هالک

هالک | هر آنچه باید درباره Hulk بدانید

قوی‌ترین انتقام جو!

1%
  • 0/10
هالک | هر آنچه باید درباره Hulk بدانید ۱ ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ مارول کپی لینک

با پخش سریال She-hulk: Attorney At Law در تاریخ ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد ماه) از دیزنی پلاس شاهد ادامه روایت داستان هالک در دنیای سینمایی مارول خواهیم بود، به همین منظور در ادامه مقاله قصد داریم به معرفی این شخصیت محبوب بپردازیم.

دکتر بروس بنر یک فیزیک‌دان نظری آمریکایی است که به‌ دلیل کار خود در زمینه فیزیک هسته‌ای و اشعه گاما مشهور است. وی برای توسعه اولین بمب گاما توسط ژنرال تاندربولت راس و ارتش ایالات متحده استخدام شد. او حین آزمایش ابتدایی، جان کودکی با نام ریک جونز را نجات داد اما تحت تاثیر اشعه گاما قرار گرفت و در نتیجه به یک هیولای سبز خشمگین تبدیل شد.

فهرست مطالب

پیشینه شخصیت بروس بنر

رابرت بروس بنر فرزند ربکا و دکتر برایان بنر، فیزیکدان اتمی است. اگرچه ربکا عمیقا عاشق بروس بود، اما برایان از او متنفر بود و به رابطه عمیق مادر فرزندی آنها حسادت می‌ورزید. علاوه بر این، برایان معتقد بود که فعالیتش در حوضه اشعه گاما DNA بروس را تغییر داده است که باعث شد برایان از نظر جسمی از پسرش سوء استفاده کند.

زندگی بروس هنگامی که برایان مادرش را به قتل رساند، به کلی عوض شد و نهایتا در یک بیمارستان روانی بستری شد. سپس بروس توسط عمه‌اش، سوزان بنر که درد و عصبانیتش را نسبت به رنج‌های کودکی تجربه کرده درک می‌کرد، بزرگ شد. سوزان با عشق بروس را بزرگ کرد، طوری که او فرزند خودش است. اما متاسفانه بروس علی‌رغم زندگی آرامی که در کنار سوزان داشت، به خاطر سوءاستفاده‌های پدرش دچار آسیب روحی شدیدی شده و درست مثل مون نایت از اختلال روانی D.I.D (Dissociative Identity Disorder) رنج می‌برد.

اولین نشانه‌های اختلال هویتی بروس پیرو آزار و اذیت‌های پدرش، صحبت کردنش با یک دوست خیالی بود که هالک نام داشت. ارتباط بروس با هالک به قدری عمیق شد که سوزان تصمیم گرفت او را پیش روان پزشک‌های متعددی ببرد. اما متاسفانه هیچکدام از روان پزشک‌ها نتوانستند گره از مشکل بروس باز کنند و هالک سال‌ها به‌عنوان دوست خیالی در ذهن بنر حضور داشت. بعد از گذشت چند سال بروس در یک انبار متروکه مخفیانه روی مواد منفجره مختلف کار می‌کرد زیرا هالک به او پیشنهاد داده بود که مدرسه را بخاطر تجربه کردن گذشته تلخش منفجر کنند. با این حال بروس نظر خود را تغییر داد و از منفجر کردن مدرسه خودداری کرد، اما هالک دست برنداشت و با به‌دست گرفتن کنترل بدن بروس برنامه خود را عملی کرد. وقتی بروس فهمید که چه اتفاقی افتاده، به مدرسه هجوم آورد تا بمب را خنثی کند ولی چون هیچ کس به هشدارهای او گوش نکرد، بروس مجبور شد با ورود به زیرزمین بمب را خنثی کند. لحظه‌ای که برخی از دانشجویان فهمیدند که بروس چه کاری انجام داده است به او حمله کردند. پس از مرخص شدن از بیمارستان، سوزان برادر زاده‌اش را به خارج شهر منتقل کرد تا از زندانی شدنش جلوگیری کند. او در ادامه با مطرح کردن موضوع بمب گذاری و دوست خیالی بروس با ژنرال تاندربولت راس باعث شد آنها با پرداخت هزینه تحصیل، روی بروس سرمایه گزاری کنند تا روزی بتوانند از او به‌عنوان یک طراح عالی سلاح برای ارتش ایالات متحده استفاده کنند.

پس از پانزده سال حبس، پزشکان معتقد بودند که برایان آماده پیوستن به جامعه است. با وجود عدم تمایل، بروس به پدرش اجازه داد موقتا با او زندگی کند. در این مدت برایان با رفتارهای عجیب و غریبش باعث افزایش تنش بینشان شد. بروس یک روز به دیدار قبر مادرش رفت اما برایان او را تعقیب کرد و او را جهش یافته و هیولا خطاب کرد. دعوای آنها به‌سرعت شدت گرفت و نهایتا در اثر اصابت سر برایان با سنگ قبر ربکا، به قتل رسید. مشکلات روانی بروس نیز باعث شد طوری فکر کند که انگار پدرش بعد از دعوا محل را ترک کرده و توسط چندین دزد کشته شده است.

به دنبال اخذ مدرک دکترا در رشته فیزیک هسته‌ای، بروس با حمایت مالی ژنرال راس موفق شد سلاح هسته‌ای با نام G-Bomb را طراحی کند که دارای تابش پرتوی گاما در مقیاسی عظیم است. هنگام آغاز اولین تست زیرزمینی بمب گاما، او متوجه حضور یک غیرنظامی در منطقه آزمایش شد و از همکار خود ایگور استارسکی خواست که آغاز آزمایش را موقتا متوقف کند تا آن شخص را از منظقه خارج کنند. اما استارسکی که مامور مخفی شوروی بود، هیچ کاری نکرد تا بنر در اثر انفجار جانش را از دست بدهد و پروژه متوقف شود. بروس موفق شد جان آن نوجوان که ریک جونز نام داشت را نجات بدهد ولی قبل از اینکه بتواند از منطقه خارج شود، بمب گاما منفجر شد و تحت تاثیر اشعه رادیواکتیو گاما قرار گرفت. در نتیجه بروس درگذشت و بمب گاما یک سد متافیزیکی به نام درب سبز را ایجاد کرد که زمین را با لایه پایینی مولتی ورس متصل کرده بود. درب سبز بروس را به زندگی بازگرداند اما مدت زمان بین مرگ و رستاخیزی او به قدری کوتاه بود که هیچ کس متوجه نشد. بمب گاما همچنین باعث شد که بدن بروس تغییر کند و به یک هیولای خاکستری بسیار قدرتمند تبدیل شود.

سرگذشت هالک در کمیک‌ها

Early Adventures

وقتی رنگ سبز به‌طور اتفاقی توسط استن لی (Stan Lee) فقید روی یکی از تصاویر هالک ریخته شد، طراحی هالک تغییر کرد و در جلدهای بعدی کمیک‌ The Incredible Hulk‌ با رنگ سبز به تصویر کشیده می‌شد. بنر بعد از به‌دست آوردن قدرت‌هایش به هدف ابرشروری با نام Toad Man تبدیل شده بود که به دنبال حمله به زمین بودند. اگرچه در ابتدا تلاش آنها برای پرده برداری از راز‌ هالک باعث شد بنر به‌عنوان یک خائن به نظر برسد، اما او توانست Toad Man را شکست بدهد و بی‌گناهی خود را ثابت کند.

Ultron Forever

هالک سپس به‌همراه سایر ابرقهرمانان از خطوط زمانی مختلف توسط دکتر ویکتور وان دوم دنیایی که اولتران کنترلش را به دست گرفته بود، ربوده شدند. او قصد داشت با کمک ابرقهرمانان به سلطنت اولتران پایان بدهد. در حالی که ویژن و تونی استارک با هالک رباتیک آن دنیا مقابله می‌کردند، بیوه سیاه و کاپیتان آمریکا به برج انتقام جویان نفوذ کردند و با سربازان اولتران مواجه شدند. بعد از نبردی سخت و طولانی سرانجام دکتر دوم موفق شد کنترل سیستم اولتران را به‌دست بگیرد و به حاکم جدید جهان تبدیل شود. او سعی کرد ابرقهرمانان را به خطوط زمانی خودشان بفرستد، اما ثور موفق شد از این امر فرار کند و در این خط زمانی پنهان شود. دکتر دوم در ادامه با میلیاردها اولتران بات به ازگارد حمله کرد ولی خوشبختانه مرد آهنی با کمک هالک موفق شد ازگاردی‌های زندانی را آزاد کند. سرانجام اتحاد انتقام جویان و ازگاردی‌ها باعث شد دکتر دوم در نبرد نهایی شکست بخورد و همه ابرقهرمانان به خط زمانی خود برگردند.

هالک

Back at Gamma Base

بنر به‌عنوان دانشمند به فعالیت خود در پایگاه گاما به ادامه داد در حالی که ژنرال راس نسبت به جاسوس بودن و ارتباطش با هالک مشکوک شده بود. خیلی نگذشت که لیدر با هدف سرقت یک ربات آزمایشی جدید که توسط بروس طراحی شده بود، به پایگاه گاما حمله کرد. تلاش بنر برای متوقف کردن لیدر با ورود ستوان گلن تالبوت به پایگاه به امری دشوار تبدیل شد و علی‌رغم شکست دادن لیدر توسط ارتش دستگیر شد. ژنرال راس و ستوان تالبوت گمان می‌کردند که بروس در برنامه سرقت ربات آزمایشی دست داشته، اما به‌لطف شهادت ریک جونز و ارائه مدارک به ارتش موفق شد بی‌گناهی بروس را ثابت کند و اتهام‌های وارده پایان بدهد.

بنر به‌همراه ربات آزمایشی جدیدش به جزیره آسترا رفت ولی بازهم توسط لیدر مورد حمله قرار گرفت و نبردی بزرگ بینشان شکل گرفت. پس از شکست دادن لیدر، هالک توسط مامورین کمونیستی دستگیر شده و به مکانی نامعلوم منتقل شد. بنر از کار برای کمونیست‌ها خودداری کرد و با آزاد کردن هیولای سبز درونش، خود و دیگر دانشمندان اسیر شده را نجات داد. به‌لطف فداکاری یکی از این دانشمندان، هالک توانست از پایگاه مخفی کمونیست‌ها خارج شود و به مغولستان برود. گلن تالبوت که همچنان او را خائن می‌دانست، باری دیگر بنر را دستگیر کرد. عدم وجود مدارک مستند باعث شد ادعای پوچ تالبوت به جایی نرسد و بنر دوباره توسط رئیس جمهور برای آزمایشی دیگر به جزیره آسترا فرستاده شود. لیدر برای بار دوم به جزیره حمله کرد اما اینبار هالک نتوانست با او مقابله کند. هالک شکست خورد و زمانی که ارتش به جزیره رسید با جنازه بنر مواجه شد.

ریک جونز با دزدیدن جسد بنر سعی کرد وی را در آزمایشگاه خود احیا کند. یک آزمایش دیگر با اشعه گاما باعث شد او به زندگی برگردد اما برای اولین بار، ذهن بنر کنترل کامل هالک را در اختیار داشت. این اتفاق باعث شد بنر به ناچار در فرم هالک باقی بماند زیرا اگر او به حالت عادی برگردد، هالک برای همیشه می‌میرد. لیدر که موفق به دزدیدن ربات آزمایشی شده بود، سعی داشت آن را در بازار سیاه به فروش برساند. درست زمانی که ژنرال راس ربات‌های لیدر را با موشک پیشرفته بروس نابود کرد، هالک با کمک ریک جونز مخفیانه به یکی از آزمایشگاه‌های بنر در پایگاه گاما نفوذ کردند. لیدر در ادامه با استفاده از توانایی تلپورت، هالک را از آزمایشگاه خارج کرد تا اتحادی دروغین با او شکل بدهد ولی هالک بدون حتی یک ثانیه فکر کردن پیشنهاد او را رد کرد.

لیدر در ادامه او را در معرض تشعشع گاما بیشتری قرار داد و با فرستادن هالک به سیاره واچر موفق شد ربات آزمایشی بنر را به‌دست بیاورد. هنگامی که هالک سعی داشت با کمک واچر به زمین برگردد، محاسبات اشتباه لیدر باعث شد حین استفاده از ربات آزمایشی بنر به طرز وحشتناکی کشته شود. بروس با پی بردن به اینکه ریک جونز پیرو آشکار نکردن هویت واقعی هالک توسط ارتش زندانی شده، تلاش کرد تا برای دوست خود به‌دنبال عفو ریاست جمهوری باشد. او به واشنگتن دیسی رفت اما به طرز عجیبی با سلاح T-Ray، جدیدترین اختراعش مورد حمله قرار گرفت و به دنیای پسا آخرالزمانی ۶۶۷۶ منتقل شد. بعد از سپری شدن مدتی طولانی، اثر سلاح T-Ray از بین رفت و هالک دوباره به خط زمانی ۶۱۶ بازگردانده شد.

Birth of The She-hulk

در کمیک Savage She-Hulk #1 یک روز بنر به دیدار دختر عمویش، جنیفر والترز رفت. در آن زمان والترز پرونده لو مونکتون، رئیس نیکلاس تراسک که با پدر جنیفر خصومت شخصی داشت را قبول کرده بود. جنیفر که موفق به تبرئه کردن لو مونکتون نشده بود، توسط تراسک مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به‌شدت زخمی شد. بروس که اتفاقی در محل حادثه حضور داشت با انتقال خون رادیواکتیو خود موفق شد جان دختر عمویش را نجات دهد. اما انتقال خون بنر باعث شد والترز با به دست آوردن قدرت‌های بروس به شی هالک تبدیل شود.

Ground Zero

در کمیک The Incredible Hulk #334 شورا سازمان شیلد به‌خاطر داشتن دسترسی به آزمایشات و فرمول‌های نبر در زمینه اشعه گاما تصمیم گرفتند که دیگر به کمک بنر نیازی ندارند و به همین منظور به مامور کوارتمین دستور دادند تا وی را به قتل برساند. شکارچیان X-Factor موفق شدند قبل از برقراری تماس با شیلد موقعیت دقیق هالک را مشخص کنند. بعد از انتقال هالک به پایگاه گاما، مامور کوارتمین برخلاف دستور شورا با منفجر کردن پایگاه گاما، بنر و ریک جونز را از دیده شیلد پنهان کرد تا بتوانند مخفیانه به پایگاه بمب‌های گاما دولت نفوذ کنند. در همین حین بتی که فرزند بروس را باردار بود از اسارت لیدر آزاد شد تا به آنها کمک کند. وقتی هالک از وجود بچه بروس باخبر شد علی‌رغم اختلافاتش با بنر تصمیم گرفت از بتی محافظت کند. زمانی که به پایگاه مخفی دولت رسیدند، متوجه شدند که لیدر تمام بمب‌های گاما را دزدیده است. با منفجر شدن بمب‌ها در مرکز شهر و حضور بروس در موقعیت صفر، همه گمان می‌کردند که هالک مرده است، در صورتی که هالک قبل از منفجر شدن بمب‌ها به‌طرز عجیبی به یک دنیای دیگر در مولتی ورس منتقل شده بود.

Joe Fixit

وقتی هالک بعد از گذشت مدتی طولانی به زمین بازگشت، زندگی جدیدی را به‌عنوان یک کاراگاه آغاز کرد و خود را جو فیکسیت نامید. او چندین ماه بدون بازگشت به شکل انسانی زندگی کرد و با مارلو چندلر که روزی قرار بود با ریک جونز ازدواج کند، آشنا شد. سرانجام بنر کنترل بدن خود را مجددا به دست گرفت و زندگی هالک به‌عنوان جو فیکسیت به پایان رسید.

Maestro

در کمیک 1# Hulk Future Imperfect Vol.1 هالک توسط نوه ریک جونز، جنیس برای مبارزه با خود آینده خود که مایسترو نام دارد به آینده منتقل شد. مایسترو یک حاکم ستمگر بود که تمام ابرقهرمانان و ابرشرورهای زمین را به قتل رسانده و به امپراتور جهان پسا آخرالزمانی تبدیل شده بود. او همه چیز را درباره هالک می‌دانست، به همین خاطر موفق شد در اولین مبارزه‌ گردن هالک را بشکند و او را برای چند روز به اسارت خود درآورد. بعد از اینکه هالک متوجه شد که نمی‌تواند مایسترو را در یک مبارزه تن به تن شکست دهد، با سفر در زمان او را به وقایع زمین صفر فرستاد، درست زمانی که لیدر بمب‌های گاما را در مرکز شهر منفجر کرد. نقشه هالک جواب داد و کاشف به عمل آمد که انفجار بمب‌های گاما در زمین صفر تنها راه از بین بردن اوست. پس از کشته شدن مایسترو، هالک به زمان حال فرستاده شد و باقی عمرش را با ترس از دست دادن کنترل و تبدیل شدن به مایسترو سپری کرد.

Planet Hulk

در خط داستانی Planet Hulk بنر برای زندگی در صلح و آرامش به آلاسکا رفت. بعد از گذشت سالیان زیاد وی سرانجام توسط نیک فیوری به نیویورک برگشت، زیرا شیلد به کمک هالک در از بین بردن Godseye، سلاح فضایی هیدرا که می‌تواند همه بمب‌های هسته‌ای جهان را به صورت همزمان منفجر کند نیاز داشت. بنر تحقیقات خود را در زمینه سلاح هایدرا آغاز کرد و متوجه شد که Godseye در واقع یکی از پروژه‌های قدیمی شیلد است که می‌تواند با قدرت هر ابرقهرمانی برابری کند. در ادامه یک سفینه فضایی شیلد برای بازیابی هالک به فضا ارسال شد. با به وجود آمدن فرصتی برای خلاص شدن از شر هالک، گروهی از ابرقهرمانان معروف به ایلومیناتی تصمیم گرفتند هالک را به یک سیاره خالی از سکنه منتقل کنند اما متاسفانه با رخ دادن ارور در سیستم سفینه هالک به سیاره ساکار منتقل شد، دنیایی پر از قبایل بربر و نبردهای گلادیاتوری که توسط یک امپراتور فاسد اداره می‌شد. هالک بلافاصله پس از ورود به سیاره ساکار اسیر شد.

اسارت هالک در ساکار و شرکت کردن در نبردهای گلادیاتوری باعث شد او قدرتمندتر از گذشته شود و با ازبین بردن حاکم فاسد ساکار، به‌عنوان گلادیاتور هالک کنترل سیاره را به‌دست بگیرد. پیرو آغاز امپراتوری خود، هالک عاشق ملکه اولداسترانگ شد و تصمیم گرفت زندگی جدیدی را با او در ساکار سپری کند. چند سال بعد زمانی که ملکه اولداسترانگ فرزند هالک را باردار بود، همراه با میلیون‌ها نفر توسط انفجار سفینه فضایی ایلومینتی کشته شد. این اتفاق تلخ به قدری برای هالک گران تمام شده بود که به‌منظور گرفتن انتقام همسرش از گروه ایلومیناتی، با ارتشی بزرگ عازم زمین شد.

World War Hulk

با رسیدن به ماه، هالک بلک بولت را شکست داد اما کاشف به عمل آمد که او در اصل یک اسکرول بوده و بلک بولت اصلی در نیویورک مستقر شده است. هالک سپس نیویورک رفت و در آنجا خواستار تخلیه شهر و حضور اعضای ایلومیناتی شد. حین تخلیه شهر، هالک تونی استارک را شکست داد و برج انتقام جویان را با خاک یکسان کرد. باقی ابرقهرمانان نیز نتوانستند با هالک مقابله کنند زیرا او با هرکول، نامورا و انجل متحد شده بود. ژنرال راس که در جریان وخامت ماجرا بود، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی موجود که شامل گلوله‌های آدامانتیومی نیز می‌شد به‌جهت شکست دادن هالک استفاده کرد اما هیچکدام کارساز نبودند. با از بین رفتن تلاش‌های راس، هالک منطقه‌ای در نزدیکی باغ مادیسون اسکوارد را به یک میدان نبردهای گلادیاتور تبدیل کرد.

سپس ابرقهرمانان اسیر شده مثل دکتر استرنج، رید ریچاردز، تونی استارک، بلک بولت مجبور شدند در میدان نبرد با هم مبارزه کنند. در نهایت، هالک با متوقف کردن نبرد اعلام کرد که قصد او جاری شدن عدالت است، نه قتل. هالک قصد داشت شهر نیویورک را نابود کند و گروه ایلومیناتی را با شرم خود تنها بگذارد. اما ناگهان سنتری وارد میدان شد و نبردی فاجعه آمیز بین او و هالک شکل گرفت. سنتری به قدری قدرتمند بود که موفق شد هالک را به فرم انسانی بروس برگرداند و به آشوب به‌وجود آمده پایان دهد. اما زمانی که سنتری به فرم انسانی باب رینولدز تبدیل شد از بروس بنر شکست خورد. در آخر بنر توانست هالک را آرام کند و او را از قدم برداشتن در مسیر تاریک انتقام بازدارد.

Red Hulk Incident

در حالی که بنر پیرو حمله هالک به زمین در پایگاه گاما زندانی شده بود، کشته شدن امیل بلانسکی در روسیه از رازی جدید پرده برداشت. در ادامه به‌لطف تحقیقات کسانی مثل ریک جونز و A-Bomb مشخص شد که موجودی به نام هالک قرمز پشت قتل امیل بلانسکی بوده است. هنگامی که درگیری بین هالک قرمز و A-Bomb به ایجاد زلزله‌ای بزرگ منجر شد، زندان RAFT آسیب دید و بروس بنر نیز آزاد شد. این تهدید بالقوه باعث شد بروس به هالک تبدیل شود و به مبارزه با هالک قرمز بپردازد. نبرد اول او با هالک قرمز به شکست انجامید اما در نبرد دوم بروس با کمک میس مارول، مون نایت و سنتری به نقطه ضعف او پی برد و موفق شد ضمن شکست دادن هالک قرمز، هویتش را نیز فاش کند.

Hulk No More

بنر سپس توسط سازمان A.I.M در زیرزمین پایگاه گاما شیلد اسیر شد تا برای تحقق برنامه ابرسرباز گاما به سرپرستی موداک که مسئول خلق هالک قرمز، تبدیل شدن ریک جونز به A-Bomb و جداشدن هویت‌های دکتر سامسون بود، استفاده شود. در ادامه شی هالک با پی بردن به برنامه موداک و ژنرال راس با کمک بن اوریچ و پیتر پارکر به پایگاه مخفی شیلد نفوذ کردند. بروس با کمک جنیفر والترز به هالک تبدیل شد و باری دیگر مقابل هالک قرمز قرار گرفت. حین مبارزه هالک قرمز از توانایی‌های جذب اشعه گاما خود برای سرقت انرژی گاما هالک استفاده کرد و او را به فرم انسانی تبدیل کرد. در آخر بروس که قدرت‌هایش را از دست داده بود توسط ریک جونز نجات یافت.

Immortal Hulk

در خط داستانی Totally Awesome Hulk هنگامی که یک راکتور فیوژن آزمایشی شروع به ذوب شدن کرد، بروس از قدرت هالک برای جذب تمام اشعه گاما راکتور استفاده کرد. با این حال نوع جدیدی از اشعه در وجود بروس شکل گرفت که خطر منفجر شدن هالک را به‌دنبال داشت. به همین خاطر آمادئوس چو به هالک کمک کرد و در روند نجات جان بروس، از تکنولوژی نانو به‌جهت انتقال قدرت بنر به خودش استفاده کرد. حتی اگر او به طور موثری عاری از گاما بود، بروس در آزمایشگاه خود آزمایشات گسترده‌ای در زمینه اشعه گاما را آغاز کرد. آزمایشات بروس باعث شد که وی به هدف یولیسیس کین تبدیل شود، شخصیتی که با توانایی‌های منحصر به فردش، تبدیل شدن بروس به هالک و ایجاد هرج و مرج در شهر نیویورک را پیش بینی کرده بود. هنگامی که قشر عظیمی از ابرقهرمانان از پیش بینی کین مطلع شدند، هالک توسط هاکای مورد اصابت تیری مخصوص قرار گرفت و کشته شد. سرانجام در جریان محاکمه هاکای مشخص شد که بروس بنر خودش آن تیر مخصوص را طراحی کرده تا اگر قرار بود دوباره کنترل هالک را از دست بدهد توسط کلینت ازش استفاده شود. همین موضوع باعث شد هاکای تبرئه شود که خشم جنیفر والترز را به‌همراه داشت.

بدن بروس سپس توسط قبیله نینجایی معروف به The Hand اندکی پس از تشییع جنازه به سرقت رفت. بخش یونیتی انتقام جویان تلاش کرد تا آیین رستاخیز آنها را متوقف کند، اما خیلی دیر رسیدند. پس از درگیری کوتاه، هالک که هیچ کنترلی روی خشم خود نداشت به انتقام جویان حمله کرد اما سرانجام به لطف طلسم دکتر وودو، او موفق شد وارد روح فاسد شده بنر را از اسارت قبیله هند نجات دهد. درنهایت هالک به شکل انسانی خود بازگشت و در این روند درگذشت. هنگامی که هیدرا با نابود کردن شیلد، کنترل ایالات متحده را به‌دست گرفت، آرنیم زولا توانست بروس بانر را به زندگی برگرداند تا از قدرت هالک در حمله به گروه مقاومت استفاده کند. در حالی که بنر از کمک به هیدرا امتناع می ورزید، اما هالک با رضایت از دستورات هایدرا پیروی می‌کرد. هایدرا با کمک هالک پایگاه زیرزمینی گروه مقاومت را از بین برد و بنر با ماندن زیر آوار باری دیگر جان خود را از دست داد. سومین رستاخیز متوالی هالک به دست شخصیت Challenger رقم خورد. او با اتکا به خشم هالک، بروس را به زندگی بازگرداند تا بتواند در دور آخر مسابقات Contest of Champions شرکت کند و با برنده شدن سیاره زمین را از چنگ گرندمستر دربیاورد. هالک بدون اتلاف وقت پیشنهاد Challenger را پذیرفت و با پیروزی در دور نهایی مسابقه زمین را از نابودی نجات داد و لقب هالک نامیرا و قوی‌ترین انتقام جو را از آن خود کرد.

قدرت و توانایی‌های هالک

فیزیولوژی جهش یافته گاما: به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه گاما، ساختار سلولی بروس بنر به قدری تقویت شده که در فرم هالک بیش از ۸۰۰ پوند استخوان و بافت‌های عضلانی به بدن او اضافه می‌شود. هالک همیشه یکی از قدرتمندترین موجودات دنیای مارول خطاب می‌شود زیرا با پتانسیل بی‌حد و حصر قدرت و دوام می تواند کل جهان را با خاک یکسان کند.

تحول: فرایندی که بنر را به هالک تبدیل می‌کند، نتیجه کاتالیزور شیمیایی یا همان آدرنالین است. درست مثل یک انسان عادی، بدن بروس هنگام ترس، خشم یا استرس مقادیر زیادی آدرنالین را ترشح می‌کند که باعث تحریک ضربان قلب و افزایش سطح قند خون می‌شود. در حالی که ترشح آدرنالین توانایی‌های جسمی را به صورت طبیعی در انسان‌های عادی افزایش می‌دهد، در مورد بنر این روند پیچیده شیمیایی، محرکی که باعث بیدار شدن هالک می‌شود را تحریک می‌کند. بسته به افزایش اولیه آدرنالین که توسط محرک اصلی تعیین می‌شود، کل پروسه تحول او بین بیست و پنج ثانیه تا پنج دقیقه متغیر است. با این حال مواردی وجود داشته است که بنر بدون هیچ گونه افزایش قابل توجهی در ضربان قلب یا سطح آدرنال به هالک تبدیل شود که ثابت می‌کند مکانیسم تبدیل شدن بروس به هیولای سبز درونش بیشتر بار روانی دارد تا جسمی.

قدرت نامحدود: هالک از قدرت بدنی بی‌حد و حصری برخوردار است. متناسب با سطح خشم، قدرت جسمی او به‌صورت تصاعدی به‌سمت بی‌نهایت رشد می‌کند بدون اینکه هرگز به آن برسد، این بدان معنی است که پتانسیل نهایی هالک واقعا هیچ محدودیتی ندارد. طبق نظریه آمادئوس چو، بروس بنر می‌تواند به‌طور ناخودآگاه حداکثر پتانسیل هالک را مهار کند زیرا او متغیرهای خارجی را تعیین و محاسبه می‌کند تا هالک هرگز نتواند به کسی آسیب برساند.

دوام پویا: علاوه بر استحکام، بدن هالک دارای مقاومت بالایی در برابر آسیب جسمی است. برای مثال پوست بدن او در برابر تیغه‌های معمولی غیرقابل نفوذ است اما آدامانتیوم و ویبرانیوم که قویترین فلزات شناخته شده در دنیای مارول هستند می‌توانند به طور موثری به سطح پوست او نفوذ کنند.

عامل بهبودی احیا کننده: با وجود مقاومت زیاد هالک در برابر آسیب جسمی، او نیز مثل بقیه ابرقهرمانان آسیب پذیر است. با این حال، هالک قادر به بازسازی نواحی آسیب دیده یا نابود شده در کل بدن خود با سرعت و کارآیی بسیار بیشتر از یک انسان معمولی است. در حقیقت، هالک درست مثل ددپول و ولورین می‌تواند به‌طور منظم اندام‌ها و بافت‌های داخلی خود را در یک واقعیت متناوب بازسازی کند. او همچنین می‌تواند به معنای واقعی کلمه بخش بزرگی از سر خود را از بین ببرد و اجازه بدهد تا دوباره به‌طور کامل رشد کند.

سرگذشت هالک در دنیای سینمایی مارول

The Incredible Hulk – ۲۰۰۸

در حالی که آغاز ماجراجویی اکثر ابرقهرمانان در دنیای سینمایی مارول به روایت داستان پیشینه آنها وابسته است، اولین حضور هالک در خط زمانی MCU با به تصویر نکشیدن دقیق گذشته بروس بنر، از این قاعده مستثنا است. به هر حال با گذشت زمان و از طریق فلش بک‌های گوناگون مشخص شد که بنر در ابتدا داوطلب شده بود تا تست اشعه گاما را روی خود آزمایش کند اما هیچ چیز آنطور که باید پیش نرفت و بروس با قرار گرفتن در معرض اشعه گاما به هیولایی خشمگین تبدیل شد که بعدا توسط ژنرال تاندربولت راس هالک نام گرفت. بروس که قادر به کنترل خشم و عصبانیت هالک نبود با نابود کردن آزمایشگاه و آسیب رساندن به دختر ژنرال راس، محل را ترک کرد و مجبور شد باقی عمرش را در برزیل به‌عنوان یک فراری تحت تعقیب سپری کند. او در برزیل ضمن انجام ازمایشات گوناگون درباره خون رادیو اکتیوش، سعی داشت خشم و اضطراب خود را مدیریت کند تا هیولای سبز درونش هیچگاه از خواب بیدار نشود.

تا سال ۲۰۰۸، بنر مخفیانه در برزیل زندگی کرد و حتی در یک کارخانه مشغول به کار شد. اما ژنرال راس علی‌رغم تلاش‌های بروس در مخفی ماندن، موقعیت او را ردیابی کرد و یک تیم ماهر را برای دستگیری او به برزیل فرستاد. هنگامی که هیچ راه فراری برایش باقی نمانده بود، بروس با تبدیل شدن به هالک توانست از برزیل فرار کند و برای مدتی کوتاه از دیده‌ها پنهان شود. راس در ادامه با استخدام امیل بلانسکی سعی کرد هالک را مهار کند اما همه چیز طبق برنامه پیش نرفت و بلاسنکی به‌شدت مجروح شد. ژنرال راس به‌منظور زنده نگه داشتن بلانسکی، نمونه مشابهی از سرم ابرسرباز گاما محور را به او تزریق کرده و علاوه بر نجات دادن جانش، او را به سرنوشت بروس دچار کردند. بعد از دست یافتن به پادتن مخصوص، بروس مجبور شد با فراخواندن هالک شگفت انگیز با بلانسکی که خود را آبامینیشن می‌خواند در محله هارلم مبارزه کند. نبرد فاجعه بار آنها هارلم را با خاک یکسان کرد اما بلانسکی درنهایت شکست خورد و به زندان فوق امنیتی RAFT منتقل شد. ژنرال راس که جان خود و دخترش را به هالک مدیون بود، بدون هیچ مداخله‌ای به او اجازه داد تا محل را ترک کند و در گوشه‌ای از دنیا یک زندگی آرام و به دور از دردسر را آغاز کند.

The Avengers – ۲۰۱۲

پس از وقایع هارلم، بنر موفق شد تا حدودی کنترل هیولای درونش را به دست بگیرد و با مخفی شدن در هند، به‌عنوان یک دکتر به مردم کمک کند. اما طولی نمی‌کشد که با مامور ناتاشا رومانوف ملقب به بیوه سیاه از سازمان شیلد اشنا می‌شود. رومانوف به دستور فیوری به هند فرستاده شده بود تا با متقاعد کردن بنر، از دانش علمی چشمگیرش به‌جهت یافتن تسراکت یا همان سنگ فضا (یکی از شش سنگ ابدیت) استفاده کرده و از جهان در برابر یک تهدید عظیم محافظت کنند. بنر با اکراه موافقت می‌کند و خودش را در میان ابرقهرمانانی پیدا می‌کند که خیلی زود به‌عنوان انتقام جویان به جهان معرفی می‌شوند،.

در حالی که بنر فعالیتش با سازمان شیلد را با اهداف خوبی آغاز می‌کند، ولی به لطف لوکی هالک کنترل را به‌دست گرفته و ضمن به خطر انداختن عملیات با اعضای انتقام جویان مثل ثور و بیوه سیاه درگیر می‌شود. بعد از هرج و مرجی که در هلیکریر به پا می‌کند، هالک باری دیگر محل را ترک می‌کند تا اوضاع روحی‌اش متعادل شود. درنهایت زمانی که لوکی به‌همراه ارتش تانوس به نیویورک حمله می‌کند، بروس با کمک هالک در کنار انتقام جویان با ارتش لوکی مقابله کرده و در نبردی تن به تن خدای شرارت را از پا درمی‌آورد.

Iron Man 3 – ۲۰۱۳

به‌عنوان یکی از انتقامجویان، بنر بدون داشتن ترس و اضطراب وارد مرحله جدیدی از زندگی پیچیده‌اش می‌شود. او در حتی در یک مقطع سعی می‌کند به تونی استارک کمک کند تا برخی اتفاقات رخ داده در نیویورک را فراموش کند. اگرچه صحبت‌های خسته کننده تونی باعث می‌شود بروس خوابش ببرد و هیچ کدام از حرف‌های تونی را متوجه نشود ولی بروس بازهم به‌عنوان یک دوست دلسوز سعی می‌کند به تونی در کنار آمدن با مشکلات روانی‌اش کمک کند. 

Avengers: Age of Ultron – ۲۰۱۵

طی چند سال آینده، بنر و هالک در کنار انتقام جویان به‌منظور دستیابی به عصای لوکی که حاوی سنگ ذهن است به یکی از پایگاه‌های هایدرا در آلاسکا نفوذ می‌کنند. بعد از کامل کردن ماموریتشان، تونی با کمک بروس هوش مصنوعی فوق پیشرفته‌ای با نام اولتران را خلق می‌کند. اما طبق معمول پیرو رخ دادن اتفاقی غیرمنتظره اولتران از کنترل تونی خارج می‌شود و با اشتباه متوجه شدن هدف از پیش تعیین شده‌اش، برقراری صلح را در نابودی انتقام جویان می‌بیند. اتحاد اولتران با پیترو و واندا ماکسیموف باعث می‌شود ابرقهرمانان از هم جدا شده و با ترسناک‌ترین کابوسشان مواجه شوند. دستکاری ذهن بنر باعث می‌شود هالک کنترل را به‌دست بگیرد و در شهر آشوب به پا کند. به همین منظور تونی با لباس مخصوص هالک باستر با او وارد نبردی مهلک می‌شود. پیرو شکست خوردنش، هالک به فرم انسانی خود برمی‌گردد و به‌جهت مقابله با اولتران با کمک تونی به شخصیت ویژن جان می‌بخشد. بروس باری دیگر در نبرد نهایی از قدرت بی نظیر هالک کمک می‌گیرد اما به محض شکست خوردن اولتران، هالک از تسلیم کنترل به بنر امتناع می‌ورزد و در عوض با یک کویین جت به فضا پرواز می‌کند.

هالک

Thor Ragnarok – ۲۰۱۷

پس از وقایع سوکوویا، کویین جت هالک دچار نقص فنی می‌شود و در سیاره ساکار فرود می‌آید. او در ادامه با گرندمستر، برادر کالکتور و حاکم مسابقات Contest of Champions آشنا می‌شود. گرندمستر که شیفته قدرت هالک شده، از او به‌عنوان برگ برنده در مسابقات استفاده می‌کند و در تمامی نبردها پیروز می‌شود. او به‌مدت دو سال به جنگیدن در میدان نبرد گرندمستر ادامه می‌دهد تا زمانی که ثور از راه می‌رسد و به صورت اتفاقی مقابل هالک قرار می‌گیرد. مبارزه‌ای حماسی بین خدای رعد و برق و قویترین انتقام جو شکل می‌گیرد که به‌لطف تقلب کردن گرندمستر، هالک پیروز نبرد می‌شود. سپس ثور با استفاده از پیغام قدیمی ناتاشا موفق می‌شود هالک را به فرم انسانی برگرداند و با کمک او، والکری و برادر ناتنی‌اش به سلطنت هلا در ازگارد خاتمه بدهد. بروس در ادامه با اگاه بودن به ریسک از دست دادن کنترل بدنش برای همیشه، به هالک تبدیل شد و با فنریس، گرگ عظیم الجثه هلا و همچنین سارتر مبارزه کرد.

Avengers: Infinity War – ۲۰۱۸

به دنبال نابودی ازگارد، تانوس همراه با ارتش خود به سفینه ثور حمله کرد و نیمی از مردم ازگارد را به قتل رساند. وقتی هالک سعی کرد با او مقابله کند، به طرز وحشتناکی از او شکست خورد و قبل از کشته شدن به دست تانوس توسط جادوی تاریک هایمدال به زمین منتقل شد. با منتقل شدن به زمین، بروس سر از خانه دکتر استرنج درآورد و آنها را از نقشه شوم تانوس مطلع کرد. نتایج فاجعه بار تقابل اولش با تانوس باعث شد هالک از کمک کردن به بنر امتناع بورزد و او را برای اولین بار در حساس‌ترین موقعیت به حال خود رها کند. بنر نیز به ناچار از نسخه ارتقایافته هالک باستر به‌منظور مقابله با ارتش تانوس در واکاندا استفاده کرد. اما تلاش آنها بی‌فایده بود زیرا تانوس با به‌دست آوردن شش سنگ ابدیت موفق شد نیمی از جهان هستی را از بین ببرد و انتقام جویان را شکست بدهد. بسیاری از ابرقهرمانان پیرو بشکن تانوس از بین رفتند ولی خوشبختانه بروس یکی از آنها نبود.

Avengers: Endgame – ۲۰۱۹

پیرو اتفاقات تلخ جنگ بی‌نهایت انتقام جویان سراغ تانوس رفتند تا با استفاده از سنگ‌های ابدیت همه چیز را به حالت عادی برگردانند. اما وقتی متوجه شدند که سنگ‌ها از ین رفته ثور سر تانوس را قطع کرد و پنج سال گذشت. طی این پنج سال بروس موفق شد با انجام آزمایشات بسیار هیولای سبز درونش را به آغوش بگیرد و با ترکیب کردن ذهن خود با جسم هالک، به تحولی چشمگیر در زمینه کنترل قدرت‌هایش دست پیدا کند.

برخلاف جنگ بی‌نهایت، او در قسمت پایانی انتقام جویان نقش بزرگی را ایفا کرد. ابتدا در غیبت موقت تونی، او همراه با کاپیتان آمریکا، بیوه سیاه و مرد مورچه‌ای موفق شد سفر در زمان را کشف کند. تونی نیز در ادامه با برطرف کردن نقص‌های موجود، باعث شد اولین ماشین زمان در دنیای سینمایی مارول به‌وجود بیاید. بعد از کشف کردن راز سفر در زمان انتقام جویان به سه گروه تقسیم شدند هرکدام به یک بازه زمانی در گذشته سفر کردند. هالک همراه با تونی، کاپیتان آمریکا و مرد مورچه‌ای به سال ۲۰۱۲ بازگشت تا سگ زمان را از جادوگر اعظم قرض بگیرد. بعد از بحثی طولانی هالک سرانجام موفق شد سنگ زمان را به دست بیاورد و به زمان حال برگردد. ناتاشا جان خود را فدا کرده بود و همه با سنگ‌های ابدیت به زمان حال بازگشته بودند. تونی در ادامه دستکش جدیدی اختراع کرد تا بتواند قدرت سنگ‌ها را مهار کند. به‌دلیل وجود اشعه گاما در ساختار سنگ‌های ابدیت، هالک تصمیم گرفت با استفاده از قدرت سنگ‌ها تمام کسانی که از بین رفته بودند را دوباره به زندگی برگرداند. او در این روند آسیب دائمی به بازوی خود وارد کرد ولی توانست با زدن یک بشکن همه چیز را به حالت عادی برگرداند.

Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings – ۲۰۲۱

بروس پیرو وقایع پایان بازی، در سکانس پی از تیتراژ شانگ چی و افسانه ده حلقه حاضر شد و ضمن آشنایی با شانگ چی، به قدمت چندهزارساله ده حلقه ماندارین اشاره کرد.

داستان قویترین انتقام جو در دنیای سینمایی مارول همچنان ادامه دارد و با پخش سریال She-Hulk: Attorney At Law در تاریخ ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد ماه) از دیزنی پلاس، هالک وارد ماجراجویی جدیدی می‌شود. نظر شما در این رابطه چیست؟ هالک چه نقشی در آینده‌ دنیای سینمایی مارول دارد؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments