مالکیت شرکت ناشر و استودیو سازنده سری بازی Crash Bandicoot به مایکروسافت رسید!

دیگر با مربع نمی‌چرخد..

سازنده سری بازی Crash Bandicoot

پس از دو دهه تماشای روباه نارنجی رنگ و معروف دنیای گیم ابتدا در انحصار سونی و در نهایت مولتی‌پلتفرم، حال ظاهرا مالکیت استودیو سازنده سری بازی Crash Bandicoot به دست مایکروسافت و تیم ایکس باکس افتاده است!

شرکت اکتیویژن (Activision) روز گذشته در اقدامی بسیار ناگهانی و واقعا غیرمنتظره، به قیمت ۶۸ میلیارد دلار توسط مایکروسافت خریداری شد. این اتفاق فوق‌العاده عجیب، در حالی رخ داد که پس از خریداری شدن اکتیویژن، کاربران به عمق آن پی بردند و فهمیدند که چند استودیو مختلف از اکتیویژن، حال تحت مالکیت تیم ایکس باکس است. از میان این استودیوها، شاید بیشتر از همه به ریون سافتور (Raven Software)، اینفینیتی وارد (Infinity Ward) و همچنین تری آرک (Treyarch) و اسلج همر گیمز (Sledgehammer Games) که سازندگان عناوین سالانه سری Call of Duty هستند دقت شد. اما تعداد این استودیوها، بیشتر است.

در حقیقت یکی از استودیوهای مهمی که وظیفه ساخت عنوان تحسین شده Crash Bandicoot 4: It’s About Time را داشت، تویز فور باب (Toys For Bob) نام دارد. این استودیو که هم‌اکنون حق انحصار آن به مایکروسافت رسیده، شخصیت کرش بندیکوت را در اختیار دارد تا بتواند برای آن عناوین بیشتری را در آینده بسازد. اما همانطور که برنامه‌ها برای عناوین آینده سازنده سری Crash Bandicoot در حال گسترش است، آیا برای مثال Crash Bandicoot 5 کاملا در انحصار ایکس باکس و نهایتا پلتفرم رایانه شخصی خواهد بود؟

در واقع بسیاری از عناوین قدیمی Crash Bandicoot که توسط همکاری سونی و Universal Interactive ساخته می‌شدند و این توافقات بین دو برند تا زمان خریده شدن این استودیو توسط اکتیویژن و شکل‌گیری Activision Blizzard هم ادامه داشت. در حقیقت در بسیاری از عناوین مختلف اکتیویژن، سونی با استودیوهای سازنده برای رویدادهای زمان‌دار انحصاری و مختص به کنسول‌های پلی استیشن همکاری می‌کرد و این روند تا امسال هم ادامه داشت؛ اما ظاهرا مایکروسافت این موانع را برای همیشه قطع کرده و فراتر از یک همکاری ساده، حال کل اکتیویژن را درست مثل زنی‌مکس (ZeniMax) خریداری کرده است.

ببینید رقم ۷۰ میلیارد دلار بزرگ‌ترین غول در دنیای بازی‌های ویدیویی را هم به زانو در خواهد آورد! چه برسد به اینکه در آینده اکتیویژن برای ایکس باکس انحصاری‌های مهیج بسازد. این مورد اجتناب‌ناپذیر است؛ چراکه با این خرج زیاد، قطعا تیم ایکس باکس انتظار برخی نتایج و محصولاتی که خاص کنسول‌های این برند باشند را دارد. این در حالی است که روز گذشته فیل اسپنسر (Phil Spencer) مدیر ایکس باکس درباره این موضوع صحبت کرد و گفت آن‌ها هرگز قصد ندارند تا با این روش، بازی‌های کنونی و آینده اکتیویژن را از روی پلتفرم‌های پلی استیشن 4 و 5 بردارند. این گفته را سال گذشته هم زده بودند و در نتیجه می‌بینیم که امسال عناوینی مانند STALKER 2 و Starfield کاملا در انحصار ایکس باکس خواهند بود!

در نهایت، شاید ساختن عناوین انحصاری برنامه اول ایکس باکس پس از خریدن اکتیویژن و همچنین سازنده سری Crash Bandicoot نباشد، اما در نهایت مقصد نهایی آن خواهد بود. هیچ بعید نیست که سال آینده بخش داستانی Call of Duty انحصاری ایکس باکس شود و فقط عناوین سرویسی مانند Warzone در اختیار دارندگان کنسول‌های پلی استیشن قرار بگیرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا