند. از سوی دیگر جمع آوری منابع هم وقت زیادی می‌طلبد. به عنوان مثال برای به دست آوردن چوب، باید با تبر به جان درختان بیافتید. با هر بار ضربه به درخت، یک تکه چوب به زمین میافتد که مشخص نیست جنس آن سخت است یا نرم. وقتی هم که بخواهید منابع را از روی زمین بردارید، باید روی آن‌ها رفته و با فشردن یک دکمه آن‌ها را از روی زمین بردارید. این پروسه در ساعت‌های نخست بازی که نیاز چندانی به جمع آوری منابع احساس نمی‌شود، به هیچ عنوان خسته‌کنده نیست اما با پیشرفت در بازی و گسترش نیاز کاربران به جمع آوری منابع، این پروسه تبدیل به یک شکنجه می‌شود.

بخش کرفتینگ با تمام ایرادات ریز و درشتی که دارد، یکی از بزرگترین نقاط قوت بازی است و مطمئنا گیمرها ساعت‌های متوالی برای ساخت وسایل جدید پای آن صرف خواهند کرد. تنوع لوازم قابل ساخت به قدری زیاد است که اگر بگوییم باورنکردنی است، اشتباه نکرده‌ایم. گیمرها کرفتینگ را با ساخت تبر سنگی و چوب ساده ماهی گیری آغاز می‌کنند و درنهایت به ساخت ربات و کتابخانه می‌رسند.

قابلیت‌های شخصی سازی خانه‌ها بی‌نظیر است

علاوه بر بخش کرفتینگ گسترده، سازندگان قابلیت‌های بسیاری عظیمی هم برای شخصی سازی محیط در اختیار کاربران قرار داده‌اند. اصلی‌ترین قابلیت‌های شخصی سازی را می‌توانید در بخش طراحی خانه بیابید. تصور کنید می‌توانید در سطح خانه خود مواد مذاب جاری کنید در حالی که در گوشه دیگری از خانه‌تان نهر آب جاری است. از یک سو می‌توانید روی دیوار خانه تابلو نقاشی نصب کنید، از سوی دیگر هم پوسترهای متحرک بچسبانید. قابلیت‌ شخصی‌سازی خانه در بازی Animal Crossing: New Horizons به قدری عظیم است که سری بازی‌های The Sims هم در مقابل آن باید کلاه از سر بردارد.

صحبت از اتلاف وقت شد، همان طور که بالاتر هم گفتیم بازی Animal Crossing: New Horizons هیچ عجله‌ای برای پیشروی ندارد و ترجیح می‌دهد حس آرامش را به بازیکنان خود تزریق کنید، انتقال این حس که هیچ نیازی به عجله در ساخت خانه‌ها و تجهیزات مختلف نیست. به خودی خود یک ایراد نیست و حتی در این بازی می‌تواند به عنوان یک نکته جالب توجه مورد بررسی قرار گیرد، مشکل اصلی جایی آغاز می‌شود که بازی بدون هیچ دلیل منطقی‌ای وقت بازیکنان را تلف می‌کند. به عنوان مثال وقتی باید درباره سه موضوع مختلف با یکی از ساکنان جزیره صحبت کنید، این سه موضوع را نمی‌توانید به صورت متوالی با او در میان بگذارید. هربار که هر بحثی تمام می‌شود، گیمرها باید گفت و گو را با کاراکتر مورد نظر آغاز کرده و بار دیگر حرف‌های تکراری او را تحمل کنند. اینگونه اتلاف وقت‌ها در سراسر بازی به چشم می‌خورند و سازندگان به راحتی می‌توانستند آن‌ها را برطرف کنند اما متاسفانه توجهی به این موضوع نکردند.

بخش آنلاین یکی از بزرگترین مدهای بازی Animal Crossing: New Horizons است که سازندگان هم مانور ویژه‌ای روی آن داده‌اند. گیمرها با مراجعه به فرودگاه دریایی در جنوب جزیره، می‌توانند به جزایر دوستان خود سفر کرده و در کنار یکدیگر اوقات خوشی را سپری کنند. 

اپلیکیشن NookLink یک مکانیزم کاربردی در بازی است

یکی از بزرگترین نقاط ضعف بازی که تنها افرادی را زجر می‌دهد که از یک کنسول به صورت اشتراکی استفاده می‌کنند، عدم قابلیت ساخت چندین جزیره است. بدین معنا که اگر سه بازیکن با استفاده از سه پروفایل مجزا روی یک سوییچ بخواهند این بازی را تجربه کنند، قادر به شروع بازی روی جزایر اختصاصی خود نیستند و باید بازی خود را روی یک جزیره انجام دهند. تصور کنید می‌خواهید با خیال راحت به گشت و گذار و ساخت وساز در جزیره خودتان بپردازید که ناگهان متوجه می‌شوید باید محیط بازی را با چند نفر دیگر شریک شوید. این موضوع به طور کلی احساس آرامشی را که پیشتر درباره‌اش گفتیم را از بین می‌برد. در نهایت باید گفت بازی Animal Crossing: New Horizons یک عنوان کم‌نظیر است که تا صدها ساعت می‌تواند گیمرها را به واسطه امکانات گسترده و عظیم خود سرگرم نگاه دارد. درست است که بازی از برخی ایرادات کوچک رنج می‌برد اما نکات مثبت آن به قدری زیاد هستند که این مشکلات اصلا به چشم نمی‌آیند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

9.5 شاهکار
بازی Animal Crossing: New Horizons یک عنوان ساده اما در عین حال عظیم است که می‌تواند تا صدها ساعت گیمرها را سرگرم کند. در روزهای این چنینی که ویروس کرونا دنیا را به آشوب کشانده، این بازی آرامشی هرچند کوتاه‌مدت را برای کاربرانش به ارمغان می‌آورد.
  • شخصی‌سازی با قابلیت‌های بی‌نظیر
  • بخش کرفتینگ عظیم
  • ساکنان بامزه جزیره
  • عدم محدودیت در ایجاد تغییرات در محیط
  • اپلیکیشن کاربردی NookLink
  • مینی‌گیم‌های جذاب
  • اتلاف وقت بیهوده گیمرها
  • کند بودن گیم‌پلی در ساعات ابتدایی
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا