برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
نبرد بتمن و مرد آهنی | کدام یک قدرتمندتر است؟
1%
  • 10/10

نبرد بتمن و مرد آهنی | کدام یک قدرتمندتر است؟

نبرد میلیاردرهای باهوش

نبرد بتمن و مرد آهنی | کدام یک قدرتمندتر است؟ ۱۱۱ ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

ضمن مقایسه بتمن و مرد آهنی می‌خواهیم ببینیم در صورتی که این دو ابرقهرمان محبوب مقابل یکدیگر قرار بگیرند، کدام یک پیروز خواهد بود.

با گسترش فرنچایز Marvel Cinematic Universe، محبوبیت مرد آهنی (Iron Man) در میان مخاطبان جهانی به شدت افزایش یافت؛ محبوبیتی که با فداکاری این ابرقهرمانی در فیلم Avengers: Endgame به اوج خود رسید. از آنجایی که شباهت‌های زیادی میان مرد آهنی و بتمن دیده می‌شود، مقایسه آن دو یکی از موضوعات همیشهِ داغ در فضای مجازی بوده، هست و احتمالاً خواهد بود.

نبرد بتمن و مرد آهنی یکی از موضوعات بسیار جالب بوده و نمایش آن روی پرده نقره‌ای بدون شک با استقبال کم نظیر سینماروها مواجه خواهد شد. با این حال، بعید بنظر می‌رسد استودیوهای دی سی یا مارول به کراس اور فرنچایزهای DC Universe و MCU تن داده و شاهد چنین اتفاقی باشیم. اگرچه کراس اور دی سی و مارول اتفاق دور از ذهنی نبوده و در کمیک بوک‌ها شاهدش بودیم، آن‌ها مشغول گسترش جهان‌های خود هستند. اگر روزی ایده‌هایشان برای ارائه داستان‌های جذاب تَه کشید، شاید چنین اتفاقی را شاهد باشیم.

در ادامه مقاله قصد داریم بتمن (Batman) و مرد آهنی را مقایسه کرده و ببینیم در صورت قرار گرفتن مقابل یکدیگر، کدام یک برنده خواهد بود. توجه داشته باشید، برای انجام این بررسی نسخه‌های معمولی و مرسوم هر کدام از ابرقهرمان‌ها مد نظر قرار گرفته‌اند. به هر حال، بتمن و مرد آهنی مانند دیگر ابرقهرمانان نسخه‌های مختلفی دارند.

بتمن و مرد آهنی

نگاهی به ساخت شخصیت‌های بتمن و مرد آهنی

بتمن، حاصل تلاش‌های بابن کین (Bob Kane) و بیل فینگر (Bill Finger) بوده و نخستین بار در شماره ۲۷ کمیک بوک Detective Comics (مارس ۱۹۳۹ میلادی) حضور یافت. در زیر زره، شنل و ماسک مشکی رنگش بروس وین قرار دارد که یک میلیاردر خوش گذران بوده و در حالی که سن و سال چندانی نداشت، والدین خود را از دست داد تا بعنوان یک یتیم بزرگ شود. همین اتفاق تلخ هم باعث شد تصمیم به مبارزه با جرم و جنایت در شهر گاتهام بپردازد.

مرد آهنی، حاصل خلاقیت استن لی (Stan Lee) بوده اما لری لیبر (Larry Lieber)، دان هک (Don Heck)  و جک کربی (Jack Kirby) هم در خلقتش نقش داشته‌اند. او نخستین بار در شماره ۳۹ کمیک بوک Tales of Suspense (مارچ ۱۹۶۳ میلادی) حاضر شد و در زیر زره پیشرفته، تونی استارک قرار دارد که یک میلیاردر و مخترع بوده که چندان مسئولیت پذیر نیست. با این حال، گروگان گرفته شدنش باعث تغییر در مسیر زندگی او می‌شود.

بروس وین و تونی استارک هر دو ثروتمند بوده و قبل از آغاز فعالیت‌های ابرقهرمانانه، چندان اهمیتی به دیگران نمی‌دادند. همچنین هر دو صاحب شرکت‌های بزرگی هستند که با استفاده از آن‌ها به انواع مختلف تجهیزات پیشرفته دسترسی دارند. همین شباهت‌ها باعث شده تا نبرد بتمن و مرد آهنی به یکی از موضوعات جذاب در میان علاقه مندان به کمیک بوک تبدیل شود. البته تفاوت‌های قابل توجهی هم میان بروس و تونی در روش‌هایشان برای مبارزه با جرم و جنایت دیده می‌شود؛ بروس یا بتمن، خود را فراتر از قانونی دانسته و علاقه‌ای به محدودیت‌های دست و پا گیر ندارد. در مقابل، مرد آهنی یک چهره عمومی بوده که مشکلی برای کار کردن با بخش دولتی و حتی سازمان‌های امنیتی ندارد.  

قدرت فیزیکی

یکی از نقاط قوت بتمن در برابر مرد آهنی که هیچ کس نمی‌تواند آن را زیر سوال ببرد، قدرت فیزیکی است. بروس وین بطور مرتب حرکات مربوط به بدنسازی را انجام می‌دهد تا نه تنها فرز و چابک باشد، بلکه از قدرت بدنی بالایی برخوردار باشد و در مبارزات طولانی کم نیاورد. البته تونی استارک هم بدن سرحالی داشته و می‌تواند در مبارزات از پس خود بربیاید اما بطور کلی از لحاظ قدرت فیزیکی قابل مقایسه با او نیست.

هوش و ذکاوت

یکی از مواردی که تعیین پیروزِ مبارزه بتمن و مرد آهنی را سخت می‌کند، مقایسه‌شان از لحاظ هوش و ذکاوت است. هر دوی آن‌ها در یونیورس‌های خود بعنوان افرادی بسیار باهوش توصیف شده و این هوش بسیار بالاتر در مقایسه با افراد عادی به روش‌های مختلف نشان داده شده است. به بیان دقیقتر، بروس وین یک کارآگاه بسیار ماهر بوده و حتی گاهی بعنوان بهترین گارآگاه جهان شناخته می‌شود. او همچنین اطلاعات بالایی در علوم مختلف داشته، یک مختصص فنون جنگی بوده و می‌تواند دشمنانی باهوش از جمله جوکر و ریدلر را شکست دهد. نباید فراموش کرد جوکر استادِ فریب و آشوب بوده و همیشه نقشه‌هایی پیچیده‌ای می‌چیند. با این حال، بتمن قادر است از نقشه او سر در آورده و راهی برای توقفش بیابد. ریدلر هم با معماهای پیچیده و چالش برانگیزش شناخته می‌شود که او هم در نهایت شکست را در مقابل بتمن می‌پذیرد.

تونی استارک هم هوش بسیار بالایی داشته اما از آن نه برای حل پرونده‌ها، بلکه در زمینه مهندسی، اختراع و ساخت تجهیزات پیشرفته بکار می‌گیرد. برای اثبات این ادعا کافی است نگاهی به انواع مختلف زره‌ها و تجهیزاتی بیاندازید که نمونه‌اش را هیچ کدام از دیگر شخصیت‌های حاضر در کمیک بوک‌های مارول قادر به ساختش نیستند. او همچنین فردی بود که نهایتاً توانست سفر در زمان را برای انتقام جویان در Avengers: Endgame فراهم کند؛ چالشی که حتی بروس بنر نتوانسته بود از پس آن بربیاید.

با در نظر گرفتن پاراگراف‌های پیشین، باید گفت تعیین برنده در حوزه هوش و ذکاوت عملاً غیرممکن بوده و باید هر دو را در یک سطح قرار داد.

بتمن و مرد آهنی

زره و تجهیزات

یکی دیگر از ویژگی‌های مشترک میان بروس وین و تونی استارک عدم دسترسی به قابلیت‌های فراانسانی است. آن‌ها نه قدرت فراانسانی دارند، نه قابلیت زوددرمانی دارند و نه می‌توانند جادو را کنترل کنند. به همین دلیل، در مبارزات به توانایی‌ها و تجهیزاتشان متکی هستند. بروس و تونی، همانطور که قبلاً اشاره شد، صاحب شرکت‌های بزرگی هستند که در حوزه‌های مختلف به خصوص تجهیزات نظامی و پیشرفته فعالیت می‌کنند. همین موضوع باعث شده از لحاظ تجهیزات همیشه نه یک قدم، بلکه چند قدم از دشمنان خود جلوتر باشند.

بتمن زره بخصوصی دارد که در برابر انواع گلوله‌ها مقاومت کرده و ضربات مشت و پا را هم جذب می‌کند. همچنین به دلیل مقاومت بالا می‌تواند از انواع مختلف صدمه‌های دیگر مانند برخورد با یک خودرو یا افتادن از ارتفاع جلوگیری کند. با این حال، نقطه ضعف‌هایی هم دارد که مهمترینش عدم مقاومت در برابر گلوله از فاصله نزدیک است. همچنین تجهیزات بتمن به مواردی مانند نارنجک، بمب‌های دودزا یا گرپل هوک خلاصه شده که با استفاده از آن می‌توان خود را به ارتفاع یا مکان مورد نظر رساند.

مگر می‌شود بحثِ زره‌های پیشرفته باشد و حرفی درباره زره مرد آهنی زده نشود؟ هیچ کدام از سلاح‌های گرم، چه از فاصله نزدیک و چه از فاصله دور، قادر نیستند به آن صدمه وارد کنند که همین موضوع نشان می‌دهد در مقایسه با زره بتمن از لحاظ مقاومت چند سطح بالاتر قرار دارد. زره تونی استارک همچنین انواع مختلف سلاح‌ها از موشک گرفته تا لیزر را در خود جای داده و امکان پرواز را هم شامل می‌شود. اگرچه بتمن به لطف شنل می‌تواند پرواز کند اما تنها برای مدتی کوتاهی می‌تواند در ارتفاع بماند و با گذشت مدت مشخصی، فرود می‌آید. این در حالی است که تونی هیچ محدودیتی در بحث پرواز نداشته و حتی می‌تواند با جنگنده‌های مدرن رقابت کند. در ضمن، بتمن صاحب بتوینگ بوده که پرواز می‌کند اما نباید فراموش کرد زره مرد آهنی سرعت و قدرت مانور بسیار بیشتری دارد.

اگرچه بتمن از بت موبیل هم بهره می‌برد، نباید فراموش کرد تونی استارک صاحب زره هالک باستر است. این زره نه تنها ابعاد بزرگی دارد، بلکه آنقدر قدرتمند است که تونی را قادر می‌سازد مقابل ابرقهرمان غول پیکری مانند هالک (Hulk) مقاومت کرده و حتی آن را شکست دهد. به همین دلیل، اگر روزی تونی بخواهد در مبارزه با بتمن از هالک باستر استفاده کند، بدون مشکل می‌تواند پیروزی را به نام خود ثبت کند.

با در نظر گرفتن این موارد، می‌توان گفت مرد آهنی از لحاظ زره و تجهیزات دست بالاتر را نسبت به بتمن دارد.

مهارت‌های مبارزه

بتمن نه تنها در مشت زنی مهارت بالایی دارد، بلکه استاد هنرهای رزمی بوده و حریف قدری در مبارزات تن به تن به شمار می‌رود. از همین رو، اگر بدون زره و تجهیزاتش در میان ارازل و اوباش گرفتار شود، بدون مشکل می‌تواند از پسشان بربیاید. تونی استارک هم می‌تواند از خود در یک مبارزه تن به تن دفاع کند اما قابل مقایسه با بروس وین نیست. از همین رو، برنده نبرد بدون شک بتمن خواهد بود.

بتمن و مرد آهنی

متحدان

بتمن بنا به دلایلی به همکاری با دیگران علاقه مند نبوده و ترجیح می‌دهد ماموریت‌هایش را به تنهایی انجام دهد. البته این بدان معنا نیست که هیچ متحدی نداشته و در صورت نیاز نتواند از هیچ فردی کمک بخواهد. او عضوی از لیگ عدالت بوده که از اتحاد ابرقهرمانان قدرتمندی مانند فلش، آکوامن و واندر وومن تشکیل شده است. نباید فراموش کرد سوپرمن هم عضوی از لیگ عدالت بوده که بدون هیچ گونه شک و شبهه‌ای قدرتمندترین ابرقهرمان تاریخ به شمار می‌رود.

مرد آهنی، رهبر اگروه انتقام جویان بوده و در صورت نیاز می‌تواند از ابرقهرمانان دیگری مانند کاپیتان آمریکا، ثور، هالک، بلک ویدو (Black Widow) و اسکارلت ویچ (Scarlet Witch) کمک بگیرد. اگرچه نام‌های قدرتمندی در لیست انتقام جویان دیده می‌شوند، نباید فراموش کرد بتمن، سوپرمن را کنار خود دارد که به تنهایی می‌تواند دشمنان را قلع و قمع کند.

بنابراین، اگر بتمن و مرد آهنی مجبور شوند از متحدان خود کمک بگیرند، نبرد بدون شک با پیروزی بتمن به انتها خواهد رسید.

ثروت

همانطور که گفته شد، بروس وین و تونی استارک هر دو ثروتمند بوده و صاحب شرکت‌هایی عظیم هستند. به همین دلیل، وقتی بحث مقایسه‌شان مطرح می‌شود، یکی از جنبه‌هایی که توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، میزان ثروت هر کدام است. بتمن، صاحب شرکت وین اینترپرایز است که در قرن هفدهم میلادی توسط سالومون وین و جاشوآ وین بعنوان یک دفتر تجاری تاسیس شد. برادران وین در ادامه شرکت‌های متعددی را ساخته و فعالیت‌های تجاری‌شان باعث شکلگیری شهر گاتهام شد.

آلن وین که پدربزرگِ پدربزرگِ بروس وین محسوب می‌شود، نقش بسزایی در گسترش وین اینترپرایز داشت. او شرکت را به سه بخش اصلی تولید، حمل و نقل و تولید مواد موارد شیمیایی تقسیم کرد. در حال حاضر هم بروس مدیرعامل آن بوده که طبق اطلاعاتی که در داستان Joker War فاش شد، صاحب ۱۰۰ میلیارد دلار ثروت است. اگرچه گاتهام یک شهر عظیم بوده و فعالیت در گستره آن برای تبدیل شدن یک به شرکت بزرگ کافی است، نباید فراموش کرد وین اینترپرایز یک شرکت بین المللی بوده و سود آن حتی از دیگر شرکت‌های بزرگ کمیک بوک‌های دی سی از جمله لکس کورپ بیشتر است.

وین اینترپرایز تقریباً در همه زمینه‌ها فعالیت دارد؛ از تولید غذا گرفته تا سرگرمی، تحقیقات علمی، مبارزه با فقر، آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و رسانه. اگر حافظه‌تان یاری نمی‌کند، بروس وین در فیلم Batman V Superman: Dawn of Justice صاحب روزنامه دیلی پلنت بود.

تونی استارک، صاحب شرکت استارک اینداستریز (Stark Industries) بوده که توسط آیزاک استارک، پدربزرگش تاسیس شد. برخلاف وین اینترپرایز که تقریباً در تمامی زمینه‌ها فعالیت داشته، استارک اینداستریز را می‌توان یک شرکت تخصصی توصیف کرد که تمرکز خود را روی تولید انواع مختلف سلاح و تکنولوژی‌های نظامی قرار داده است. ارزش این شرکت در برخی موارد بین ۱۲ الی ۱۵ میلیارد دلار و در برخی موارد تا ۸۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

از محصولاتی که استارک اینداستریز تولید کرده، می‌توان به زره‌های ویژه مرد آهنی، زره ماشین جنگ (The War Machine)، هلی کریرهای سازمان شیلد و کویین جتی اشاره کرد که انتقام جویان برای جابجایی استفاده می‌کنند. البته بیش از ۲۰ زیرمجموعه را در خود جای داده که در زمینه‌های دیگر فعالیت می‌کنند. همچنین تونی استارک معمولاً از آن دسته افرادی است که بدنبال انحصار بوده و ترجیح می‌دهد خودش تنها فعال در حوزه مورد نظر باشد، تا اینکه رقبایی داشته باشد.

با توجه به اعداد و ارقامی که در پاراگراف‌های پیشین گفته شده، با اطمینان می‌توان گفت بتمن ثروت بسیار بیشتری نسبت به مرد آهنی دارد.

بتمن و مرد آهنی

نتیجه گیری نهایی

مانند نبرد کانگ و دکتر دووم، همه چیز به شرایط بستگی داشته و نمی‌توان نظر نهایی را راجع به مبارزه بتمن و مرد آهنی ارائه داد. اگر بحث نبرد با زره و تجهیزات باشد، تونی استارک می‌تواند دشمن خود را شکست دهد اما اگر نبرد بدون آن‌ها صورت بگیرد، بروس وین است که میدان را با پیروزی ترک می‌کند.

چه نظری درباره نبرد میان بتمن و مرد آهنی دارید و بنظرتان کدام پیروز خواهد بود؟ آن را با ما در میان بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

111 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments