فاز چهارم جهان مارول

موردانتظارترین فیلم و سریال‌های فاز چهارم جهان مارول در سال ۲۰۲۲

جهان مارول، هیجان‌انگیزتر از قبل

در سال ۲۰۱۹، پس از پایان حماسی داستان انتقام‌جویان در فیلم‌ Avengers: Endgame (انتقام‌جویان: پایان بازی) و با پخش فیلم Spider-Man: Far From Home (مرد عنکبوتی: دور از خانه)، جهان سینمایی مارول در سال ۲۰۲۰ می‌توان گفت که سال به نسبت آرامی را پشت سر گذاشته بود. اما با شروع سال ۲۰۲۱ و اکران چهار فیلم بلند Black Widow (بیوه سیاه)، Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings (شانگ چی و افسانه ده حلقه)، Eternals (جاودانگان)، Spider-Man: No Way Home (مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست) و همچنین با پخش پنج سریال از پلتفرم دیزنی‌پلاس که شامل سریال‌های: WandaVision (وانداویژن)،  The Falcon and the Winter Soldier (فالکون و سرباز زمستان)، Loki (لوکی)، ?…What if (چه می‌شد اگر…؟) و سریال Hawkeye (هاکآی) می‌شوند، فازچهارم جهان مارول، شروعی طوفانی و شگفت‌انگیز داشت. شروعی که به طرفداران مارول نوید این را داد که اگر یک سال همه‌چیز آرام باشد، قطعا و بدون شک سال بعد به حدی می‌تواند هیجان‌انگیز و جذاب باشد که طرفدارن را روز به روز، مشتاق‌تراز گذشته کند.

اگرچه، شاید فهرست مارول برای سال ۲۰۲۲ تاکنون همانند سال ۲۰۲۱ به دلیل حضور فیلم Spider-Man: No Way Home، به عقیده بسیاری از منتقدان و دوستداران جهان مارول، هیجان‌انگیز نباشد اما نباید این اصل را فراموش کرد که استودیو مارول همیشه غافلگیر کردن را دوست دارد و شاید سال ۲۰۲۲، تبدیل به یکی از درخشان‌ترین دوره‌های جهان سینمایی مارول شود. برنامه استودیو مارول برای سال جاری؛ اکران سه فیلم بلند و پنج سریال از پلتفرم دیزنی پلاس است. برنامه‌ای که نوید یک سال بلندپروازنه را می‌دهد. سالی پربار برای طرفدارن جهان مارول با معرفی شخصیت‌ها و ابرقهرمانان جدید. در ادامه با همراه باشید تا به معرفی جدیترین فیلم و سریال‌های فازچهارم جهان مارول بپردازیم.

سریال تهاجم مخفی (Secret Invasion)

کارگردان: کایل بردستریت

تاریخ انتشار:  سال ۲۰۲۲

میان تمامی آثار مارول که امسال قرار است منتشر شوند، سریال تهاجم مخفی (Secret Invasion) شاید جزو معدود آثاری باشد که تا به امروز، اطلاعات چندانی از داستانش منتشر نشده است. از بازیگران این مجموعه می‌توان به ساموئل ال. جکسون در نقش نیک فیوری و بن مندلون در نقش تالوس اشاره کرد که در مرکز داستان این سریال قرار دارند.

کوین فایگی (Kevin Feige)، رئیس مارول استودیوز (Marvel Studios) در دسامبر سال ۲۰۲۰ بود که در مورد این سریال گفت: “Secret Invasion داستان فرقه‌ای از اسکرال‌ها را روایت خواهد کرد که در لایه‌های مختلفی از زندگی روی زمین نفوذ کرده‌اند”. لازم به ذکر است که شایعه شده امیلیا کلارک (Emilia Clark)، اولیویا کولمن (Olivia Colman) و کینگزلی بن ادیر (Kingsley Ben-Adir) نقش مرموزی را در این سریال ایفا خواهند کرد.

فیلم نگهبانان کهکشان: ویژه تعطیلات (Guardians of The Galaxy: Holiday Special)

کارگردان: جیمز گان

تاریخ انتشار: دسامبر  ۲۰۲۲ مصادف با آذرماه  ۱۴۰۱

در سال ۲۰۱۴ بود که اولین نسخه از سری فیلم نگهبانان کهکشان (Guardians of The Galaxy) به کارگردانی جیمز گان (James Gunn) به عنوان بخش مهمی از جهان سینمایی مارول منتشر شد و به موفقیت بزرگی دست یافت. در ادامه در سال ۲۰۱۷ شاهد نسخه‌ی دوم این سری فیلم بودیم که همانند فیلم اول، از کیفیت بالایی برخوردار بود و جیمزگان باری دیگر خودش را به عنوان کارگردانی خلاق و کاربلد ثابت کرد.

در حالی که جیمزگان وعده‌های هیجان انگیزی را در رابطه با سومین قسمت از نگهبانان کهکشان داده است و طرفداران نمی‌توانند برای رفتن به سینما و تماشای سومین و آخرین فیلم این سری صبر کنند، فیلم فیلم نگهبانان کهکشان: ویژه تعطیلات (Guardians of Galaxy Holiday Special) می‌تواند تاحدودی طرفداران را سیراب و صبر کردن برای سومین فیلم از این مجموعه را آسان‌تر کند.

لازم به ذکر است که جیمزگان برای تولید فیلم نگهبانان کهکشان: ویژه تعطیلات از نسخه‌ی ویژه تعطیلات Star Wars محصول سال ۱۹۸۷ الهام گرفته است و انتظار می‌رود که این فیلم در تاریخی نامشخص در دسامبر ۲۰۲۲ بر‌روی پلتفرم دیزنی پلاس (Disney Plus) منتشر شود. طبق اطلاعات منتشر شده، وقایع فیلم پس از ماجرا‌های فیلم فیلم ثور: عشق و تندر (Thor Love and Thunder) جریان خواهد داشت و پایه گذار اتفاقات بزرگ Guardians of the Galaxy Vol 3 خواهد بود.

سریال میز مارول  (Ms. Marvel)

کارگردان: میرا مینون

تاریخ انتشار: تابستان  ۲۰۲۲

موفقیت بزرگ فیلم پلنگ سیاه (Black Panther) در سال ۲۰۱۸، مارول استودیوز را متقاعد کرد که به جهان سینمایی خود تنوع بخشیده و شخصیت‌های مختلفی را از طبقات و ملیت‌های گوناگون معرفی کند. این تصمیم در نهایت پای شخصیت‌هایی مثل شانگ چی و مایا لوپز را به جهان سینمایی مارول باز کرد و در ادامه شاهد حضور اولین ابرقهرمان مسلمان جهان سینمایی مارول یعنی کامالا خان در قالب سریال Ms. Marvel خواهیم بود.

این شخصیت که برای اولین بار در شماره چهاردهم سری کمیک Captain Marvel معرفی شد، دختری ۱۶ ساله و با ملیت پاکستانی آمریکایی است که علاقه‌ی زیادی به نوشتن داستان‌های خیالی در مورد ابرقهرمانانی نظیر کاپیتان مارول (Captain Marvel) دارد. ایمان ولانی (Iman Vellani) وظیفه‌ی ایفای نقش این شخصیت را در سریال Ms Marvel و مدتی بعد در سال ۲۰۲۳ در فیلم The Marvels خواهد داشت. سریال برای پخش از پلتفرم دیزنی پلاس در تاریخی نامشخص در تابستان۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است.

فیلم پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد (Black Panther: Wakanda Forever)

کارگردان: رایان کوگلر

تاریخ انتشار: ۱۱ نوامبر ۲۰۲۲ مصادف با ۲۰ آبان ۱۴۰۱

در آگوست سال ۲۰۲۰ بود که خبری شوکه‌کننده در فضای مجازی پخش شد. چادویک بوزمن، بازیگر شخصیت پلنگ سیاه در جهان سینمایی مارول بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت و از خود میراثی را به‌جای گذاشت که ژانر ابرقهرمانی و سینمای جهان را برای همیشه تغییر داد. امسال سالی است که فیلم فیلم پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد (Black Panther: Wakanda Forever) پس از مدت‌ها انتظار بر‌روی پرده‌ی سینما‌های جهان خواهد رفت تا یاد و خاطره‌ی چادویک بوزمن افسانه‌ای را گرامی بدارد.

کمتر کسی می‌توانست ادامه‌ی این سری را بدون حضور چادویک بوزمن متصور شود و مارول استودیوز نیز بیانیه‌ای اعلام کرد که به هیچ وجه قصد ندارد تا بازیگر دیگری را جایگزین چادوین بوزمن بکند تا ادامه‌ی این سری در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. اما در نهایت تصمیم بر این شد که فیلمی با تمرکز روی جهان غنی Wakanda ساخته شود که شخصیت‌های Okoye با بازی دانای گوریرا (Danai Gurira)، شوری با بازی لتیشیا رایت (Letitia Wright) و ناکیا با بازی لوپیتا نیونگو (Lupita Nyong’o) به عنوان شخصیت‌های اصلی فیلم در آن حضور خواهند داشت. همچنین شخصیت Iron Heart با بازی دومینیک تورن (Dominique Thorne) برای اولین بار در جهان سینمایی مارول حضور پیدا خواهد کرد.

سریال شی هالک (She-Hulk)

کارگردان: جسیکا گائو
تاریخ انتشار: ۲۰۲۲

این سریال که تاتیانا مازلانی (Tatiana Maslany) را در نقش شخصیت اصلی خود یعنی جنیفر والترز (Jennifer Walters) قرار داده است، سبکی متفاوت را در جهان سینمایی مارول به نمایش خواهد گذاشت و همان راهی را خواهد رفت که در گذشته سریال وانداویژن (Wandavision) با روایت عجیب و غریب خود رفته است. به همین منظور، باید منتظر یکی از متفاوت‌ترین سریال‌های جهان سینمایی مارول باشیم.

در این سریال قرار است شاهد حضور شخصیت‌های بروس بنر با بازی مارک روفالو، تیم راث در نقش امیل بلانسکی یا Abomination و جمیلا جمیل در نقش شخصیت منفی سریال یعنی تیتانیا باشیم. همچنین شایعاتی مبنی بر حضور برخی از شخصیت‌های سریال Daredevil نیز به‌گوش رسیده است و احتمال آن زیاد است که شاهد حضور شخصیت‌هایی مانند مت مورداک، ابرقهرمان و وکیل دوست داشتنی جهان مارول در این سریال باشیم.

سریال شوالیه ماه(Moon Knight)

کارگردان: جرمی اسلیتر

تاریخ انتشار: ۳۰ مارس ۲۰۲۲ مصادف با ۱۰ فروردین ۱۴۰۱

بدون شک، هیجان انگیز‌ترین سریال دیزنی پلاس در سال ۲۰۲۲ برای طرفداران شوالیه ماه یا همان مون نایت (Moon Knight) است. این سریال که اسکار آیزاک، یکی از نام آشنا‌ترین بازیگر‌های هالیوود را در نقش شخصیت اصلی خود قرار داده، در مورد شخصی به نام مارک اسپکتور است که با اختلال روانی تجزیه هویت خود دست و پنجه نرم می‌کند و در این بین، با اتفاقات باورنکردنی رو به رو می‌شود که زندگی شخصی‌اش را برای همیشه تغییر می‌دهد.

سریال Moon Knight قرار است جلوه تاریک جهان سینمایی مارول را به نمایش بگذارد و با کاوش در دنیایی اسرار آمیز و ماورایی، فرش قرمزی برای ورود شخصیت‌هایی مانند Blade (با بازی ماهرشالا علی) پهن کند. در نهایت با توجه به تیزر‌ها و تریلر‌های این سریال و روند ساخت آن، انتظار می‌رود که زمان زیادی تا پخش آن از پلتفرم دیزنی پلاس باقی نمانده باشد.

فیلم ثور: عشق و تندر (Thor: Love And Thunder)

کارگردان: تایکا وایتیتی

تاریخ انتشار: ۸ جولای ۲۰۲۲ مصادف با ۱۷ تیر

برای اولین بار در تاریخ سینمایی مارول، شاهد چهارمین فیلم از یک شخصیت خواهیم بود. شخصیت ثور با بازی کریس همسوورث تاکنون بار‌ها در جهان سینمایی مارول در قالب‌ فیلم‌های اختصاصی و سری فیلم‌های انتقام‌جویان حضور پیدا کرده و ‌می‌توان از فیلم  ثور: رگناروگ (Thor Ragnarok) به کارگردانی تایکا وایتیتی که در سال ۲۰۱۷ عرضه شد، به عنوان محبوب‌ترین و موفق‌ترین فیلم این شخصیت یاد برد. به همین سبب، دور از انتظار نبود که مارول فیلم بعدی این مجموعه یعنی Thor Love and Thunder را نیز به دستان توانمند وایتیتی بسپارد. این فیلم از روی کمیکی با نام Mighty Thor ساخته‌ی جیسون آرون که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد الگوبرداری شده و بازیگرانی نظیر کریس همسوورث در نقش ثور، ناتالی پورتمن در نقش Female Thor و تسا تامپسن در نقش والکری را در خود جای داده است و همچنین شاهد حضور افتخاری گروه Guardians of the Galaxy نیز خواهیم بود. ثور در این فیلم با قوی‌ترین و وحشتناک‌ترین دشمن خود یعنی Gorr The Butcher رو به رو خواهد شد که وظیفه‌‌ی ایفای نقش این شخصیت بر عهده‌ی کریستین بیل (Christian Bale) بوده است و انتظار برای تقابل خدای رعد و برق و قاتل خدایان بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

فیلم دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی (Doctor Strange In The Multiverse Of Madness)

کارگردان: سم ریمی

تاریخ انتشار: ۶ می  ۲۰۲۲ مصادف با ۱۶ اردیبهشت  ۱۴۰۱

در سال ۲۰۱۹ بود که مارول حماسه‌ی Infinity را به پایان رساند و از مدتی قبل از آن، زمزمه‌هایی در مورد شروع یک حماسه‌ی جدیدی به نام Secret Wars به گوش می‌رسید. به هر حال، اولین قدم برای شروع این حماسه‌ی ده ساله، معرفی مولتی ورس یا جهان‌های چند‌گانه بود که برای اولین بار در فیلم Spider-man: No Way Home و سریال Loki محصول سال ۲۰۲۱ به نمایش درآمد و قرار است به طور مفصل‌تری در فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness‌ به آن پرداخته شود. این فیلم که قرار است اولین فیلم جهان سینمایی مارول در سال ۲۰۲۲ و ادامه‌ای بر فیلم Doctor Strange منتشر شده در سال ۲۰۱۶ باشد، جادوگر محبوب جهان مارول را در مقابل خطرناک‌ترین تهدید علیه مولتی‌ورس قرار می‌دهد: خودش! در این فیلم شاهد حضور شخصیت‌هایی مانند واندا ماکسیموف با بازی الیزابت اولسن، وانگ با بازی بندیکت وانگ، آمریکن چاوز با بازی خوچیتل گومز خواهیم بود و شایعاتی مبنی بر حضور برخی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های جهان مارول نیز به‌گوش رسیده است. انتظار می‌رود که این فیلم پایه‌گذار اتفاقات ده سال آینده‌ی مارول باشد.

سال جاری، سالی پربار و هیجان‌انگیز برای جهان مارول و طرفدارانش خواهد بود، شما منتظر کدام فیلم هستید؟ به نظر شما کدام یک از آثار معرفی شده، در گیشه و پلتفرم دیزنی پلاس، می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

11 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا