1%
  • 0/10

حذف بسته های اینترنت شبانه به‌منظور جلوگیری از تاثیر منفی و شب‌بیداری دانش‌آموزان و دانشجویان| به‌روزرسانی: برخی بسته‌ها برگشتند

مخالفت وزیر ارتباطات با این مصوبه

حذف بسته های اینترنت شبانه به‌منظور جلوگیری از تاثیر منفی و شب‌بیداری دانش‌آموزان و دانشجویان| به‌روزرسانی: برخی بسته‌ها برگشتند ۱۲ ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ مقالات فناوری کپی لینک
حذف بسته های اینترنت شبانه وزیر ارتباطات جهرمی

موضوع حذف بسته های اینترنت شبانه در حالی این روزها مطرح شده که هفته پیش هم قضیه‌ی افزایش قیمت اینترنت باعث شد تا بسیاری از کاربران نسبت به افزایش تعرفه اینترنت در سال آینده نگران شوند.

از یکی دو روز گذشته اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه اعتراضاتی از سوی مراجع فرهنگی کشور در رابطه با بسته ‌های اینترنت شبانه مطرح شده، بر این اساس مقرر شده تا بسته های اینترنت شبانه حذف شوند.

محمدجواد آذری جهرمی در رابطه با حذف بسته های اینترنت شبانه اعلام کرد:

اعتراضاتی از سوی مراجع فرهنگی در کشور در رابطه با بسته های اینترنت شبانه مطرح شد و ما ابلاغیه‌ای دریافت کردیم حاکی از اینکه کاربران به سمت بسته‌ های اینترنت رایگان شبانه سوق پیدا نکنند؛ چرا که تاثیر منفی روی دانش‌آموزان و دانشجویان داشت و آن‌ها را شب بیدار نگه می‌داشت و صبح نمی‌توانستند سرکلاس حاضر شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مدعی است:

بر اساس این ابلاغیه، منطق زیر پا گذاشته شده؛ منطقی که ایجاب می‌کند ساعت یک شب بسته های ارزان قیمت ارایه شود. همین منطق باعث شد ما دوباره اپراتورها را فرا بخوانیم و به آن‌ها توصیه کنیم بسته های شبانه را ارائه کنند تا بخشی از بار شبکه به ساعت‌های کم‌باری انتقال دهند. البته ما دخالتی در این موضوع نداریم و به نظر می‌رسد اگر یک اپراتور بسته شبانه ارایه کند، در بازار رقابتی اپراتورهای دیگر نیز چاره‌ای ندارند جز این که بسته شبانه تعریف کنند.

جهرمی می‌گوید:

حذف بسته های اینترنت شبانه بیشتر به شرایط رقابتی بین اپراتورها برمی‌گردد؛ اپراتورها بسته های متناسب با ساعت‌ها و گروه‌های مختلف در جذب مشتریان ارائه می‌کنند، اما حذف بسته‌ها از سوی یک اپراتور، باعث کوچ کاربران به سمت اپراتور دیگری می‌شود. اما دولت باید مراقب باشد که اپراتورها با یکدیگر تبانی نکنند چرا که این موضوع به ضرر مشتریان خواهد بود. مثلا چند ماه پیش دو اپراتور ایرانسل و همراه اول با یکدیگر تبانی کرده و قیمت‌ بسته‌ها را افزایش دادند و برخی از بسته های پرطرفدار را حذف کردند. بر این اساس ما به موضوع ورود کردیم و با تذکر و تهدید به جریمه، بسته‌ها را به حالت قبل برگرداندند.

به گفته‌ی وی، در جهت کنترل بازار برای اپراتور غالب مقرراتی را در نظر می‌گیریم به طوری که اپراتورها برای تغییر قیمت و حذف بسته های خود باید از سازمان تنظیم مقررات اجازه بگیرند. در شرایط عادی در تعیین قیمت بسته‌ها وزارت ارتباطات دخالت نمی‌کند و اپراتورها با هم رقابت می‌کنند، اما در صورتی‌که بخواهند تبانی کنند یا قیمت بسته‌ها را بالاتر از سقف ارائه دهند، به موضوع ورود می‌کنیم و جلوی آن را می‌گیریم.

وزیر ارتباطات با اشاره به منطق ارائه بسته های اینترنت شبانه اپراتورها اعلام کرد:

منطق حکم می‌کند شبکه‌های ارتباطی نیز مانند شبکه‌های برق که ساعت اوج مصرف و کم‌مصرفی دارند، در ساعات کم‌مصرفی بسته هایی با قیمت کمتر ارایه دهند تا به این واسطه مشتریان را به سمت ساعات کم‌مصرف هدایت کنند. زیرا در صورت مصرف کاربران در اوج مصرف، اپراتور باید سرمایه‌گذاری بیشتری برای توسعه ظرفیت شبکه انجام دهد و پس از توسعه شبکه، صرفا در ساعت محدودی می‌تواند از ظرفیت بالای توسعه داده ‌شده کسب درآمد کند. بنابراین منطقی است اپراتورها به لحاظ قیمتی، در ساعت کم‌باری بسته هایی با قیمت کمتر ارائه دهند.

در همین رابطه تیم سرگرمی با همراه اول تماس گرفت و جویای شرایط پیش آمده و حذف بسته های اینترنت شبانه شد. به گزارش روابط عمومی اپراتور همراه اول، درخواستی از سوی نهادهای فرهنگی به وزارت ارتباطات صورت گرفته تا بسته های اینترنت شبانه کاهش پیدا کنند، بر این اساس تعداد این بسته‌ها نسبت به ماه‌های گذشته کاهش یافته ولی کامل حذف نشده است.

بر این اساس اگر به وب‌سایت همراه اول به بخش شب‌های روشن سر بزنید هم‌اکنون می‌توانید سه بسته مختلف را ببینید و از آنها استفاده کنید.

حذف بسته های اینترنت شبانه

بر اساس گزارش آذری جهرمی، شرکت زیر ساخت بعد از خصوصی‌سازی به عنوان بخش دولتی مخابرات فعالیت خود را آغاز کرد. با قانونی که در اجرای سیاست‌های کل اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی مخابرات مطرح و توسط مجلس تصویب شد اکنون اینترنت در ایران به صورت انحصاری در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار گرفته است و ما در تلاش هستیم با تفسیری که از این قانون وجود دارد و اختیاراتی که در دست دولت است، استفاده کرده و شرایطی را فراهم کنیم تا قبل از اتمام دولت دوازدهم واردات پهنای باند از طریق شرکت‌های مختلف میسر و انحصار شرکت زیرساخت شکسته شود.

به‌روزرسانی

در پی اعتراض کاربران به حذف بسته‌های شبانه، برخی از بسته‌ها دوباره به سرویس‌ اپراتورها برگشته‌اند.

در طول ایام عید نوروز وزیر ارتباطات وعده داده بود که بسته‌های اینترنت شبانه که حذف شده بودند دوباره به سرویس‌ها و خدمات اپراتورها بازگشت داده می‌شوند، اما علیرغم وعده‌ی وزیر ارتباطات در طول روزهای گذشته شاهد بودیم که بسته‌های شبانه نامحدود ایرانسل و همراه اول از تمامی درگاه‌های خرید بسته‌های اینترنتی این دو اپراتور حذف شدند. این موضوع موجبات نارضایتی کاربران را بیش از پیش برانگیخت. بر این اساس اپراتورهای همراه اول و ایرانسل اقدام به بازگرداندن برخی از بسته‌های حذف شده کردند، البته با اعمال تغییراتی و کاهش سقف ترافیک مصرف این بسته‌ها (حد مصرف منصفانه).

اگر به بخش بسته‌های شب‌های روشن همراه اول مراجعه کنید با لیستی شبیه جدولی که در بالا آورده شده، مواجه خواهید شد، اما با شماره گیری کد دستوری ستاره هزار مربع (#1000*) می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی ۱۹۹۰۰ تومان یک بسته‌ی نامحدود شبانه خریداری کنید که از ساعت یک بامداد تا ۱۱ صبح در دسترس خواهد بود.

بسته پرطرفدار دیگر همرا اول که زمان استفاده از آن ساعت ۲ تا ۷ بامداد بود، حالا در دسترس نیست.

اما ایرانسل فروش بسته‌های ساعتی نامحدودش را که تبدیل به بسته‌های نامحدود برای مصرف اینترنت داخلی شده بود را متوقف کرده و فعلا خبری از عرضه این بسته‌ها نیست.

ظاهرا ایرانسل قصد دارد بسته‌های دانلود ساعتی و شبانه قبلی یا مشابه موارد قبلی را به سرویس خود بازگرداند.

رایتل نیز بسته‌های نامحدود خود را با اعمال تغییرات کمی دوباره ارایه کرده و در حال حاضر بسته‌های نامحدود هفته‌ای و ماهه‌ بدون محدودیت استفاده در ساعات شبانه روز در دسترس کاربران قرار دارد.

این اپراتور بسته‌های نامحدود شبانه با میزان سقف مصرف مجاز متفاوتی را نیز عرضه می‌کند که بسته به مدت زمان بسته اینترنتی، قیمت‌های متفاوتی دارند.

 
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

12 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments