آتش اعتراض انیماتورهای استودیو ماپا شعله‌ور شد!

حقایق تلخی که کارمندان ماپا افشا کردند.

استودیو ماپا

به تازگی، توییت‌هایی دیده شده است که در آنها گفته می‌شود استودیو ماپا (MAPPA) همه کارمندان انیمه محبوب و پرطرفدار جوجوتسو کایسن (Jujutsu Kaisen) را مجبور می‌کند پیمان نامه عدم افشا (NDA) را امضا کنند تا نتوانند در مورد شرایط کاریشان حرفی بزنند!

بر همین اساس، ما نیز در ادامه این مطلب به بررسی نوشته‌هایی که برخی از کارمندان این استودیو در فضای مجازی منتشر کرده‌اند، می‌پردازیم. اولین کاربری که در رابطه با استودیو ماپا، توییت‌هایی را منتشر کرد، یکی از انیماتورهای اصلی انیمه مرد اره‌ای (Chainsaw Man) و طراح پوسترهای فصل دوم جوجوتسو کایسن در مجله‌ای ژاپنی، ایتسوکی تاچیگامی (Itsuki Tachigami) است، که بیشتر با عنوان میسو (Miso) شناخته می‌شود. میسو توییت کرده است که: اوضاع استودیویی که او در آن کار می‌کند، به طور کامل بهم ریخته است؛ اگر میخواهید پول دربیاورید و رزومه خوبی داشته باشید، کار کردن در اینجا می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد؛ اما اگر می‌خواهید به عنوان یک انیماتور خوب کار کنید، به هیچ عنوان برای کار کردن در اینجا اقدامی نکنید.

او در ادامه این توییت خطاب به استودیو ماپا می‌گوید: شما می‌توانید به جای مجبور کردن کارمندهایتان به امضای پیمان نامه عدم افشا، محیطی را برای آنها فراهم کنید که در همان مرحله اول، خودشان شکایتی بر علیه آن نداشته باشند. درست چند دقیقه پس از انتشار این توییت، یک انیماتور ژاپنی دیگر به نام شینسوکه اوکیبو (Shinsuke Okibo) توییت می‌کند: من دیگر چیزی برای از دست دادن ندارم. مشکلی هم نیست اگر بخواهید برای حرف‌هایی که می‌زنم از من شکایت کنید. پس از اینکه این دو انیماتور توییت‌هایی را در رابطه با استودیو ماپا به اشتراک گذاشتند، دو انیماتور دیگر نیز سکوتشان را شکستند. در ابتدا، طراحی به نام راکیا نوبلی (Rocia Nobili) که در طراحی قسمت سی و چهارم انیمه جوجوتسو کایسن مشارکت داشته است، اظهار کرد: شرایط اینجا وحشتناک است!

برنامه‌ی کاری که به کارمندان می‌دهند، به هیچ عنوان قابل تحمل نیست. یکی دیگر از طراحان اصلی انیمه جوجوتسو کایسن نیز توییتی به اشتراک گذاشت که اکنون از فضای مجازی پاک شده است. اما او در این توییت گفته بود که: مجبور کردن کارمندان به صحبت نکردن در مورد این فضای کاری وحشتناک، عملی شیطانی است. برنامه‌های فشرده‌ای که به کارمندان داده می‌شود، غیر قابل تحمل است. من نمی‌خواهم سلامتی‌ام را برای انجام کاری که حقوق آن حتی کفاف اجاره خانه‌ام را نیز نمی‌دهد به خطر بیاندازم. در حال حاضر، سلامتی‌ام برای من از قرار گرفتن در لیست سیاه، اهمیت بیشتری دارد.

اما در عین حال، مدتی پس از انتشار این توییت‌ها، یکی دیگر از کارمندان این استودیو توییتی متفاوت در فضای مجازی به اشتراک گذاشت که در آن می‌گفت: شرایط کاری در این استودیو هیچ مشکلی ندارد. زمان بسیار زیادی به کارمندان داده می‌شود و برنامه‌های کاریشان به هیچ عنوان فشرده نیست. من نیز خود تجربه بسیار خوبی از کار کردن در این استودیو، به عنوان یکی از عوامل فصل دوم انیمه جوجوتسو کایسن، کسب کرده‌ام. این توییت به خوبی نشان می‌دهد که تجربه همه کارمندان استودیو ماپا مانند یکدیگر نیست اما همه ما می‌دانیم که شواهد بسیار بیشتری برضد آنها، مبنی براینکه ماپا به طراحان خود اهمیتی نمی‌دهد، وجود دارد.     

3 1 رأی
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا