افزایش قیمت پلی استیشن 5 در فروش کنسول تاثیرگذار بود؟

دفاع سونی از رویکرد خود

افزایش قیمت پلی استیشن 5

با توجه به افزایش قابل توجه قیمت پلی استیشن 5 در اقصی نقاط جهان، آیا میزان فروش کنسول کمتر شده است؟

اگر اخبار بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که در پی بحران اقتصادی حال حاضر در جهان، بسیاری از کمپانی‌های بزرگ و کوچک با مشکل جدی تورم دست و پنچه نرم می‌کنند. در همین راستا، بعد از گرانی ده دلاری اغلب بازی‌ها، چند ماه پیش بود که شرکت سونی رسما قیمت کنسول پلی استیشن 5 را تا حدود ده درصد افزایش داد.

تا پیش از این گرانی، قیمت کنسول ایکس باکس سری ایکس با مدل استاندارد PS5 کاملا یکسان بود، اما بعد از این اقدام ناگهانی سونی، در کمال تعجب شرکت مایکروسافت تن به افزایش قیمت کنسول خود نداد و به همین خاطر، بسیاری از تحلیل‌گران و فعالان حوزه ویدیو گیم معتقد بودند که از این پس شاهد کاهش فروش پلی استیشن 5 و افزایش فروش ایکس باکس سری ایکس در بازارهای جهانی خواهیم بود.

در وهله اول، این پیش‌بینی چندان هم غیرمنطقی به نظر نمی‌رسید. با این حال، گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که افزایش قیمت پلی استیشن 5 هیچ تاثیری در میزان فروش آن نگذاشته و کاربران کماکان خرید پلتفرم مزبور را با قیمت جدید ترجیح می‌دهند. به بیان دقیق‌تر، ساعاتی قبل هیروکی توتوکی، مدیر ارشد مالی بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی، در جریان جلسه ارائه گزارش مالی سه ماهه اخیر در پیامی رسما اعلام کرد که فروش PS5 تحت تاثیر افزایش قیمت آن قرار نگرفته است.

هیروکی توتوکی در این زمینه می‌گوید:

تا به امروز کاهشی در میزان فروش پلی استیشن 5 به خاطر افزایش قیمت کنسول گزارش نسده است. هرچند که باید همواره بازار آینده و اتفاقات آن را در نظر بگیریم.

لازم به ذکر است که بر اساس تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی سونی، میزان فروش پلی استیشن ۵ تا پایان سال مالی منتهی به ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۲۲ میلادی (۸ مهر ماه) از مرز ۲۵ میلیون دستگاه عبور کرده است. در طول سه ماهه اخیر، ظاهرا بالغ بر ۳.۳ میلیون دستگاه در سراسر جهان به فروش رسیده است. سونی وعده داده که در طول سه ماه آتی و همزمان با تعطیلات کریسمس، از قبل چیزی در حدود ۶.۵ میلیون دستگاه پلی استیشن 5 را برای تامین تقاضای بازار تولید کرده و به‌زودی عرضه می‌کند.

بعد از گرانی پلی استیشن 5، شرکت مایکروسافت در بیانیه‌ای رسما اعلام کرد که در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت کنسول‌های ایکس باکس ندارد و علی‌رغم تورم‌ها، قیمت تمام خدمات و محصولات خود را ثابت نگه می‌دارد. از طرفی، فیل اسپنسر، رئیس کل بخش گیمینگ شرکت مایکروسافت، به تازگی خاطرنشان کرد که قیمت بازی‌ها، اشتراک گیم پس و کنسول های ایکس باکس تا پایان سال جاری میلادی افزایش پیدا نمی‌کند.

هرچند، او در صحبت‌های خود از احتمال بازنگری مایکروسافت در قیمت برخی از محصولات و خدمات خود در سال آینده میلادی سخن گفت. این در حالی است که گزارش‌ها نشان می‌دهد که ردموندی‌ها به طور غیرمنتظره قیمت ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس در کشور هند را به ترتیب ۸ و ۶ درصد افزایش داده‌اند؛ به طوری که حتی Xbox Series X گران‌تر از مدل استاندارد PS5 فروخته می‌شود!

فیل اسپنسر مدعی است که علی‌رغم پلتفرم‌های پلی‌استیشن و نینتندو، مایکروسافت همچنان با ضرر ۱۰۰ الی ۲۰۰ دلاری کنسول‌های ایکس باکس را به فروش می‌رساند. البته که آن‌ها این ضررها را با فروش لوازم جانبی و بازی‌ها جبران می‌کنند. بر این اساس، کاملا قابل پیش‌بینی است که قیمت محصولات مایکروسافت طی ماه‌های آینده افزایش پیدا کنند.

در میان این گفته‌ها، بهتر است بدانید که طبق گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده، به نظر می‌رسد که شبکه دیسکورد نهایتا تا پایان اسفند ماه پیش‌رو به طور رسمی با شبکه پلی استیشن ادغام می‌شود. بدین ترتیب، کاربران به‌زودی می‌توانند در حین تجربه بازی‌ها با کاربران پلی استیشن، ایکس باکس، موبایل و حتی پی سی به طور صوتی در تعامل باشند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با عدم تاثیرگذاری افزایش قیمت پلی استیشن 5 در فروش کنسول چیست؟ به نظر شما، این گرانی‌ها در بلندمدت چه تاثیرهایی بر درآمد صنعت بازی‌های ویدیویی می‌گذارند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا