هر آنچه باید در مورد بازی God of War Ragnarok بدانید

هر آنچه باید در مورد بازی God of War Ragnarok بدانید

آخرالزمان نزدیک است!

1%
  • 0/10
هر آنچه باید در مورد بازی God of War Ragnarok بدانید ۰ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ پیش‌نمایش (بازی) کپی لینک

در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به تمامی اطلاعاتی که باید از بازی God of War Ragnarok بدانید. انتظار می‌رود که خواننده یک پیش‌زمینه کلی از اتفاقات محصول ۲۰۱۸ بداند در غیر این‌صورت قسمت‌های مهم داستان برای افرادی که آن را تجربه نکرده‌اند اسپویل می‌شود.

از زمانی که کریتوس جوان و خشمگین تمامی الیمپوس را با بی‌رحمی تمام با خاک یکسان کرد، کم‌تر کسی انتظار بازگشت حماسی یک کریتوس عاقل و پخته‌تر آن هم در قلب اساطیر اسکاندیناوی را داشت. با این حال تیم نویسندگان استودیوی سانتا مونیکا که در راس آن‌ها کوری بارلوگ قرار داشت، بار دیگر ثابت کردند که مهارت زیادی در روایت افسانه‌های قدیمی دارند.

کریتوسی که در بازی God of War 2018 مشاهده کردیم محصول تمامی درد و رنج‌هایی بود که در طول سالیان متمادی کشیده بود. از فروختن روحش به ایریس، خدای جنگ الیمپوس و تبدیل شدن به یک ماشین کشتار بی‌رحم گرفته تا کشتن همسر و دخترش و گرفتن لقب Ghost of Sparta یا همان روح اسپارتا که پوست سفیدش نشانگر خاکستر خانواده‌اش بود تا این عذاب برای همیشه با او همراه باشد. اما این تنها مقدمه‌ای برای فروپاشی الیمپوس بود.

او تمامی راه‌ها را امتحان کرد. ۱۰ سال به خدایان خدمت کرد تا شاید بار گناهانش کم‌تر شده و این عذاب پایانی داشته باشد. اما هنگامی که تک تک اعضای خانوده‌اش را به دست خدایان از دست داد، چشم او  چیزی نمی‌دید جز انتقام. کریتوس هر کسی که سر راهش بود را بدون لحظه‌ای درنگ از بین برد و نهایتا عواقب کشتن خدایان و فروپاشی الیمپوس را مشاهده کرد. 

کریتوس سپس در سرزمین نروژ باستان، زندگی جدیدی را شروع کرد و سعی داشت تا گذشته‌ی تاریک خود را پشت سر بگذارد. اما این تلاش‌ها چندان موفقیت‌آمیز نخواهند بود چرا که پسرش آترئوس، در قلب این اتفاقات قرار داشته و کریتوس نیز خواسته یا ناخواسته به درون این ماجرا کشیده می‌شود. قیامتی که هنوز هم به عنوان وحشیانه‌ترین و خونین‌ترین آخرالزمان‌ها شناخته می‌شود؛ رگناروک.

اولین تریلر بازی God of War Ragnarok سرشار از اسرار نهفته و اطلاعات جدید بود که می‌توان ساعت‌ها در موردشان بحث کرد. با توجه به سابقه تیم نویسندگان سانتا مونیکا که تنها از داستان‌های باستانی الهام گرفته و نهایتا داستانی منحصربه‌فرد روایت کردند، انتظار می‌رود که باز هم با روایتی متفاوت روبه‌رو باشیم که هدف اصلی شخصیت‌ها و روند کلی داستان مسیر تازه‌ای به خود بگیرد.

آترئوس و کریتوس چه نقشی در رگناروک ایفا می‌کنند؟

تریلر ۳ دقیقه‌ای بازی God of War Ragnarok از هر نظر مفصل بود و جنبه‌های مختلف بازی مانند گیم‌پلی، شخصیت‌ها و محیط‌های جدید و از همه مهم‌تر داستان بازی را به نمایش گذاشت.

بزرگ شدن آترئوس نشان می‌دهد که چندین سال از وقایع نسخه‌ی پیشین گذشته است. او که اکنون خودش به تنهایی شکار می‌کند، حسابی قد کشیده و بخشی از وجودش که به جاینت‌ها برمی‌گردد کم کم خودش را نشان می‌دهد.

اگر به خاطر داشته باشید، بالدور، خدای نور توسط کریتوس کشته شد و پیش از آن که نفس‌های آخر خود را بکشد کلمه‌ی برف را به زبان آورد. حال با توجه به صحبت‌های آترئوس و محیط‌هایی که در تریلر مشاهده کردیم، زمستان سخت و طاقت‌فرسایی که سه سال به طول می‌انجامد از راه رسیده و رگناروک به زودی شروع خواهد شد.  

با توجه به مکالماتی که بین پدر و پسر رد و بدل می‌شود، باز هم شاهد چالش‌هایی در رابطه‌ی این دو خواهیم بود. در حالی که آترئوس جوان می‌خواهد هدف واقعی خود را پیدا کند، کریتوس به او اجازه‌ی مبارزه با خدایان را نداده و نمی‌خواهد در این جنگ نقشی داشته باشد. اما آترئوس تنها دنبال پیدا کردن جواب و جلوگیری از رخ دادن کشتاری عظیم است و به نظر می‌رسد که تیر (که ظاهرا مرده است) تنها کسی است که می‌تواند به این سوالات پاسخ دهد.

بازی god of war ragnarok
از آن نگاه‌های خشمگین!

تیر در داستان بازی رابطه‌ی نزدیکی با جاینت‌ها داشت و به آن‌ها کمک کرده بود تا از دست اودین پنهان شوند. بنابراین تنها کسی که می‌تواند هدف واقعی فی، یکی از آخرین بازماندگان جاینت‌ها و مادر آترئوس باخبر باشد، همان تیر است. در ادامه‌ی تریلر شاهد این هستیم که کریتوس و آترئوس در جست‌وجوی تیر بار دیگر راهی سفر شده‌اند. 

خدای جنگی که تمام سرزمینش را به نابودی کشاند و شخصیتی که در افسانه‌ها خدای شرارت نامیده می‌شوند، در God of War Ragnarok هدف متفاوتی را دنبال می‌کنند. آن‌ها قصد دارند جلوی این آخرالزمان را بگیرند و به مردم کمک کنند! همین به اندازه‌ی کافی نشان می‌دهد که تیم سانتا مونیکا روایت متفاوتی را مد نظر دارد.

میمیر در داستان‌هایی که برای کریتوس و آترئوس تعریف می‌کرد، او را خدایی دانا و صلح‌طلب توصیف می‌کرد. در تریلر شاهد آن بودیم ک کریتوس و آترئوس نهایتا او را در حالی ک زندانی شده پیدا می‌کنند. بنابراین گمان می‌رود که تیر یکی از یاران دو شخصیت اصلی داستان و یکی از افرادی باشد که در مقابل اودین و ثور می‌ایستد. دو خدای جنگ در کنار هم! حتی به زبان آوردن این جمله هم موجی از شوق و هیجان به همراه دارد!

در تریلر شاهد شخصیت‌های جدیدی بودیم که یکی از آن‌ها Angrboda، آخرین جاینت باقی‌مانده بود که بر اساس افسانه‌های اسکاندیناوی، همسر لوکی و مادر هیولاهایی است که در روند رگناروک نقش کلیدی دارند. این موجودات عبارتند از:

  • Jörmungandr – World Serpent، همان مار غول‌پیکری که در قسمت پیشین چندین بار با او برخورد داشتیم.
  • فنریر، گرگ غول‌پیکری که طبق افسانه‌ها اودین را به قتل می‌رساند و پدر اسکول و هاتی نیز هست. این دو گرگ ماه و خورشید را دنبال می‌کنند و با رسیدن به آن‌ها زمستان سخت تمام شده رگناروک آغاز می‌شود.
  • هلا، دختری لوکی و انگربودا که نیمه‌ای از صورتش مانند مردگان است و صاحب دنیای زیرین به نام هل است. مکانی که اگر به خاطر داشته باشید کریتوس در مسیر خودش دو بار به آن‌جا سفر کرد.

سوالی که ذهن بسیاری از مخاطبان را به خود مشغول کرده و هنوز جوابی برای آن پیدا نشده است، این است که چگونه رگناروک بدون حضور بچه‌های لوکی که نقش مهمی در آن دارند شروع می‌شود در حالی که آترئوس تنها نوجوان است؟ یا این که چه بلایی به سر World Serpent خواهد آمد؟ چرا در تریلر شاهد حضور او نبودیم؟ سوالاتی که شاید با وجود تئوری سفر به زمان که در نسخه‌های پیشین مشاهده کردیم بتوان پاسخی برای آن‌ها پیدا کرد. به هر حال باید منتظر ماند و دید که در نمایش‌های آینده چه اطلاعات دیگری از بخش داستانی نمایش داده می‌شود. 

دشمنان کریتوس و آترئوس

علی‌رغم تلاش کریتوس برای حفاظت از پسرش، اتفاقات نسخه‌ی پیشین به گونه‌ای رقم خورد که چند دشمن جدید (آن هم از نوع خفنش!) برایشان تراشید. حال در Ragnarok این دشمنان می‌آیند که انتقام خون نزدیکانشان را بگیرند؛ ثور و فریا که هر دو فرزندانشان را به دست کریتوس و آترئوس به قتل رسیدند.

اگر پایان حقیقی GOW 2018 را مشاهده نکردید، هنگامی که کریتوس و آترئوس به خانه برمی‌گردند، بازی چند سال بعد را نشان می‌دهد که ثور جلوی در خانه‌شان ظاهر می‌شود و بازی با نمایش پتک معروف او به پایان می‌رسد. ناگفته نماند که ثور با کشتن تقریبا تمامی جاینت‌ها به دستور اودین یکی از قوی‌ترین خدایان آسیر است. پس بهتر است خودتان را حسابی آماده کنید!

گیم‌پلی و گرافیک بازی چه بهبودهایی داشته است؟

تریلر بازی پس از پرداختن به بخش داستانی، به سمت گیم‌پلی سوق پیدا می‌کند و می‌توان تکنیک‌ها و کمبو‌های جدیدی در بخش مبارزات مشاهده کرد. بازی God of War 2018 به دلیل کمبود تنوع دشمنان و کمبوها نسبت به نسخه‌های قبلی فرنچایز مورد انتقاد طرفداران قرار گرفت و حالا به نظر می‌رسد که سازندگان از مشکلات نسخه‌ی پیشین درس گرفته و ظاهرا قرار است شاهد بهبودهای چشم‌گیری در این بخش باشیم.

طبق گفته‌های سازندگان، مبارزه بازی بیش‌تر از هر چیزی به تصمیم شما بستگی دارد. ضمن این‌ که برای از پای در آوردن دشمنان مختلف باید شیوه‌ها و سلاح‌های متفاوتی را به کار گرفته و از توانایی پدر و پسر به صورت همزمان استفاده کنید. دشمنان بازی God of War Ragnarok تنوع بیش‌تری داشته و سرسخت‌تر از هر زمان دیگری هستند.

یکی از دشمنانی که با توجه به وقایع نسخه‌ی پیشین توجه عده‌ای را به خود جلب کرد الف‌های روشنایی هستند. در سفر کریتوس و آترئوس به الف‌هایم این دو خود را وسط جنگ میان الف‌های تاریکی و روشنایی می‌یابند و پس از این که رئیس الف‌های تاریکی را نابود می‌کنند او در حالی که آخرین نفس‌هایش را می‌کشد به آن‌ها می‌گوید که اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اند. در ادامه بازی مشخص نشد که منظور او از این حرف چه بوده و به نظر می‌رسد که در رگناروک تکلیف همه چیز مشخص خواهد شد و الف‌های روشنایی آنقدر که به نظر می‌رسد بی‌گناه نیستند. 

از طرف دیگر گرافیک بازی از مواردی بود که به عقیده‌ی بسیاری دچار تغییر چندانی نسبت به نسخه‌ی پیشین نشده است. از آن جایی که بازی God of War Ragnarok برای کنسول نسل هشتمی پلی‌استیشن نیز منتشر می‌شود،‌ باید به گونه‌ای بهینه‌سازی شده باشد که روی هر دو کنسول به خوبی اجرا شود. با این حال برای قضاوت‌ بیش‌تر باید منتظر نمایش‌های آینده از این بازی بمانیم.

دنیای بازی، وسیع‌تر از هر زمانی

در حالی که در بازی God of War 2018 بازیکنان تنها می‌توانستند به ۶ قلمرو (الفهایم، هل‌هایم، یوتنهایم، موسپل‌هایم، نیفل‌هایم و میدگارد) سفر کنند،‌ در رگناروک این محدودیت برداشته و روایت بازی در هر ۹ قلمروی نروژ‌ باستان رخ می‌دهد. مناطقی که در تریلر نیز شاهد آن‌ها بودیم. سه قلمرویی که اکنون اجازه‌ی سفر به آن‌ها را دارید عبارتند از

  • Vanaheim، قلمروی خدایان ونیر
  • Svartalfheim، قلمروی کوتوله‌ها و محل زندگی براک و سیندری 
  • Asgard، قلمروی خدایان

همچنین لازم به ذکر است که مناطق قدیمی بازی اکنون گسترده‌تر شده و شاهد بخش‌های جدیدی در هر کدام از آن‌ها خواهیم بود. در بخشی از تریلر نیز برای اولین بار شهری را مشاهده می‌کنیم که متروکه نبوده و انسان‌ها در آن رفت‌وآمد می‌کنند. 

رونمایی از برخی شخصیت‌های حاضر در بازی

پس از رونمایی از بازی، استودیوی سانتا مونیکا با انتشار پستی از برخی از شخصیت‌های حاضر درون بازی به همراه صداپیشه‌ی آن‌ها رونمایی کرد. البته در این بین شخصیت‌هایی بودند که هر چند تصویری از آن‌ها رونمایی نشد، اما صداپیشه‌هایشان معرفی و حضورشان در بازی تایید شد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اودین اشاره کرد.

لازم به ذکر است که در بین این شخصیت‌های جدید و قدیمی،‌فردی به نام Durlin مشاهده می‌شود که در یخشی از تریلر نیز حضور دارد. هر چند که این اسم دقیقا در اساطیر نیامده است، اما اسم مشابه آن به چشم می‌خورد. ظاهرا او یکی از کوتوله‌های سازنده شمشیر جادویی تیر به نام Tyrfing بوده است.

چه کسی کارگردانی بازی God of War Ragnarok را بر عهده دارد؟

زمانی که فرنچایز خدای جنگ پس از انتشار God of War: Ascension در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد، کوری بارلوگ که پیش‌تر کارگردانی نسخه دوم را بر عهده داشت به این استودیو برگشت و با ایده‌های خود تغییراتی در این فرنچایز ایجاد کرد که در نهایت به ثمر نشست.

اما همان‌طور که قبلا هم هیچ شخصی کارگردانی دو نسخه‌ پشت سر هم خدای جنگ را بر عهده نداشته، این بار یکی از اعضای قدیمی سانتا مونیکا به نام اریک ویلیامز بر صندلی کارگردانی نشسته در حالی که کوری بارلوگ مشغول کار کردن روی یک پروژه‌ی جدید است که اطلاعات زیادی از آن در دسترس نیست. ویلیامز همانند بارلوگ از سال ۲۰۰۴ و از اولین نسخه‌ی فرنچایز خدای جنگ در توسعه‌ی این بازی نقش داشته است.

بازی god of war ragnarok
به ترتیب از راست: کوری بارلوگ، اریک ویلیامز

آیا بازی God of War Ragnarok برای پی‌سی منتشر می‌شود؟

موج انتشار بازی‌های انحصاری محبوب پلی‌استیشن برای پلتفرم پی‌سی مدت‌ها پیش و با سه‌گانه دیوید کیج (Heavy Rain، Beyond Two Souls و Detroit Become Human) و Horizon Zero Dawn شروع شد و کم کم بازی‌های انحصاری بیش‌تری راه خود را از کنسول‌های پلی‌استیشن به سمت پی‌سی باز کردند. هدف سونی از این کار ارائه‌ی بازی‌های خود به مخاطب‌های بیش‌تر بود.

با این حال رئیس این شرکت ژاپنی اعلام کرد که این موضوع به معنای انتشار تمامی بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن برای پی‌سی نیست و بازی‌ها حداقل با فاصله‌ی دو الی سه ساله پس از انتشار برای کنسول‌های پلی‌استیشن راهی پی‌سی خواهند شد. بنابراین حتی اگر سونی قصد پورت فرنچایز خدای جنگ را برای پی‌سی داشته باشد، ابتدا از آثار قدیمی‌تر و احتمالا God of War 3 شروع کرده و در طی سال‌های بعد نسخه‌های بعدی را برای این پلتفرم عرضه خواهد کرد. تا آن زمان بازی God of War Ragnarok فقط برای دارندگان کنسول‌های PS4 و PS5 در دسترس خواهد بود.

تاریخ انتشار بازی God of War Ragnarok

از آن جایی که پس از معرفی بازی تا مدت‌ها شاهد نمایشی از بازی God of War Ragnarok نبودیم شایعاتی مبنی بر تاخیر بازی تا سال ۲۰۲۲ به گوش می‌خورد که نهایتا به صورت رسمی توسط سازندگان تایید شد. دلیل این تاخیر نیز نیاز بیش‌تر تیم سازنده برای توسعه‌ی یک بازی باکیفیت در کنار حفظ سلامت آن‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا ذکر شد. بازی God of War Ragnarok در تاریخ نامشخصی در سال ۲۰۲۲ برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن 4 و پلی‌استیشن 5 منتشر خواهد شد. همچنین امکان ارتقای نسخه‌ی نسل هشتمی آن برای پلی‌استیشن 5 با پرداخت مبلغ مشخصی وجود دارد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments