بازی Little Nightmares 2

نقد و بررسی بازی Little Nightmares 2

کابوس ناتمامِ دوست‌داشتنی

بازی Little Nightmares II اخیرا توسط شرکت باندای نامکو منتشر شده و مدت‌های زیادی صبر و انتظار را تحمل کرده بودیم تا بالاخره دستمان به نسخه‌ی دوم بازی لیتل نایتمرز برسد. این همه صبر و انتظار اما ارزشش را داشت و در این نقد و بررسی به این مقوله می‌پردازیم که چرا بازی Little Nightmares 2 را باید حتما بازی کرد.

اجازه دهید اولین دغدغه برخی از شما را حل کنم. برای تجربه‌ی بازی Little Nightmares 2 نیازی ندارید حتما سری قبلی بازی را کامل تجربه کرده باشید؛ چراکه نسخه‌ی دوم بر حسب اتفاقات پایانی بازی (منظور پایان اصلی بازی)، در واقع یک پیش‌درآمد بر بازی پیشین به حساب می‌آید. با این اوصاف افرادی که برای این لحظه، یعنی زمان انتشار بازی دوم چشم‌ انتظار بودند قاعدتا و منطقا نسخه‌ی قبلی بازی را به احتمال قطع به یقین به اتمام رساندند. چهار الی پنج سال پیش، استودیوی Tarsier که یک شرکت بازیسازی سوئدی است توانست یک بازی رازآلود و ترسناکی به اسم لیتل نایتمرز ۱ بسازد که اصحاب رسانه و گیمرهای مختلف انگشت به دهان ماندند و دست به تحسین بازی زدند. حال پس از این همه سال، این تیم خوش‌ذوق توانست مجدد همان سناریو را تکرار کند اما آیا برای این امر، سازندگان از همان فرمول قدیمی بهره بردند؟

اگر قرار بود استودیوی تارسیر بدون حتی یک اپسیلون تغییر، همان نسخه‌ی قدیمی را صرفا در لوکیشن‌های جدیدتر احیا می‌کرد، به احتمال بسیار زیاد دوباره از لحاظ امتیاز و نمرات، چه در متاکریتیک و چه از نگاه مردمی به یک اثر قابل قبول تبدیل می‌شد اما تیم سازنده که انگار از موفقیت‌های بازی اول انگیزه‌ی مضاعف گرفته بودند، تلاش کردند تا فرمولِ موفق بازی قبلی را دستکاری کرده و ارتقا دهند. این‌گونه شد که بازی Little Nightmares 2 از آنچه که فکر می‌کردیم، قوی‌تر بود. در ادامه به این نکته اشاره می‌کنیم که چطور این بازی، چند قدم از نسخه‌ی پیشین خود توانسته جلوتر حرکت کند.

بازی Little Nightmares 2 هم از لحاظ تکنیکی و هم از لحاظ فرم روایی، به دنیای سینما به شدت نزدیک است. بازی در محیطی دو و نیم بعدی و با استفاده از آنریل انجین ۴ توسعه یافته است؛ موتوری که سازنده‌ها توانسته بودند به خوبی از آن برای بازی لیتل نایتمرز ۱ کار بکشند. نورپردازی، پویانمایی‌ها و صد البته شکل و قیافه‌ی شخصیت‌ها و همچنین محیط همان چیزی است که قبلا دیده‌ایم، اما با رنگ و لعابی بهتر. جدا از این موارد، دوربینِ بازی کمی متفاوت‌تر از گذشته عمل می‌کند. دوربین بازی دیگر صرفا دریچه‌ای برای برقراری ارتباط بین گیمر و دنیای خیالی درون بازی نیست. بازیسازها مثل کارگردان‌های یک فیلم سینمایی، هر بخش یا سکشن بازی در هر چپتر را به شکلی طراحی کرده‌اند که هم جو و اتمسفر بازی به بهترین شکل ممکن ساخته و پرداخته شود و هم گیمر که ما باشیم از اتفاقات چند قدم جلوتر به وحشت افتاده یا حتی نگران شویم. با این حال وحشت در بازی Little Nightmares 2، جنسِ عجیب و غریب‌تری نسبت به سایر بازی‌های ترسناک دارد.

بازی Little Nightmares 2 هم از لحاظ تکنیکی و هم از لحاظ فرم روایی، به دنیای سینما به شدت نزدیک است

قصه‌ی بازی Little Nightmares 2 نسبت به گذشته، وحشتناک‌تر شده و این گزاره را در فصل سوم بازی که در یک محیط نمور و تاریک بیمارستانی قرار می‌گیرید به خوبی حس خواهید کرد. درست مثل گذشته، نه خبری از قصه‌گوست و نه بازیسازها برای شما بخشی برای تمرین در نظر گرفته‌اند. در ابتدای کار و پس از ورود به بازی، پسربچه‌ای را می‌بینیم که یک کیسه‌ی کاغذی بر سر دارد و نامش هم مونو (Mono) است. ما کنترل مونو را در دست داریم و باید او را در جنگلی مخوف و وهم‌برانگیز همراهی کنیم. «او کیست؟«، «چرا روی سرش کیسه قرار دارد و اصلا چرا او یکه و تنها وسط یک جنگل ترسناک بیهوش افتاده بود؟»، تنها چند سوال ابتدایی بازی است که ذهنمان را مشغول می‌کند. در ادامه وقتی مونو و در ادامه شخصیت سیکس (Six) را دنبال می‌کنیم کم کم سوالات جدیدتری نیز برای‌مان مطرح می‌شود.

فرم روایی بازی Little Nightmares 2 به قدری حساب‌شده و اصولی است که می‌توان ساعت‌ها درباره‌اش حرف زد و مقالاتی بلند بالا نوشت. بازی دو پایان دارد که برای تماشای پایان دوم یا همان پایان اصلی، باید تمامی بچه‌های گلیچ‌ شده – که حکم آیتم‌های Collectible را دارند – را پیدا کنید. اگر می‌خواهید داستان بازی را کامل متوجه شوید، اتفاقات مهم بازی را به خاطر داشته باشید، به انضمام این نکته‌ی مهم که اصلا بازی از کجا و در چه محیطی شروع شده. شاید برای شما هم مثل من این سوال در سکانس افتتاحیه‌ی بازی شکل بگیرد که چرا مونو، در جنگلی بیدار شده که تعداد زیادی تلویزیون آنجا رها شده. کنجکاو باشید و نسبت به تمامی اتفاقات مهم بازی فکر کنید. تنها در این صورت است که نهایت لذت را از این بازی معمایی خواهید برد. البته برای تحلیل و توضیح داستان بازی Little Nightmares 2 مقالاتی در آینده به رشته‌ی تحریر درخواهد آمد اما تا آن روز، روی اتفاقات بازی فکر کنید.

آیا بازی Little Nightmares 2 نقطه ضعف فاحشی دارد که بخواهیم به آن اشاره کنیم؟ این بازی که در حقیقت یک پازل-پلتفرمر به حساب می‌آید ایرادات فاحشی ندارد که به تجربه‌ی شما از بازی لطمه بزند. با این اوصاف می‌خواهم به چند نقطه ضعف اشاره کنم که بهتر بود سازنده‌ها دقت و وسواس بیشتری خرج می‌کردند تا بازی Little Nightmares 2 به یک اثر کاملا بی‌نقص تبدیل می‌شد.

اولین و مهمترین تغییری که به مذاق من خوش نیامد، آسان شدن بازی بود. بازی در پنج فصل ساخته شده و اگر حوصله داشته باشید، خیلی راحت می‌توانید بازی را در عرض پنج ساعت یا حتی کمتر به اتمام برسانید. پازل‌های بازی به شدت راحت است و شما برای از پا در آوردن باس‌های بازی به زحمت زیادی نمی‌افتید. آنچه که شما را اذیت می‌کند اما باس فایت نیست.

سکوبازی یا همان پلتفرمینگ بازی، آن‌گونه که باید بی‌نقص از آب در نیامده

سکوبازی یا همان پلتفرمینگ بازی، آن‌گونه که باید بی‌نقص از آب در نیامده. انیمیشن و حرکت مونو بی‌نقص است، اما در طول بازی به کرات از بخشی به بخش دیگر می‌پرید اما آن‌طور که انتظار دارید مونو نمی‌پرد و یک راست به قعر آن منطقه سقوط می‌کند! خوشبختانه بازی در هر سکشن به صورت اتومات ذخیره می‌شود، اما انجام یک کار ساده به صورت متوالی و ناموفق امکان دارد کمی شما را آزرده خاطر کند. به غیر از این موارد، بازی ایراد دیگری ندارد که بتوان به آن اشاره کرد. همه چیز در بهترین حالت ممکن است و حتی کمی بهتر!

ایراد بزرگی که بازی لیتل نایتمرز ۱ داشت، در این مسئله بود که حتی گیمرهای کنجکاو نیز نمی‌توانستند صفر تا صد قصه‌ی بازی را به درستی بفهمند. این ایراد در داستان بازی Little Nightmares 2 تا حد به‌سزایی حل شد. البته سازنده‌ها مثل خیلی از بازیسازهای دیگر تلاش نکردند تا بازی از حیث روایت، به اثری ساده‌تر تبدیل شود. بازی لیتل نایتمرز ۲ همچنان راز و رمز زیادی دارد، اما برای فهم بخش عمده‌ای از داستان نیازی نیست شما خودتان را به آب و آتش بزنید. بازی با یک رویابینی شروع می‌شود و با همان سکانس رویابینی به اتمام می‌رسد. شما همان‌طور که پس از تماشای گره‌گشایی انتهای یک فیلم سینمایی از شدت هیجان به وجد می‌آیید، همین اتفاق نیز در بازی لیتل نایتمرز ۲ برای‌تان بدون هیچ شکی رخ می‌دهد، اما با شدت بیشتر؛ چون شما برای کشف حقیقت، تلاش‌های زیادی کردید و مثل یک تماشاگرِ فیلم سینمایی، صرفا یک نظاره‌گر نبودید.

بازی Little Nightmares II یکی از زیباترین اتفاقات دنیای بازی‌های ویدیویی در سال ۲۰۲۱ است که مثل بازی اول، هم قصه‌ی جذابی دارد و هم گشت‌وگذار در محیط مخوف بازی به شدت برای گیمر لذت‌بخش است. بر اساس پایان اصلی بازی، سوالات جدیدی برای ما ایجاد شده که قطعا باید در بازی Little Nightmares III به دنبال جواب باشیم.

نقد و بررسی بازی Little Nightmares 2 روی پلتفرم ایکس‌باکس سری ایکس و با توجه به کد ارسال شده از سوی ناشر بازی به نگارش درآمده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

9 شاهکار
بازی Little Nightmares 2 یکی از زیباترین اتفاقات دنیای بازی‌های ویدیویی در سال ۲۰۲۱ است که مثل بازی اول، هم قصه‌ی جذابی دارد و هم گشت‌وگذار در محیط مخوف بازی به شدت برای گیمر لذت‌بخش است. بر اساس پایان اصلی بازی، سوالات جدیدی برای ما ایجاد شده که قطعا باید در بازی Little Nightmares 3 به دنبال جواب باشیم.
  • قصه‌‌پردازی ناب و فرم روایی مشابه به یک فیلم سینمایی
  • آنریل انجین ۴ همچنان جواب است!
  • تغییرات جزئی دوربینِ بازی
  • اتمسفر بازی در خدمت خلق حس وحشت و هیجان است
  • طراحی مراحل معرکه؛ به خصوص چپتر سوم (بیمارستان)
  • قابل فهم‌تر شدن قصه‌ی بازی
  • آسان شدن مراحل بازی نسبت به بازی قبلی
  • سکوبازی در برخی از بخش‌ها
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا