#مهسا_امینی

ثبت مدل جدید پلی استیشن 5 توسط سونی

ارتقای سخت‌افزار یا تغییرات جزئی؟

مدل جدید پلی استیشن 5

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، ظاهرا شرکت سونی در حال حاضر روی توسعه‌ی مدل جدید پلی استیشن 5 مشغول به کار است.

در حال حاضر بیش از یک سال از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم دو شرکت بزرگ مایکروسافت و سونی می‌گذرد؛ پلتفرم‌هایی که نسبت به کنسول‌های نسل قبلی به سخت‌افزارهای بسیار قدرتمندی مجهز شده‌اند و هر کدام یک از آن‌ها، قابلیت‌های منحصر به فرد و جدیدی را برای کاربران فراهم می‌کنند. با این حال، عرضه‌ی این کنسول‌ها چندان مطابق با انتظارها صورت نگرفت. در واقع، به خاطر ظهور رمزارزها و فراگیری ویروس کرونا که منجر به کمبود قطعات اولیه و تراشه‌ها شده‌اند، ساخت و عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم همچنان با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است.

در حالی که همچنان محدودیت‌های تولید و عرضه‌ی کنسول‌های بازی در سراسر جهان به طور کامل برطرف نشده و کمبود قطعات اولیه و تراشه‌ها هنوز هم معضل بزرگی برای شرکت‌ها است، اما بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، به نظر می‌رسد که شرکت سونی فرآیند تولید مدل جدید پلی استیشن 5 را آغاز کرده و این دستگاه در آینده‌ی نه چندان دور با یک سری تغییر و تحول‌ها روانه بازار خواهد شد.

به بیان دقیق‌تر، سونی در ماه آوریل سال جاری میلادی گواهینامه‌ی طراحی مدل جدید پلی استیشن 5 تحت شماره CFI-1200 را در کشور ژاپن به ثبت رسانده که این مدل شامل تجهیزات رادیویی جدیدی است. همزمان با این اقدام، وزارت امور داخلی و ارتباطات ژاپن نیز گواهی طراحی مدل جدیدی را اعطا کرده است. اعطای این مجوز بدین معنا است که تجهیزات به کار رفته در سیستم مزبور مطابق با استانداردهای لازم است.

گفتنی است که در زمان عرضه‌ی پلی استیشن 5، این دستگاه با شماره CFI-1XXX روانه بازار شد. از طرفی، چند ماه پیش شرکت سونی تغییراتی در سیستم خنک‌کننده و هیت سینگ دستگاه به وجود آورد که به دنبال آن، مدل جدیدی با شماره CFI-11XX در دسترس بازیکنان قرار گرفت. این مدل از نظر فنی تفاوتی با مدل اصلی نداشت و پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی عملکرد یکسانی نسبت به مدل اولیه دارد.

از این رو، با توجه به اینکه زمان چندان زیادی از عرضه‌ی پلی‌استیشن 5 به بازار نگذشته، انتظار می‌رود که مدل جدید نیز از این قاعده مستثنی نیست و در آینده‌ی نزدیک با مشخصات یکسان و عملکرد مشابه راهی بازار خواهد شد. به عبارت دیگر، نباید انتظار ایجاد تغییر خاص و قابل توجهی در قدرت و یا ظاهر دستگاه را داشته باشید. البته، گروهی بر این باور هستند که شرکت سونی به لطف مدل جدید احتمالا سرعت تولید و عرضه‌ی کنسول را افزایش می‌دهد.

مدل جدید پلی استیشن 5

تا به امروز شایعه‌های متعددی در رابطه با مدل جدید پلی استیشن 5 مطرح شده است. در تازه‌ترین این گزارش‌ها، مدتی قبل یکی از یوتیوبرهای معروف اعلام کرده بود که سونی در سال ۲۰۲۴ میلادی مدل ارتقا یافته و قدرتمند پلی استیشن 5 را با پسوند پرو روانه بازار خواهد کرد. بر اساس گفته‌های او، این دستگاه از نظر مشخصات فنی بسیار قدرتمند از کنسول فعلی بوده و از نظر عملکرد، پیشرفت‌های چشمگیری خواهد داشت.

به عنوان مثال، ظاهرا قابلیت رهگیری پرتو آن تا حدود ۲.۵ برابر بهتر از نسخه استاندارد خواهد بود. از طرفی، این دستگاه تجربه‌ی بهتری از بازی‌های واقعیت مجازی را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد. همچنین، این منبع معتقد است که پلی استیشن 5 پرو از پردازنده لیتوگرافی ۵ نانومتری TSMC بهره می‌برد که در پردازش‌های فوق سنگین، عملکرد خارق‌العاده‌ای دارد. این در حالی است که گزارش‌های قبلی به وجود پردازنده‌ی ۴ نانومتری در کنسول اشاره کرده‌اند.

در طرف مقابل، اواخر فروردین ماه امسال بود که برد سمز، یکی از ژورنالیست‌های معروف حوزه تکنولوژی، در پیامی اعلام کرد که شرکت مایکروسافت به دور از رسانه‌ها مشغول توسعه‌ی تراشه جدید برای ایکس باکس سری ایکس است. بر اساس اظهارات او، به نظر می‌رسد که پروسه‌ی طراحی و آزمایش تراشه‌ی جدید کنسول از ماه‌های قبل آغاز شده و هم اکنون فرآیند تولید آن از حد زیادی پیش‌روی کرده است. سمز خاطرنشان کرده که ردموندی‌ها به لطف سیلیکون جدید ایکس باکس، احتمالا عملکرد دستگاه را تا حدی بهبود می‌بخشند و از همه مهم‎تر، ابعاد کنسول را نیز کاهش خواهند داد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با ثبت مدل جدید پلی استیشن 5 و عرضه‌ی آن در آینده‌ی نزدیک چیست؟ به نظر شما، آیا سونی تغییرات جزئی در مشخصات فنی کنسول ایجاد می‌کند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا