جدول فروش هفتگی بریتانیا: Hitman 3 کار خود را با صدرنشینی آغاز کرد

درخشش نینتندو ادامه دارد!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول بهمن

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول بهمن ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش عالی و صدرنشینی بازی Hitman 3 در اولین هفته‌ی انتشار حکایت دارد.

در هفته منتهی به چهارم بهمن ماه، بازی جدید استودیوی دانمارکی آی‌او اینتراکتیو تحت عنوان هیتمن 3 در نخستین هفته‌ی انتشار موفق به تصاحب جایگاه اول جدول شده و بعد از دو هفته به صدرنشینی بازی محبوب کنسول نینتندو سوییچ یعنی انیمال کراسینگ نیو هورایزنز پایان داده است. بر اساس گزارش اخیر انجمن بازی‌های ویدیویی بریتانیا، بازی در روزهای اولیه‌ی عرضه از لحاظ تجاری عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته و چه بسا فروش این عنوان در مقایسه با نسخه‌ی قبلی، چیزی در حدود ۱۷ درصد بیشتر بوده است.

هرچند که این گزارش مختص فروش نسخه‌ی فیزیکی است و فروش نسخه‌ی دیجتالی را در بر نمی‌گیرد، اما نکته جالب اینجا است که پس از شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در سرتاسر جهان، به مراتب شاهد کاهش فروش فیزیکی بازی‌ها و در عوض افزایش تمایل بازیکنان به خرید نسخه‌ی دیجیتالی آن‌ها بودیم. با این وجود، مامور ۴۷ از این قاعده پیروی نکرده و از لحاظ فروش فیزیکی رکورد جدیدی را در سری خود به ثبت رسانده است.

جالب‌تر اینکه این عنوان از نظر فروش دیجیتالی نیز فو‌ق‌العاده عمل کرده؛ به طوری که چندی پیش استودیوی آی‌او اینتراکتیو در پیامی رسما اعلام کرد که به لطف حمایت هواداران، بازی Hitman 3 لقب بزرگ‌ترین عرضه‌ی دیجیتالی مجموعه را به خود اختصاص داده است. در خلال این گفته‌ها، بد نیست اشاره کنم که برخلاف نسخه‌های قبلی، این بار شرکت نامدار اسکوئر انیکس (Square Enix) وظیفه‌ی انتشار نسخه‌ی فیزیکی بازی را برعهده داشته است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که نسخه‌ی پلی‌استیشن 5 بازی چیزی در حدود ۴۹ درصد از فروش کلی این عنوان را به خود اختصاص داده است که بر اساس آن، گویا نیمی از جامعه‌ی بزرگ این عنوان را کاربران کنسول مذکور تشکیل می‌دهند. از طرفی، ۲۵ درصد دیگر از فروش کلی بازی به نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 بازی تعلق دارد و ۲۷ درصد از مجموع فروش بازی نیز مربوط به نسخه‌ی کنسول‌های نسل هشتم و نهم ایکس‌باکس است. البته، لازم به یادآوری است که آمار و ارقام فوق مختص فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی است.

جایگاه دوم جدول این هفته به بازی Animal Crossing: New Horizons تعلق دارد. اثر محبوب و پرفروشی که از ابتدای سال نو میلادی تا به امروز صدرنشینی را به صورت پی‌درپی تجربه کرده بود. با استناد بر گزارش اخیر، فروش این عنوان در هفت روز گذشته نزدیک به هشت درصد کاهش یافته است. با این حال، بعد از بازی فیفا 21، انیمال کراسینگ نیو هورایزنز به عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌ی سال ۲۰۲۰ میلادی در انگلستان شناخته می‌شود. البته، تفاوت چندانی میان مجموع فروش این بازی با هیتمن 3 وجود ندارد و اثر جدید Hitman در طول این هفته تنها ۸۰۰ نسخه بیشتر از انیمال کراسینگ فروش داشته است.

دیگر بازی پرفروش کنسول نینتندو سوییچ تحت عنوان Mario Kart 8: Deluxe نیز تحت تاثیر عرضه‌ی بازی جدید هیتمن قرار گرفته و با یک پله سقوط، در رده‌ی سوم جدول به چشم می‌خورد. بازی Spider-Man: Miles Morales که جزء اولین آثار انحصاری کنسول پلی‌استیشن 5 به شمار می‌رود، در طول هفت روز اخیر با افزایش فروش ۱۶۱ درصدی مواجه شده و به همین خاطر، از رده‌ی دوازدهم به رده‌ی چهارم جدول صعود کرده است. این رشد فروش قابل توجه به دلیل عرضه‌ی دوباره‌ی PS5 توسط شرکت سونی در بریتانیا است.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول بهمن

جایگاه پنجم جدول این هفته متعلق به بازی Call of Duty: Black Ops Cold War است. اثری که از نظر فروش نسخه‌ی فیزیکی، از همان ابتدا عملکرد چشم‌گیری نداشته، اما از لحاظ فروش دیجیتالی گفته شده که رکورد جدیدی را در مجموعه‌ی کال آو دیوتی به ثبت رسانده است. فروش بلک اپس کلد وار در طول این هفته چیزی در حدود ۵۶ درصد بیشتر از هفته‌ی قبلی بوده و به همین خاطر بازی با جهش دو پله‌ای، موفق به تصاحب جایگاه پنجم جدول شده است. بدون هیچ شک و تردیدی، عرضه‌ی بیشتر پلی‌استیشن 5 در انگلستان در رشد و افزایش چند درصدی فروش این عنوان به شدت تاثیرگذار بوده است.

موفق‌ترین بازی راکستار گیمز یعنی Grand Theft Auto V که هفته‌ی گذشته در جایگاه چهارم جدول حضور داشت، حال دو پله سقوط را تجربه کرده و در رده‌ی ششم را به خود اختصاص داده است. متاسفانه گزارشی از میزان کاهش فروش این عنوان در دسترس نیست. بازی تناسب اندام Ring Fit Adventure که در طول سال گذشته میلادی به خاطر فراگیری ویروس کرونا و اعمال قرنطینه در انگلستان حسابی مورد توجه بازیکنان کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ قرار گرفته بود، در طول این هفته با افزایش فروش ۴۷ درصدی مواجه شده و از جایگاه دهم به جایگاه هفتم نقل مکان کرده است.

در این میان، بیشترین سقوط هفته در بین ده بازی پرفروش به بازی Just Dance 2021 تعلق دارد. این عنوان که بعد از اساسین کرید والهالا به موفق‌ترین و بزرگ‌ترین عرضه‌ی سال ۲۰۲۰ میلادی شرکت یوبی‌سافت معروف شده، از رده‌ی سوم به رده‌ی هشتم سقوط کرده است. نسخه‌ی سوییچ بازی ماینکرفت که اغلب فروش بسیار خوبی را تجربه می‌کند، این بار با سقوط چهار پله‌ای، در رده‌ی نهم جدول جا گرفته است. در نظر داشته باشید که برخلاف سایر بازی‌ها، میزان فروش این عنوان به تفکیک پلتفرم گزارش می‌شود. از این رو، در صورتی که مجموع فروش آن در تمامی پلتفرم‌ها را لحاظ کنیم، بی‌شک شاهد حضور بازی در رده‌های بهتری خواهیم بود.

در آخر، بازی ورزشی جدید شرکت الکترونیک آرتز تحت عنوان FIFA 21 که تاکنون از نظر تجاری عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشته و حتی لقب بزرگ‌ترین عرضه‌ی سال گذشته میلادی را به خود اختصاص داده است، طی هفت روز اخیر چندان مورد استقبال بازیکنان قرار نگرفته و با سقوط چند پله‌ای، رده‌ی دهم جدول را در اختیار خود دارد.

از دیگر نکات مهم گزارش این هفته می‌توان به رشد ۷ درصدی فروش کلی بازی Assassin’s Creed Valhalla و همچنین افزایش فروش ۱۷۴ درصدی نسخه‌ی پلی‌استیشن 5 نسبت به گذشته اشاره کرد. افزایش فروش بازی‌های کنسول PS5 در طول این چند روز چندان دور از انتظار نیست، چرا که شرکت سونی در زمان عرضه‌ی کنسول خود، تعدادی محدودی از آن را روانه بازار کرده و مشابه بسیاری از نقاط جهان، انگلستان نیز با مشکل کمبود این کنسول روبه‌رو شده است. از این رو، همزمان با افزایش موجودی و شارژ دوباره‌ی آن در خرده‌فروشان، بدیهی است که فروش بازی‌های پلی‌استیشن 5 نیز به شدت افزایش پیدا می‌کند؛ به طوری که فروش عناوین این پلتفرم در مقایسه با هفته‌ی پیشین، چیزی بیش از ۳۲۴ درصد رشد داشته است.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول بهمن ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

  • آغاز هفته: یک‌شنبه ۲۸ دی (۱۷ ژانویه)
  • پایان هفته: شنبه ۴ بهمن (۲۳ ژانویه)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
1
Hitman 3
آی‌او اینتراکتیو
21
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
32
Mario Kart 8: Deluxe
نینتندو
412
Spider-Man: Miles Morales
سونی
57
Call of Duty: Black Ops Cold War
اکتیویژن
64
Grand Theft Auto V
راکستار گیمز
710
Ring Fit Adventure
نینتندو
83
Just Dance 2021
یوبی‌سافت
95
Minecraft (نسخه سوییچ)
نینتندو
106FIFA 21الکترونیک آرتز

بازی‌ جدید هفته:

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول بهمن

Hitman 3

  • تاریخ انتشار: یکم بهمن ماه (۲۰ ژانویه)
  • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس، نینتندو سوییچ، گوگل استادیا و رایانه‌ی شخصی
  • استودیوی سازنده: آی‌او اینتراکتیو
  • شرکت ناشر: آی‌او اینتراکتیو
  • ژانر: اکشن مخفی کاری
  • حالت‌های بازی: تک‌نفره و چندنفره

بدون هیچ شک و تردیدی، سری هیتمن یکی از قدیمی‌ترین و صدالبته محبوب‌ترین آثار ویدیویی در سبک مخفی کاری به شمار می‌رود که نسخه‌ی اول آن در سال ۲۰۰۰ میلادی راهی بازار شد و تاکنون نسخه‌های مختلف و متعددی از آن در دسترس بازیکنان قرار گرفته است. با این حال، اگر خاطرتان باشد، سال ۲۰۱۶ میلادی بود که استودیوی معروف آی‌او اینتراکتیو تغییر و تحول عظیمی در مجموعه به وجود آورد؛ انتشار هیتمن به صورت اپیزودیک که حسابی با استقبال خوب بازیکنان روبه‌رو شد. با شروع نسل نهم، این استودیو بازی جدیدی به نام Hitman 3 منتشر کرده تا سه گانه‌ی The World of Assassination به کار خود پایان دهد.

با استناد بر گفته‌های منتقدان، هیتمن 3 را می‌توان یک اثر عمیق و با ارزش دانست که ماموریت‌های متنوع آن در کنار آزادی عمل بالای بازیکنان در پیش‎روی گیم‌پلی، هیجان تجربه‌ی آن را دو چندان کرده است. علاوه بر این، نقشه‌ها و محیط‌هایی که برای این نسخه در نظر گرفته شده، متنوع و زیبا به نظر می‌رسند. هرچند که بازی از یک سری مشکلات فنی و ایرادات سرورها دست و پنجه نرم می‌کند، اما در مجموع با یکی از بهترین عناوین مجموعه‌ی هیتمن روبه‌رو هستیم که حسابی سرگرمتان می‌کند.

اگر بی‌صبرانه منتظر تجربه‌ی هیتمن 3 هستید و اطلاعات چندانی از این عنوان ندارید، مقاله‌ی «بازی هیتمن 3 | هرآنچه که از نسخه‌ی جدید مامور 47 می‌دانیم» در رسانه سرگرمی را مطالعه کنید. علاوه بر این، پیشنهاد می‌کنم تماشای ویدیوی «لتس پلی: بازی Hitman 3» را از دست ندهید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا