برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
فیلم های دنیای سینمایی دی سی
1%
  • 0/10

رتبه‌بندی تمام فیلم های دنیای سینمایی دی سی

از بدترین تا بهترین دنیای توسعه‌یافته دی سی

رتبه‌بندی تمام فیلم های دنیای سینمایی دی سی ۶ ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ ترین‌ها (سینمایی) کپی لینک

با اکران فیلم Blue Beetle، دنیای توسعه‌یافته دی سی (DCEU) با ۱۵ فیلم تقریبا به پایان راه خود رسیده و تنها یک فیلم دیگر باقی مانده تا برای همیشه پرونده‌اش بسته شود. بنابراین ما در این مطلب قصد داریم به رتبه‌بندی تمام فیلم های دنیای سینمایی دی سی بپردازیم و بررسی کنیم که کدامشان آثار بهتری هستند.

زمانی که در سال ۲۰۱۰، زک اسنایدر (Zack Snyder) کارگردانی ریبوت فیلم سوپرمن (Superman) را بر عهده گرفت و سپس در ادامه با همکاری کریستوفر نولان (Christopher Nolan) شروع به ساخت یک مجموعه سینمایی مانند دنیای سینمایی مارول (MCU) کرد، همه چیز خوب به نظر می‌رسید. فیلم Man of Steel با بازی هنری کویل (Henry Cavill) در سال ۲۰۱۳ اکران شد و اگر چه نتوانست همه طرفداران و منتقدان را راضی کند، اما در مجموع عملکرد موفقیت‌آمیزی داشت و درآمد خوبی را در باکس آفیس به دست آورد.

در ادامه شاهد اکران دو فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice و Suicide Squad بودیم که فروش خوبی داشتند، اما با انتقادات زیادی همراه بودند و بسیاری از طرفداران و منتقدان به هیچ وجه از کیفیت آن‌ها راضی نبودند. در سال ۲۰۱۷ نیز فیلم پرحاشیه Justice League اکران شد که نه تنها به دلیل مشکلاتی که در طول ساخت داشت و همچنین جدا شدن زک اسنایدر از آن، از لحاظ کیفی ضعیف بود، بلکه در باکس آفیس نیز عملکرد خوبی نداشت و نتوانست به آن اندازه که انتظار می‌رفت فروش داشته باشد.

پس از Justice League دنیای توسعه‌یافته دی سی دچار بحران هویت‌های متعددی شد، چندین فیلم مختلف از این مجموعه اکران شد که برخیشان موفق بودند، اما بعضی از آن‌ها نیز شکست را در پی داشتند. شرکت برادران وارنر (Warner Bros) چندین سال برای احیا این دنیای سینمایی تلاش کرد، اما تا سال ۲۰۲۲ موفق به انجام این کار نشد تا این که جیمز گان (James Gunn) و پیتر سفرن (Peter Safran) از راه رسیدند و اکنون در مسیر ریبوت کردن آن با دنیای دی سی (DCU) هستند.

اکنون فیلم یکی مانده به آخری دنیای توسعه‌یافته دی سی یعنی Blue Beetle نیز اکران شده و تنها باید منتظر Aquaman and the Lost Kingdom بمانیم که تا پایان سال میلادی جاری به نمایش درمی‌آید. حالا به نظر می‌رسد در موقعیت مناسبی هستیم تا نگاهی به عملکرد کلی تمام فیلم های دنیای سینمایی دی سی داشته باشیم و آن‌ها را از بدترین تا بهترین رتبه‌بندی کنیم.

۱۵. Justice League

کارگردان: جاس ویدون

بازیگران: بن افلک، هنری کویل، گل گدوت

تاریخ اکران: ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷ (۲۶ آبان ۱۳۹۶)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

زمانی که شرکت برادران وارنر برای اولین بار ساخت فیلم Justice League را اعلام کرد، در نظر داشت تا این اثر اوج تمام چیزهایی باشد که دنیای توسعه‌یافته دی سی و معمارانش از سال ۲۰۱۳ برای رسیدن به آن تلاش کرده بودند، باشد و پیروزی بزرگی را برای آن‌ها رقم بزند. با این حال کارگردان فیلم، زک اسنایدر میانه تولید به دلایلی مجبور به جدا شدن از پروژه شد و جاس ویدون، کارگردان دو فیلم بسیار موفق The Avengers و Avengers: Age of Ultron جای او را گرفت. جاس ویدون تغییرات زیادی را در فیلمنامه اعمال کرد و نتیجه آن یک دوره فیلمبرداری مجدد طولانی شد. در نهایت نیز اثری را دیدیم که نه به کارهای زک اسنایدر شباهتی داشت و نه می‌توانستیم آن را اثری از جاس ویدون بدانیم. فیلم همچنین در کامل کردن خطوط داستانی فیلم‌های قبلی دنیای توسعه‌یافته دی سی نیز ناتوان است. علاوه بر این سبیل هنری کویل که با استفاده از جلوه‌های ویژه از روی صورت او حذف شده بود، به طرز عجیبی بد به نظر می‌رسد و بسیار نزد طرفداران بدنام شد.

فیلم‌های قبلی DCEU یعنی Man of Steel و Batman v Superman: Dawn of Justice در تلاش بودند تا تمثیل‌های اجتماعی را از دریچه یک فیلم ابرقهرمانی به تصویر بکشد، اما فیلم Justice League این لحن را به هم می‌زند و سعی می‌کند همه چیز را به شکل مستقیم روایت کند، در نتیجه زمانی که آن را با فیلم‌های قبلی مقایسه می‌کنیم، متوجه کمبودها و ضعف‌ها می‌شویم. خوشبختانه پس از چندین سال زک اسنایدر با فیلم Zack Snyder’s Justice League توانست تا دیدگاه اصلی و اولیه خود را به تصویر بکشد و از آن جایی که ساخته جاس ویدون در انتهای این لیست قرار می‌گیرد، قطعا مشخص است که فیلمی که زک اسنایدر ساخته نسبت به آن اثر بسیار بهتری است.

۱۴. Suicide Squad

کارگردان: دیوید آیر

بازیگران: ویل اسمیت، جرد لتو، مارگو رابی

تاریخ اکران: ۵ آگوست ۲۰۱۶ (۱۵ مرداد ۱۳۹۵)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

قبل از Justice League، فیلم Suicide Squad یکی دیگر از آثار DCEU بود که در طول دوره ساخت دچار تغییرات اساسی شد. در اوایل سال ۲۰۱۶، شرکت برادران وارنر نگران این موضوع بود که فیلمی که دیوید آیر ساخته، با لحن اثری که در کمپین‌های بازاریابی دیده‌ایم هماهنگ نباشد، در نتیجه پس از عملکرد ناامیدکننده فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice در باکس آفیس، کمپانی تصمیم گرفت تا استراتژی‌های خود را تغییر دهد. در نتیجه نسخه نهایی فیلم Suicide Squad تبدیل یه یک اثر بسیار متفاوت نسبت به ساخته دیوید آیر شد که البته مقداری ناقص و ناتمام به نظر می‌رسید.

قرار بود در سکانس‌های اولیه فیلم شاهد آشنایی با داستان پس‌زمینه گروه جوخه انتحار با استفاده از یکسری فلش‌بک‌های گرافیکی باشیم که بسیار جذاب به نظر می‌رسیدند، اما متاسفانه از نسخه نهایی فیلم حذف شدند. همچنین برای این که متوجه از هم‌گسیختگی Suicide Squad شوید، تنها تماشای دو صحنه‌ای که در آن شخصیت آماندا والر (Amanda Waller) با بازی وایولا دیویس (Viola Davis) توضیح می‌دهد چرا جهان به گروه جوخه انتحار نیاز دارد و این تیم دقیقا چه هدفی دارد، کافیست.

البته باید گفت هر چقدر که فیلم Suicide Squad اثر ضعیف و ناکاملی است، اما بازیگران تاثیرگذاری دارد که ایفای نقش ماندگاری از خود به جای گذاشتند. ستاره‌های واقعی این فیلم، مارگو رابی (Margot Robbie) در نقش هارلی کویین (Harley Quinn) و وایولا دیویس در نقش آماندا والر هستند که برادران وارنر در آثار بعدی دنیای توسعه‌یافته دی سی نیز از آن‌ها استفاده کرد و قرار است در ریبوت دنیای دی سی نیز حضور پیدا کنند.

۱۳. Batman v Superman: Dawn of Justice

کارگردان: زک اسنایدر

بازیگران: بن افلک، هنری کویل، ایمی آدامز

تاریخ اکران: ۲۵ مارس ۲۰۱۶ (۶ فروردین ۱۳۹۵)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

دومین فیلم از سه‌گانه زک اسنایدر در میان فیلم های دنیای سینمایی دی سی، یعنی Batman v Superman: Dawn of Justice نقطه‌ای است که DCEU را وارد مسیر تفرقه‌افکنی کرد. این اثر به شدت توسط منتقدان مورد انتقاد قرار گرفت، هر چند که بعدها بعضی از طرفداران سبک سینمایی زک اسنایدر، از آن به عنوان یک فیلم کلاسیک کالت یاد کردند. اوضاع این فیلم به قدری بود که در سایت راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes) تنها ۲۸ درصد از منتقدان و ۶۳ درصد از مخاطبان نسبت به این اثر نظر مثبت داشتند.

کمتر کسی می‌تواند منکر مشکلات فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice شود. این اثر حتی به طرز باورنکردنی‌ای در نمایش نبرد وعده داده شده بین دو ابرقهرمان نمادین دی سی که اساسا قرار بود نقطه اوج فیلم باشد نیز ناتوان است و این پتانسیل بزرگ را به طور کامل هدر می‌دهد. این مبارزه نمایش داده می‌شود، اما با سرعتی قابل توجه و به شکلی عجیب به پایان می‌رسد و نام مارتا (Martha) را نیز به جمع عناصر بدنام DCEU پیوند می‌زند. سپس فیلم به اثری کاملا متفاوت تبدیل می‌شود و همه چیز را تغییر می‌دهد. در نهایت نیز با تصمیم جسورانه اما مشکوک شاهد کشته شدن سوپرمن هستیم.

اگر چه دلایل بسیار زیادی برای انتقاد به فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice وجود دارند، اما فیلم نقاط قوتی نیز دارد که مهم‌ترینشان عمق قابل توجه سبک به تصویر کشیدن زک اسنایدر و همچنین نمادگرایی‌ای که در داستان وجود دارد، هستند. در این اثر سوپرمن به عنوان یک شخصیت پیچیده و متضاد با مسیح به تصویر کشیده می‌کشد و معرفی گل گدوت (Gal Gadot) به عنوان واندروومن (Wonder Woman) نیز جزو نقاط اوج فیلم است. همچنین موسیقی متن نمادین و فراموش نشدنی آهنگساز برنده جایزه اسکار، هانس زیمر (Hans Zimmer) نیز باعث خلق صحنه‌های حماسی‌ای می‌شود.

۱۲. Shazam! Fury of the Gods

کارگردان: دیوید اف. سندبرگ

بازیگران: زکری لی‌وای، آدام برودی، ریچل زگلر

تاریخ اکران: ۱۷ مارس ۲۰۲۳ (۲۶ اسفند ۱۴۰۱)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

پس از یک دوره نسبتا خوبی که با فیلم !Shazam با بازی زکری لی‌وای (Zachary Levi) آغاز شده بود، این ابرقهرمان که بیشتر شبیه به یک کودک است، بازگشت موفقیت‌آمیزی ندارد و نمی‌تواند انتظارات را برآورده کند. کمپین بازاریابی فیلم Shazam! Fury of The Gods بسیار ضعیف و ناامیدکننده بود و زکری لی‌وای نیز به لطف جوک‌ها و ایفای نقش نه‌چندان خنده‌دار درخشش خود را از دست می‌دهد و سقوط می‌کند.

علاوه بر این طرح داستانی فیلم نیز شامل شخصیت‌های بسیار زیادی می‌شود که باعث می‌شوند Shazam! Fury of The Gods بیش از حد شلوغ به نظر برسد، در کنار این‌ها شخصیت‌های شرور نیز چندان جالب به نظر نمی‌رسد، در حالی که با توجه به بازیگرانی که برایشان انتخاب شده بود، انتظار بیشتری از آن‌ها داشتیم. فیلم همچنین تلاش می‌کند DCEU را از آن چیزی که هست، گسترده‌تر نشان بدهد، اما در این بخش نیز شکست می‌خورد و تنها تمرکز داستان را بهم می‌زند. در نهایت نیز شاهد یکسری ارجاعات به فرهنگ عامه هستیم که حتی در زمان اکران فیلم نیز بسیار قدیمی به نظر می‌رسند. با این حال احتمالا بازاریابی‌های زکری لی‌وای و تلاش او برای کشاندن مخاطبان به سالن‌های سینما برای تماشای Shazam! Fury of The Gods ممکن است در خاطر بسیاری از طرفداران باقی بماند.

۱۱. Wonder Woman 1984

کارگردان: پتی جنکینز

بازیگران: گل گدوت، کریس پاین، پدرو پاسکال

تاریخ اکران: ۲۵ دسامبر ۲۰۲۰ (۵ دی ۱۳۹۹)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

انتظارات از فیلم Wonder Woman 1984 که از بدشانسی‌اش در اوج شیوع ویروس کرونا اکران شد، بسیار بالا بود. متاسفانه اما عملکرد فیلم نسبتا ناامیدکننده بود، عمدتا به دلیل یک طرح داستان درهم و همچنین تصمیمات خلاقانه بسیار عجیبی که گرفته شدند. با این حال ایفای نقش گل گدوت و کریس پاین (Chris Pine) عالی است و شیمی فوق‌العاده‌ای بین آن‌ها شکل می‌گیرد، در مجموع بخش‌های مربوط به عشق از دست رفته واندروومن یعنی استیو ترور (Steve Trevor) جزو نقاط قوت فیلم هستند. همچنین پدرو پاسکال (Pedro Pascal) که این روزها به خاطر ایفای نقش در سریال‌های The Mandalorian و The Last of Us در کانون توجه است، در نقش ماسکول لرد (Maxwell Lord) می‌درخشد. او یک میلیاردر تشنه قدرت است که تلاش می‌کند یک شی باستانی به نام سنگ آرزو (Dreamstone) را به دست بیاورد و این کار خطر نابودی تمام زندگی روی زمین را به دنبال دارد. این شخصیت همچنین به یکسری شخصیت‌های سیاسی آمریکا نیز شباهت‌هایی دارد.

۱۰. Black Adam

کارگردان: ژائومه کولت-سرا

بازیگران: دواین جانسون، آلدیس هاج، پیرس برازنان

تاریخ اکران: ۲۱ اکتبر ۲۰۲۲ (۲۹ مهر ۱۴۰۱)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

قطعا حضور دواین جانسون (Dwayne Johnson) ملقب به راک (The Rock) برای جلب توجهات به فیلم Black Adam به اندازه کافی برای کمپین بازاریابی آن نکته بزرگ و مهمی بود، همچنین بازگشت هنری کویل در نقش سوپرمن نیز از دیگر سورپرایزهای شگفت‌انگیز این اثر بود. علاوه بر این‌ها، تیم بازیگری گروه جامعه عدالت (Justice Society) نیز توانست نقش‌آفرینی جذاب و ماندگاری از خود به جا بگذارد و نقطه اوج فیلم را رقم بزند. اما باز هم در مجموع فیلم Black Adam آن انقلابی که فیلم های دنیای سینمایی دی سی به آن احتیاج داشت نبود و ضعف‌ها و اشکالاتش باعث شدند تا این اثر آن تاثیرگذاری لازم را نداشته باشد.

این که تمرکز فیلم روی یک ضدقهرمان بود، می‌توانست به آن اجازه دهد تا به خوبی به جنبه‌های تاریک داستان بپردازد و همچنین از اشتباهات آثار قبلی DCEU جلوگیری کند، اما در نهایت Black Adam با یک طرح داستانی سرگردان و شخصیت شرور ضعیف نمی‌تواند تا جایگاهی میان آثار رده بالاتر دنیای توسعه‌یافته دی سی به دست آورد و در نهایت نیز به یک شکست مالی تبدیل می‌شود.

۹. The Flash

کارگردان: اندی موسکیتی

بازیگران: ازرا میلر، ساشا کایه، مایکل کیتون

تاریخ اکران: ۱۶ ژوئن ۲۰۲۳ (۲۶ خرداد ۱۴۰۲)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

با وجود تمام مشکلاتی که در جلوه‌های ویژه وجود دارند و همچنین تعداد زیادی حضور افتخاری نوستالژی از ابرقهرمانان مختلف دی سی، این اقتباس عجیب اندی موسکیتی از رویداد Flashpoint باز هم موارد زیادی برای بررسی دارد. فیلم The Flash با وجود آشفتگی‌های بسیار در پشت صحنه، تاخیرها و نهایتا لغو شدن بسیاری از برنامه به خاطر روی کار آمدن جیمز گان و پیتر سفرن و ریبوت شدن فیلم های دنیای سینمایی دی سی، باز هم اثر جسورانه‌ای است که در ارائه داستان خود عملکرد قانع‌کننده‌ای دارد و با وجود این که هر چقدر هم تلاش می‌کرد بی‌فایده بود، اما باز هم سعی خود را برای ارائه یک تجربه متفاوت انجام داد. البته شرکت برادران وارنر می‌توانست به جای این که تا این حد تلاش کند به جدول زمانی فیلم‌های وفادار باشد، کارهای خلاقانه‌تری انجام دهد، اما با این حال باز هم باید تلاش عوامل سازنده The Flash را تحسین کرد.

خوشبختانه حضور مایکل کیتون (Michael Keaton) در این فیلم بیش از یک نوستالژی توخالی است و همچنان پس از سال‌ها، این بازیگر به خوبی می‌تواند نقش بتمن را به تصویر بکشد. علاوه بر آن، ساشا کایه (Sasha Calle) نیز با وجود زمان محدودی که دارد، عملکرد خوبی در نقش سوپرگرل (Supergirl) دارد. در مجموع می‌توان گفت با وجود این که می‌دانیم داستان The Flash قرار نیست آینده‌ای داشته باشد و همه چیز با ریبوت دنیای دی سی از بین می‌رود، اما باز هم به اندازه کافی سرگرم‌کننده است، هر چند جلوه‌های ویژه فیلم ضعف‌های چشمگیری دارد که نمی‌توان وجودشان را نادیده گرفت. علاوه بر جنجال‌ها و حواشی ازرا میلر (Ezra Miller) نیز تاثیراتی روی فیلم داشت، اما سازندگان توانستند تا به شکل قابل قبولی آن را مدیریت کنند.

۸. Zack Snyder’s Justice League

کارگردان: زک اسنایدر

بازیگران: بن افلک، هنری کویل، گل گدوت

تاریخ اکران: ۱۸ مارس ۲۰۲۱ (۲۸ اسفند ۱۳۹۹)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

فیلم Zack Snyder’s Justice League پس از سال‌ها انتظار سرانجام از طریق سرویس اشتراکی پخش فیلم و سریال اچ‌بی‌او مکس (HBO Max) پخش شد و اگر چه ممکن است به طور رسمی بخشی از فیلم های دنیای سینمایی دی سی نباشد، اما باید گفت که واقعا شایسته یک جایگاه خوب در این لیست است. ساخته زک اسنایدر بی‌نهایت اثر بهتری از نسخه جاس ویدون فیلم Justice League است و همچنین به ما یادآوری می‌کند که گاهی می‌توان با یک تدوین جدید اثر ضعیفی را به فیلم بسیار بهتری تبدیل کرد. خوشبختانه زک اسنایدر در ساخت این نسخه آزادی عمل بسیار بالایی داشته و توانسته در ۴ ساعت زمان آن بدون حذف تقریبا هیچ چیزی دیدگاه منحصربه‌فرد خود را به نمایش بگذارد.

در فیلم Zack Snyder’s Justice League شخصیت سایبورگ (Cyborg) با بازی ری فیشر (Ray Fisher) بسیار درخشان ظاهر می‌شود و با قوس شخصیتی فوق‌العاده موثری که دارد، می‌تواند نام خود را به عنوان مهم‌ترین عضو جدید و تازه‌کار لیگ عدالت ثبت کند. همچنین نبرد نهایی بین لیگ عدالت و نیروهای استپن‌ولف (Steppenwolf) نیز به خوبی به تصویر کشیده می‌شود و تمام ویژگی‌های سبک اسطوره‌ای زک اسنایدر را در خود دارد. علاوه بر این بازگشت سوپرمن نیز برخلاف نسخه سینمایی پوچ و بیهوده به نظر نمی‌رسد و تاثیرگذاری لازم را دارد. این اثر را به راحتی می‌توان یکی از بهترین فیلم‌های برقهرمانی زک اسنایدر دانست و شرکت برادران وارنر قطعا اشتباه بزرگی کرده که آن را در سالن‌های سینما اکران نکرده است.

۷. Birds of Prey

کارگردان: کتی یان

بازیگران: مارگو رابی، جرنی اسمالت، مری الیزابت وینستد

تاریخ اکران: ۷ فوریه ۲۰۲۰ (۱۸ بهمن ۱۳۹۸)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

فیلم Birds of Prey به کارگردانی کتی یان (Cathy Yan) به لطف حضور قدرتمند هارلی کویین و دیگر شخصیت‌هایش دقیقا به همان چیزی تبدیل می‌شود که از یک اثر با حضور هارلی کویین انتظار دارید. در این ترن هوایی دیوانه‌وار، هارلی کویین تلاش می‌کند تا از زیر سایه جوکر خود را بیرون بکشد. این فیلم داستان چندان جدی و عمیقی را تعریف نمی‌کند و در عوض تمرکز خود را روی هارلی کویین به عنوان یک راوی غیر قابل اعتماد می‌گذارد که البته به خوبی کار می‌کند و نتیجه‌اش به یک اثر سرگرم‌کننده تبدیل می‌شود. اما با این حال فیلم چندان از آزادی عملی که به خاطر داشتن درجه‌بندی سنی بزرگسال دارد استفاده‌ای نمی‌کند و شاید اگر برادران وارنر درجه‌بندی سنی آن را پایین‌تر می‌آورد، Birds of Prey می‌توانست عملکرد بهتری در باکس آفیس داشته باشد.

۶. !Shazam

کارگردان: دیوید اف. سندبرگ

بازیگران: زکری لی‌لوی، اشر آنجل، جک دیلن گریزر

تاریخ اکران: ۵ آوریل ۲۰۱۹ (۱۶ فروردین ۱۳۹۸)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

هدف از ساخت فیلم !Shazam ارائه یک اثر سرگرم‌کننده است که دیوید اف. سندبرگ در انجام این کار موفق است. این اثر اشر آنجل (Asher Angel) را در نقش بیلی بتسون (Billy Batson) و زکری لی‌وای را در نقش بزرگسالی این ابرقهرمان به تصویر می‌کشد. بیشتر تمرکز بازاریابی فیلم روی جوک‌ها و صحنه‌ها طنز آن بود که باید گفت !Shazam تقریبا تمام جوک‌های خود با موفقیت به نمایش می‌گذارد و همچنین موفق می‌شود تا یکسری عناصر جدی را نیز به خوبی داستان وارد کند. هسته عاطفی فیلم درباره بین بین بیلی و برادرخوانده‌اش فردی (Freddy) با بازی جک دیلن گریزر (Jack Dylan Grazer) است که البته بیشتر بخ شخصیت بیلی می‌پردازد تا نهایتا او متوجه می‌شود به تمام اعضای خانواده‌اش نیاز دارد.

اما جدا از این‌ها فیلم !Shazam موارد دیگری نیز در خود دارد که آن را به یک اثر ابرقهرمانی متمایز تبدیل می‌کند. معمولا بلاک‌باسترهای ابرقهرمانی در ساختن پایان خود با مشکل مواجه می‌شوند و به جز یک سکانس اکشن کاملا استاندارد که در آن شخصیت مثبت، شخصیت منفی را شکست می‌دهد یا یک جشنواره از جلوه‌های ویژه، چیز دیگری برای ارائه ندارد. با این حال فیلم !Shazam این قاعده را به شیوه‌ای احساسی و رضایت‌بخش به هم می‌زند. اگر چه این ایراد به فیلم وارد است که به شخصیت‌های ثانویه زمان کافی را برای درخشش نمی‌دهد، اما با توجه به تعداد زیاد شخصیت‌ها وجود چنین مشکلی قابل درک است و می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

۵. Blue Beetle

کارگردان: انجل مانوئل سوتو

بازیگران: شولو ماریدوئنا، برونا مارکزینه، آدریانا بارازا

تاریخ اکران: ۱۸ آگوست ۲۰۲۳ (۲۷ مرداد ۱۴۰۲)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

فیلم Blue Beetle به کارگردانی انجل مانوئل سوتو در ابتدا، راه بسیار سختی برای اثبات خود داشت و در مسیر ساخت با محدودیت‌ها و مشکلات مختلفی روبه‌رو شد. این اثر در ابتدا تنها برای نمایش دیجیتالی از طریق سرویس اچ‌بی‌او مکس در نظر گرفته شد، اما سپس برنامه‌ها عوض شد و توانست چراغ سبز اکران در سالن‌های سینما را از برادران وارنر بگیرد. در ادامه نیز شاهد آغاز اعتصاب انجمن بازیگران آمریکا بودیم که در نتیجه مشکلاتی در بازاریابی فیلم ایجاد کردند و چالش‌های بزرگی را سر راه سازندگان گذاشتند. در ادامه نیز فیلم The Flash اکران شد که از لحاظ مالی یک شکست بزرگ بود و ضرر بزرگی را روی دست برادران وارنر گذاشت. با تمام این مشکلات اما در نهایت Blue Beetle توانست خود را اثبات کند و حداقل از لحاظ کیفی به یک اثر شایسته و لایق توجه تبدیل شود.

این فیلم را هم می‌توان یک اثر متعلق به دنیای توسعه‌یافته دی سی و هم یک اثر متعلق به دنیای دی سی دانست که البته به هیچ وجه خود را محدود نمی‌کند و به بتمن بن افلک و سوپرمن هنری کویل نیز اشاره‌هایی می‌کند. اما پیش از هر چیزی، این اثر یک داستان خانوادگی را روایت می‌کند که البته بسیار جذاب و تاثیرگذار است و می‌تواند یک پیام قوی را به مخاطبان برساند. جلوه‌های ویژه بدون مشکل نیست و در بعضی مواقع مقدار ضعیف به نظر می‌رسد، اما با این حال چندین پله بالاتر از فیلم The Flash عمل می‌کنند. اولین فیلم انفرادی Blue Beetle همچنین به قدر کافی قدرتمند ظاهر می‌شود تا یک دنباله را داشته باشد و انتظار داریم که با آغاز کار ریبوت فیلم های دنیای سینمایی دی سی شاهد ساخته شدن Blue Beetle 2 با یک داستان گسترده‌تر باشیم.

۴. Aquaman

کارگردان: جیمز وان

بازیگران: جیسون موموآ، پاتریک ویلسون، ویلم دفو

تاریخ اکران: ۲۱ دسامبر ۲۰۱۸ (۳۰ آذر ۱۳۹۷)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

فیلم Aquaman با بازی جیسون موموآ (Jason Momoa) یکی از قوی‌ترین فیلم‌های دی سی تا به امروز است. این اثر یک فیلم بی‌عیب و نقص نیست، زیرا مشکلاتی در جلوه‌های ویژه آن وجود دارند و همچنین طرح داستانی شکوهمند شکار گنج نیز کاملا جواب نمی‌دهد، اما Aquaman می‌تواند با جهان‌سازی بی‌نظیر جیمز وان (James Wan) و اکتشاف در نسخه دی سی شهر آتلانتیس لحظات بی‌نظیری را خلق کند. همچنین جیسون موموآ کاملا بازیگر مناسبی برای نقش آکوامن است و شیمی فوق العاده‌ای بین او و همبازی‌اش امبر هرد (Amber Heard) شکل می‌گیرد. معمولا جیمز وان را به خاطر ساخت فیلم‌های ترسناک می‌شناسیم، بنابراین او از تخصص خود در این زمینه استفاده می‌کند تا یک پیچش داستان زیبا را خلق کند. عده‌ای هستند که آکوامن را به دلیل این که ابرقهرمانیست که می‌تواند با ماهی‌ها صحبت کند، مورد تمسخر قرار می‌دهند، اما این توانایی در فیلم به قدرتی بزرگ تبدیل می‌شود.

این اثر به طور قابل توجهی با دیگر فیلم های دنیای سینمایی دی سی فرق دارد و در مقایسه با آن‌ها بسیار پرانرژی و دیوانه‌وار کار خود را پیش می‌برد و این روند را تقریبا تا انتها حفظ می‌کند. این اثر تا به الان با فروش ۱ میلیارد و ۱۴۸ میلیون دلاری، موفق‌ترین فیلم دی سی در باکس آفیس است و بعید است که تا چند سال آینده برادران وارنر بتواند با آثار بعدی خود رکورد آن را بشکند.

۳. Wonder Woman

کارگردان: پتی جنکینز

بازیگران: گل گدوت، کریس پاین، کانی نیلسن

تاریخ اکران: ۲ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۲ خرداد ۱۳۹۶)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

بدون شک فیلم Wonder Woman، تاثیرگذارترین اثر از فیلم های دنیای سینمایی دی سی تا به امروز است، زیرا توانست سقف شیشه‌ای که سال‌ها برای ابرقهرمانان زن وجود داشت را بشکند. پتی جنکینز این اثر را با عشق ساخت و ثابت کرد که یک فیلم ابرقهرمانی به رهبری یک شخصیت زن می‌تواند موفق شود و بیش از ۸۰۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته باشد. پتی جنکینز و ستاره فیلم، گل گدوت بدون شک یک تیم عالی را تشکیل دادند و تواست تا واندروومن را به عنوان شخصیت پیچیده و چندلایه معرفی کند که برای پایان داد به تمام جنگ وارد صحنه نبرد می‌شود. برجسته‌ترین صحنه فیلم Wonder Woman صحنه‌ای است که در آن واندروومن به سرزمین No Man’s Land وارد می‌شود و با درگیر شدن با دشمنان به متفقین فرصتی برای پیشروی می‌دهد. این یک سکانس اکشن بود که تا به الان هیچ سکانسی در یک فیلم ابرقهرمانی مانند آن ساخته نشده است. این سکانس بیشتر راجع به خود شخصیت واندروومن است تا جنگی که واردش می‌شود و تبدیل به نماد همه چیزهایی می‌شود که فیلم به دنبالش بود.

مانند تقریبا تمام فیلم‌های دنیای توسعه‌یافته دی سی، Wonder Woman نیز نقاط ضعف خود را دارد، به ویژه در صحنه نبرد طولانی مدت پرده سوم فیلم که پر شده از جلوه‌هایویژه و مضامین خاصی را زیر سوال می‌برد و چیز اضافه‌ای برای ارائه ندارد. اما با این حال‌ها هیچ کدام از این‌ها باعث نمی‌شوند که این اثر یکی از بهترین و مهم‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی سال‌های اخیر نباشد.

۲. Man of Steel

کارگردان: زک اسنایدر

بازیگران: هنری کویل، ایمی آدامز، مایکل شنون

تاریخ اکران: ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳ (۲۴ خرداد ۱۳۹۲)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

فیلم Man of Steel به کارگردانی زک اسنایدر، سوپرمن را دوباره به عنوان یک ابرقهرمان در قرن بیست و یکم به تصویر می‌کشد، ابرقهرمانی که جهانیان نسبت به او بی‌اعتمادند و ترس دارند. کارگردان مولف و پایه‌گذار دنیای توسعه‌یافته دی سی با همکاری کریستوفر نولان و الهام گرفتن از آثار او به شکلی زیبا و دراماتیک داستان منشا کال-ال (Kal-El) را بازگویی می‌کند و بیش از هر اقتباس دیگری از سوپرمن، به کاوش در سیاره کریپتون می‌پردازد. نحوه به تصویر کشدن ترسناک سوپرمن توسط هنری کویل به طور قابل توجهی با نقش آفرینی کریستوفر ریوز (Christopher Reeves) در تضاد است، اما با لحن و سبک زیبایی‌شناسی DCEU مطابقت دارد.

بر خلاف چیزی که این روزها خیلی کم پیش می‌آید، فیلم Man of Steel ایده‌های بحث‌برانگیزی داشت، به ویژه در نبرد نهایی خود. در این سکانس از جلوه‌های ویژه سنگینی استفاده شده و میزان تخریب ناشی از مبارزه بین سوپرمن و ژنرال زاد (General Zod) شگفت‌آور است. به عنوان یک فیلم مستقل، Man of Steel هیجان‌انگیز بود و در واقع می‌توانست شروع عالی برای مجموعه‌ای از فیلم‌های سوپرمن به سبک سه‌گانه بتمن کریستوفر نولان باشد، اما متاسفانه این به چیزی بیشتر تبدیل شد و دنیای توسعه‌یافته دی سی را پایه‌گذاری کرد که باعث تغییر جریان شد که با این اثر آغاز شده بود.

۱. The Suicide Squad

کارگردان: جیمز گان

بازیگران: مارگو رابی، ادریس البا، جان سینا

تاریخ اکران: ۵ آگوست ۲۰۲۱ (۱۴ مرداد ۱۴۰۰)

فیلم های دنیای سینمایی دی سی

چیزی که نمی‌توان انکار کرد این دست که این دنباله خونین و پرهیجان جیمز گان، نسبت به دیگر آثار دی سی بسیار متفاوت به نظر می‌رسد. فیلم The Suicide Squad روی شخصیت‌های ناشناخته و گمنام کمیک‌های دی سی تمرکز دارد. جیمز گان استعداد باورنکردنی‌ای در ساخت چنین فیلم‌هایی دارد و مانند کاری که با Guardians of the Galaxy در دنیای سینمایی مارول کرد، اینجا نیز موفق می‌شود با شخصیت‌هایی که کسی نمی‌شناسدشان، اثری ماندگار و فوق‌العاده خلق کند.

بازیگران فیلم The Suicide Squad عملکرد فوق‌العاده دارند، حتی آن‌هایی که زمان نمایش کمی دارند. ادریس البا (Idris Elba) در نقش بلاداسپورت (Bloodsport) جان سینا (John Cena) در نقش پیس‌میکر (Peacemaker)، سیلوستر استالونه (Sylvester Stallone) در نقش کینگ شارک (King Shark)، دیوید دستمالچیان (David Dastmalchian) در نقش پولکا داتمن (Polka-Dot Man) و دانیلا ملچیور (Daniela Melcior) در نقش شکارچی موش ۲ (Ratcatcher 2)، همه به بهترین شکل نقش خود را به تصویر می‌کشند. همچنین جوئل کینامن (Joel Kinnaman) و مارگو رابی نیز بازگشت شکوهمندانه به نقش‌های ریک فلگ (Rick Flag) و هارلی کویین دارند و بازهم عملکرد موفقیت‌آمیزی از خود به جا می‌گذارند.

شاید برخی باشند که از سرعت پیشروی داستان انتقاد داشته باشند یا به دلیل ماهیت کمدی فیلم نتوانند از آن لذت ببرند، اما باید گفت که The Suicide Squad یک سرگرم‌کننده و جسورانه است و جیمز گان نیز موفق می‌شود تا به همه شخصیت‌هایش لحظات به‌یاد ماندنی‌ای را ببخشد.

نظر شما درباره این رتبه‌بندی فیلم های دنیای سینمایی دی سی چیست؟ به نظر شما کدام یک از آثار این مجموعه جزو فیلم‌های برتر آن هستند؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments