باب ایگر از سمت مدیرعاملی دیزنی استعفا داد

باب چپک جایگزین ایگر خواهد شد

باب ایگر

باب ایگر در اقدامی غیرمنتظره از سمت مدیرعاملی شرکت دیزنی استعفا داد. البته او تا پایان زمان قراردادش در سال ۲۰۲۱ عضوی از هیئت مدیره خواهد بود.

باب ایگر (Bob Iger)، یکی از نام‌های پرتکرار خبرهای حوزه‌ی سینما و تلویزیون در چند سال اخیر بوده است. او در سال ۲۰۰۵ میلادی به‌عنوان مدیرعامل دیزنی انتخاب شد و طی این ۱۵ سال اقدامات قابل‌توجه بسیاری انجام داده است. ایگر در سال ۲۰۰۶ میلادی استودیوی انیمیشن‌سازی پیکسار را با پرداخت مبلغ ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار خرید. سه سال بعد، شرکت مارول را با پرداخت ۴ میلیارد دلار تصاحب کرد.

باب ایگر تمایلی به توقف روند تصاحب شرکت‌ها و استودیوهای بزرگ نداشت. او در سال ۲۰۱۲ میلادی مبلغ ۴ میلیارد دلار پرداخت و شرکت لوکاس‌فیلم را به همراه فرنچایزهای جنگ ستارگان و ایندیانا جونز به دارایی‌های دیزنی اضافه کرد. ایگر یک سال پیش قراردادی را به ارزش ۷۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار امضا کرد که نتیجه‌ی آن، ادغام فاکس قرن بیستم و دیزنی بود. بدین ترتیب، امتیاز فرنچایزهای شناخته شده‌ای از جمله مردان ایکس و چهار شگفت‌انگیز به دیزنی سپرده شده است. طی ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی درباره‌ی اضافه شدن این ابرقهرمان‌ها به دنیای سینمایی مارول منتشر شده‌اند اما این اتفاق تاکنون به‌طور رسمی تایید نشده است.

دستاوردهای باب ایگر تنها به خرید شرکت‌ها و استودیوهای فیلمسازی خلاصه نمی‌شود. او روی لانچ سرویس دیزنی پلاس در نوامبر سال گذشته‌ی میلادی نظارت داشته است. ایگر چند ماه قبل از لانچ دیزنی پلاس، از عضویت در هیئت مدیره‌ی اپل استعفا داد؛ زیرا این غول تکنولوژی قرار بود تقریبا همزمان با دیزنی، سرویس استریم خود را تحت عنوان اپل پلاس در دسترس کاربران قرار دهد و ایگر هم نمی‌خواست به دلیل حضور در هیئت مدیره‌ی شرکت رقیب، جنجالی به‌وجود بیاورد. دیزنی پلاس طی مدت کوتاهی که از لانچش می‌گذرد، عملکرد بسیار خوبی داشته و در این مدت توانست به رکورد ۲۸ میلیون مشترک دست یابد. نباید فراموش کرد که این سرویس استریم هنوز در بسیاری از نقاط مختلف جهان در دسترس نیست.

به گزارش وب سایت CNN، باب ایگر از سمت مدیرعاملی دیزنی استعفا داد. البته او تا پایان قراردادش در سال ۲۰۲۱ میلادی به‌عنوان رئیس اجرایی در هیئت مدیره خواهد ماند. پاپ چپک (Bob Chapek) که از سال ۲۰۱۸ تاکنون رئیس پارک‌های والت دیزنی بوده، قرار است مدیرعامل جدید این شرکت باشد. چپک، هفتمین فردی است که در طول تاریخ دیزنی به سمت مدیرعاملی این شرکت انتخاب می‌شود. ایگر با انتشار یک بیانیه‌ی رسمی درباره‌ی استعفایش گفت:

با لانچ موفقیت‌آمیز تجارت دیزنی در حوزه‌ی استریم و آغاز پروسه‌ی ادغام فاکس قرن بیستم که همچنان به خوبی پیش می‌رود، فکر می‌کنم زمان آن فرا رسیده است تا همه چیز به مدیرعامل جدید سپرده شود.

من به باب چپک اعتماد کامل دارم و بی‌صبرانه منتظر هستم تا همکاری نزدیک ما طی ۲۲ ماه آینده آغاز شود. باب این سمت را بر عهده گرفته و بیشتر از قبل درگیر تجارت چندوجهی دیزنی و همچنین مسائل اجرایی در سراسر جهان خواهد شد. در این میان، من به تمرکز روی تلاش‌های نوآورانه‌ی شرکت ادامه می‌دهم.

باب ایگر در بخش دیگری از بیانیه‌ی خود توضیح داد هیچ عامل خاصی به پروسه‌ی کناره گیری از سمت مدیرعاملی سرعت نبخشید و همه چیز طبق روال عادی پیش رفت. طبق متنی که ایگر منتشر کرده، او و اعضای هیئت مدیره از مدت‌ها قبل باب چپک را به عنوان جایگزین مناسب شناسایی کرده بودند. نهایتا و با فرا رسیدن شرایط مناسب، تصمیم گرفته شد که زمان تغییر فرا رسیده است.

باب چپک چالش‌های بسیاری را در پیش رو دارد. اگرچه عملکرد دیزنی پلاس از لحاظ جذب مشترک بسیار قابل‌توجه بوده اما به دلیل نبود محتوای جذاب و اورجینال مورد انتقاد قرار گرفته است. طی چند ماه اخیر، تنها محتوای اورجینال و در عین حال مهم دیزنی پلاس، سریال The Mandalorian بوده است که پاییز امسال شاهد پخش فصل دومش خواهیم بود. علاوه بر این، به‌زودی شاهد معرفی شخصیت‌های تازه در دنیای سینمایی مارول خواهیم بود و چپک باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا ابرقهرمان‌های تازه‌وارد بتوانند موفقیت‌های شخصیت‌های قدیمی را تکرار کنند.

شرایط برای فرنچایز جنگ ستارگان هم تقریبا به همین صورت است. تا سال ۲۰۲۲ میلادی، خبری از فیلم‌های جنگ ستارگان روی پرده‌ی نقره‌ای نخواهد بود. در چنین شرایطی، انتظارات از فیلم‌های جدید بسیار بالا است. به هر حال، این آثار قرار است آغازگر خط یا خط‌های داستانی جدید باشند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا