#مهسا_امینی

منتظر افزایش قیمت بازی‌ها، اشتراک گیم پس و کنسول‌های ایکس باکس باشید

گرانی‌ها به مایکروسافت هم رسید

افزایش قیمت کنسول های ایکس باکس

فیل اسپنسر، رئیس کل بخش گیمینگ مایکروسافت در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود از احتمال افزایش قیمت اشتراک گیم پس، بازی‌ها و کنسول های ایکس باکس سخن گفت.

به خاطر بحران اقتصادی حال حاضر در اقصی نقاط جهان، بسیاری از کمپانی‌های بزرگ با مشکل تورم جهانی دست و پنچه نرم می‌کنند و چه بسا تاکنون قیمت جهانی شماری از محصولات در حوزه‌های مختلف از جمله تکنولوژی و ویدیو گیم افزایش چشمگیری داشته است. در واقع، بعد از گرانی ده دلاری بسیاری از بازی‌ها در نسل نهم، چند ماه پیش بود که شرکت سونی رسما قیمت کنسول پلی استیشن 5 را نیز افزایش داد.

بعد از این اقدام سونی، شماری از بازیکنان منتظر افزایش قیمت کنسول‌های مایکروسافت بودند که اگر خاطرتان باشد، ردموندی‌ها در پیامی خاطرنشان کردند که علی‌رغم تورم‌های اقتصادی، در حال حاضر زمان مناسبی برای افزایش قیمت کنسول‌های ایکس باکس نیست و مایکروسافت هیچ برنامه‌ای برای تغییر رویکرد و استراتژی‌های خود در خصوص تغییر قیمت پلتفرم‌های خود ندارد. البته، در آن زمان اشاره شد که احتمالا این سیاست در آینده به کلی تغییر می‌کند.

حال در تازه‌ترین خبرها، ساعاتی قبل آقای فیل اسپنسر، رئیس کل بخش گیمینگ مایکروسافت، در جریان رویداد WSJ Tech Live اعلام کرد که ممکن است قیمت بازی‌ها، اشتراک گیم پس و کنسول های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس در آینده نزدیک افزایش پیدا کند.

در واقع، در حال حاضر برخی از کمپانی‌ها بازی‌ها نسل نهم خود را با قیمت ۷۰ دلار به فروش می‌رسانند که احتمالا عناوین انحصاری ایکس باکس نیز به‌زودی از این قاعده پیروی خواهند کرد. علاوه بر این، با توجه به گسترش چشمگیر گیم پس و افزایش تعداد بازی‌های آن، ظاهرا قیمت اشتراک این سرویس نیز در آینده افزایش می‌یابد و در نهایت، مایکروسافت دو کنسول نسل نهم خود را نیز گران‌تر از قبل به بازار عرضه خواهد کرد.

فیل اسپنسر در این زمینه توضیح می‌دهد:

به نظر من، ما باید قیمت برخی چیزها را افزایش دهیم. با این حال، حفظ قیمت‌ها در طول تعطیلات کریسمس برای ما بسیار حائز اهمیت است. ما تا به امروز قیمت کنسول خود را ثابت نگه داشتیم و در کنار آن، قیمت بازی‌ها و سرویس اشتراکی خود را نیز افزایش ندادیم. فکر نمی‌کنم که بتوانیم برای همیشه این کار را انجام دهیم. به نظر من، قیمت برخی چیزها باید در زمان مناسب افزایش پیدا کنند.

با استناد بر اظهارات فیل اسپنسر، می‌توان گفت که مایکروسافت لااقل تا پایان سال جاری میلادی قیمت بازی‌ها، اشتراک سرویس ایکس باکس گیم پس و کنسول‌های نسل نهم خود را افزایش نمی‌دهد و احتمالا این گرانی از سال آینده میلادی بر روی خدمات و محصولات ردموندی‌ها اعمال می‌کند. بدین ترتیب، به نظر می‌رسد که تعطیلات پیش‌رو بهترین فرصت برای خرید کنسول‌های ایکس باکس و تمدید اشتراک گیم پس خواهد بود.

جالب است بدانید که فیل اسپنسر در ماه‌های قبل اعلام کرده بود هدف و تمرکز اصلی مایکروسافت روی گسترش سرویس اشتراکی گیم پس است و افزایش قیمت کنسول‌های ایکس باکس تاثیر منفی روی خدمات آن‌ها می‌گذارد. از طرفی، او مدعی شد که افزایش قیمت‌ها در این برهه از زمان کار درستی نیست! فیل اسپنسر پیش‌تر گفته بود:

ما همواره در حال ارزیابی کسب و کار خود برای آینده هستیم. به نظر من، ما هرگز نمی‌توانیم بگوییم که کاری را انجام نخواهیم داد. زمانی که به کنسول‌های خود نگاه می‌کنیم و شما نیز در مورد آن صحبت کردید، فکر می‌کنیم آن‌ها فوق‌العاده ارزشمند هستند. ما جایگاه ایکس باکس سری اس در بازار را دوست داریم که کنسول ارزان‌تر ما است. بیش از نیمی از بازیکنان جدید از طریق ایکس باکس سری اس به جامعه ما ملحق می‌شوند. من با قاطعیت می‌توانم بگویم که امروز هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت کنسول‌هایمان نداریم. ما فکر می‌کنیم در زمانی که مشتریان ما از نظر اقتصادی بیش از هر زمان دیگری با چالش روبه‌رو هستند، افزایش قیمت کنسول‌هایمان رویکرد درستی نیست.

افزایش قیمت خدمات و محصولات شرکت‌های بزرگ بازی‌سازی از جمله مایکروسافت چندان دور از انتظار نبود. اگر خبرهای بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که گلن اودانل، تحلیلگر فورستر، اعلام کرده بود که از سال آینده میلادی شاهد افزایش ۱۰ الی ۱۵ درصدی قیمت تراشه‌ها خواهیم بود. او مدعی شد که مشکلات تولید تراشه‌ها نه تنها برطرف نشده، بلکه به خاطر افزایش تقاضا و جنگ اوکراین، بیشتر نیز شده است. از طرفی، حاشیه سود حاصل از فروش پردازنده‌ها حسابی کاهش یافته و تولیدکنندگان راهی جز افزایش قیمت محصولات خود ندارند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با احتمال افزایش قیمت بازی‌ها، اشتراک گیم پس و کنسول های ایکس باکس در ماه‌های آتی چیست؟ به نظر شما، آیا این گرانی‌ها چه تاثیرهایی در درآمد صنعت بازی‌های ویدیویی می‌گذارند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا