انیمه جدید میازاکی

مروری بر انیمه جدید میازاکی How Do You live

ماهیتو در انیمه How Do You Live نماد هایائو میازاکی است!

انیمه جدید میازاکی با نام How Do You Live یا The Boy and the Heron اکنون در ژاپن به صورت رسمی اکران شده است و طرفداران شباهت‌هایی را در داستان این انیمه با زندگی خود هایائو میازاکی(Hayao Miyazaki)   و همچنین اساطیر و افسانه های قدیمی ژاپن پیدا کرده اند.

ده سال از سینمایی The Wind Rises می‌گذرد. فیلمی که طرفداران استودیو معروف جیبلی (Studio Ghibli) گمان می‌کردند آخرین فیلم هایائو میازاکی، کارگردان انیمه‌های سینمایی دیگر با نام‌های My Neighbor Totoro و Spirited Away، می‌باشد. اما هایائو میازاکی، که چندین بار خود را بازشسته اعلام کرد بازهم به ساخت فیلم‌های دیگر ادامه داد و بار دیگر در سن هشتاد و دو سالگی، برای ساخت انیمه سینمایی دیگری با نام How Do You Live که در جهان بیشتر با نام  The Boy and the Heron شناخته شده است، بازگشت. مدت زمان توسعه انیمه جدید میازاکی بسیار طول کشید که همین باعث شد عوامل استودیو جیبلی تحت فشار زیادی قرار بگیرند؛ اما این استودیو به خاطر بینندگانش که چندین بار به سینما می‌روند تا بتوانند به خوبی مفهوم واقعی داستان را متوجه شوند، می‌تواند در زمان کوتاهی، بودجه‌ای را که صرف ساخت این فیلم کرده بود، به دست بیاورد.

تنها پس از یکبار دیدن انیمه جدید میازاکی، این سوال به ذهن می‌آید که چرا استودیو جیبلی به هیچ نحوی انیمه The Boy and the Heron را تبلیغ نکرد؟ تا قبل از اکران رسمی فیلم، هیچ تریلر و یا کمپین تبلیغاتی، جدیدترین انیمه ساخته شده در استودیو جیبلی را تبلیغ نکرد. برخی می‌گویند شاید به این دلیل باشد که هر صحنه‌ای از این فیلم را اگر به صورت جداگانه ببینیم تنها مخاطب را سردرگم می‌کند.

بیایید از اول The Boy and the Heron ، این انیمه جدید میازاکی را بررسی کنیم. در دوره جنگ جهانی دوم در ژاپن، پسر جوانی به نام ماهیتو (Mahito)، پس از مرگ مادرش و ازدواج پدرش با خواهر همسر فقیدش، به اسم ناتسوکو (Natsuko)، به روستا نقل مکان می‌کند. ناگهان یک ماهیخوار با صدای انسان شروع به صحبت با ماهیتو می‌کند و به او می‌گوید که مادرش زنده است. ماهیتو به دنبال این پرنده، به برج عجیبی که توسط عمویش ساخته شده است راه پیدا می‌کند. در این برج او وارد دنیای دیگری می‌شود که در آن دنبال مادرش می‌گردد، سعی می‌کند مادر ناتنی‌اش را نجات دهد و با چالش‌های فانتزی دیگری نیز دست و پنجه نرم می‌کند.

در ظاهر، عناصر موجود در این انیمه جدید میازاکی، همانند دیگر فیلم‌هایش مانند Kiki’s Delivery Service، Spirited Away و My Neighbor Tototro است. اما سردرگمی بینندگان با دیدن طوطی‌های ریز و دم دراز، ماهیخواری که معلوم می‌شود یک مرد قد کوتاه دیو مانند است که یک پرنده زنده را همانند کت و شلوار به تن می‌کند و خیلی چیزهای دیگر، شروع می‌شود. آیا همه این عناصر می‌توانند یک سرکاری هدفمند از طرف کارگردانی باشد که به خاطر شخصیت تندش شناخته شده است؟ ممکن است. اما به نظر می‌رسد که چیزی پشت این جنون نهفته است.

انیمه How Do You Live به نظر میرسد که به فیلم‌های قبلی استودیو جیبلی اشاره‌هایی دارد. ماهیتو به خاطر مادرش از شهر می‌رود؛ درست مثل ساتسوکی (Satsuki) و می (Mei) در My Neighbor Totoro. برجی که ماهیتو را به دنیای دیگری می‌برد، زنده به نظر میرسد و با صحنه‌های اضافه شده آتش به آن، انگار که به Howel’s Moving Castel اشاره می‌کند. مهمتر از همه این بود که این انیمه نیز مانند انیمه The Wind Rises (که قرار بود آخرین فیلم میازاکی باشد) در دوره جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد و نشان می‌دهد که چگونه این جنگ باعث نابودی همه چیز می‌شود. در کل طوری به نظر می‌رسد که انگار میازاکی در این انیمه در مورد خودش و فرآیندی که طی کرده است صحبت می‌کند.

در انیمه How Do You Live مواردی وجود دارد که نشان می‌دهد ماهیتو نماد خود میازاکی است.  بی‌بی‌سی درباره این نویسنده و کارگردان در جایی نوشته بود که او نیز با مادرش پیوند محکمی داشته است. همچنین اینکه در طول جنگ جهانی دوم، او به همراه پدرش که قطعات هواپیماهای جنگنده می‌ساخت، به روستا ‌رفت؛ درست همانند پدر ماهیتو. نکته دیگری که وجود دارد این است که، ماهیتو در بیشتر انیمه، همانند میازاکی، عصبانیت زیادی در وجود خود احساس می‌کند. برخی بر این باورند که میازاکی آدم بدخلقی است و آن هم به این خاطر است که او در بیشتر مصاحبه‌ها، بسیار منفی نگر و عمیقا پوچ‌گرا به نظر میرسد. او به شدت طرفدار حفظ منابع طبیعی است و انگار که به بقای گونه انسان‌ها در برابر پیشرفت‌های تکنولوژی و صنعت باور ندارد. این موضوع به ویژه در فیلم Princess Mononoke مشهود است، جایی که انسان‌ها برای پیشرفت خود، خدای جنگل را به قتل می‌رسانند. با اینکه ماهیتو هیچ نفرتی نسبت به مدرنیته و تکنولوژی ندارد اما با این حال به دنیای آرامش بخش گذشته پایبند است.

عنوان How Do You Live نام مشابهی با رمان Genzaburo Yoshino، منتشر شده در سال هزار و نهصد و سی و هفت، دارد که رمان مورد علاقه میازاکی در دوران کودکی بود. ماهیتو نیز به همین ترتیب، این کتاب را پیدا میکند و آن را می‌خواند. این کتاب داستان پسر بچه پانزده ساله‌ای در ژاپن قبل از شروع جنگ است که شجاعت زیادی از خود نشان میدهد و قصد دارد درباره دنیای اطرافش بیشتر بداند.

نکته دیگر در رابطه با انیمه جدید میازاکی، ارتباط بین ماهیتو و دنیای اساطیر ژاپنی است. برای نمونه اشاره‌های متعدد داستان به اینکه چقدر مادر ناتنی ماهیوتو به مادر اصلی‌اش که مرده است شباهت دارد. اشاره به این شباهت‌ها خبر از یک حادثه غمگین می‌دهد و آن هم این بود که مادر ناتنی‌اش در دنیای فانتزی ناگهان ناپدید می‌شود. این موضوع ممکن است به افسانه Ame no Wakahiko  و Ajisukitakahikone اشاره داشته باشد که به ما می‌آموزد گفتن شباهت‌های انسان‌های زنده و مرده بدشانسی می‌آورد. همچنین صحنه‌ای وجود دارد که در آن ماهیتو به سمت مادر حامله ناتنی‌اش هدایت می‌شود. در اینجا او با نگاه کردن به اطراف، قوانین را زیر پا می‌گذارد، که همین تقریبا باعث می‌شود یک فاجعه به بار بیاید. این صحنه نیز شباهت‌هایی با افسانه Princess Toyatama و Hoori دارد.

عناصر فانتزی انیمه جدید میازاکی، بسیار زیبا و خیره‌کنند هستند که نمایی از آنها در غذاهای کلاسیک استودیو جیبلی که بسیار خوشمزه هم به نظر می‌رسند وجود دارد. اما همه اینها با غم و اندوهی همراهند که روزهای خوب گذشته را به ما نشان می‌دهند و یادآوری می‌کنند که آن روزها دیگر هیچگاه برنمی‌گردند. گویی کارگردان این فیلم شگفت انگیز، برای آخرین بار به حرفه خود و فرایندی که در آن طی کرده است نگاه می‌کند. طرفداران میازاکی می‌توانند بارها و بارها این انیمه را ببینند و هربار نکته‌ جدیدی در آن کشف کنند.

 

2.3 4 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا