کارگردان Fight Club، فیلم Joker را خیانتی به بیماران روانی توصیف کرد!

به عقیده‌ی دیوید فینچر، Joker به لطف موفقیت‌های The Dark Knight ساخته شده است

کارگردان Fight Club

دیوید فینچر کارگردان Fight Club در بخشی از گفتگوی خود با وب سایت The Telegraph به Joker پرداخت و آن را خیانتی به بیماران روانی خواند.

Joker را می‌توان یکی از فیلم‌های شاخص سال ۲۰۱۹ میلادی دانست. این اثر جدا از دریافت بازخوردهای مثبت از سوی منتقدان و مخاطبان، جوایز مختلفی را از جشنواره‌ی متفاوت کسب کرد. اولین اقتباس لایو اکشن دلقک دیوانه همچنین بیش از یک میلیارد دلار در باکس آفیس جهانی فروخت تا به اولین فیلم با رده‌بندی سنی R (نامناسب برای افراد زیر ۱۷ سال) تبدیل شود که چنین رکوردی را در زمینه‌ی فروش به ثبت می‌رساند.

قبل از اینکه Joker به صورت گسترده روی پرده‌ی نقره‌ای بیاید، نگرانی‌های بسیاری پیرامون تاثیر آن روی مردم و گسترش خشونت جامعه داشت؛ زیرا گروهی در فضای مجازی شکل گرفته بود که Incels نام داشت و آرتور فلک را سرلوحه‌ی خود قرار داده بود. از همین رو، تعدادی از کارشناسان نگران بودند نوع نگاه داستان به بیماران روانی و همچنین خشونت موجود در صحنه‌های مختلف، به تیراندازی یا دیگر انواع اتفاقات جبران‌ناپذیر منجر شود؛ اتفاقاتی که هرگز رخ ندادند.

دیوید فینچر (David Fincher) به مناسبت اکران جدیدترین ساخته‌اش، یعنی Mank مصاحبه‌ای را با وب سایت The Telegraph انجام داد. وقتی بحث به سمت Joker کشیده شد، او گفت احترام زیادی برای تلاش‌های تاد فیلیپس (Todd Phillips) قائل است اما نخستین اقتباس سینمایی از کمیک بوک‌های جوکر را «خیانت به بیماران روانی» می‌داند. در ادامه می‌توانید صحبت‌های او را مطالعه کنید:

هیچ کس تصور نمی‌کرد Joker به موفقیت تجاری بزرگتری نسبت به The Dark Knight تبدیل شود. [اگر این فیلم به فروش بالایی دست نمی‌یافت] هیچ فردی با خودش نمی‌گفت ترویس بیکل [شخصیت اصلی Taxi Driver] را با روپرت پاپکین [شخصیت اصلی The King of Comedy] ترکیب و به واسطه‌ی این به بیماران روانی خیانت کنم و میلیون‌ها دلار به جیب بزنم.

کارگردان Fight Club در ادامه‌ی صحبت‌های خود به تاثیر زمان اشاره می‌کند. طبق ادعای او، امکان ساخت چنین فیلمی در قرن بیست و یک وجود نداشت اما به لطف The Dark Knight، شرایط برای ساخت فیلم‌های ابرقهرمانی و تاریک مهیا شده است. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که تیم برتون (Tim Burton) سعی کرده بود با Batman Returns نسخه‌ی تاریکی از پنگوئن را به سینماها بیاورد اما آنتاگونیستی که او خلق کرد با آنتاگونیستی که کریستوفر نولان (Christopher Nolan) به تصویر کشید تفاوت زیادی دارند. در ادامه می‌توانید صحبت‌های دیوید فینچر را مشاهده کنید:

استودیوی برادران وارنر قطعا می‌دانست با یک بودجه‌ی مناسب، تیم بازیگری بدون نقص و صد البته حضور رابرت دنیرو (Robert De Niro) می‌تواند به موفقیت برسد اما اکران چنین محصولی در سال ۱۹۹۹ [سالی که فیلم Fight Club منتشر شد] برایم قابل‌تصور نیست.

Mank یک فیلم بیوگرافی و درام است که از دو روز قبل به صورت محدود در سینماها اکران شده و طی هفته‌های آینده از طریق نتفلیکس در دسترس قرار می‌گیرد. داستان به نحوه‌ی نوشته شدن فیلمنامه‌ی Citizen Kane یکی از شاخص‌ترین آثار تاریخ سینما می‌پردازد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا