بهترین انیمه های استودیو جیبلی در تمام دوران
1%
  • 0/10

بهترین انیمه های استودیو جیبلی در تمام دوران

آثاری شاهکار و افسانه‌ای

بهترین انیمه های استودیو جیبلی در تمام دوران ۵ ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ انیمه کپی لینک

هنگامی که در مورد شاهکارهای انیمه‌ای در فیلم و سریال‌ها بحث می‌کنیم، به احتمال زیاد بهترین انیمه های استودیو جیبلی را به یاد می‌آوریم.

در لیستی از بهترین و افسانه‌ای‌ترین انیمه‌های دنیا، آثار استودیو جیبلی در صدد این لیست قرار می‌گیرد. هنری بی همتا در نویسندگی داستان و طراحی‌های زیبا و خیره کننده، که حول محور موضوعات اجتماعی و زیست محیطی در دنیای واقعی می‌چرخد، انیمه‌های استودیو جیبلی را به آثاری شاهکار و تکرار نشدنی تبدیل می‌کند. این استودیو دائما با ایجاد یک دنیای انیمیشنی با ظرافت، می‌تواند داستان‌های عجیب و غریب جادویی یا داستان زندگی فردی درونگرا که در سن بلوغ به سر می‌برد، را با نهایت زیبایی بازگو کند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به معرفی ۱۱ مورد از بهترین انیمه های استودیو جیبلی که می‌توانید آن‌ها را بدون خستگی و تکراری شدن، بارها و بارها تماشا کنید، بپردازیم.

 The Cat Returns (۲۰۰۲) .۱۱

هنگامی که می‌خواهید از تماشای یک انیمه عجیب و غریب جادویی لذت ببرید، انیمه The Cat Returns به سازندگی هیرویوکی موریتا، که یک مورد از بهترین انیمه های استودیو جیبلی است، به شما پیشنهاد می‌شود. این انیمه با داستانی گیرنده و زیبا در ادامه داستان انیمه Whisper of the Heart جریان می‌یابد؛ در این انیمه به بازگشت موتا، گربه چاق و بداخلاق، همچنین مجسمه جادویی، بارون فون گیکینگن، پرداخته می‌شود. هارو، دانش‌آموز دبیرستانی پس از نجات گربه‌ای متوجه می‌شود آن گربه شاهزاده‌ای به نام لون است. پادشاه گربه پس از سپاسگزاری از هارو به سبب نجات لون، از او می‌خواهد تا با لون ازدواج کند. پس از سفر به سرزمین گربه‌ها، علائم تغییر شکل به گربه سانان در هارو پدیدار می‌شود. شخصیت اول داستان سعی می‌کند برای نجات خود از آن سرزمین بگریزد، و در این بین افرادی به کمک او می‌شتابند. داستان انیمه The Cat Returns به صورت جدی پیش نمی‌رود، بلکه روند خود را در سبک ماجراجویی و فانتزی ادامه می‌دهد.

The Tale of the Princess Kaguya (۲۰۱۳) .۱۰

انیمه The Tale of the Princess Kaguya بر اساس یک مونوگاتاری قرن دهم به عنوان یکی از بهترین انیمه های استودیو جیبلی شناخته می‌شود. داستان این انیمه حول محور زندگی دختری به نام کاگویا می‌چرخد. روزی یک مرد برای شکستن بامبو دست به کار می‌شود، اما ناگهان در میان بامبوها دختری کوچک را پیدا می‌کند. آن مرد تصمیم می‌گیرد دخترک را به خانه خود ببرد و با کمک همسرش او را بزرگ کند. آن‌ها از او مانند شاهزاده‌ای مراقبت کرده، و برای ادامه زندگی از روستا به شهر مهاجرت می‌کنند. شاهزاده کاگویا به سرعت بزرگ و بالغ می‌شود‌. در ادامه داستان، او با چالش‌هایی روبرو می‌شود؛ شاهزاده کاگویا بین دو راهی ترک خانواده‌اش و زندگی روی زمین، قرار می‌گیرد، و باید یک مورد را برای همیشه انتخاب کند. ایسائو تاکاهاتا با همکاری میازاکی، در سبک زیبای آبرنگ، این اثر زیبا را خلق کرده است. این انیمه سرشار از طیف احساسات مختلفی مانند؛ شادی، شفقت، عشق، غم و حس عمیق اشتیاق است، و طبق این تفاسیر داستان آن به نحوی احسنت برای به دست آوردن قلب مخاطبان، نوشته شده است. استودیو جیبلی برای ساخت این انیمه از مشارکت دیزنی استفاده نکرده است، بنابراین قبل از تماشای آن باید خود را برای داستانی غم‌انگیز آماده کنید.

Ponyo (۲۰۰۸) .۹

دهمین فیلم هایائو میازاکی و هشتمین فیلم به کارگردانی استودیو جیبلی، انیمه Ponyo است. Ponyo داستان زندگی شاهزاده خانمی به شکل یک ماهی قرمز را دنبال می‌کند؛ نام این دختر پونیو است، دختری که حس کنجکاوی او نسبت به دنیای بیرون از آب موجب شد تجربه‌های جدیدی را در زندگی‌اش کسب کند. در ادامه ماجراجویی‌های خود با پسری پنج ساله و مادر او آشنا می‌شود، که برای مدتی نزد آن‌ها زندگی می‌کند. در ادامه داستان با توجه به فعالیت‌های پونیو، به آلودگی اقیانوس و حفظ آن اشاره می‌شود. و در نهایت، داستان انیمه Ponyo چیزی بیشتر از یک انیمه عادی یه نظر می‌رسد، زیرا داستان شاهکار او باعث می‌شود در لیست یک مورد از بهترین انیمه های استودیو جیبلی قرار بگیرد، و همواره به طرفداران خود اضافه کند. این انیمه توسط مهارت نقاشی و طراحی میازاکی بوجود آمده است، و با سبکی پر جنب و جوش و روان، به صورت یک ماجراجویی جادویی و شیرین، ارائه شده است. مخاطبان و طرفداران انیمه Ponyo می‌توانند در هر رده سنی باشند، زیرا زیبایی این انیمه توجه هر فردی را جلب می‌کند.

Porco Rosso (۱۹۹۲) .۸

انیمه Porco Rosso داستان زندگی یک فرد ایتالیایی و از قضا جنگنده سابق جنگ جهانی اول، به نام مارکو پاگوت که توسط طلسمی ظاهر انسانی خود را از دست داده، به شکل یک خوک درآمده است، را بازگو می‌کند. او همیشه در تعقیب دزدان دریایی خدمت می‌کند، و به او لقب “Porco Rosso” تعلق داده شده است. گذشته پورکو دردناک و سخت به نظر می‌رسد، در حالی که به آن اشاره ای نشده و برای همیشه معمایی در انیمه باقی‌ می‌ماند. داستان این انیمه با نویسندگی میازاکی، ترکیبی از صحنه‌های هیجان‌انگیز، فانتزی و نفس گیر را برای مخاطبان به ارمغان آورده است. با این وجود تماشای انیمه Porco Rosso به عنوان یک مورد از بهترین انیمه های استودیو جیبلی لحظات زیبایی را هنگام تماشا برای طرفداران ارائه کرده است. ماجراجویی‌های پورکو سرشار از اتفاقات کمدی و تلخ است که موجب می‌شود این انیمه به داستانی در سبک تلخ و شیرین برگرفته از نویسندگی ماهرانه و استادانه در طراحی شخصیت، تبدیل شود.

Grave of the Fireflies (۱۹۸۸) .۷

انیمه Grave of the Fireflies برگرفته از داستان کوتاه آکیوکی نوساکا، اثری تکان دهنده در میان دیگر آثار استودیو جیبلی به شمار می‌آید. این انیمه داستان زندگی دو کودک را که برای بقا و زنده ماندن پس از اعلام تسلیمی ژاپن در جنگ جهانی اول تلاش می‌کنند، روایت می‌کند. این داستان سرشار از صحنه‌های غم‌انگیز، تکان دهنده، تنهایی و بی امیدی است که مخاطبان را تحت تاثیر فراوانی قرار داده است. انیمه Grave of the Fireflies به عنوان یکی از غم‌انگیزترین و موردی دیگر از بهترین انیمه های استودیو جیبلی به راحتی می‌تواند اشک مخاطبان را جاری کند. ایسائو تاکاهاتا در این انیمه با تلفیقی از صحنه‌های واقع‌گرایانه و زیبا در زمینه جنگ و هزینه‌های انسانی، موجب می‌شود از این انیمه به عنوان شاهکاری افسانه‌ای یاد شود. همچنین این داستان را می‌توان به عنوان دردناک‌ترین انیمه‌‌ای که تا به حال منتشر شده است در نظر گرفت.

Kiki’s Delivery Service (۱۹۸۹) .۶

داستان انیمه Kiki’s Delivery Service از روندی پر جنب و جوش در صحنه‌هایی رنگارنگ و خیره کننده، پیروی می‌کند. داستان این انیمه حول محور زندگی دختری ۱۳ ساله به نام کی‌کی می‌چرخد که برای شروع زندگی مستقل خود همراه با گربه کج خلق‌اش به نام جی‌جی، مسیر تازه‌ای را شروع می‌کند. داستان انیمه Kiki’s Delivery Service با نویسندگی پدر انیمه جهان، هایائو میازاکی، به شاهکاری دیگر در لیست بهترین انیمه های استودیو جیبلی اضافه می‌شود. میازاکی با نوشتن این داستان ثابت می‌کند هیچ محدودیتی برای ترکیب کردن جادو و امور روزمره وجود ندارد، و این موضوع به طور دائم در زمینه زیبایی شناسی استودیو جیبلی نقش دارد. در ادامه داستان، شخصیت اصلی یا چالش‌های گوناگونی مواجه می‌شود که لحظه به لحظه آن را تماشایی‌تر می‌کند، که موجب می‌شود مخاطبان هرگز از تماشای مجدد آن خسته نمی‌شوند. 

Howl’s Moving Castle (۲۰۰۴) .۵

انیمه Howl’s Moving Castle برگرفته شده از رمان بریتانیایی با همین نام، به نویسندگی دیانا وین جونز، زندگی دختر جوانی به نام سوفی را روایت می‌کند. او با پسر جادوگری به نام هاول، که در قلعه‌ای متحرک زندگی می‌کند آشنا می‌شود. در ادامه هنگامی که جادوگری حسود به علاقه دو شخصیت مذکور نسبت به یکدیگر پی می‌برد، با یک طلسم سن سوفی را تا حد پیری افزایش می‌دهد، بنابراین هاول باید از تمام قدرتش جهت نجات سوفی، قبل از اتمام مهلت استفاده کند. انیمه Howl’s Moving Castle از جمله دیگر آثار میازاکی برگرفته از هنر استادانه او در طراحی داستانی لذت بخش، به شمار می‌آید. بر همین اساس، از این انیمه نیز می‌توان به عنوان موردی دیگر در لیست بهترین انیمه های استودیو جیبلی یاد کرد. در نیمه دوم انیمه، داستان به سمت صحنه‌های تاریکی می‌رود که سرانجام با کمک تصاویر پر زرق و برق استودیو جیبلی، به روشنایی خود  باز می‌گردد.

 Nausicaä of the Valley of the Wind (۱۹۸۴) .۴

انیمه Nausicaä of the Valley of the Wind داستان زندگی شاهزاده خانمی به نام نائوشکا را دنبال می‌کند که در پسا آخرالزمان برای مراقبت از دره بادگیر و بقای خود تلاش می‌کند‌. پس از فاجعه‌ای با گذشت ۱۰۰۰ سال، زمین شکل اولیه خود را از دست داد، و به دنبال آن، دچار مسمویت‌ و مشکلات زیست محیطی می‌شود. از این رو زندگی انسان‌ها با شرایطی سخت مختل شده و برای ادامه زندگی خود از هر فرصتی استفاده می‌کنند.  داستان انیمه Nausicaä of the Valley of the Wind به نویسندگی هایائو میازاکی در سبک علمی تخیلی، به عنوان موردی دیگر از بهترین انیمه های استودیو جیبلی شناخته می‌شود. این فیلم از نظر فنی قبل از تاسیس استودیو جیبلی به اقتباس رسیده است، و به عنوان پیش درآمدی از این استودیو محسوب می‌شود.

Princess Mononoke (۱۹۹۷) .۳

به عنوان یک مورد از شناخته شده‌ ترین و بهترین انیمه های استودیو جیبلی می‌توان انیمه Princess Mononoke را در نظر گرفت. این انیمه داستان حماسی زندگی شاهزاده خانمی به نام مونونوکه را روایت می‌کند، که برای دفاع از خود و مردم دهکده‌اش در برابر متجاوزان می‌کوشد. داستان انیمه Princess Mononoke تلفیقی از صحنه‌های افسانه‌ای و شاهکاری است که با فضایی سبز پوشیده شده است. موسیقی بی‌نظیر و طراحی شخصیت‌های کاریزماتیک، ترکیبی تحسین برانگیز را برای این انیمه بوجود آورده است، که موجب می‌شود گرایی آن و اشتیاق مخاطبان نسبت به تماشای این انیمه بیشتر شود. میازاکی باری دیگر با خلق این انیمه میل خود را در به تصویر کشیدن انیمه‌های خارق‌العاده، به نمایش گذاشته است.

My Neighbor Totoro (۱۹۸۸) .۲

داستان انیمه My Neighbor Totoro حول محور زندگی دو دختربچه به نام‌های می و ساتسکه، که خواهر یکدیگر هستند، و ملاقات آن دو با هیولایی غول پیکر به نام توتورو، و ارواحی دیگر می‌چرخد. این انیمه‌ سرشار از لحظات کودکی است که در ادامه روند داستان برای مخاطبان حسی آرامش‌بخش را به ارمغان می‌آورد. شخصیت‌های اصلی و توتورو، لحظات شبانه و بعد از ظهر گرم تابستانی را در کنار یکدیگر سپری می‌کنند، سپس به ماجراجویی‌ها خود ادامه می‌دهند. میازاکی این انیمه را با تلفیقی از معصومیت، امید، سرگرمی و لحظات شادی‌بخش، تماشایی و جذاب‌تر کرده است. انیمه My Neighbor Totoro به عنوان یک مورد از بهترین انیمه های استودیو جیبلی موفق به دریافت جوایز بسیاری شده است، و جزو یکی از معدود انیمه‌های این استودیو است که از موضوع جنگ و به تصویر کشیدن درد انسان‌ها، پیروی نمی‌کند. بنابراین افراد در سنین مختلف می‌توانند از تماشای آن لذت ببرند. 

Spirited Away (۲۰۰۱) .۱

کلمه شاهکار و یا افسانه‌ای، مناسب‌ترین تشبیه برای انیمه Spirited Away به نویسندگی استاد ماهر، هایائو میازاکی است. داستان این انیمه در مورد زندگی دختری ۱۰ ساله به نام چیهیرو است، که هنگام نقل مکان به همراه خانواده‌اش، ناخواسته درگیر دنیای جادویی خدایان و هیولاها می‌شود؛ چیهیرو پس از تبدیل شدن پدر و مادر خود به خوک، و طغیان رودخانه در این دنیا اسیر می‌شود. او قبل از فراموش کردن نام خود باید راه چاره‌ای را جهت فرار از این دنیا و نجات والدینش بیابد. در این میان با شخصیت‌های مختلفی آشنا می‌شود، و دوستان جدیدی را پیدا می‌کند. این اثر به ساده‌ترین و در عین حال زیبا و تحسین برانگیز ترین حالت ممکن نوشته شده است، و این موضوع باعث می‌شود مخاطبان هنگام تماشای این انیمه سرشار از احساس صمیمیت شوند و لذت ببرند. انیمه Spirited Away پس از انتشار مدت زیادی را به عنوان پرفروش‌ترین انیمیشن ژاپنی سپری کرد. همچنین انتخاب مناسب موسیقی و استفاده از آثار جو هیسایشی، به گیرایی این انیمه افزوده است. در نهایت اگر می‌خواهید از تماشای یک مورد از آثار استودیو جیبلی یا شاهکار‌ی از هایائو میازاکی لذت ببرید، انیمه بی نظیر Spirited Away به شما پیشنهاد می‌شود.

جدیدترین فیلم استودیو جیبلی، با نام How Do You Live بر اساس رمانی در سال ۱۹۳۴، اثر یوشینو گنزابورو، ساخته شده است،  و به عنوان آخرین فیلم هایائو میازاکی و مشارکت او با کمپانی جیبلی شناخته می‌شد. اما پس از رد شدن این خبر توسط میازاکی، خیال طرفداران خود را آسوده کرد. بنابراین امیدواریم در آینده انیمه‌های بسیار دیگری را از این پیرمرد خلاق و هنرمند تماشا کنیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments