#مهسا_امینی

جدول فروش هفتگی بریتانیا: صدرنشینی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury

Little Nightmares 2 در رده‌ی هفتم جا گرفت!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم بهمن

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم بهمن ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش عالی و صدرنشینی بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury در اولین هفته‌ی انتشار حکایت دارد.

در هفته منتهی به بیست و پنجم بهمن ماه، بازی جدید کنسول نینتندو سوییچ به نام Super Mario 3D World + Bowser’s Fury در نخستین هفته‌ی انتشار موفق به تصاحب جایگاه اول جدول شده و کار خود را با صدرنشینی در چارت بریتانیا آغاز کرده است. این عنوان در ابتدا برای کنسول Wii U عرضه شده بود که به لطف موفقیت‌های آن، پس از گذشت نزدیک به هفت سال شاهد عرضه‌ی نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی آن برای سوییچ هستیم.

از لحاظ عملکرد تجاری، فروش نسخه‌ی سوییچ بازی بسیار بالاتر از نسخه‌ی اصلی خود بوده که البته دلایل بسیار زیادی برای این موضوع وجود دارد. به عنوان مثال، نسخه‌ی اصلی بازی همزمان با عرضه‌ی کنسول نسل هشتم سونی یعنی پلی‌استیشن 4 راهی بازار شده بود که این مورد بی‌شک در استقبال کم بازیکنان از بازی تاثیرگذار بوده و از طرفی دیگر، فروش و موفقیت نینتندو سوییچ نیز قابل مقایسه با Wii U نیست.

علاوه بر این‌ها، عملکرد بازی نسبت به دیگر عناوین سوییچ نیز تا حدودی قابل قبول بوده؛ به طوری که فروش فیزیکی این عنوان در هفته‌ی اول انتشار چیزی در حدود ۲.۵ برابر بازی New Super Mario Bros U اعلام شده است. هرچند، بازی نتوانسته موفقیت‌های Super Mario 3D All-Stars را تکرار کند و به گزارش اخیر سازمان بازی‌های ویدیویی انگلستان، فروش آن نزدیک به یک سوم کمتر از اثر مذکور بوده است. در هر حال، در طول چند سال اخیر نسخه‌های متعددی از سری ماریو در دسترس کاربران نینتندو سوییچ قرار گرفته که هر یک فروش بسیار خوبی را تجربه کرده‌اند و چه بسا بخش عمده‌ای پرفروش‌ترین عناوین هفتگی در بریتانیا را به خود اختصاص داده‌اند.

جایگاه دوم جدول این هفته به دیگر بازی پرفروش کنسول سوییچ یعنی Animal Crossing: New Horizons تعلق دارد. این عنوان بعد از بازی پرطرفدار فیفا 21، لقب بزرگ‌ترین عرضه‌ی سال گذشته میلادی را از آن خود کرده و از لحاظ فروش، رکورد بسیاری از مجموعه‌های نامدار نینتندو از جمله زلدا را شکسته است. حال با توجه به انتشار بازی جدید و فروش عالی آن، این عنوان پس از دو هفته صدرنشینی، با یک پله سقوط در رده‌ی دوم جدول به چشم می‌خورد.

بازی ورزشی شرکت الکترونیک آرتز به نام FIFA 21 که مشابه نسخه‌های پیشین مجموعه، تا به امروز عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشته و همچنان به روند رو به رشد خود ادامه می‌دهد، در طول هفت روز اخیر با جهش پنج پله‌ای، از رده‌ی هشتم به رده‌ی سوم جدول نقل مکان کرده است. این صعود چند پله‌ای چندان دور از انتظار نبود؛ چرا که قیمت نسخه‌ی فیزیکی بازی در اغلب فروشگاه‌های بریتانیایی برای مدت محدودی به ۳۰ پوند کاهش یافته است. از این رو، گفته شده که فروش بازی به نسبت هفته‌ی گذشته چیزی در حدود ۱۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم بهمن

همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، عرضه‌ی کنسول پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس | اس با محدودیت‌هایی همراه بوده و با وجود گذشت چند ماه از عرضه‌ی رسمی آن‌ها، لیکن میزان عرضه و تقاضا با یکدیگر برابر نیستند. این موضوع فارغ از این که مشکلاتی را برای خریداران به همراه آورده، فروش بازی‌های نسل نهم را نیز تحت تاثیر قرار داده است. از این رو، همزمان با عرضه‌ی بیشتر این کنسول‌ها، فروش بازی‌های آن‌ها نیز با رشد قابل توجهی رو‌به‌رو می‌شوند. در همین راستا، با افزایش موجودی پلی‌استیشن 5 در خرده‌فروشان بریتانیایی، فروش بازی انحصاری Spider-Man: Miles Morales با افزایش ۲۶۴ درصدی مواجه شده که در پی آن، بازی با صعود هشت پله‌ای و قرارگیری بازی در رده‌ی چهارم، بار دیگر به جمع ده بازی پرفروش هفتگی انگلستان ملحق شده است.

دیگر بازی معروف نینتندو سوییچ به نام Mario Kart 8: Deluxe به دنبال تغییر و تحول‌های جدول، از رده‌ی دوم به رده‌ی پنجم سقوط کرده است. متاسفانه گزارش دقیقی از میزان فروش بازی در طول این هفته در دسترس قرار نگرفته است. بازی Call of Duty: Black Ops Cold War این بار با سقوط سه پله‌ای، رده‌ی ششم جدول را در اختیار دارد. این عنوان هفته‌ی پیش به خاطر افزایش فروش دو درصدی از رده‌ی پنجم به رده‌ی سوم صعود کرده بود.

دیگر بازی این هفته، Little Nightmares 2 نام دارد. اثری که به تازگی توسط شرکت باندای نامکو اینترتینمنت منتشر شده و واکنش‌های مثبت منتقدان را نیز به همراه داشته است. این عنوان در نخستین هفته‌ی انتشار کار خود را با قرارگیری در جایگاه هفتم جدول شروع کرده و بیشترین فروش آن نیز مربوط به نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 است؛ به طوری که چیزی در حدود ۴۳ درصد از فروش کلی بازی متعلق به نسخه‌ی PS4 بازی است و نسخه‌های نینتندو سوییچ، ایکس‌باکس و پی‌سی به ترتیب ۳۷، ۱۸ و ۲ درصد از فروش کلی بازی را تشکیل می‌دهند.

نسخه‌ی سوییچ بازی ماینکرفت که اغلب فروش بسیار خوبی را تجربه می‌کند و هفته‌ی گذشته با صعود سه پله‌ای خود را از رده‌ی ششم به رده‌ی پنجم رسانده بود، این بار با سه پله سقوط، در رده‌ی هشتم جدول جا گرفته است. در نظر داشته باشید که برخلاف سایر بازی‌ها، میزان فروش این عنوان به تفکیک پلتفرم گزارش می‌شود. از این رو، در صورتی که مجموع فروش آن در تمامی پلتفرم‌ها را لحاظ کنیم، بی‌شک شاهد حضور بازی در رده‌های بهتری خواهیم بود. اثر Assassin’s Creed Valhalla، موفق‌ترین بازی سال گذشته میلادی شرکت فرانسوی یوبی‌سافت، از رده‌ی دهم به رده‌ی نهم جدول صعود کرده است. در آخر، بازی تناسب اندام Ring Fit Adventure که در طول یک سال اخیر به خاطر فراگیری ویروس کرونا و خانه‌ نشینی بسیاری از مردم در سرتاسر جهان فروش بسیار خوبی را تجربه کرده، در طول هفت روز اخیر به خاطر انتشار عناوین جدید و صعودها، از جایگاه چهارم به جایگاه دهم جدول سقوط کرده است.

از دیگر نکات مهم گزارش این هفته می‌توان به فروش ۲۷۰ هزار نسخه‌ای بازی‌های ویدیویی در طول هفت روز اخیر اشاره کرد که در مقایسه با هفته‌ی گذشته چیزی نزدیک به ۴۴ درصد رشد داشته است. با ورود دو بازی جدید به جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفتگی در انگلستان، عنوان بزرگی همچون Grand Theft Auto V از این جمع خارج شدند. هرچند، با توجه به این که عرضه‌ی نسخه‌ی نسل نهم بازی جی‌تی‌ای وی در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۱ میلادی تایید شده، انتظار می‌رود که فروش بازی در آینده‌ی نه چندان دور رشد قابل توجهی را تجربه کند. در خلال این گفته‌ها، بد نیست اشاره کنم که به لطف افزایش موجودی پلی‌استیشن 5، فروش دیگر بازی انحصاری این پلتفرم به نام Demon’s Souls به نسبت هفته‌ی گذشته نزدیک به ۴۰۱ درصد افزایش یافته که در پی آن، شاهد قرارگیری بازی در رده‌ی هفدهم جدول هستیم.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم بهمن ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

 • آغاز هفته: یک‌شنبه ۱۹ بهمن (۷ فوریه)
 • پایان هفته: یک‌شنبه ۲۵ بهمن (۱۳ فوریه)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
1
Super Mario 3D World + Bowser’s Fury
نینتندو
21
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
38
FIFA 21
الکترونیک آرتز
412
Spider-Man: Miles Morales
سونی
52
Mario Kart 8: Deluxe
نینتندو
63
Call of Duty: Black Ops Cold War
اکتیویژن
7
Little Nightmares 2
باندای نامکو
85
Minecraft (نینتندو سوییچ)
نینتندو
910
Assassin’s Creed Valhalla
یوبی‌سافت
104Ring Fit Adventureنینتندو

بازی‌‌های جدید هفته:

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم بهمن

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury

 • تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ماه (۱۲ فوریه)
 • پلتفرم: نینتندو سوییچ
 • استودیوی سازنده: نینتندو
 • شرکت ناشر: نینتندو
 • ژانر: اکشن پلتفرمر
 • حالت‌های بازی: تک‌نفره و چندنفره

اگر از کاربران قدیمی نینتندو باشید، حتما با بازی Super Mario 3D World آشنا هستید. اثری که برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی برای کنسول Wii U راهی بازار شد و به لطف گیم‌پلی مهیج و محتوای غنی، مورد استقبال بازیکنان و منتقدان نیز قرار گرفت. حال در سی و پنج سالگی ماریو، شرکت نامدار نینتندو این عنوان را برای کنسول کنونی خود یعنی سوییچ پورت و عرضه کرده است.

در کنار محتوای اصلی Super Mario 3D World که از نظر کیفیت بصری برای سوییچ ارتقا و بهبود یافته، سازندگان محتوای دیگری تحت عنوان Bowser’s Fury در این پورت در نظر گرفته‌اند که داستان جالب و مهیجی را روایت می‌کند. طبق نظر بسیاری از منتقدان، این عنوان یکی از بهترین ماجراجویی‌های ماریو را به تصویر می‌کشد که از نظر محتوا بسیار غنی است و بی‌شک می‌توان از آن به عنوان بهترین پورت برای سوییچ یاد کرد. از طرفی، محتوای جدید بازی اگرچه در حد و اندازه بازی اصلی نیست، اما به خوبی به سری ماریو پایبند بوده و تچربه‌ی آن برای تمامی کاربران کنسول سوییچ ضروری است.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم بهمن

Little Nightmares 2

 • تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ماه (۱۱ فوریه)
 • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس | اس، نینتندو سوییچ، گوگل استادیا و پی‌سی
 • استودیوی سازنده: Tarsier Studios
 • شرکت ناشر: باندای نامکو اینترتینمنت
 • ژانر: پازل پلتفرمر
 • حالت‌های بازی: تک‌نفره

در پی موفقیت عالی Little Nightmares و محبوبیت بالای آن، همان‌طور که انتظار می‌رفت، ساخت نسخه‌ی دوم مجموعه در دستور کار گرفت. حال پس از مدت‌ها صبر و انتظار، نسخه‌ی دوم سری توسط شرکت باندای نامکو اینترتینمنت روانه بازار شده که گویا با یک اثر ارزشمند و مهیجی روبه‌رو هستیم. داستان بازی در واقع یک پیش‌درآمد بر بازی پیشین به حساب می‌آید که محیط و اتمسفر آن شکل و شمایل جدیدی گرفته و معماها و پازل‌های آن بسیار سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد. طبق نظر بسیاری از منتقدان، این عنوان به لطف صحنه‌های دلهره آور و موسیقی‌های جذاب، داستان تاثیرگذاری از دوستی‌ها و غم و اندوه را روایت می‌کند که بی‌شک ارزش تجربه کردن دارد.

رسول خردمندی، منتقد رسانه سرگرمی، در نقد و بررسی بازی نوشته است:

بازی Little Nightmares 2 یکی از زیباترین اتفاقات دنیای بازی‌های ویدیویی در سال ۲۰۲۱ است که مثل بازی اول، هم قصه‌ی جذابی دارد و هم گشت‌وگذار در محیط مخوف بازی به شدت برای گیمر لذت‌بخش است. بر اساس پایان اصلی بازی، سوالات جدیدی برای ما ایجاد شده که قطعا باید در بازی Little Nightmares 3 به دنبال جواب باشیم.

در صورتی که اطلاعات چندانی در خصوص بازی ندارید و یا در خرید آن مردد هستید، پیشنهاد می‌کنم که ادمه‌ی «نقد و بررسی بازی Little Nightmares 2» در رسانه سرگرمی را مطالعه کنید. علاوه بر این، تماشای ویدیوی «لتس پلی: بازی Little Nightmares 2» را نیز از دست ندهید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا