شی هالک

شی هالک | هر آنچه باید درباره She-Hulk بدانید

وکیل دادگستری از جنس هالک

1%
  • 0/10
شی هالک | هر آنچه باید درباره She-Hulk بدانید ۲ ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ مارول کپی لینک

در کمتر از دو هفته سریال She-Hulk: Attorney At Law از دیزنی پلاس پخش می‌شود و فاز چهارم دنیای سینمایی مارول نیز به پایان خود نزدیک می‌شود. به همین منظور قصد داریم در این مقاله به معرفی شخصیت شی هالک بپردازیم.

شی هالک آخرین شخصیتی بود که استن لی (Stan Lee) فقید قبل از بازگشت به دنیای کمیک‌ها با خط داستانی Ravage 2099 در سال ۱۹۹۲ برای مارول خلق کرد. بزرگ‌ترین دلیل خلق این شخصیت محبوب به موفقیت سریال‌ تلویزیونی The Incredible Hulk در دهه نود برمی‌گردد. استن با ترس از اینکه تولیدکنندگان به‌طور ناگهانی هالک زن را در سریال خود معرفی کنند، دست به کار شد و به شخصیت جنیفر والترز جان بخشید تا اطمینان حاصل کند اگر شخصیتی مشابه در پروژه‌های سینمایی و سریالی ظاهر شود، حق امتیازش متعلق به مارول باشد. نخستین حضور شی هالک در کمیک‌های مارول در Savage She-Hulk #1 (محصول فوریه ۱۹۸۰) رقم خورد که محصول مشترک استن لی و جان باسکما (John Buscema) به‌شمار می‌رود. این ابرقهرمان سپس با حضور افتخاری در کمیک Spidey Super Stories #50 بازگشت و توجه طرفداران را حسابی به خود جلب کرد.

فهرست مطالب

سرگذشت شی هالک در کمیک‌ها

جنیفر والترز وکیلی با استعداد و دختر عموی بروس بنر است. پس از مجروح شدن توسط یک تبهکار، وی با انتقال خون بروس نجات یافته، اما جذب اشعه گاما موجود در خون باعث شد جنیفر علاوه بر فرصت دوباره زندگی، به قدرت‌های هالک نیز دست یابد. در ابتدا جنیفر به اندازه پسر عموی خود قوی نبود اما در عوض موفق شد هوش خود را در فرم هالک حفظ کرده و با تسلط روی قدرت‌هایش، شکل سبز خود را در آغوش بگیرد. او در طول سال‌ها به عنوان وکیلی خبره و ابرقهرمانی عظیم الجثه برای عدالت جنگید و حتی به انتقام جویان و چهار شگفت انگیز در شکست دادن تهدیدهای بزرگ کمک کرد.

Savage She-Hulk

نیکلاس تراسک، رئیس مافیایی که در گذشته با پدر جنیفر خصومت شخصی داشته، با اصابت گلوله او را به شدت زخمی کرد. از آنجا که هیچ اهدا کننده دیگری با گروه خونی وی در دسترس نبود، بروس بنر با استفاده از خون خود جان دختر عمویش را نجات داد. زمانی که آدم‌های تراسک سعی کردند او را در بیمارستان به قتل برسانند، خون رادیواکتیو بروس با DNA او ترکیب شد و قدرت‌های فوق بشری بروس را به جنیفر منتقل کرد. او در ابتدا روی قدرت‌های جدیدش تسلط نداشت اما با کمک مایکل موربیوس، بیماری خونی کشنده‌اش درمان شد و کم کم کنترل قدرت‌های خود را به دست گرفت. وی در ادامه کار خود را به‌عنوان یک وکیل مدافع جنایی در دادگاه آغاز کرد و با قبول کردن پرونده حقوقی مایکل موبیوس، لطف او را جبران کرد. پیرو پیروزی در دادگاه و تبرئه شدن موربیوس، جنیفر تصمیم گرفت با حفظ فرم هالکی خود از جان و حق مردم دفاع کند.

بعد از پیوستن به‌ انتقام جویان، جنیفر به‌جهت نجات مولتی ورس در جنگ‌های مخفی شرکت کرد و رقابت دیرینه‌اش را با تایتانیا قدرتمند آغاز کرد. پس از شکست دادن دکتر دوم در Battleworld و بازگشت به زمین، شی هالک به گروه چهار شگفت انگیز در ماموریتی خطرناک کمک کرد. ماموریتی که او را در معرض اشعه‌ای خاص قرار داد و در فرم هالک زندانی‌اش کرد. جنیفر در ابتدا با این قضیه کنار آمده بود اما بعدا مشخص شد که اسیر شدنش در فرم هالک موضوعی روانشناختی بوده است.

Avenger Once More

هنگامی که قدرتمندترین قهرمانان زمین توسط ایالات متحده شناخته شدند، جنیفر به به یکی از اعضای مهم انتقام جویان تبدیل شد. یکی از اولین ماموریت‌های‌ آنها پس از رویداد تاریخی جنگ‌های مخفی، آنها را به سمت داکوتای جنوبی سوق داد، جایی که یک ابر قرمز رنگ مرموز در طی چند ثانیه مردم را به قتل می‌رساند. علی‌رغم برخی درگیری با ارتش آمریكا، شی هالک و بقیه اعضای تیم لباس‌های مخصوصی را پوشیدند و وارد ابر قرمز شدند. درون ابر ضمن کشف آزمایشگاه مخفی دولت، از وجود یک سلاح زیستی پیشرفته مطلع شدند. در ادامه بررسی آزمایشگاه جنیفر با عده‌ای از سربازان AIM که در اتاقی زندانی شده بودند را نجات داد. اما درست زمانی که مدارکی از آن سلاح زیستی پیشرفته پیدا کرده بودند، لباس واندا از کار افتاد. جک او هارتس سعی کرد واندا و جنیفر را از محیط رادیواکتیو ابر خارج کند ولی ناخواسته میزان زیادی از اشعه گاما شی هالک را جذب کرد و او را به فرم انسانی تبدیل کرد.

بعد از گذشت مدتی طولانی، ترس و عصبانیت جنیفر پیرو از دست دادن قدرت‌هایش باعث شد کنترلش را از دست بدهد و محله بون واقع در اوهایو را بهم بریزد. بروس که سعی داشت او را آرام کند سرانجام مجبور شد از قدرت‌هایش علیه جنیفر استفاده کند. آزمایشات بروس نه تنها هیچ کمکی به جنیفر نکرد بلکه باعث شد وضعیت از کنترل خارج شود. درنهاست جک او هارتس از قدرت‌های خود برای متعادل کردن سطح گاما و کمک به او در جهت کنترل مجدد توانایی‌هایش استفاده کرد.

Civil War

شی هالک در مجموعه کمیک جنگ‌های داخلی در بخش ویژه Superhuman Registration Act زیر نظر تونی استارک مشغول به کار شد. با این حال وی به‌عنوان یک وکیل خبره و ماهر به افراد هر دو طرف جنگ‌های داخلی مشاوره می‌داد. او همچنین در کمیک Civil War: Front Line از جانب جی جونا جیمسون پرونده‌ای علیه پیتر پارکر درست کرده و او را به کلاهبرداری متهم کرد. سپس در کمیک She-Hulk #14 سال ۲۰۰۶، مامور کیلی کوارترمین از سازمان شیلد به جنیفر اطلاع داد که وی در نتیجه ثبت نامش حال عضوی از سازمان شیلد است. ماموریت او مبارزه با دشمنان مختلف هالک و تعلیم دادن ابرقهرمانان تازه وارد بود.

World War Hulk

پیرو همکاری با شیلد، شی هالک متوجه می‌شود که این سازمان از محل زندگی پسر عمویش اطلاع دارد. پی بردن به این اطلاعات باعث شد تا تونی استارک به‌صورت مخفیانه محلولی با نام S.P.I.N را به جنیفر تزریق کند، محلولی که قدرت‌های فوق بشری او را به‌صورت موقت از بین برد. در راه بازگشت به خانه جنیفر با آمادئوس چو آشنا می‌شود. این نابغه جوان که قبلا یک بار توسط هالک نجات یافته بود سعی داشت با اطلاعاتی که از گروه ایلومیناتی داشت به پیدا کردن بروس کمک کند. آمادئوس در ادامه موفق می‌شود موقتا قدرت‌های جنیفر را بر‌گرداند تا او بتواند دکتر سامسون را شکست بدهد و یک قدم به موقعیت پنهان بروس نزدیک شود. بعد از ملاقات مجدد با پسرعمویش، جنیفر مودبانه پیشنهاد وسوسه برانگیز آمادئوس در رابطه با بازیابی دائمی قدرت‌هایش را رد کرده و در عوض او را به سمت هرکول و انجل هدایت می‌کند.

شی هالک سپس در کمیک World War Hulk #2، سعی می‌کند با بروس که به تازگی برج استارک را در طول نبرد با مرد آهنین نابود کرده، صحبت کند. اما به خاطر اینکه هالک هیچ کنترلی روی خشم خود نداشت، با جنیفر وارد نبردی وحشتناک شد و او را از پای درآورد. در ادامه جنیفر همراه با سایر ابرقهرمانان شکست خورده در مدیسون اسکوارد گاردن که به یک میدان مسابقات گلادیاتوری تبدیل شده اسیر شدند. جایی که هالک و متحدانش را وادار می‌کنند تا در زمان اسارت خود در سیاره ساکار با یکدیگر بجنگند.

Post World War Hulk

چند ماه پس از به دست آوردن توانایی‌های خود پیرو اتفاقات جنگ جهانی هالک، جنیفر وظیفه داشت از یک قاتل به نام آرتور مور دفاع کند. با اینکه او در دفاع از وی موفق بود، اما بلافاصله پس از صدور رای آزادی، آرتور ادعا کرد که گناهکار است و تصاویر جنایاتی که مرتکب شده بود را به دادگاه تسلیم کرد. وحشت جنیفر از تصاویر باعث شد تا او باری دیگر کنترل خشم خود را از دست بدهد و با حمله کردن به آرتور، او را به مرگ تهدید کند. این قضیه درنهایت منجر به اخراج جنیفر شد اما او بعدا فهمید که مور واقعا بی‌گناه بوده و تصاویری که او به دادگاه تسلیم کرده مستند نبوده است. اتفاقات رخ داده در دادگاه در آخر باعث شد تا جنیفر در شرکت خصوصی GLK&H مشغول به کار شود.

Secret Invasion

هنگام نفوذ اسکرول‌ها به زمین در خط داستانی تهاجم مخفی، شی هالک و جزیندا یکی از رهبران مذهبی اسکرول‌ها را پیدا کرده و به اسارت خود درآوردند. علی‌رغم مخالفت گروه X-Factor، شی هالک و جزیندا همراه با اسکرول اسیر شده به نیویورک رفتند، جایی که با رهبر آنها یعنی Kl’rt روبرو شدند. طی یک درگیری جزیندا به قتل رسید اما به‌دلیل قابلیت‌های خاصش، دوباره به زندگی برگشت. رهبر مذهبی اسکرول‌ها قصد داشت توانایی او را از بین ببرد ولی پس از شکست خوردن Kl’rt توسط شی هالک، موفق نشد برنامه شیطانی خود را پیاده سازی کند.

Lady Liberators

مدتی پس از شکست حمله اسکرول‌ها، کشور Marinmer دچار یک زمین لرزه ویرانگر می‌شود. از آنجا که قربانیان زمین لرزه اعضای یک گروه مذهبی اقلیت هستند، دولت مارینمر تمام بسته‌های کمک‌های بشردوستانه را مصادره کرده و به‌دلیل روابط قوی آنها با کشورهای قدرتمندی مانند چین و روسیه، بقیه کشورها بخاطر ترس از ایجاد جنگ، تصمیم می‌گیرند تا از مداخله خودداری کنند. اینجاست که شی هالک به‌همراه چندین عضو آزادی خواه با قصد سرقت بسته‌های کمک‌ مصادره شده و توزیع آنها بین قربانیان زلزله مخفیانه وارد مارینر می‌شوند. درست زمانی که گارد زمستانی به دستور دولت برای متوقف کردن آنها از راه می‌رسند، وضعیت اسف‌بار قربانیان زلزله آنها را از مداخله بازمی‌دارد. سپس جزیندا توسط گارد زمستانی به آزمایشگاه دولتی منتقل شده و به‌طرز وحشیانه مورد آزمایش قرار می‌گیرد و توانایی منحصر به‌فردش کشف می‌شود. او در ادامه از طریق تلپاتی مخفیانه با شی هالک ارتباط برقرار کرده و ازش درخواست می‌کند که واقعیت اسكرول بودنش را انکار کند. جنیفر نیز طبق خواسته جزیندا به انکار هویت اسکرولی او ادامه می‌دهد اما زمانی که جزیندا دوباره به زندگی برمی‌گردد، شی هالک او را فراری می‌دهد. حین فرار Behemoth، رهبر کشور مارینمر سر راهشان قرار می‌گیرد اما شی هالک با کمک گروه Lady Liberator موفق می‌شوند او را شکست دهند.

M.I.A

شی هالک

در کمیک Incredible Hulk #600 وقتی سازمان A.R.M.O.R یک فاجعه تداخل (Incursion) در زمین ۸۰۰۹ را تشخیص داد، توسط شی هالک مو قرمز زمین ۸۰۰۹ که لیرا نام دارد مورد حمله قرار گرفت. جنیفر برای مقابله با او وارد پایگاه آرمور شد و نبردی بزرگ بینشان شکل گرفت، نبردی که بلافاصله توسط شخصیت سنتری به اتمام رسید. جنیفر در ادامه متوجه شد که لیرا در واقع تهدید اصلی نبوده و فقط به‌منظور اتلاف وقت به سازمان آرمور حمله کرده است.

شی هالک در ادامه بن اوریچ را به‌منظور کشف هویت هالک قرمز مامور می‌کند. اوریچ همراه با پیتر پارکر و دکتر سامسون موفق می‌شوند به یکی از پایگاه‌های شیلد که حاوی اطلاعات مهمی از سازمان A.I.M و برنامه محرمانه ابرسرباز ژنرال راس است نفوذ ‌کنند. سپس کاشف به عمل آمد که لئونارد سامسون با استفاده از سرم ابرسرباز ژنرال راس به هالکی بزرگ‌تر، قویتر و سریعتر از جنیفر تبدیل شده است. حین مبارزه شی هالک با سامسون جهش یافته، پایگاه شیلد توسط موداک منفجر می‌شود.

در حالی که وضعیت جنیفر در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، شی هالک قرمز برای اولین بار به طرفداران معرفی شد و ادعا کرد که جنیفر والترز مرده است. بعدا در یک فلش بک نشان داده شد که شی هالک قرمز هنگام منفجر شدن پایگاه شیلد، مانع از فرار جنیفر والترز شده و طی نبردی مهلک او را به قتل رسانده است. اما به لطف تحقیقات گسترده دکتر سامسون مشخص می‌شود که شی هالک قرمز در پایگاه شیلد یک ربات L.M.D با ظاهر جنیفر والترز را از بین برده و شی هالک در اصل زنده است. پس از درگیری کوتاهی که بینشان رخ می‌دهد، هر سه نفر تصمیم می‌گیرند که علیه نیروهای Intelligencia با هم متحد شوند.

Incredible Hulks

پس از شکست دادن نیروهای Intelligencia، جنیفر سفر خود را با بروس، اسکار، کورگ، ریک جونز و بتی راس آغاز می‌کند. اندکی پس از وقایع جنگ جهانی هالک، اسکار آگاه می‌شود که برادرش قصد دارد سیاره کای و زمین را نابود کند. بعد از درگیری‌های بسیار شی هالک موفق می‌شود تا از تحقق برنامه شیطانی او جلوگیری کند اما درست زمانی که به زمین برمی‌گردند، جهان را در شعله‌های آتش پادشاه هرج و مرج می‌یابند. با گردهم آیی نیروهای Intelligencia، شی هالک و بروس به جهنم سفر کرده و وارد نبردی بزرگ با پادشاه هرج و مرج می‌شوند. آنها که پیروز این نبرد مهلک شده‌اند به زمین برمی‌گردند و همه چیز را به حالت عادی برمی‌گرداند. جنیفر با ادامه دادن به زندگی روتینش، با خود عهد می‌کند تا همچنان به ابرقهرمانان زمین در مواجه با تهدیدهای بزرگ‌ کمک کند.

Fearsome Four

در خط داستانی Serpants War، جنیفر همراه با هاوارد اردک، فرانکنشتاین و نایت هاوک به جهت متوقف کردن من ثینگ که کنترلش را پیرو جنگ با گروه سرپنت از دست داده بود به گروه Fearsome Four پیوست. بعد از مواجهه با قهرمانان مختلف مولتی ورس و سایکومن، این چهار نفر سرانجام توانستند با ترس‌های خود روبرو شده و به آشوب من ثینگ پایان بدهند.

The Color Gray

گروه A-Force متشکل از ابرقهرمانانی بود که به‌لطف پیش بینی یولیسیس کین موفق شدند تانوس را هنگام حمله به پایگاه .P.E.G.A.S.U.S و دزدیدن تسراکت شکست بدهند. اما تانوس همچنان توانست وارماشین را به قتل برساند و آسیبی جدی به شی هالک وارد کند. پیش بینی یولیسیس پیرو مرگ شی هالک بر اثر سکته قلبی، به منبعی از اختلاف در جامعه فوق بشری تبدیل شد و وقایع دومین جنگ داخلی را پایه گذاری کرد. درست چند ثانیه قبل از خاموش کردن دستگاه‌‌ها در بیمارستان، جنیفر با خبر کشته شدن بروس بنر به دست هاکای و تبرئه شدنش در دادگاه، ناگهان دوباره به زندگی برگشت. با مرگ پسر عموی خود و بهبودی بدنش، جنیفر زندگی ابرقهرمانانه خود را کنار گذاشت و روی حرفه وکالتش تمرکز کرد. با این حال استرس ناشی از اتفاقات رخ داده باعث شد جنیفر به‌طرز غیر ارادی به یک هالک خاکستری تبدیل شود.

با شروع یک موسسه حقوقی جدید، مایز براون به‌عنوان اولین موکلش وارد دفتر شد. مایز نیز درست مثل جنیفر درگیر مشکلات روانی بود و صاحب‌خانه‌اش او را از خانه بیرون کرده بود، به همین خاطر جنیفر تصمیم گرفت پرونده او را قبول کند. علی‌رغم تلاش جنیفر، مایز صبر خود را از دست داد و صاحب‌خانه و دو پلیس را به قتل رساند، او حتی سعی کرد جنیفر را به قتل برساند اما درنهایت از شی هالک خاکستری شکست خورد و به زندان منتقل شد. بعد از گذشت مدتی طولانی، جنیفر در قامت شی هالک خاکستری با یک نانوا که می‌توانست به موجودی شبیه هالک تبدیل شود مبارزه کرد و تقریبا او را کشت ولی به لطف مداخله هلکت، نانوای جهش یافته زنده ماند و به زندان فوق امنیتی RAFT منتقل شد.

قدرت‌ها و قابلیت‌های شی هالک

انتقال خون رادیواکتیو بروس بنر، جنیفر والترز را صاحب قدرت‌های فوق بشری کرد. در فرم هالکی خود او دارای قدرت، سرعت و استقامت فوق بشری بسیار زیادی است که به‌طور بالقوه باعث می‌شود یکی از قویترین زنان دنیای مارول نام بگیرد. اگرچه در ابتدا قدرت شی هالک در سطح مشخصی باقی ماند، اما ماجراجویی‌هایی که با انتقام جویان، چهار شگفت انگیز و مردان ایکس داشت به مرور خشم و قدرتش را افزایش داد.

جنیفر والترز در ابتدا مثل پسر عموی خود، هیچ کنترلی روی قدرت‌هایش نداشت، اما با گذشت زمان به یک ابرقهرمان بامزه، مهربان و دلسوز تبدیل شد که اغلب ترجیح می‌داد کسی را به قتل نرساند. او علاوه بر ابرقهرمانی قدرتمند، به‌عنوان یک وکیل آرمانگرا نیز شناخته می‌شود و هدفش دفاع از حقوق مظلومین در برابر شرکت‌های شرور است. البته اعتقادات والترز گاهی اوقات منجر به مشكلاتی جدی می‌شد که می‌توان به وضع قوانین ناعادلانه برای ابرقهرمانان و تبعید پسر عمویش به فضا اشاره کرد.

بدن شی هالک بسیار تقریبا غیرقابل نفوذ در برابر نیرو، درد و بیماری است، به‌طوری که پوست وی می‌تواند در برابر افراط دما و اثراتش مقاومت کند. به‌لطف فیزیولوژی پیشرفته‌اش، او در برابر تمامی بیماری‌های زمینی مصون است و با دارا بودن توانایی ترمیمی مثل ددپول و ولورین، می‌تواند در عرض چند دقیقه آسیب و جراحات خود را درمان کند. بر خلاف هالک، شخصیت و شعور جنیفر هنگام تبدیل شدن به هیولای سبز کمتر تحت تاثیر قرار گرفته و حتی اعتماد به نفسش نیز بیشتر می‌شود. او همچنین می‌تواند مثل بروس اشعه گاما را به راحتی جذب و کنترل کند و روی تبدیل شدنش به فرم‌های انسانی و هالک تسلط داشته باشد.

چه آینده‌ای در انتظار شی هالک قرار دارد؟

ده روز دیگر شخصیت شی هالک با سریال اختصاصی خود برای اولین بار پا به دنیای سینمایی مارول گذاشته و وارد ماجراجویی مهیجی می‌شود، ماجراجویی که او را سر راه شیطان هلزکیچن، امیل بلانسکی و وانگ قرار می‌دهد. البته با توجه به این که آینده جنیفر والترز بعد از سریال شی هالک در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما حضورش در کنار انتقام جویان و مبارزه با کنگ فاتح در دو فیلم بعدی Avengers: The Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars امری اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.

سریال مورد انتظار She-Hulk: Attorney at Law در روز پنجشنبه، ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد ماه) از دیزنی پلاس پخش خواهد شد. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا برای سریال شی هالک هیجان دارید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments