مدل جدید پلی استیشن 5 راهی بازار شد

کاهش قابل توجه وزن دستگاه

مدل جدید پلی استیشن 5

بر اساس گزارش‌ها، ظاهرا شرکت سونی مدل جدید پلی استیشن 5 را به طور محدود در استرالیا عرضه کرده که وزن این مدل نسبت به مدل‌های پیشین به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

در حال حاضر چیزی در حدود دو سال از عرضه کنسول‌های جدید دو شرکت مایکروسافت و سونی می‌گذرد؛ پلتفرم‌هایی که به خاطر کمبود قطعات اولیه و تراشه‌ها در بازار، عرضه چندان مورد انتظاری را تجربه نکردند و همچنان تولید و عرضه آن‌ها با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است.

در این میان، به طور معمول بعد از گذشت مدت نسبتا کوتاهی از عرضه مدل اولیه یک محصول، شرکت سازنده در جهت بهبود دستگاه و همچنین کاهش هزینه‌های تولید، تغییرات جزئی در آن به وجود می‌آورد. کنسول پلی‌استیشن 5 نیز این قاعده مستثنی نبوده و اگر خاطرتان باشد، شهریور سال گذشته بود که مدل جدیدی تحت عنوان CFI-1100 به بازار عرضه شد.

این مدل از نظر مشخصات فنی تفاوتی با مدل اصلی دستگاه ندارد و صرفا از هیت سینگ جدیدی بهره می‌برد. همین موضوع باعث شده تا وزن کنسول جدید چیزی در حدود ۳۰۰ گرم کاهش پیدا کند. در همین راستا، چند ماه پیش بود که گزارش‌ها از ثبت مدل جدید پلی استیشن 5 تحت شماره CFI-1200 حکایت داشتند؛ مدلی که ظاهرا به تجهیزات رادیویی جدیدی مجهز شده است.

حال در تازه‌ترین خبرها، گویا شرکت سونی به دور از رسانه‌ها و در سکوت خبری، مدل مزبور را در کشور استرالیا روانه بازار کرده است. بر اساس گزارشی که از سوی رسانه پرس استارت منتشر شده، به نظر می‌رسد که مدل دیسک خور و دیجیتالی پلی استیشن 5 به ترتیب با شماره‌های جدید CFI-1202A و CFI-1202B در فروشگاه‌های استرالیایی به فروش می‌رسد که البته این بار هم نباید منتظر ارتقای سخت‌افزار و مشخصات فنی کنسول باشید.

در حالی که هنوز جزئیات زیادی از تغییرات صورت گرفته در مدل جدید کنسول در دسترس نیست، اما ظاهرا شرکت سونی بار دیگر وزن دستگاه را کاهش داده است؛ به طوری که مدل دیسک خور کنسول مذکور در زمان عرضه چیزی در حدود ۴.۵ کیلوگرم بود و مدل جدید (سال ۲۰۲۱) وزن آن را تا ۴.۲ کیلوگرم کاهش داد. حال، وزن جدیدترین مدل کنسول به ۳.۹ کیلوگرم رسیده که چیزی در حدود ۶۰۰ گرم سبک‌تر از مدل اولیه است.

مدل دیجیتالی پلی استیشن 5 نیز از این قاعده پیروی کرده و وزن آن از ۳.۹ کیلوگرم به ۳.۴ کیلوگرم کاهش یافته است. همان‌طور که اشاره کردم، هنوز اطلاعاتی در خصوص سخت‌افزارها، هیت سینک و تجهیزات رادیویی این مدل جدید ارائه نشده و علت کاهش قابل توجه وزن کنسول در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. انتظار می‌رود که در روزهای آینده با موشکافی و بررسی دقیق رسانه‌ها، اطلاعات بیشتری درباره تغییرات صورت گرفته در مدل جدید PS5 منتشر شود.

در ادامه می‌توانید وزن مدل‌های مختلف کنسول پلی استیشن 5 را مشاهده کنید:

مدل استاندارد پلی استیشن 5 (دیسک خور)

  • شماره CFI-1000A (زمان عرضه) – وزن ۴.۵ کیلوگرم
  • شماره CFI-1100A (سال ۲۰۲۱) – وزن ۴.۲ کیلوگرم
  • شماره CFI-1200A (سال ۲۰۲۲) – وزن ۳.۹ کیلوگرم

مدل دیجیتالی پلی استیشن 5 (بدون درایو نوری)

  • شماره CFI-1000B (زمان عرضه) – وزن ۳.۹ کیلوگرم
  • شماره CFI-1100B (سال ۲۰۲۱) – وزن ۳.۶ کیلوگرم
  • شماره CFI-1200B (سال ۲۰۲۲) – وزن ۳.۴ کیلوگرم

گفتنی است که هیروکی توتوکی، رئیس بخش مالی شرکت سونی، پیش‌تر در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که با توجه به شرایط کنونی، تولید پلی‌استیشن 5 در تعداد بالا امکان‌پذیر نیست و از آنجا که وضعیت نابسامان قطعات نیمه‌هادی و تراشه‌ها به این زودی‌ها به حالت عادی بازنمی‌گردد، ممکن است که سونی تغییراتی در سخت افزارهای کنسول خود ایجاد کند تا از این طریق بتواند سرعت تولید کنسول خود را افزایش دهد.

در خلال این گفته‌ها، بهتر است اشاره کنم که شرکت سونی چند روز پیش قیمت کنسول پلی استیشن 5 را در اقصی نقاط جهان از جمله اروپا، کانادا، بریتانیا، استرالیا، آمریکای لاتین و آسیای شرقی افزایش داد. میزان این افزایش قیمت ثابت نبوده و بسته به ارزش ارز هر کشور متفاوت است. به عنوان مثال، این کنسول در اروپا و بریتانیا به ترتیب ۵۰ یورو و ۳۰ پوند گران شد. این در حالی است که قیمت دستگاه در ایالات متحده آمریکا تغییری نکرده و با همان قیمت قبلی فروخته می‎‌شود.

تا به امروز شایعه‌های متعددی در رابطه با پلی استیشن 5 پرو مطرح شده است. طبق برخی از این گمانه‌زنی‌ها، ظاهرا سونی در سال ۲۰۲۴ میلادی مدل ارتقا یافته و قدرتمند کنسول را روانه بازار خواهد کرد. احتمالا این دستگاه از نظر مشخصات فنی بسیار قدرتمند از کنسول فعلی بوده و از نظر عملکرد پیشرفت‌های چشمگیری به همراه خواهد داشت؛ برای مثال، شایعه شده که در این مدل از پردازنده لیتوگرافی ۵ نانومتری TSMC استفاده خواهد شد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با عرضه مدل جدید پلی استیشن 5 و کاهش قابل توجه وزن آن چیست؟ به نظر شما، این مدل چه ویژگی‌های جدیدی دارد؟ آیا سونی بار دیگر در خصوص هیت سینگ دستگاه تجدید نظر کرده است؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

4.5 2 آراء
امتیاز مطلب


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا