دکتر دووم
1%
  • 2/10

دکتر دووم کیست | با جایگزین احتمالی کانگ فاتح آشنا شوید

دکتر دووم کیست | با جایگزین احتمالی کانگ فاتح آشنا شوید ۱۱ ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

در حالی که استودیو مارول نسبت به آینده فرنچایز سینمایی خود سکوت کرده، دکتر دووم بعنوان گزینه احتمالی برای جایگزینی کانگ فاتح مطرح شده است.

جاناتان میجرز (Jonathan Majors) چند ماه پیش به آزار و اذیت معشوقه سابق خود محکوم شد و قرار است برای گذراندن دوران محکومیت راهی زندان شود. به محض اعلام رای دادگاه، مارول به همکاری خود با این بازیگر آمریکایی خاتمه داد. با رخ دادن چنین اتفاقی، گمانه زنی‌ها و شایعه‌هایی درباره آینده فیلم‌های مارول به گوش رسید. به هر حال، میجرز نقش کانگ فاتح (Kang the Conqueror) را بر عهده داشت که قرار بود شرور اصلی فازهای چهارم و پنجم باشد.

یکی از شایعه‌ها، جایگزینی کانگ فاتح بوده است. برخی از منابع مدعی شدند مارول می‌خواهد تمرکز خود را از روی شخصیت کانگ برداشته و دکتر دووم (Doctor Doom) را به جای او وارد فرنچایز Marvel Cinematic Universe کند. انتشار همین شایعه کافی بود تا کاربران به بررسی بازیگران مختلف پرداخته و گزینه‌های مناسب برای این نقش از دیدگاه خودشان را معرفی کنند.

در شرایطی که معرفی دکتر دووم چندان دور از انتظار نیست، تصمیم گرفتیم به این ابرشرور بسیار قدرتمند پرداخته و بیشتر از قبل با او آشنا شویم.

فهرست مطالب

خلقت

دکتر دووم یکی از افسانه‌ای ترین ابرشرورهای کمیک بوک‌های مارول بوده و حاصر تلاش‌های استن لی (Stan Lee) و جک کربی (Jack Kirby) به شمار می‌رود. این شخصیت نخستین حضور خود را با شماره ۵ کمیک بوک The Fantastic Four (جولای سال ۱۹۶۲ میلادی) تجربه کرد. او در میان مخاطبان عام بیشتر بعنوان اصلی‌ترین دشمن گروه چهار شگفت انگیز شناخته می‌شود اما در طول دهه‌های گذشته با گروه‌های ابرقهرمانی دیگر از جمله مردان ایکس (X-Men) هم جنگیده است.

پس از اینکه کمیک بوک‌های چهار شگفت انگیز بشدت مورد استقبال قرار گرفت، استن لی و جک کربی فرایند ساخت یک ابرشرور برای این گروه را آغاز کردند. لی، در یکی از مصاحبه‌های خود گفت دکتر دووم (Doom در زبان انگلیسی به معنای نابودی است) را بخاطر سادگی‌اش در رساندن منظور (فردی که در نابودی تخصص دارد) انتخاب کرد. کربی هم در یکی از مصاحبه‌های خود به منبع الهامش برای طراحی این ابرشرور اشاره کرد: مردی با نقاب آهنی (The Man in the Iron Mask).

مردی با نقاب آهنی، یک زندانی سیاسی ناشناس بود که در زمان سلطنت لوئی چهاردهم بازداشت شد و به مدت ۳۴ سال در زندان ماند. او همیشه ماسکی آهنی بصورت داشت و همین موضوع باعث شد هیچ کس به هویتش پی نبرده و از همه مهمتر، شهرت زیادی پیدا کرد. حتی گواهی فوت او هم با یک نام مستعار نوشته شد. کربی همچنین گفت مرگ، بخشش نمی‌شناسد و بدن انسان، انتقال دهنده حس بخشندگی و مهربانی است. به همین دلیل، تصمیم گرفت از ماسک استفاده کند تا چهره انسانی شرورش مشخص نباشد.

مروری بر سرگذشت در کمیک بوک‌ها

نسخه کمیک بوکی دکتر دووم با نام واقعی ویکتور ون دووم در کشور لاتوریا متولد شد. والدین او کولی بوده و دستی در جادوگری و بهبود زخم‌ها در مدت زمان کوتاه داشتند. مادر او بصورت پنهانی یک جادوگر و پدرش هم رئیس قبیله و یک درمانگر ماهر بود. دووم، گذشته ناراحت کننده‌ای دارد. در حالی که نوزاد بود، مادر خود را از دست داد. مادرش یک طلسم را بطور اشتباه اجرا کرد و همین اتفاق باعث شد موفیستو جانش را گرفته و وعده دهد فرزند او را هم خواهد کشت. قبل از اینکه جانش را از دست بدهد، از همسر خود خواست از فرزندشان در برابر موفیستو محافظت کند.

رهبری لاتوریا در آن زمان فردی با نام مستعار بارون بود. او پدر ویکتور را فراخواند تا بیماری همسرش را معالجه کند. همسر بارون سرطان پیشرفته‌ای داشت و قبل از اینکه پدر ویکتور بتواند کاری انجام دهد، جانش را از دست داد. بارون، پدر ویکتور را مقصر مرگ همسرش می‌دانست و دستور داد جانش را بگیرند. ویکتور به همراه پدر خود به کوهستان‌های لاتوریا فرار کرد اما پدر بخاطر سرما مدت زیادی دوام نیاورد و جانش را از دست داد. او نهایتاً به قبیله بازگشت و طی اتفاقاتی، رهبری آن را بدست گرفت و قسم خورد انتقاق بگیرد. ویکتور در ادامه کتاب مادرش که در آن طلسم‌ها نوشته شده بود را پیدا و شروع به خواندنش کرد.

زندگی بزرگسالی

ویکتور ون دووم با افزایش سن به فردی باهوش تبدیل شد و با ترکیب جادو و علم دستگاه‌هایی را ساخت و از آن‌ها برای مقابله با نیروهای نظامی بارون استفاده کرد. همین اقدامات کافی بود تا توجه برخی در دانشگاه امپایر استیت به سمتش جلب شده و بورسیه تحصیلی را پیشنهاد دهند. او هم پذیرفت و قبیله‌اش را رها کرد.

نخستین ملاقات ویکتور ون دووم و رید ریچاردز در دانشگاه رقم خورد. آن‌ها حتی داخل یک اتاق مستقر شدند. ویکتور در ادامه دستگاهی را ساخت تا بتواند با افراد مرده ارتباط برقرار کند. ریچاردز سعی کرد به ویکتور بگوید دستگاهش بخاطر چند اشتباه محاسباتی کار نخواهد کرد اما او گوش نکرد. دستگاه منفجر شد و صورتش آسیب دید. ویکتور در پی این اتفاق از دانشگاه اخراج شد و به کشورش بازگشت. البته او تحمل حضور در کشورش را نداشت و از لحاظ روحی دچار مشکل شد. راهب‌ها طی اتفاقاتی با او مواجه شده و نجاتش دادند. آن‌ها همچنین هنرهایی که بلد بودند را آموزش دادند. او در تاسیسات راهب‌ها ماسک و زرهش را ساخت تا شخصیت دکتر دووم شکل بگیرد. در ضمن، بعدها فاش شد دلیل اصلی انفجار دستگاه، بن گریمز یا همان تینگ بود. او همیشه به برتری ویکتور حسادت می‌کرد و به همین دلیل دست به چنین کاری زد. هر چند، او همیشه خودش را بابت نقش خود در شکل گیری شخصیت دکتر دووم سرزنش می‌کرد.

دکتر دووم وارد می‌شود

پس از اینکه هویت جدید را خلق کرد، لاتوریا را به تصاحب خودش درآورد و به محافظت از قبیله‌اش پرداخت. او همچنین برنامه ریخت تا انتقام زندگی سختش را از تمام مسببان آن، بخصوص رید ریچاردز و دیگر اعضای گروه چهار شگفت انگیز بگیرد. او با کمک نیمور ساختمان چهار شگفت انگیز را به فضا فرستاد. پس از اینکه فهمید فریب خورده، فرایند را معکوس کرد و ساختمان را به لوکیشن اصلی‌اش برگرداند. نیمور همچنین دکتر دووم را در فضا رها کرد.

بیگانگان فضایی ویکتور ون دووم را نجات داده و مهارت‌های خود را به او یاد دادند. ویکتور با کمک علم و تکنولوژی بیگانگان، به زمین بازگشته و تلاش کرد بدنش را با رید ریچاردز جابجا کند اما طی اتفاقاتی در یک جهان میکروسکوپی گرفتار شد. او از این اتفاق نهایت بهره را برده و تلاش کرد این جهان را تحت کنترل خود بگیرد. وقتی چهار شگفت انگیز به سراغش آمدند، جهان را نابود کرد و در فضا معلق شد. یکی از واریانت‌های کانگ فاتح هم نجاتش می‌دهد

بازگشت به لاتوریا

دکتر دووم به لاتوریا بازگشته و سعی کرد متحدان جدیدی خود برای دست و پا کند. یکی از آن‌ها مرد عنکبوتی (Spider-Man) است که از پذیرش پیشنهاد همکاری خودداری کرد. دکتر دووم همچنین با انتقام جویان و سیلور سرفر مبارزاتی داشت. او حتی با اسکارلت ویچ (Scarlet Witch) و پیترو که برای پیدا کردن والدینشان به لاتوریا آمده بودند، درگیر شد.

ویکتور ون دووم موفق شد سیلور سرفر را زندانی کرده و قدرت‌هایش را تصاحب کند اما خیلی زود آن‌ها را از دست داد. چون گالاکتوس کاری کرده بود که قدرت‌های سیلور سرفر خارج از سیاره زمین عمل نکنند. دکتر دووم همچنین در یکی از سفرهای خود به گذشته، مقابل مرد آهنی (Iron Man) قرار گرفت. او به گذشته سفر کرده بود و می‌خواست به مورگانا کمک کند تا در برابر پادشاه آرتور به پیروزی رسیده و بدین ترتیب، تغییر مد نظر را در تاریخ ایجاد کند اما تونی استارک دخالت کرد و اجازه چنین اتفاقی را نداد. در ضمن، او در یک برهه زمانی موفق شد قدرت‌های بیاندر را از آن خود کند اما کنترل کردنشان بخاطر گستردگی زیاد بسیار سخت و چالش برانگیز بود. به همین دلیل مجبور شد آن‌ها را رها کند.

برو به دَرَک!

دکتر دووم بدنبال بدست آوردن قدرت‌های فراطبیعی بود. به همین دلیل، تصمیم گرفت با موجودات شیطانی پیمانی ببندد. در ازای این پیمان، موجودات شیطانی قدرت‌ها و دانش مربوط به علم‌های پیشرفته را در به او اهدا کردند. او از قدرت‌های جدید خود برای به دام انداختن دکتر استرنج داخل جهنم استفاده کرد. ویکتور همچنین قدرت‌های چهار شگفت انگیز را از آن‌ها گرفت و رید ریچاردز را بصورت روانی و بقیه اعضای گروه را بصورت فیزیکی شکنجه کرد. رید که نمی‌توانست شرایط موجود را تحمل کند، تصمیم گرفت راهی برای رهایی بیابد اما متوجه شد قادر نیست این کار را به تنهایی انجام دهد. برای همین، اول راهی یافت تا بتواند دکتر استرنج را نجات دهد. آن دو در ادامه به مقابله با دکتر دووم پرداختند تا اقداماتش بیشتر از آینده زمین را تهدید نکند. هر چند، شرایط مطابق برنامه پیش نرفت.

دکتر دووم طی اتفاقاتی روح خود را درون بدن بن گریمز یا همان تینگ قرار داد. رید ریچاردز هم مجبور شد برای نابود کردن یکی از بزرگترین دشمنان بشریت، دوست قدیمی و همکار خود را بکشد. البته روح دکتر دووم پس از نابودی بدن به جهنم انتقال داده شد و آنجا ماند تا رگناروک رخ داد.

توانایی‌ها و قدرت‌های ویکتور ون دووم

ویکتور ون دووم ثروت، شهرت و قدرت زیادی داشته و به همین دلیل، یکی از خطرناکترین ابرشرورهای کمیک بوک‌های مارول محسوب می‌شود. او از هوش و ذکاوت بسیار بالایی برخوردار بوده و از این لحاظ، با رید ریچاردز مقایسه می‌شود. ویکتور همچنین یک همه چیزدان است. به بیان دقیقتر، مانند چهره‌های تاریخی از جمله خیام، زکریای رازی، ارسطو، فیثاغورث و خوارزمی در همه یا اکثر علوم عصر خودش اطلاعات زیادی داشته و حتی صاحب نظر است.

شاید فکر کنید ویکتور ون دووم مانند دیگر شخصیت‌های کمیک بوکی متکی به قدرتی فراانسانی بوده اما اصلیترین قدرتش در کمیک بوک‌ها، هوش بسیار بالایش بوده که او را قادر ساخته بود دستگاه‌هایی نابودگر و ربات‌هایی جنگجو را طراحی کرده و حتی در زمان سفر کند. این ابرشرور همچنین در یکی از کمیک بوک‌ها موفق شد حالت انسانی را به تینگ بازگرداند. اگرچه رید ریچاردز هم توانسته بود این کار را انجام دهد، حفظ کردن حالت انسانی تینگ برای رید بسیار سخت بود. در ضمن، ریچاردز از علم خود برای دزدیدن یا دستیابی به قدرت‌هایی مشابه با سیلور سرفر، بیاندر و حتی گالاکتوس استفاده کرد.

البته توانایی‌های دکتر دووم تنها به مباحث علمی خلاصه نشده و او جادوگر بسیار قدرتمندی هم است. او جادوگری را در ابتدا با کمک راهبان تبتی یاد گرفت و در ادامه، از مورگان لی فی که در یک برهه زمانی معشوقه‌اش بود، مهارت‌های جادوگری بیشتری را آموخت. ویکتور ون دووم می‌تواند انرژی را جذب کرده یا آن را به صورت متمرکز به سمت هدف مورد نظر پرتاب کند. همچنین قادر است جریان الکتریسیته را دستکاری کند، محافظ‌های جادویی سازد، بین ابعاد مختلف جهان سفر کند، زخم‌هایش را به سرعت ترمیم کند و موجودات شیطانی را فرا بخواند. بد نیست بدانید او در یک مسابقه سنجش مهارت جادوگری شرکت کرد و توانست رتبه دوم را پس از چنگیز سالخورده (Aged Genghis) بدست آورد. همچنین پس از اینکه دکتر استرنج عنوان جادوگر ارشد را رها کرد، معترف شد دکتر دووم بقدری قدرتمند است که می‌تواند این عنوان را تصاحب کند.

البته آموزش‌های جادوگری تنها به راهبان تبتی یا مورگان لی فی خلاصه نمی‌شود. اوویدز (Ovoids)، گونه‌ای از بیگانگان بوده که بطور ناخواسته به او یاد دادند تا تنها از طریق ارتباط چشمی، هوشیاری خود را به فرد دیگری انتقال داده و اصطلاحاً کنترل بدنش را در اختیار بگیرد. البته این عمل نیازمند تمرکز بسیار بالا بوده و دکتر دووم در طول چند دهه فعالیت شرورانه خود تنها به دفعات کمی از آن استفاده کرده است. او همچنین مقاومت بالایی در برابر دیگران داشته و یکبار که پرپل من سعی داشت کنترل ذهنش را بدست بگیرد، چنین اجازه‌ای نداد.

بسیاری از مخاطبان عام دکتر دووم را با نقاب آهنینش می‌شناسند اما یک چیز دیگر هم هست که نباید نادیده گرفت: زره. زرهی که به تن می‌کند، قدرت و میزان تحملش را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد تا جایی که می‌تواند در برابر ابرقهرمانانی مانند هالک (Hulk) و تینگ ایستادگی کند. زره همچنین مانند لباس مخصوص مرد آهنی، مجموعه‌‎ای از سلاح‌های پیشرفته را در خود جای داده که به او اجازه می‌دهد علیه دشمنانش استفاده کند؛ برای مثال می‌توان به شلیک لیزر یا وارد کردن شوک الکتریکی کشنده اشاره کرد. در ضمن، زرهی که به تن می‌کند، ذخیره‌ای از غذا، هوا، آب و انرژی را در خود داشته و به ویکتور ون دووم اجازه می‌دهد زیر آب یا حتی در فضا برای مدتی طولانی زنده بماند.

با خواندن پاراگراف‌های بالا احتمالاً این دیدگاه در ذهنتان شکل گرفته که بدون نقاب و زرهش چیزی نبوده و در برابر ابرقهرمانان حرفی برای گفتن ندارد اما اشتباه نکنید. او یک بار تصمیم گرفت یک شیر را بدون دلیل خاصی بکشد و این کار را با تنها وارد کردن یک مشت انجام داد. دکتر دووم همچنین مهارت بالایی در استفاده از سلاح‌های سرد بخصوص سپر و شمشیر دارد. در ضمن، او یک تمامیت خواه بوده و در کشور خیالی لاتوریا یک پادشاهی مطلقه دارد. به معنای دقیقتر، هیچ حقی برای مردم و دیگران قائل نبوده و تنها خودش را صاحب همه چیز می‌داند. به همین دلیل، وظیفه برقراری و حفظ قانون را به ربات‌هایش سپرده تا اینکار را به سختگیرانه ترین شکل ممکن انجام دهند. او همچنین مصونیت قضایی داشته و به همین دلیل، علیرغم دیکتاتوری‌ای که به راه انداخته حین سفر به کشورهای دیگر دستگیر نمی‌شود.

اختراعات

همانطور که گفته شد، دکتر دووم هوش و ذکاوت بالایی دارد. او اختراعات زیادی انجام داده که در ادامه به معرفی خلاصه وار مهمترین‌ها می‌پردازیم:

  • دووم بات: دووم بات، به ربات‌هایی گفته می‌شود صورتشان مانند دکتر دووم بوده و سلاح گرم دارند اما خبری از شنل نیست. آن‌ها برای اهداف مختلفی ساخته شده‌اند که یکی از ‌آن‌ها، برقراری قانون در کشور لاتوریا است.
  • پلتفرم زمان: یکی از مهمترین اختراعات ویکتور ون دووم، پلتفرم زمان بوده که با استفاده از آن می‌تواند در طول زمان یا به هر نقطه‌ای از کره زمین سفر کرد.

حضور در سینما

نسخه لایو اکشن دکتر دووم در نخستین مجموعه چهار شگفت انگیز حضور پیدا کرد. او شبیه به تینگ بود، با این تفاوت که بدنش به جای سنگ، به فلز تبدیل می‌شد. او همچنین در قسمت دوم قدرت‌های سیلور سرفر را دزدید اما نهایتاً آن‌ها را از دست داد. در ضمن، جولیان مک مان بازیگر ویکتورون دووم در این مجموعه بود.

این شخصیت در ریبوت چهار شگفت انگیز هم حاضر بود و تصویری که از او در این اثر به نمایش گذاشته شد، بیشتر به نسخه آلتیمیت دکتر دووم (Ultimate Doctor Doom) شباهت داشت. در ضمن، توبی کبل نقش او را ایفا کرد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

11 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments