#مهسا_امینی

سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال یا بازار طلا؟ کدامیک پرسودتر است؟

سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال یا بازار طلا؟ کدامیک پرسودتر است؟ تیم سرگرمی ۰ ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ علم و فناوری
بیت کوین ارزهای دیجیتال

این روزها با گرم شدن بازار ارزهای دیجیتال بسیاری از مردم وسوسه شده‌اند که در این بازار سرمایه گذاری کنند، اما همچنان بسیاری از مردم سنتی فکر می‌کنند و بازار طلا را ترجیح می‌دهند.

طرفداران بازار ارزهای دیجیتال اغلب از بیت کوین به عنوان “طلای دیجیتال” یاد می‌کنند، اما آیا بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت جایگزین طلا می‌شود؟

امسال تورم در همه‌ی کشورها باعث مشکلات اقتصادی زیادی شد؛ بر این اساس بسیاری از تحلیلگران اقتصادی توصیه می‌کنند که برای محافظت از اموال و داشته‌های خود در برابر نوسانات و کاهش احتمالی ارزش پول، در بازارهای دیگر از جمله طلا سرمایه گذاری کنند.

اما از سوی دیگر سودای افزایش ارزش پول در مدت بسیار کوتاهی باعث شده تا بسیاری از مردم به بازار ارزهای دیجیتال و خرید و فروش رمز ارز از جمله بیت کوین (BTC) روی بیاورند و از آنجا که بسیاری از اقتصاددانان از بیت کوین به عنوان «طلای دیجیتال» یاد می‌کنند، اما آیا سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها نسبت به طلا بهتر است؟ بیایید نگاهی به برخی از استدلال‌های متعارفی که سرمایه‌گذاران به بازار طلا دارند و اینکه چرا بیت‌کوین ممکن است گزینه بلندمدت بهتری باشد، بیاندازیم.

حفظ ارزش پول

یکی از رایج‌ترین دلایل خرید طلا و بیت کوین این است که این اقلام نشان داده‌اند که در مواقعی که بازار اقتصادی ثبات ندارد و امکان کاهش ارزش پول وجود دارد، توانسته‌اند ارزش خود را حفظ کنند.

بازار ارزهای دیجیتال بیت کوین بازار طلا

این واقعیت به خوبی مستدل است و نمی‌توان انکار کرد که در برخی از ادوار که برای محافظت و حفظ ثروت روی بازار طلا سرمایه گذاری شده، ارزش خود را حفظ نکرده و در مواردی قیمت طلا در دوره‌های طولانی کاهش داشته است.

از زمان عرضه‌ی بیت کوین تاکنون، هرگز بیش از سه تا چهار سال طول نکشیده است تا قیمت آن روند صعودی به خود بگیرد و رکورد جدیدی ثبت کند، بنابراین داده‌ها نشان می‌دهد در یک جدول زمانی بلندمدت، BTC و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند سرمایه گذاری بهتری برای حفظ ارزش پول باشد.

آیا بیت کوین در زمان تورم سرمایه گذاری مناسبی است؟

سرمایه گذاری در بازار طلا از لحاظ تاریخی به عنوان یک اقدام مناسب در برابر تورم تلقی می‌شود، زیرا قیمت آن در کنار افزایش هزینه‌های زندگی افزایش می‌یابد.

اما نگاه دقیق‌تر به نمودار طلا در مقایسه با بیت‌کوین نشان می‌دهد در حالی که طلا طی دو سال گذشته افزایش متوسطی معادل 21.84 درصد داشته، قیمت بیت‌کوین 311 درصد افزایش یافته است.

در دنیایی که هزینه کلی زندگی با سرعت بیشتری از توانایی مردم در حال افزایش است، داشتن دارایی که می‌تواند از تورم فزاینده پیشی بگیرد، در واقع به جای حفظ ثروت، به افزایش ثروت کمک می‌کند.

در حالی که نوسانات و کاهش قیمت در سال 2022 عجیب و غریب بوده، بیت کوین هنوز هم به طور قابل توجهی روند صعودی را برای سرمایه گذاران با افق زمانی چند ساله طی کرده است.

آیا بیت کوین می‌تواند در شرایط سیاسی و اقتصادی خاص جایگزین طلا شود؟

طلا که اغلب «کالای بحران» نامیده می‌شود، به خوبی شناخته شده است که ارزش خود را در زمان‌های عدم اطمینان به شرایط اقتصادی حفظ می‌کند، زیرا مردم در زمان افزایش تنش‌های اقتصادی جهانی در بازار طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بیت‌ کوین بازار طلا بازار ارزهای دیجیتال

بنابراین از آنجا که طلا را یک فلز بحرانی می‌نامند، بنابراین به نظر می‌رسد اگر دوباره وارد رکود شویم، ارزش طلا به عنوان یک کالا افزایش می‌یابد.

اما از آنجا که برای مردم ساکن در کشورهای جهان سوم یا توسعه نیافته که در معرض بی ثباتی اقتصادی هستند، حمل اشیاء با ارزش، بسیار مخاطره آمیز است و افراد در معرض توقیف دارایی‌ها و سرقت قرار می‌گیرند، نگهداری طلا و سرمایه گذاری در این بازار خیلی معقول و عاقلانه نیست.

به این ترتیب بیت کوین و سایر رمز ارزها گزینه امن‌تری برای افراد در این شرایط است زیرا می‌توانند بدون نگرانی از دست دادن سرمایه خود سفر کنند و پس از رسیدن به مقصد، کیف پول خود را بازسازی کنند و به ثروت خود دسترسی داشته باشند.

ماهیت دیجیتالی بیت کوین و در دسترس بودن چندین بازار غیرمتمرکز و صرافی‌های نظیر به نظیر (P2P) یا همتا به همتا(Peer-to-Peer) شکلی غیرمتمرکز از مبادله توکن‌ها و ارزهای رمزنگاری است که به خریداران و فروشندگان اجازه می‌دهد تا قبل از انتقال، بر روی قیمت مذاکره کنند) فرصت بهتری برای سرمایه گذری در بازار ارزهای دیجیتال فراهم می‌کند.

آیا دلار همچنان ارزش خود را حفظ می‌کند؟

دلار آمریکا در ماه‌های اخیر پول قدرتمندی بوده است، اما همیشه اینطور نیست. در دوره‌هایی که ارزش دلار در برابر سایر ارزها کاهش می‌یابد، سرمایه‌گذاران به سمت طلا و بیت‌کوین هجوم آورده‌اند.

اگر کشورهای مختلف به جای دلار محور بودن، به سوی دیگر ارزها حرکت کنند، ممکن است دلار ارزش خود را از دست بدهد، البته این درحالی است که این موضوع باعث ارزشمندتر شدن ارزهای ضعیف‌تر نمی‌شود.

در حالی که طلا برای هزاران سال به عنوان دارایی مورد استفاده بوده است، اما در جامعه دیجیتال مدرن، به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد یا پذیرفته نشده است و نسل جوان هرگز حتی یک سکه طلا ندیده‌اند.

برای این گروه‌ها، ارزهای دیجیتال گزینه‌ای آشناتر است که می‌تواند در سبک زندگی دیجیتالی افراد ادغام شود و به امنیت یا ذخیره‌سازی فیزیکی اضافی نیاز ندارد.

بیت کوین کمیاب است و تورم زا نیست

بسیاری از سرمایه گذاران و کارشناسان مالی به کمبود و محدودیت‌های عرضه طلا پس از سال‌ها کاهش تولید یا استخراج اشاره می‌کنند که دلیل آن این است که طلا سرمایه گذاری خوبی است.

بیت‌ کوین بازار طلا بازار ارزهای دیجیتال

ممکن است پنج تا ده سال طول بکشد تا یک معدن جدید به تولید برسد، به این معنی که افزایش سریع عرضه بعید است و بانک‌های مرکزی نرخ فروش طلا را در سال 2008 به میزان قابل توجهی کاهش دادند.

همانطور که گفته شد، تخمین زده می‌شود که هنوز بیش از 50 هزار تن طلا در زمین وجود دارد که معدنچیان با خوشحالی روی استخراج آن در صورت افزایش قیمت قابل توجه تمرکز خواهند کرد.

طلا هرگز به سرزمین موعود «کمیابی واقعی» نخواهد رسید. هرچه قیمت بیشتر شود، استخراج طلا سرعت می‌گیرد، اما بعد از افزایش عرضه، قیمت کاهش می‌یابد.

از سوی دیگر، بیت کوین دارای عرضه ثابت 21 میلیون سکه است که تا کنون تولید شده و انتشار آن با نرخ مشخصی در حال انجام است. ماهیت عمومی بلاکچین بیت کوین اجازه می‌دهد تا مکان هر سکه شناخته و تأیید شود.

این در حالی است که هیچ راهی برای یافتن و تأیید اعتبار تمام فروشگاه‌های طلا در این سیاره وجود ندارد، به این معنی که منبع واقعی آن هرگز واقعاً مشخص نخواهد شد. به همین دلیل، بیت کوین در بحث کمبود پیروز می‌شود و این سخت‌ترین شکل پولی است که بشر تا به امروز ایجاد کرده است.

نظرات بیان شده در اینجا صرفا متعلق به نویسنده Cointelegraph.com است. هر اقدام سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است، بنابراین شما باید موقع تصمیم گیری، تحقیقات خود را انجام دهید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا