فضانورد کانادایی پاسخ می‌دهد: کدام صحنه فیلم Guardians of the Galaxy 3 علمی نیست؟

وقتی مجبوری علمی را نادیده بگیری!

فیلم Guardians of the Galaxy 3

کریس هدفیلد (Chris Hadfield)، فضانورد کانادایی، در گفتگوی خود با رسانه Vanity Fair فاش کرده کدام صحنه فیلم Guardians of the Galaxy 3 علمی نیست.

در شرایطی که برخی از آثار Marvel Cinematic Universe با بازخوردهای متنقاض مخاطبان روبرو شدند، Guardians of the Galaxy Vol. 3 توانست نظرات مثبت را جذب کند. عوامل متعددی در رخ دادن این اتفاق دخیل بودند که برای مثال می‌توان به برقراری تعادل میان المان‌های کمدی و احساسی، عملکرد بازیگران مقابل دوربین، کارگردانی جیمز گان (James Gunn) و همچنین فیلمنامه کم نقص اشاره کرد.

محافظان کهکشان (Guardians of the Galaxy) در قسمت سوم زندگی عادی خود را در نوور (Knowwhere) پشت سر می‌گذارند تا اینکه مرکز فرماندهی‌شان از سوی آدام وارلاک مورد حمله قرار می‌گیرد. در جریان این درگیری، راکت بشدت زخمی شده و تنها راه نجاتش رفتن به اورگوکورپ است؛ تاسیساتی که راکت را خلق کرد. این اثر نه تنها تلاش‌های پیتر کوییل و اعضای تیمش را برای نجات راکت به تصویر می‌کشد، بلکه سرگذشت تلخ این موجود هیبرید را هم نشان می‌دهد.

کریس هدفیلد یک خلبان کانادایی بوده و به مدت ۳۵ سال با سازمان فضایی کانادا همکاری داشت. او حتی در طول سه دهه گذشته دو بار به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرد. هدفیلد چندی پیش گفتگویی را با رسانه Vanity Fair انجام داد و در آن به بررسی آثار مختلف از جمله فیلم Guardians of the Galaxy 3 پرداخت که شامل موضوعات فضایی می‌شوند. فضانورد کانادایی در صحبت‌های خود به صحنه‌ای اشاره دارد که پیتر کوییل بدون لباس یا کلاه مخصوص وارد فضا شده و نهایتاً زنده جان سالم به در می‌برد:

خوشبینانه ترین حدس ما این است که تنها ۳۰ ثانیه می‌توانید بیرون فضاپیما و بدون لباس مخصوص دوام بیاورید. در این مدت هیچ مشکل خاصی بوجود نمی‌آید اما بعد از یک دقیقه و نیم، اتفاقاتی رخ می‌دهد که صدماتشان غیرقابل بازگشت بوده و حتی می‌توانند مرگبار باشد.

فضانورد کانادایی که در زمینه نویسندگی هم فعالیت دارد، ادامه داد:

وقتی کلاهتان را در فضا درمی‌آورید، شش‌هایتان جمع شده و خونتان مانند زمانی که قوطی نوشابه را باز می‌کنید، با فشار زیاد خارج شده و حباب‌هایی در خونتان و گوشتتان جمع می‌شود. بنابراین متورم می‌شوید اما نه طوری که در فیلم نشان داده‌اند.

ناگهان صورتش یخ می‌بندد. این اتفاق طور دیگری رخ می‌دهد. [چون] آبی روی صورتتان نیست. یخ بستن هم به این سرعت اتفاق نمی‌افتاد و زمان می‌برد. [بطور کلی] بیشتر اتفاقات در داخل بدن رخ می‌دهند و نشان دادنشان برای مخاطب واقعاً سخت است.

غیرعلمی بودن بخش‌هایی از یک فیلم سینمایی اتفاق عجیبی نبوده و سازندگان معمولاً تا جایی به علم پایبند می‌مانند که ضربه‌ای به داستانشان نزند. اینگونه موارد همچنین در فیلم‌های زیادی وجود داشته که برای مثال می‌توان F9: The Fast Saga و Top Gun: Maverick را نام برد.

فیلم محافظان کهکشان 3 هم اکنون در دسترس قرار دارد.

3.7 3 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا