ده مورد از پرفروش‌ترین فیلم های انیمه ای تاریخ

ده مورد از پرفروش‌ترین فیلم های انیمه ای تاریخ

پرفروش‌ترین فیلم‌های انیمه‌ایی کدامند؟

بیشتر مواقع انیمه ها به صورت سریالی پر بازدید هستند، در عین حال فیلم های انیمه ای زیادی هم هستند که به فروش‌های جهانی عظیم دست پیدا می‌کنند.

انیمه یکی از محبوب ترین قالب‌‎ها برای تماشا در سینما بوده، و با موفقیت‌هایی که گاهی حتی از فیلم های سنتی هالیوود نیز پیشی می‌گیرد اثبات کرده که می‌تواند چشم‌های زیادی را به خود خیره کند. در حالی که همه فیلم های انیمه ای مانند One Piece Film: Red و Demon Slayer: Mugen Train لزوماً توسط استودیوهای مشهوری مانند Warner Brothers یا Universal منتشر نمی‌شوند، اما همچنان می‌توانند استقبال شگفت‌انگیزی در فروش بلیت داشته باشند که باعث محبوبیت فوق‌العاده و بیشتر انیمه ها در سراسر جهان می‌شوند. 

این لیست ده تایی که پیش روی شماست به ده فیلم پرفروش انیمه تمام تاریخ می‌پردازد و برای ساده نگه داشتن همه چیز، فقط درآمد ناخالص باکس آفیس در سراسر جهان که به دلار آمریکا تبدیل شده، برای این مقایسه در نظر گرفته؛ همچنین همه اعداد بر اساس اعداد فعلی بدون تعدیل تورم است. با رسانه سرگرمی در معرفی ده مورد از پرفروش‌ترین فیلم های انیمه ای تاریخ همراه باشید:

۱۰. Weathering With You

فروش: ۱۹۳ میلیون دلار

انیماتور فیلم Your Name ماکوتو شینکای (Makoto Shinkai)، با ساخت فیلم Weathering With You توانست به موفقیتی بزرگ‌تر هم دست یابد. این داستان عاشقانه شیرین در مورد دختری که می‌تواند آب و هوا را کنترل کند به مذاق تماشاگران خیلی خوش آمد و توانست در سرتاسر جهان به فروش ۱۹۳.۷ میلیون دلاری عظیمی دست پیدا کند که این انیماتور را از قبل برجسته‌تر کرد.

۹. Jujutsu Kaisen 0

فروش: ۱۹۶.۳ میلیون دلار

این فیلم پیش درآمد مجموعه موفق Jujutsu Kaisen بوده که با فروش فوق العاده ۱۹۶.۳ میلیون دلاری خود در سرتاسر جهان جایگاه نهم را به خود اختصاص داده است. با این حال، آنچه شگفت انگیز است این بوده که اگر سازندگان برنامه اصلی خود را برای ساخت سریال دنبال می‌کردند، این فیلم در این لیست قرار نمی‌گرفت. در عوض، تصمیم برای تبدیل آن به یک فیلم، طرفداران زیادی را به تماشای روی پرده بزرگ واداشت تا دنیای همیشه در حال گسترش جادوگران و ارواح نفرین شده را ببینند که باعث محبوبیت مانگا و اقتباس انیمه آن شد.

۸. Ponyo

فروش: ۲۰۴.۸ میلیون دلار

اولین فیلم از چند فیلم استودیو گیبلی در این فهرست، پونیو توانست به فروش چشمگیر ۲۰۴.۸ میلیون دلار در سراسر جهان دست یابد. این بازسازی آزاد از کتاب پری دریایی کوچولو (The Little Mermaid) اثر هانس کریستین اندرسن طی سال‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده و برخی آن را آندریتدترین فیلم هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) می‌دانند. این داستان کوچک شیرین توانست قلب میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار بدهد، چون تا به امروز با انتشار مجدد سالانه آن به عنوان بخشی از جشنواره جیبلی همچنان گرامی است. پونیو حتی از برخی از محبوب ترین فیلم‌های جیبلی از جمله سرویس تحویل کیکی (Kiki’s Delivery Service) و شاهزاده مونونوکه (Princess Mononoke) هم پیشی گرفته است.

۷. Howl’s Moving Castle

فروش: ۲۳۷.۵ میلیون دلار

این داستان فانتزی در مورد زنی که توسط یک جادوگر نفرین شده، به عنوان یکی از محبوب ترین فیلم‌های فانتزی تمام دوران معرفی شده است. این فیلم حتی نامزد اسکار بهترین انیمیشن بلند هم شد، اما در مقابل والاس و گرومیت: نفرین موجود خرگوش‌نما (Wallace and Gromit: The Curse of the Were-Rabbit) شکست خورد. با این حال، به درستی جایگاه خود را در تاریخ به دست آورده است و طرفدارانی که برای دیدن آن در سینماها حضور پیدا کرده‌اند توانستند درآمدی ۲۳۷.۵ میلیون دلاری را برای میازاکی و سازندگان انیمه به ارمغان بیاورند؛ شخصیت‌ها و فیلم‌نامه غنی هستند و داستان لایه ای این فیلم تماشای چندباره آن را لذت بخش تر هم می‌کند.

۶. One Piece Film: Red

فروش: ۲۴۶.۶ میلیون دلار

شاید یکی از مورد بحث‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲ در میان طرفداران انیمه، One Piece Film: Red با فروش حیرت آورش بود که با فروش ۲۴۶.۶ میلیون دلاری مطلقاً بر باکس آفیس جهانی مسلط شد. این اکشن-ماجراجویی موزیکال با پیشبرد داستان One Piece در ایالات متحده رکوردهای زیادی را شکست و در عین حال فیلمی تازه‌ بود که به روح سریال وفادار ماند. این فیلم به راحتی از هر فیلم دیگری در این فرنچایز پیشی گرفت و در عین حال رکوردهای دیگر فیلم های انیمه ای قبل از خود را شکست. در حالی که هیچ گاه موفق به شکستن بزرگترین درآمد باکس آفیس نشد، همچنان برای لوفی و خدمه دزدان دریایی او با آخرین ماجراجویی خود در صفحه بزرگ، یک شاهکار چشمگیر بود.

۵. The First Slam Dunk

فروش: ۲۵۸.۶ میلیون دلار

شاید تکان دهنده ترین مورد در این لیست، The First Slam Dunk یک انیمه ورزشی بر اساس یک مانگای دهه ۹۰ میلادی و با کارگردانی تاکهیکو اینوئه (Takehiko Inoue) ساخته شده است. این داستان ورزشی جوایز متعددی را در سراسر جهان دریافت کرده و حتی جایزه بهترین انیمیشن سال را در مراسم اسکار ژاپن به دست آورده؛ فروش این انیمه در حال حاضر به ۲۵۸.۶ میلیون دلار در سرتاسر جهان رسیده، اما این تعداد احتمالاً به رشد خود ادامه خواهد داد چون هنوز در ایالات متحده یا کانادا منتشر نشده است. اگر تبلیغات ادامه پیدا کند، می‌تواند به رشد خود ادامه دهد و تبدیل به یکی از بزرگترین انیمه‌های تمام دوران شود.

۴. Suzume

فروش: ۳۲۲.۵ میلیون دلار

ماکوتو شینکای (Makoto Shinkai) با آخرین فیلمش به عنوان سوزومه، به فهرست بازگشته که الان کاملاً بر باکس آفیس تسلط دارد. این داستان دختر جوانی را دنبال می‌کند که با پسری مرموز روبرو می‌شود که کارش بستن درهای فراطبیعی است که در سراسر ژاپن باز می‌شوند و بلایای طبیعی را به راه می‌اندازند. این انیمه نامه‌ای عاشقانه به سرزمین ژاپن و طبیعت زیبایش است، که گاهی با انسان‌ها بی‌رحم می‌شود. فروش فعلی ۳۲۲.۵ میلیون دلاری سوزومه در باکس آفیس، با تحسین قابل توجهی از سوی منتقدان و تماشاگران با درآمدی که باعث شد فیلم One Piece: Red را پشت سر بگذارد، بسیار قابل تحسین است.

۳. Your Name

فروش: ۳۸۲.۲ میلیون دلار

باز هم فیلمی از ماکوتو شینکای (Makoto Shinkai)، باعث می‌شود این کارگردان در رده بهترین کارگردانان ژاپن قرار بگیرد. با این حال اسم تو (YOUR NAME) بدون شک بهترین فیلم اوست که ۳۸۲.۲ میلیون دلار در سطح جهان فروخت. این داستان علمی-تخیلی تعویض بدن به قدری مورد استقبال قرار گرفت که تبدیل به یک فیلم انیمه کلاسیک و به شدت توصیه شده برای هر کسی که می‌خواهد در رسانه شروع به کار کند، شده است. کاراکترها، نوشتن و پایان فوق العاده این انیمه، آن را به یکی از بهترین داستان های موجود تبدیل کرده است.

۲. Spirited Away

فروش: ۳۹۵.۶ میلیون دلار

جای تعجب نیست که فیلمی که به عنوان شاهکار هایائو میازاکی ستایش می‌شود، یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های انیمه تمام دوران بوده باشد. فروش باکس آفیس جهانی این فیلم با ۳۹۵.۶ میلیون دلار مدیون برد بزرگش در جوایز اسکار است، زمانی که میازاکی اسکار بهترین انیمیشن بلند را به خانه برد. این موضوع فیلم را بسیار معروف کرد و در ادامه نمایش خود، تماشای آن را برای طرفداران فیلم هم ضروری کرد. تا به امروز همچنان به کسب درآمد ادامه می دهد و همچنین یکی از نکات برجسته جشنواره سالانه گیبلی بوده و امسال نیز شاهد نمایش تئاتری Spirited Away: Live on Stage خواهیم بود.

۱. Demon Slayer the Movie: Mugen Train

پس از ۱۷ سال حضور در صدر سرانجام Spirited Away به عنوان پردرآمدترین فیلم انیمه تمام دوران، توسط اولین فیلم Demon Slayer که در اکتبر سال ۲۰۲۰ اکران شد، به رتبه دوم نزول پیدا کرد. این فیلم دنباله‌دار سری انیمه شیطان کش، طرفداران را در سراسر جهان گرد هم آورد. Mugen Train از کنار فیلم‌های متعددی که قبل از قرنطینه اکران شده بودند، از جمله Bad Boys for Life و Sonic the Hedgehog عبور کرد و در عین حال فیلم کریستوفر نولان با عنوان Tenet را هم شکست داد.

با نگاهی به این فهرست، متوجه می‌شویم فرنچایزهای محبوبی مانند پوکمون یا دراگون بال با توجه به محبوبیت فوق‌العاده‌ای که در زمان انتشار فیلم‌های مربوطه‌شان داشتند، هرگز در بین ۱۰ فیلم برتر قرار نگرفتند. با این حال، این لیست چیزهای زیادی در مورد وضعیت فعلی انیمه به ما می‌گوید؛ محبوبیت این رسانه در طول دهه‌ها به حدی رسیده است که می‌توانند رقبای خوبی در گیشه باشند.

4.1 14 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا