قیمت پلی استیشن 5 رسما افزایش پیدا کرد

گرانی به خاطر شرایط اقتصادی جهان

قیمت پلی استیشن 5

همان‌طور که در گذشته شایعه شده بود، شرکت سونی در نهایت قیمت هر دو مدل دیسک خور و دیجیتالی کنسول پلی استیشن 5 در اقصی نقاط جهان را افزایش داد.

در حال حاضر چیزی در حدود دو سال از عرضه کنسول‌های جدید دو شرکت مایکروسافت و سونی می‌گذرد؛ پلتفرم‌هایی که به لطف سخت‌افزارهای قدرتمند و فناوری‌های جدید، نسل نهم را در صنعت بازی‌های ویدیویی آغاز کردند. با این حال، عرضه این کنسول‌ها هرگز مشابه نسل‌های قبلی نبود چرا که به خاطر افزایش تورم جهانی و کمبود تراشه‌ها در بازار، تولید این پلتفرم‌ها با مشکلات و محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است.

در همین راستا، به خاطر شرایط حال حاضر اقتصادی در سراسر جهان، بسیاری از کمپانی‌های بزرگ با مشکل تورم جهانی دست و پنچه نرم می‌کنند و چه بسا تا به امروز قیمت جهانی شماری از محصولات در حوزه‌های مختلف از جمله تکنولوژی افزایش چشمگیری داشته و آن‌طور که به نظر می‌رسد، این موج گرانی اکنون به صنعت بازی‌های ویدیویی نیز رسیده است.

به بیان دقیق‌تر، بعد از افزایش قیمت بسیاری از محصولات الکترونیکی شرکت سونی نظیر دوربین‌ها، سینمای خانگی، هدفون‌ها، ساندبارها و اسپیکرها، همان‌طور که شایعه شده بود، این بار نوبت به کنسول پلی استیشن 5 رسید. این کمپانی ژاپنی ساعاتی پیش در پیامی رسما اعلام کرد که به دلیل شرایط اقتصادی جهان، به ناچار قیمت این دستگاه را در اقصی نقاط دنیا همچون اروپا، کانادا، بریتانیا، استرالیا، آمریکای لاتین و آسیای شرقی افزایش داده است. نکته مهم این است که سونی در حال حاضر برنامه‌ای برای افزایش قیمت این کنسول در ایالات متحده آمریکا ندارد و این دستگاه در کشور مذکور همچنان با قیمت قبلی فروخته می‌شود.

دقت داشته باشید که میزان افزایش قیمت پلی استیشن 5 ثابت نبوده و این رقم بسته به ارزش ارز هر کشور متفاوت است. برای مثال، در حالی که مدل استاندارد یا همان دیسک خور کنسول مزبور تا پیش از امروز با قیمت ۵۰۰ یورو در اروپا فروخته می‌شد، اکنون با افزایش قیمت ۵۰ یورویی، با برچسب قیمتی ۵۵۰ یورو به فروش می‌رسد. این در حالی است که مدل دیسک خور در منقطه بریتانیا ۳۰ پوند افزایش قیمت داشته است.

در ادامه می‌توانید فهرست قیمت‌های جدید پلی استیشن 5 در برخی از کشورها را مشاهده کنید:

اروپا

 • پلی استیشن 5 دیسک خور: ۵۴۹.۹۹ یورو
 • پلی استیشن 5 دیجیتالی: ۴۴۹.۹۹ یورو

بریتانیا

 • پلی استیشن 5 دیسک خور: ۴۷۹.۹۹ پوند
 • پلی استیشن 5 دیجیتالی: ۳۸۹.۹۹ پوند

ژاپن (از اواسط ماه سپتامبر)

 • پلی استیشن 5 دیسک خور: ۶۰۴۷۸ ین
 • پلی استیشن 5 دیجیتالی: ۴۹۴۷۸ ین

چین

 • پلی استیشن 5 دیسک‌ خور: ۴۲۹۹ یوان
 • پلی استیشن 5 دیجیتالی: ۳۴۹۹ یوان

استرالیا

 • پلی استیشن 5 دیسک خور: ۷۹۹.۹۵ دلار استرالیا
 • پلی استیشن 5 دیجیتالی: ۶۴۹.۹۵ دلار استرالیا

مکزیک

 • پلی استیشن 5 دیسک خور: ۱۴۹۹۹ پزو مکزیک
 • پلی استیشن 5 دیجیتالی: ۱۲۴۹۹ پزو مکزیک

کانادا

 • پلی استیشن 5 دیسک خور: ۶۴۹.۹۹ دلار کانادا
 • پلی استیشن 5 دیجیتالی: ۵۱۹.۹۹ دلار کانادا

بعد از گرانی ده درصدی قیمت پلی استیشن 5 در اقصی نقاط دنیا، اکنون توجه بازیکنان به شرکت مایکروسافت معطوف شده است. ردموندی‌ها تا به امروز به احتمال افزایش قیمت کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس اشاره نکرده‌اند، اما گزارش تحلیل‌گران نشان می‌دهد که از اواخر سال جاری میلادی شاهد افزایش ۱۰ الی ۱۵ درصدی قیمت محصولات تکنولوژی خواهیم بود؛ چرا که به خاطر تورم جهانی و افزایش هزینه‌های تولید، حاشیه سود حاصل از فروش تراشه‌ها کاهش یافته و تولیدکنندگان چاره‌ای جز افزایش قیمت محصولات خود ندارند.

لازم به ذکر است که شرکت سونی در هفته‌های گذشته رسما اعلام کرد که میزان فروش پلی استیشن 5 در سراسر جهان از مرز ۲۱.۷ میلیون دستگاه عبور کرده است. به علاوه، این کمپانی وعده داده که در ماه‌های آتی سرعت تولید کنسول را تا حد ممکن افزایش می‌دهد تا بخشی از محدودیت‌ها و کمبود بازار را برطرف کند. از طرفی، ژاپنی‌ها قصد دارند با تبلیغ بیشتر سرویس جدید پلی استیشن پلاس و عرضه تعدادی از مورد انتظارترین بازی‌های انحصاری خود در پاییز سال جاری از جمله God of War Ragnarok، درآمد خود را افزایش دهند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با افزایش قیمت کنسول پلی استیشن 5 در شماری از کشورهای جهان چیست؟ به نظر شما، آیا مایکروسافت نیز در آینده نزدیک قیمت ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس را افزایش می‌دهد؟ این تورم ۱۰ درصدی چه تاثیری در صنعت بازی‌های ویدیویی می‌گذارد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا