چرا پیش‌بینی فازهای MCU دشوار است؟

زنجیرهای از هم گسسته مولتی‌ورس

فازهای MCU

هرچه از نمایش آثار سینمایی مارول بیشتر می‌گذرد، پیش‌بینی فازهای MCU دشوارتر می‌شوند. اما دلیل این اتفاق چیست؟

با روند فعلی دنیای سینمایی مارول، پیش‌بینی فازهای MCU دشوارتر می‌شوند و هر فاز هم کار را سخت‌تر می‌کند. سال ۲۰۰۸ بود که جان فاورو (Jon Favreau) جهان سینمایی مارول را شروع کرد ‌و با انتشار Iron Man فازهای MCU از اول شروع شدند. از آن زمان تا امروز استودیو مارول (Marvel Studios) بشدت پرکار بوده و با تولید محتوای خلاقانه خود آثار زیادی را روانه بازار کرده است.

به جرات می‌توان گفت از سال ۲۰۰۸ جهان سینمایی مارول و فازهای MCU به یک قطب سرگرمی بزرگ در صنعت سینما تبدیل شده‌اند و طرفداران زیادی را به سوی خود جذب کرده‌اند. داستان‌های به هم پیوسته و شخصیت‌های محبوب در کنار بازیگران مناسب همگی باعث شده‌اند تا آثار MCU در دل مخاطبان سینما جای بگیرند. طی جریان همایش کامیک کان سن دیگو (San Diego Comic-Con) سال ۲۰۲۲، پرسش‌های زیادی در مورد قدم‌های بعدی استودیو مارول برای فازهای MCU پاسخ داده شد.

 فاز چهارم MCU با فصل اول سریال She-Hulk آغاز و با نمایش فیلم سینمایی Black Panther: Wakanda Forever به پایان رسید. حال همه توجهات به فازهای پنجم و ششم MCU معطوف شده و در برنامه ارائه‌شده این فازها شاهد آثار موردانتظاری همچون ریبوت Fantastic Four هستیم. اما سوال‌های بزرگ‌تری هم بر جای مانده‌اند و هنوز پاسخی برای آن‌ها ارائه نشده است. ما دقیقا نمی‌دانیم آثار ابرقهرمانی همچون Blade و Thunderbolts چگونه قرار است در فازهای MCU جای بگیرند و داستان آن‌ها به کدام عناوین متصل شوند. در حالی که طی فاز پنجم هیچ ردپایی از انتقام‌جویان (Avengers) نیست، در عوض فاز ششم دارای ۲ فیلم Avengers: The Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars خواهد بود.

این برنامه‌ریزی نشان می‌دهد که جدایی موضوعی بین فازهای MCU بیشتر از چیزی‌ست که تصور می‌کردیم. با توجه به فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری که توسط سرویس دیزنی پلاس (Disney+) جهت نمایش ایجاد شده‌اند و با نیم نگاهی به سیر داستانی عناوینی که در فاز چهارم MCU دیدیم، به نظر می‌رسد مارول حالا کمتر به نحوه پیوند داستان‌ها و شخصیت‌ها اهمیت می‌دهد و فعلا قصد دارد کاراکترهای زیادتر و اکشن‌های بیشتر را به مخاطبان خود نشان دهد. زمانی که به برنامه‌ریزی فازهای بعدی MCU می‌نگریم، متوجه می‌شویم که آثار بسیار زیادی هنوز منتشر نشده‌اند و پیش‌بینی فازهای MCU برای آینده تقریبا غیرممکن است. برای روشنی موضوع، بهتر است با مثالی این نوشته را ادامه دهیم. همانطور که در ابتدا خاطرنشان شدیم، فاز اول MCU با Iron Man آغاز شد و در نهایت با فیلم سینمایی The Avengers (2012) و نبرد نیویورک با گردآوری قهرمانان به پایان رسید.

فاز دوم MCU با Ant-Man (2015) پایان خود را تدارک دید و در نهایت مقدمات فاز سوم را آماده کرد. این در حالی‌ست که فیلم سینمایی Spider-Man: Far From Home به حوادث آن فاز پایان داد و وقایع حماسه ابدیت (Infinity Saga) را به اتمام رساند. این در حالی‌حالی‌ست که به طور واضح مشخص است چنین برنامه‌ریزی برای فاز پنجم فعلی MCU وجود نداشته و هماهنگی بین آن‌ها صورت نگرفته است. این اتفاق مشابه دوباره هم رخ داده و باعث سردرگمی مخاطب می‌شود. سریال She-Hulk سرنخ‌های داستانی را برای فاز پنجم ترسیم می‌کند، در حالی که خود قرار است مقدمه‌ای جهت پایان‌ فاز چهارم مارول باشد! با توجه به تمام مطالبی که گفته شد، می‌توان نتیجه‌گیری کلی را استنباط کرد. به نظر می‌رسد فیلم‌ها و سریال‌هایی که هر فاز را به اتمام می‌رسانند، تنها طراحی شده‌اند تا فازها را به یکدیگر متصل نمایند. این در حالی‌ست که آن‌ها خود باید داستان شخصی آغازشده در اثر اصلی را به پایان برسانند و لزومی وجود ندارد که فازهای MCU را به یکدیگر مانند پل متصل نمایند.

با این رویه به جای اینکه مانند حماسه بی‌نهایت (Infinity Saga) در انتهای هر فاز منتظر شگفتی و اثری حماسی باشیم، نقطه اوج فازهای MCU را حالا در حماسه مولتی‌ورس (Multiverse Saga) باید از فیلم دوم به بعد دنبال کنیم. در واقع باید منتظر ماند تا ببینیم کدام اثر بالاخره نقطه‌ اوجی را به مخاطب نشان می‌دهد و با توجه به فاز چهارم ظاهرا نباید منتظر پایان‌بندی‌های خاص در انتهای هر فاز بود‌‌. زمانی که به عقب بازمی‌گردیم و پایان‌بندی فاز اول MCU را با Avengers دوباره نگاه می‌کنیم، به خوبی متوجه می‌شویم که برنامه‌ریزی دقیق و بخش انتهایی جذابی در دستور کار قرار گرفته بود. چیزی که بعید به نظر می‌رسد در فاز پنجم شاهد آن باشیم و فاز چهارم هم با همین چشم‌انداز به پایان رسید.

به عنوان کلام آخر باید گفت از زمان حماسه بی‌نهایت فازهای MCU نامربوط شده‌اند و یکپارچگی خاصی که پیشتر شاهد آن بودیم را دیگر در خود جای نداده‌اند. حال به خوبی می‌توان اهمیت اولین و آخرین فیلم را در فازهای MCU درک کرد.

4.2 5 آراء
امتیاز مطلب

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا