1%
  • 0/10

هزینه پیامک همراه اول و ایرانسل و رایتل چقدر است؟

پیامک یک تومان گران می‌شود

هزینه پیامک همراه اول و ایرانسل و رایتل چقدر است؟ ۰ ۱۸ آذر ۱۳۹۹ مقالات فناوری کپی لینک
هزینه پیامک

این روزها اکثر مردم به دلیل دسترسی به سرویس‌های پیام رسان اینترنتی کمتر از سرویس پیامک استفاده می‌کنند، با این حال گاهی بنابه دلایلی مجبورند از این سرویس بهره ببرند. هفته پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه هزینه پیامک افزایش می‌یابد و قرار است که این سرویس گران شود.

پیامک (Short Message Service) که به شکل اختصاری SMS خوانده می‌شود؛ به معنی سامانه پیام کوتاه، سرویسی برای تبادل پیام‌های متنی از طریق تلفن‌های همراه است.

تا چندین سال پیش که هنوز سرویس‌های پیام‌رسان مبتنی بر وب فراگیر نشده بود، پیام کوتاه یکی از پرسودترین سرویس‌ها برای شرکت‌های مخابراتی به شمار می‌‌رفت به طوری که سال ۲۰۱۲ درآمد حاصل از این خدمات به ۶۷ میلیارد دلار رسید.

سرویس پیامک در سال ۱۹۹۲ توسط شرکت مخابراتی وودافون در انگلستان اختراع و اولین پیامک سوم دسامبر ۱۹۹۲ ارسال شد. در آن زمان تلفن‌های همراه صفحه‌کلید نداشتند و برای نوشتن پیام کوتاه از رایانه استفاده می‌شد.

این سیستم در واقع به‌عنوان یک پیجر اداری برای گزارش رفت‌وآمد مدیران شرکت‌ها به منشی و دبیرخانه طراحی شده بود، اما به مرور زمان استفاده از آن گسترش یافت، به‌طوری‌که تا بیست سال بعد نقشی محوری در نحوه‌ی برقراری ارتباط میان انسان‌ها پیدا کرد. در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۵۰ میلیارد پیام کوتاه فقط در بریتانیا ارسال شد.

پیامک از سال ۱۳۸۱ وارد ایران شد و تا پنج سال بعد فقط از نام اختصاری انگلیسی «اس‌ام‌اس» برای آن استفاده می‌شد. در سال ۱۳۸۶، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، واژه‌های «پیامک» و «پیام کوتاه» را به‌عنوان معادل فارسی این واژه تصویب کرد.

در سال ۱۳۸۵، ۸ میلیارد پیام کوتاه در ایران مبادله شد. در این سال روزانه ۲۰ میلیون پیام کوتاه توسط کاربران رد و بدل می‌شد که این رقم در روزهای خاص و اعیاد مختلف افزایش چشمگیری داشت. 

در این مقاله به قیمت پیامک در سرویس‌ اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل می‌پردازیم.

هزینه پیامک در هر اپراتور تلفن همراهی متفاوت است؛ مثلا قیمت پیامک همراه اول و ایرانسل با هم فرق دارد و هزینه سرویس پیام این دو اپراتور با رایتل نیز متفاوت است.

با این حال به بررسی قیمت پیامک برای هر اپراتور در سال ۹۹ می‌پردازیم.

هزینه‌ی پیامک در سال ۹۹

همراه اول

هزینه‌ی پیامک فارسی با سیمکارت‌های دائمی همراه اول، ۹۹ ریال است. این عدد برای پیامک‌هایی که به زبان لاتین نوشته شوند، ۲۳۲ ریال به ازای هر صفحه محاسبه می‌شود. همچنین ارسال پیامک با سیمکارت‌های اعتباری همراه اول، به ازای هر صفحه پیامک فارسی، ۱۱۶ ریال و برای پیامک‌های لاتین ۲۷۴ ریال است.

هزینه پیامک همراه اول

ایرانسل

هزینه پیامک برای سیمکارت‌های دائمی ایرانسل، به ازای هر صفحه پیام فارسی ۹۹ ریال است و درصورتی که به زبان لاتین نوشته شود، ۲۳۲ ریال محاسبه می‌شود. هزینه ارسال پیامک با سیمکارت‌های اعتباری ایرانسل به ازای هر صفحه پیام فارسی، ۱۱۵ ریال و هر صفحه پیام لاتین ۲۰۹ ریال هزینه دارد.

قیمت پیامک ایرانسل

هزینه ارسال پیامک ایرانسل به خارج از کشور به ازای هر پیامک فارسی یا لاتین ۲۰۰ ریال محاسبه می‌شود.

همچنین ارسال پیامک از سیمکارت‌های ایرانسل به خطوط ثابت ۱۲ ریال است.

به این ترتیب مشاهده می‌کنیم که هزینه‌ی ارسال پیامک از طریق سیمکارت‌های دائمی همراه اول و ایرانسل تفاوتی با یکدیگر ندارند اما برای سیمکارت‌های اعتباری، هزینه‌ی سیمکارت‌های همراه اول برای ارسال پیام‌های لاتین تقریبا ۷۰ ریال گران‌تر است.

رایتل

در اپراتور رایتل نیز هزینه‌ی ارسال پیامک فارسی به ازای هر صفحه ۹۹ ریال و پیامک لاتین ۲۳۰ ریال محاسبه می‌شود که این ارقام برای سیمکارت‌های دائمی و اعتباری تقریبا یکسان است.

قیمت پیامک رایتل

با توجه به اخبار منتشر شده، بر اساس تبصره‌ ۶ ماده واحده‌ لایحه‌ بودجه سال ۱۴۰۰، هزینه‌ی پیامک ۱۰ ریال یا یک تومان گران خواهد شد و درآمد حاصل از آن تا مبلغ یک‌هزار میلیارد ریال به منظور اجرای قوانین حمایت از حقوق معلولان و سامان‌دهی کودکان کار و خیابان در اختیار سازمان بهزیستی قرار خواهد گرفت.

هزینه‌ی پیامک در سال ۹۸ 

بد نیست به قیمت پیامک طی سال گذشته نیز نگاهی بیندازیم و ببینیم که در طول یک سال هزینه ارسال پیامک چقدر افزایش یافته است.

همراه اول

قمیت پیامک به ازای هر صفحه‌ی فارسی با سیمکارت‌های دائمی همراه اول طی سال گذشته، ۸۹ ریال محاسبه می‌شد که این عدد برای پیامک‌های زبان لاتین، ۲۲۲ ریال بود. همچنین ارسال پیامک با سیمکارت‌های اعتباری همراه اول، برای هر صفحه پیامک فارسی، ۱۰۶ ریال و پیامک لاتین ۲۶۴ ریال برآورد می‌شد.

ایرانسل

در اپراتور ایرانسل برای سیمکارت‌های دائمی، هزینه هر صفحه پیامک فارسی ۸۹ ریال و لاتین ۲۱۲ ریال محاسبه می‌شد. هزینه ارسال پیامک با سیمکارت‌های اعتباری ایرانسل نیز به ازای هر صفحه پیامک فارسی، ۱۰۶ ریال و هر صفحه پیامک لاتین ۲۶۴ ریال هزینه داشت.

رایتل

تعرفه ارسال پیامک با سیمکارت‌های دائمی رایتل، ۸۸ ریال برای متن‌های فارسی و ۱۵۹ ریال برای متون لاتین هزینه داشت. هم‌چنین کاربران برای ارسال پیامک با استفاده از سیمکارت‌های اعتباری رایتل به ازای هر صفحه فارسی ۱۰۵ ریال و به زبان لاتین ۲۲۰ ریال پرداخت می‌کردند.

به این ترتیب مشخص می‌شود طی یکسال این رقم برای همراه اول و ایرانسل یک تومان یا ۱۰ ریال گران شده است.

هزینه‌ی ارسال پیامک برای سیمکارت‌های رایتل نیز افزایش یافته و در سال ۹۹ این اپراتور قیمت پیامک‌های فارسی و لاتین را همسان‌سازی کرده است.

با این حال با توجه به تبصره‌ ۶ ماده واحده‌ لایحه‌ بودجه سال ۱۴۰۰، احتمالا این افزایش قیمت شامل سیمکارت‌های رایتل نیز خواهد شد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments