ددپول در دنیای سینمایی مارول
1%
  • 10/10

هر آنچه که از حضور ددپول در دنیای سینمایی مارول می‌دانیم

پشت پرده بهترین تصمیم مارول!!

هر آنچه که از حضور ددپول در دنیای سینمایی مارول می‌دانیم ۵۹ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ مارول کپی لینک

با نزدیک‌تر شدن به اکران پرسروصدایش، قصد داریم مروری داشته باشیم بر هر آنچه که از حضور ددپول در دنیای سینمایی مارول می‌دانیم.

اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، کمپانی مارول با خطر ورشکستگی روبرو شده بود و تنها راه نجاتش فروختن حق امتیاز برخی از بزرگترین شخصیت‌هایش بود. به‌همین خاطر نام‌های مطرحی همچون سونی پیکچرز و فاکس قرن بیستم روی چهره‌های آشنایی مثل اسپایدرمن، چهار شگفت انگیز، مردان ایکس و برخی از قهرمانان سطح خیابان دست گذاشتند. خوشبختانه مارول توانست در سال ۲۰۰۸ با خلق فرانچایزی بهم پیوسته، دوباره به دوران اوج برگردد و برای بدست آوردن حق امتیاز شخصیت‌های از دست داده خود مبارزه کند. مارول ابتدا با فسخ قراردادی که با نتفلیکس داشت، حق امتیاز شخصیت‌های سطح خیابان مثل دردویل را پس گرفت‌ و سپس به‌لطف ادغام دیزنی و فاکس قرن بیستم، توانست مردان ایکس و چهار شگفت انگیز را به خانه بازگرداند.

ادغام فاکس قرن بیستم و دیزنی هوشمندانه‌ترین اقدامی بود که از زمان خلق فرانچایز مولتی میلیاردی دنیای سینمایی مارول صورت گرفته، زیرا نه‌تنها شرایط را برای بازگشت باشکوه مردان ایکس و چهار شگفت انگیز فراهم کرد، بلکه با جان بخشیدن به رویداد کراس اوری Deadpool & Wolverine، راه را برای ساخته شدن آثار بیشتر با درجه سنی بزرگسال هموار کرد. این فیلم به‌شدت مورد انتظار فقط به شکستن تابوهای دیزنی بسنده نکرد، چراکه برخلاف آنچه انتظار می‌رفت، باری دیگر هیو جکمن (Hugh Jackman) را به نقش ولورین بازگرداند تا بتواند به ددپول در نجات دنیای سینمایی مارول کمک کند. از آنجایی که چیزی کمتر از یک ماه تا اکران پرسروصدای ددپول باقی مانده، بد نیست نگاهی به سفر مولتی‌ورسی ددپول داشته باشیم.

مروری بر هر آنچه که از حضور ددپول در دنیای سینمایی مارول می‌دانیم

چرا استودیو مارول بازیگر جدیدی برای ددپول انتخاب نکرد؟

مدیر عامل دیزنی یک جمله معروف دارد. او معتقد است که اگر چیزی خراب نیست، نباید تعمیرش کرد. خوشبختانه این موضوع درباره تنها و بهترین برداشت ددپول در دنیای لایو اکشن صدق می‌کند، زیرا رایان رینولدز (Ryan Reynolds) آنقدر عالی جهش‌یافته نامیرای پرچونه مارول را به تصویر کشیده که جایگزین شدنش با بازیگری دیگر یک جرم محسوب می‌شود. در واقع موفقیت ددپول در گیشه سال ۲۰۱۶ را می‌توان تا حد زیادی به علاقه و مشارکت رایان رینولدز در توسعه فرانچایز نسبت داد. او به شکل تحسین برانگیزی برای خلق برداشتی جدید اما وفادار به کمیک‌ها تلاش کرد و با درگیر کردن خود در پروسه تولید مطمئن شد که اقتباس لایو اکشن ددپول یک تلاش ناشیانه برای پول به جیب زدن نباشد. رایان همان کسی است که با تلاش‌های بی‌وقفه خود، غیرممکن را به ممکن تبدیل کرد و هیو جکمن را باری دیگر به نقش ولورین بازگرداند. بنابراین جایگزین کردن رایان با بازیگری دیگر چیزی فقط و فقط زحمت‌های چندین ساله او در عرصه سینما را پایمال می‌کرد.

ددپول چگونه به دنیای سینمایی مارول راه پیدا می‌کند؟

طبق آنچه که در تریلر دیدیم و آنچه در گزارش‌های غیررسمی افشاگران مطرح شده، حضور ددپول در دنیای سینمایی مارول تنها یک توضیح منطقی دارد و آن دستگیر شدن توسط سازمان تناقضات زمانی (TVA) است. اگر به‌خاطر داشته باشید، ددپول با استفاده از دستگاه سفر در زمان کیبل، به بازه‌های زمانی مختلفی سفر کرده و برخی از مهمترین رخدادهای گذشته مثل کشته شدن ونسا، تقابل ولورین با آخرین موش آزمایشگاهی استراکر در فیلم X-Men Origins: Wolverine، کشتن رایان رینولدز قبل از خواندن فیلمنامه اقتباس لایو اکشن فانوس سبز و حتی متولد شدن هیتلر را تغییر داده بود. براسا آنچه که در سریال لوکی دیدیم، دستکاری زمان و به خطر انداختن نظم خط زمانی مقدس تنها خط قرمز سازمان تناقضات زمانی است. به‌همین خاطر در اولین تیزر تریلر فیلم شاهد بازگشت غیرمنتظره و شوکه‌کننده TVA بودیم.

حالا این موضوع چگونه بازگشت ولورین را توضیح می‌دهد؟ دو تئوری برای پاسخ دادن به این سوال مطرح شده است. تئوری اول معتقد است که این ولورین همان جهش‌یافته نامیرایی است که در فرانچایز مردان ایکس فاکس دیدیم. چطور؟ همه‌چیز برمی‌گردد به وقایع اقتباس لایو اکشن X-Men: Days of Future Past. چون ولورین به‌منظور جلوگیری از آغاز جنگی بزرگ بین دولت آمریکا و جهش‌یافته‌ها به سال ۱۹۷۳ سفر کرده و با مداخله خود گذشته را تغییر داده، درست مثل ددپول زیر رادار TVA قرار گرفته است. در واقع می‌توان گفت که هر دو جهش‌یافته نامیرای داستان مرتکب یک جرم شدند و ولورینی که در لباس کمیکی آبی و زرد دیدیم، در واقع همان ولورین خط زمانی فاکس است.

اما دومین تئوری که بیشتر با عقل جور درمی‌آید، چیز دیگری می‌گوید. به‌دنبال انتشار دومین تریلر، یک تئوری در فضای مجازی دست به دست می‌شود که به‌طرز هوشمندانه‌ای میراث لوگان را حفظ می‌کند. تریلر جدید نشان داد که دنیای ددپول در معرض خطری جدی قرار دارد و ولورین تنها کسی است که می‌تواند به جهش‌یافته نامیرای پرچونه داستان کمک کند. وقتی لوگان بنا به دلایلی نامعلوم از کمک کردن امنتاع می‌ورزد و می‌گوید مشکلت هیچ ارتباطی به من ندارد، ددپول با عصبانیت می‌گوید: “وقتی دنیای خودت هم به فنا رفت همین گفتی؟” سپس مامور پارادوکس از سازمان تناقضات زمانی می‌گوید: “این ولورین کل دنیای خود را ناامید کرده است“. اوایل تریلر هم اگر دقت کنید، ولورین از چیزی ناراحت است و خودش را مسئول اتفاقات رخ داده می‌داند. او حتی به شخصی ناشناس می‌گوید: “من قهرمان نیستم“. حالا سوالی که ذهن همه را مشغول کرده این است که چه اتفاقی برای دنیای ولورین افتاده است؟

اگر به‌خاطر داشته باشید، در فیلم X-Men: The Last Stand، جین گری تحت تاثیر ققنوس تاریک قرار گرفته و کنترل قدرت‌های غیرقابل تصورش را از دست داده بود. علیرغم تلاش مردان ایکس، وضعیت جین گری از قبل هم بدتر شده بود. به‌همین دلیل لوگان سخت‌ترین تصمیم زندگی خود را گرفت و با کشتن عشقش، دنیا را از خطری جدی نجات داد. حالا طبق این تئوری جدید، ولورین قسمت پایانی سه‌گانه ددپول، نسخه اصلی فرانچایز مردان ایکس نیست و متعلق به دنیایی موازی است که در آن اتفاقات به شکل دیگری رخ داده است. در واقع ولورین با گرفتن تصمیم خودخواهانه و نکشتن جین گری، باعث نابودی دنیای خود شده است. اینگونه هم جمله مامور پارادوکس با عقل جور درمی‌آید و هم میراث شاهکار سینمایی لوگان حفظ می‌شود.

حضور ددپول در دنیای سینمایی مارول چه تاثیری بر فرانچایز می‌گذارد؟

چند سالی می‌شود که ایده مولتی‌ورس به سوژه فیلم‌های ابرقهرمانی و کمیک بوکی تبدیل شده است، اما جای هیچ نگرانی نیست چون طبق برخی شواهد این احتمال وجود دارد  که داستان فیلم ددپول آن را از زاویه متفاوتی به‌تصویر بکشد. فازهای چهارم تا ششم دنیای سینمایی مارول حماسه مولتی‌ورس نام دارد، بنابراین قراره نقش کلیدی در فیلم‌ و سریال‌های آینده داشته باشد. از طرف دیگر فاجعه سینمایی فلش نیز از این فرضیه علمی برای ریبوت دنیای توسعه‌یافته دی سی استفاده کرده که اصلا عملکرد خوبی در باکس آفیس نداشته است. حالا شاید بپرسید بعد از داستان نه‌چندان جالب دکتر استرنج و کوانتومانیا، استودیو مارول چگونه می‌خواهد داستان مولتی‌ورسی خود را پیش ببرد؟ جواب این سوال در قسمت پایانی سه‌گانه ددپول نهفته است.

فیلم‌های ددپول همیشه بین آثار کمیک بوکی خاص بودند چراکه از ایده‌های داستانی مختلف به شیوه درست استفاده می‌کند. اولین قسمت یک اثر کمدی است که داستانی عاشقانه را با اکشنی مهیج و خونین ترکیب کرده و به‌بهترین شکل ممکن معنای یک ضدقهرمان بودن را به طرفداران نشان می‌دهد. قسمت دوم ایده سفر در زمان را معرفی و به‌شکلی هوشمندانه از آن در روایت داستان خود استفاده می‌کند. از نجات جان عشقش گرفته تا متقاعد کردن هیو جکمن برای بازگشت به نقش ولورین و حتی کشتن رایان رینولدز به‌جهت جلوگیری از ساخته شدن فیلم فانوس سبز، ددپول کاری کرد که هیچ فیلمی در تاریخ هالیوود تا به‌حال نتوانسته موفق به انجامش بشود. حالا با قسمت پایانی سه‌گانه، ددپول تصمیم گرفته تا به سراغ ایده مولتی‌ورس برود و نقشی کلیدی در گسترش داستان کلی دنیای سینمایی مارول ایفا کند.

با توجه به تصاویر پشت صحنه منتشر شده قبل از توقف مراحل تولید، به‌نظر می‌رسد که داستان Deadpool & Wolverine قصد دارد علاوه‌بر معرفی جهش‌یافته‌ها به MCU، خط زمانی آشفته مردان ایکس فاکس را به‌کلی از بین ببرد و صفحه جدیدی برای مردان ایکس در دنیای لایو اکشن باز کند. مولتی‌ورس ذاتا یک عنصر داستانی با مفهوم بالاست که در عین محبوب بودنش، می‌تواند به راحتی نتایج فاجعه‌باری داشته باشد، مانند حذف سهام، بی‌اهمیت جلوه دادن فیلم‌های قبلی و طعمه نوستالژی.

فیلم Spider-Man: No Way Home علیرغم داشتن برخی حفره‌های داستانی، از افتادن در این دام‌ها اجتناب کرد، مخاطرات را تا پایان بازی در مقیاس کوچک نگه داشت، شخصیت‌های نوستالژی را به‌طور هدفمند وارد داستان کرد و بازگشت اسپایدرمن‌های قدیمی‌تر را معنادارتر کرد. اما از طرف دیگر، فیلم‌هایی مانند Doctor Strange 2 و The Flash، علیرغم نیت خوبشان، درگیر فن سرویس و موارد بی‌اهمیت شدند و به داستانی که قصد روایتش را داشتند لطمه زدند. مانند اسپایدرمن، قسمت پایانی سه‌گانه ددپول احتمالا از مولتی‌ورس برای توسعه شخصیت، داستان و همچنین جنبه کمدی فیلم استفاده خواهد کرد تا در دام‌های پیش‌تر اشاره شده نیوفتد.

بزرگترین تفاوت فیلم Deadpool & Wolverine با سایر آثار سینمایی مردان ایکس چیست؟

با توجه به اینکه داستان مولتی‌ورسی ددپول قراره اولین پروژه سینمایی استودیو مارول با درجه سنی بزرگسال (R-Rated) باشد و به شیوه دو فیلم قبلی این جهش یافته دوست داشتنی را به تصویر بکشد، نمی‌توان انکار کرد که انتقالش از یک فرانچایز به فرانچایز دیگر می‌تواند پتانسیل داستانی زیادی به‌همراه داشته باشد. در کل از ولورین هیو جکمن گرفته تا اسپایدرمن و دردویل و انتقام‌جویان، استودیو مارول فرصت‌های بی‌شماری برای جان بخشیدن به کمیک‌های معروف ددپول دارد. حالا یکی از این فرصت‌های داستان‌سرایی می‌تواند در جهت تصحیح اشتباه بزرگ فاکس به‌کار گرفته شود.

علیرغم اینکه ددپول بخشی از دنیای مردان ایکس فاکس بود، اما به‌طرز شوکه کننده‌ای هرگز نتوانست در کنار شخصیت‌های اصلی فرانچایز حضور داشته باشد. به‌همین خاطر اگر ددپول در فیلم مورد انتظار Avengers 5 به انتقام‌جویان بپیوندد، مارول می‌تواند از قدم گذاشتن در همان مسیر اشتباهی که سالیان پیش فرانچایز فاکس را نابود کرد اجتناب کند. متاسفانه تنها کراس اور مردان ایکس در سری فیلم‌های ددپول، نقش نه‌چندان پررنگ شخصیت‌هایی مثل کلاسوس و نگاسونیک تینیج وارهد است.

با این حال کلاسوس تنها عضو اصلی مردان ایکس بود که به‌لطف معرفی شدن نسخه جدیدش توسط فاکس، ارتباط ددپول با جهش یافته‌های محبوب مارول محدودتر از قبل شد. البته لازم به ذکر است که اشاره فیلم Deadpool 2 به تیم جوان مردان اکیس معرفی شده در پیش ‌درآمد X-Men: First Class، پتانسیل خوبی برای تحقق کراس اورهای بزرگتر داشت اما فاجعه‌ای به نام X-Men: Dark Phoenix در سال ۲۰۱۹ به‌کلی این پتانسیل را از بین برد. در کل فاکس هرگز سعی نکرد از موفقیت بی‌سابقه ددپول در جهت رشد فرانچایز از هم گسیخته‌ خود بهره ببرد، اما این بدان معنا نیست که دنیای سینمایی مارول قصد تکرار چنین اشتباهی را داشته باشد.

با توجه به اینکه فیلم Deadpool & Wolverine قراره روایت‌گر ادامه داستان این شخصیت محبوب و دوست داشتنی در فاز پنجم دنیای سینمایی مارول باشد، می‌توان تصور کرد که او نقش بزرگتری در داستان کلی حماسه مولتی‌ورس خواهد داشت، به‌خصوص اگر در فیلم‌هایی مثل Avengers 5 و Avengers: Secret Wars حضور پیدا کند. حالا شاید سوال پیش بیاید که ددپول چه نقشی می‌تواند در این فیلم‌ها داشته باشد؟ نقش او می‌تواند چیزی شبیه به نقش دکتر استرنج و نگهبانان کهکشان در فیلم‌های Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame باشد؛ شخصیت مکمل. صرف نظر از این، قرار دادن ددپول در رویداد کراس اوری انتقام جویان باعث می‌شود حضورش در دنیای سینمایی مارول طبیعی‌تر به نظر برسد.

آیا حضور ددپول در دنیای سینمایی مارول از آنچه فکر می‌کنیم کوتاه‌تر خواهد بود؟

استودیو مارول چند ماه پیش پنلی در همایش سینماکان داشته و آنجا به‌روزرسانی‌های هیجان انگیزی را در رابطه با پروژه‌های آتی خود با طرفداران به اشتراک گذاشت که یکی از آنها نگاهی اختصاصی به قسمت پایانی سه‌گانه ددپول بود. طبق توصیف شرکت‌کنندگان، در یکی از صحنه‌های تریلر سینماکان، بخش‌هایی از آینده ددپول روی مانیتورهای سازمان تناقضات زمانی به‌نمایش درمی‌آید که شوکه‌کننده‌ترین آن، گریه کردن خدای رعد و برق کریس همسورث (Chris Hemsworth) بالا سر جسم بی‌جان اوست. جالب اینجاست که مامور پارادوکس صراحتا به جهش‌یافته نامیرای پرچونه مارول می‌گوید: “این اتفاق که نباید از آن باخبر می‌شدی، در آینده‌ای دور رخ می‌دهد”. شاید در حال حاضر اطلاعات موثقی به بیرون درز نکرده باشد، اما تنها پروژه‌ای که می‌تواند ددپول و ثور را کنار یکدیگر قرار بدهد، پنجمین قسمت از سری فیلم‌های انتقام جویان است. 

در واقع تمامی شواهد موجود به مرگ ددپول در فیلم Avengers 5 اشاره دارند. این موضوع در عین دردناک بودن، کاملا منطقی است زیرا در اولین تیزر تریلر، ددپول خود را مسیح مارول خواند. به‌همین خاطر بسیاری فکر می‌کنند این جهش‌یافته نامیرای دوست داشتنی ناجی فرانچایز پانزده ساله دنیای سینمایی مارول است و قراره آن را از باتلاق شکست بیرون بکشد. اما تا به حال فکر کردید که این امر چگونه امکان پذیر است؟ با توجه به موارد اشاره شده، مسیح خطاب شدن ددپول تنها می‌تواند یک معنی داشته باشد و آن فدا شدن جان او در راستای نجات مولتی‌ورس است. بله در حال حاضر هیچ چیزی به‌طور قطعی تایید یا تکذیب نشده ولی گریه کردن ثور آن هم در حالی که جسم بی‌جان ددپول را در آغوش گرفته، نمی‌تواند توضیح دیگری داشته باشد.

اگر به یاد داشته باشید، تونی استارک هم در فیلم Avengers: Age of Ultron رویای وحشتناکی از آینده دید که درنهایت به شکل متفاوتی به‌وقوع پیوست. به‌همین خاطر اشاره زیرکانه مارول به مرگ ددپول در فیلم Avengers 5 خیلی تعجب‌آور نیست. حالا اینکه ددپول می‌تواند با دستکاری تاریخ مارول از مرگ غریب الوقوع خود جلوگیری کند یا نه، سوالی است که برای پیدا کردن جوابش باید دو سه هفته دیگر صبر کنیم.

فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool & Wolverine در تاریخ ۲۶ جولای (۵ مرداد سال ۱۴۰۳) در سینماها اکران خواهد شد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

59 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments