#مهسا_امینی

بازگشت سینا استوی به بازار کریپتو | ماجرای سرمایه‌گذاران توکن‌های‌ BRG چه شد؟

خریدار اولین توییت جک دورسی می‌گوید توکن‌های جدیدی در راه ست

بازگشت سینا استوی به بازار کریپتو | ماجرای سرمایه‌گذاران توکن‌های‌ BRG چه شد؟ پدرام فلاحی ۰ ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ مقالات فناوری
سینا استوی

سینا استوی، کار‌آفرین رمزنگاری و ارزهای دیجیتال و مدیرعامل صرافی رمزارز کریپتولند، که بیشتر به‌خاطر خرید توکن غیرقابل تعویض (NFT) اولین توییت جک دورسی (بنیان‌گذار توییتر) شهرت دارد، پس از دو سرمایه‌گذاری ناموفق در حوزه ارزهای دیجیتال و ۹ ماه زندان، تلاش می‌کند تا دوباره به بازار کریپتو بازگردد و از سرمایه‌گذاران خود می‌خواهد که دوباره به او اعتماد کنند.

پس از دستگیری سینا استوی در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ (مه 2021) در ایران به اتهام «اخلال در سیستم اقتصادی»، صرافی CryptoLand او متوقف شد و مشتریان این صرافی دیگر به وجوه خود دسترسی نداشتند. بعد از دستگیری استوی قیمت توکن BRG پروژه Bridge Oracle او شدیداً کاهش یافت. این کارآفرین ایرانی الاصل رمزنگاری، پس از رهایی از زندان ظاهرا در تلاش است تا مشکل دارندگان توکن‌های BRG را حل کند.

مدتی بعد از آزاد شدن استوی، او  به سرمایه‌گذاران توکن‌های BRG پیشنهاد کرد که این توکن‌ها را با نسخه جدیدی از BRG که روی زنجیره هوشمند Binance اجرا می‌شود، مبادله کنند. سینا استوی از سرمایه‌گذاران اصلی BRG می‌خواهد که شماره تلفن خود و برخی از توکن‌های TRX (ارز اصلی شبکه Tron) را برای وی ارسال کنند تا دارایی‌های BRG خود را تأیید کنند، تا او بتواند مبادله توکن‌ها را انجام دهد. او ادعا می‌کند که توکن‌های جدید سرمایه گذاران را در عرض یک یا دو ماه به همراه توکن‌های TRX که برای تأیید فرستاده بودند، برایشان ارسال می‌کند.

استوی در یکی از چندین مصاحبه خود با CoinDesk گفته است که «می‌خواهم جامعه رمزنگاری در سراسر جهان از من حمایت کند و همه ما از یکدیگر حمایت کنیم تا بتوانیم قدرتمند باشیم و جلوتر برویم و به بلاک‌چین کمک کنیم».

بسیاری از سرمایه گذاران بریج اوراکل (Bridge Oracle) به دلایل متعددی به استوی اعتماد ندارند. برای مثال استوی قبل از بررسی کامل نحوه بازپرداخت به سرمایه‌گذاران در توکن قبلی، توکن جدید را راه‌اندازی و تبلیغ کرد.

یکی از دارندگان توکن Bridge Oracle (BRG) به نام محمد، از طریق اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام به CoinDesk اعلام کرد: «سینا استوی شروع به فهرست کردن BRG جدید در صرافی‌های جدید کرده است اما او هنوز حتی یک توکن BRG قدیمی سرمایه‌گذران را تعویض نکرده است».

سینا استوی کلکسیون دیجیتالی در بازار OpenSea با قیمت 48.8 میلیون دلار برای فروش گذاشت که بیش از ۱۶ برابر مبلغی است که سال گذشته برای آن پرداخت کرده بود. این کلکسیون دیجیتال همان NFT (توکن‌های غیرقابل معاوضه) اولین توییت جک دورسی (Jack Dorsey) است که به قیمت 2.9 میلیون دلار توسط استوی خریداری شده بود. در پایان حراج بهترین پیشنهادی که NFT اولین توییت جک دورسی دریافت کرده بود فقط ۲۷۷ دلار بود!

استوی هنگام به حراج گذاشتن NFT اولین توییت جک دروسی گفت که ۵۰ درصد مبلغ حاصل از درآمد این کلکسیون دیجیتالی (که فرض می‌کرد حداقل ۲۵ میلیون دلار خواهد بود) را به امور خیره اختصاص خواهد داد، اما بعد از حراج ناموفقش، اعلام کرد که قصد دارد این NFT را برای خود نگه‌ دارد.

سرمایه‌گذاران نگران و مضطرب

دارندگان توکن‌های BRG در یک گروه تلگرامی با هم متحد شده‌اند تا به‌روز‌رسانی‌ها و اخبار مربوط به این توکن را دنبال کنند. این سرمایه‌گذارن BRG می‌خواهند مطمئن شوند که پول خود را پس می‌گیرند.

یکی دیگر از دارندگان BRG به اسم «طاها»، از طریق توییتر به CoinDesk گفت: «استوی توکن‌های ما (حدود ۲۵ هزار نفر دارنده) را هنوز در پلتفرم Tron مبادله نکرده است، لطفاً دارندگان را حمایت کنید، او از محیط کریپتو برای ثروتمند شدن سوء‌استفاده می‌کند». همچنین طاها اشاره کرد که او صاحب ۵۰۰ هزار توکن قدیمی BRG ذخیره شده در دو صرافی است.

سینا استوی  به CoinDesk گفت که او فقط از کاربران مقادیر کمی از توکن‌های TRX خواسته است. این مقدار هرگز بیشتر از یک دهم درصد تعداد کل توکن‌های BRG در یک کیف پول نیست. برای مثال، سرمایه‌گذاری که دارای ۲۹۰۴۱۷ BRG بود، تنها ۱۴۷ TRX (حدود 8.70 دلار) را برای تأیید ارسال می‌کند. استوی ادامه داد که به این مقدار کم از TRX نیاز دارد تا دارایی کاربران را تأیید و مبادله توکن‌های قدیمی با توکن‌های جدید را آغاز کند.

پس از اینکه کاربران شروع به شکایت کردند که حتی یک دهم درصد از TRX خیلی زیاد است، استوی در ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ (11 آوریل 2022) گفت که سقف جدیدی را برای دریافت TRX کاربران تعیین کرده است. اکنون از کاربران نباید بیش از ۳۰ TRX (حدود 1.80 دلار) برای تأیید دارایی خود ارسال کنند. همچنین نقل و انتقالات اخیر دارایی‌های BRG یکی از سرمایه‌گذاران تأیید کرد که ۳۰ TRX سقف جدید است.

در مبادله توکن‌ها، معمولاً زمانی که پروژه‌های بلاک‌چین از یک زنجیره به زنجیره دیگری مهاجرت می‌کنند، پردازش درخواست‌های مبادله ممکن است تا چند روز طول بکشد. مدت زمان تعویض توکن‌ها بسته به قوانینی از پیش تعیین شده می‌تواند متفاوت باشد. با این حال در این مورد، استوی می‌گوید که مبادله قرار است «به‌صورت دستی» انجام شود، به این معنی که کاربران توکن‌های جدید خود را ظرف یک یا دو ماه دیگر دریافت خواهند کرد.

اما درخواست توکن‌های TRX برای راستی‌آزمایی دارایی‌های BRG در شبکه Tron و این واقعیت که سینا استوی در ابتدا قصد داشت از کاربران بخواهد کلیدهای خصوصی کیف پول خود را به‌عنوان روشی برای تأیید دارایی‌هایشان به اشتراک بگذارند، برخی سرمایه‌گذاران را به وحشت انداخته بود.

سرمایه‌گذاران فقط می‌خواهند پول خود را به شکلی پس بگیرند. یکی دیگر از سرمایه‌گذاران BRG به نام Hawk گفته است که ما نمی‌خواهیم پروژه را خراب کنیم، ما فقط می‌خواهیم حق خود را بگیریم.

بازداشت سینا استوی

استوی در گفت‌و‌گو با CoinDesk اظهار کرد که قربانی ارزهای دیجیتال شده، اما بازگشته و قدرتمندتر از قبل است. او همچنین گفت که مصمم است وجوه سرمایه‌گذاران خود را به آن‌ها بازگرداند. اما بازگشت پرشور او فقط باعث خشم برخی از سرمایه‌گذاران اصلی و ناظران ارزهای دیجیتال او شده است.

پس از دستگیری استوی در سال گذشته و توقیف دارایی‌های وی، ارزش توکن‌های BRG به‌شدت سقوط کرد. اما حالا پس از ۹ ماه، استوی آزاد شده و دوباره به حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود دسترسی پیدا کرده است. استوی توکن جدید BRG را، این بار در زنجیره هوشمند Binance (که توکن بومی آن BNB است) راه‌اندازی کرد تا خریداران قدیمی و اصلی BRG که هنوز در انتظار جبران بخشی از ضررهای خود هستند را ناامید نکند.

بر اساس داده‌های CoinMarketCap، پس از خبر دستگیری استوی، ارزش بازار BRG از حدود یک میلیارد دلار (در ۲۶ اردیبهشت) پس از یک هفته به 38.9 میلیون دلار کاهش یافت.

با همه این‌ها وی اظهار کرده که در حال کار بر روی بازگرداندن پول سرمایه‌گذارانش است زیرا برایش مهم است که سرمایه‌گذارانش  به اموال خود دست یابند.

سلبریتی NFT

دراسفند ۱۳۹۹ (مارس 2021)، استوی NFT اولین توییت جک دورسی را به قیمت 2.9 میلیون دلار خریداری کرد و این موضوع بازتاب گسترده‌ای در بازار ارزهای دیجیتال داشت. او حتی در مصاحبه در بی‌بی‌سی NFT دورسی را با اثر «مونالیزا» لئوناردو داوینچی مقایسه کرد. در حالی که توییت جک دروسی در مالکیت عمومی بود، اما نسخه توکن شده آن بسیار منحصر به فرد است.

مبادله توکن‌های مورد انتظار BRG

در ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ (14 مارس 2022) استوی در یک پست توییتری همراه با ویدیو، بازگشت خود به دنیای ارزهای دیجیتال را اعلام کرد. همچنین در آن روز، حساب توییتر Bridge Oracle اعلام کرد توکن‌های جدید BRG، که در اصل از شبکه Tron است، در زنجیره هوشمند Binance مجددا راه اندازی خواهد شد.

در همین حال، دارندگان توکن‌های اصلی BRG شروع به نگرانی کردند زیرا هیچ به‌روز‌رسانی روشنی در مورد اینکه آیا یا چگونه می‌توانند توکن‌های قدیمی خود را با توکن‌های جدید عوض کنند وجود نداشت. در ۳ فروردین ۱۴۰۱ (23 مارس 2022)، استوی در صفحه توییتر Bridge Oracle پیامی در مورد مبادله توکن‌های BRG منتشر کرد. او گفت «خبرهای ناخوشایندی را برای دارندگان BRG دارم، امیدوارم متوجه شده باشید که به دلیل مشکلات موجود در قرارداد قبلی نمی‌توانیم دوباره آن را اجرا کنیم، ما باید فرآیند مبادله را به صورت دستی انجام دهیم، و این فرآیند می‌تواند زمان بر باشد». اما در این پست مشخص نشده بود که چه مشکلاتی در قرارداد قبلی وجود دارد.

سر انجام در ۱۸ فروردین (7 آوریل) استوی اعلام کرد که مبادله توکن‌های BRG را حتما انجام خواهد داد و خیال سرمایه‌گذاران توکن‌های قدیمی BRG راحت باشد. بعد از این پست توییتر استوی یک ربات تلگرامی راه‌اندازی شد تا سرمایه‌گذارن برای مبادله‌ توکن‌های از طریق این ربات اقدام کنند.

اما اسکرین‌شات‌هایی از این ربات تلگرامی که از طریق رسانه‌های اجتماعی در میان سرمایه‌گذاران شکاک BRG منتشر شد که مبادلاتی تایید نشده و ارقامی غیرمنطقی را نشان می‌دهد. برای مثال، حدود ۲۰ میلیون TRX (به ارزش حدود 1.2 میلیون دلار آمریکا) برای تأیید کیف پولی حاوی ۳ میلیون BRG توسط ربات درخواست شده بود.

همچین اسکرین شات‌هایی سرمایه‌گذارانی مانند طاها را نگران کرده است. طاها حدود ۵۰۰ هزار BRG مسدود شده در دو صرافی کریپتو دارد که نمی‌تواند آن‌ها را انتقال یا مبادله کند. استوی می‌گوید که تیمش در حال مذاکره با صرافی‌ها برای آزادسازی توکن‌های مسدود شده است، اما او هیچ صحبتی از چگونگی آزادسازی این توکن‌ها نکرد.

بعضی از سرمایه‌گذاران مراحل مبادله در ربات تلگرامی را انجام دادند ولی هنوز توکن BRG جدیدی به عنوان بخشی از مبادله دریافت نکرده‌اند. برخی دیگر از سرمایه گذاران BRG در گروه تلگرام به همراه طاها و Hawk که از استوی ناامید بودند، به صرافی‌هایی مانند  CoinEx که توکن‌های BRG را فهرست کرده بودند مراجعه کردند. CoinEx از طریق ایمیل به CoinDesk گفت که چون توکن اصلی BRG در Tron توسط تیم پروژه BRG به حالت تعلیق درآمده است، هیچ راهی برای انتقال یا برداشت توکن‌های BRG وجود ندارد. CoinEx همچنین گفت که این پروژه را مجددا بررسی خواهد کرد و توجه بیشتری در آن به خرج می‌دهد.

سرمایه‌گذاران همچنین به BKEX، یک صرافی رمزنگاری نسبتاً کوچک ثبت‌شده در بریتانیا، مراجعه کردند. خدمات مشتریان BKEX به کاربران BRG پاسخ داد که باید «برای برقراری ارتباط و رسیدگی به توکن‌ها به طرف پروژه بروند» و اشاره کردند که کمکی از دست BKEX برنمی‌آید.

وقتی رسانه‌ها و کاربران از سینا استوی پرسیدند که چرا تصمیم گرفت به جای نگه داشتن نسخه اصلی توکن BRG در شبکه Tron، توکن BRG جدیدی را مجدداً در زنجیره هوشمند Binance راه اندازی کرد، استوی گفت که «بلاک چین BNB برای برنامه کاری ما قدرتمندتر و مناسب‌تر است. ما یک پروژه بزرگ در Bridge Oracle شروع کردیم و به یک بلاک‌چین قدرتمند نیاز داشتیم.»

استوی ادامه داد که بازار هدف او هرگز ایران نیست و او با استانداردهای بین‌المللی کار می‌کند. در ۱۹ فروردین (8 آوریل)، استوی به CoinDesk گفت که توکن جدید BRG در روزهای آینده در ۱۱ صرافی دیگر فهرست خواهد شد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا