شخصیت بتمن

بیوگرافی شخصیت بتمن – شوالیه تاریکی‌های گاتهام

شوالیه تاریکی‌های گاتهام

1%
 • 0/10
بیوگرافی شخصیت بتمن – شوالیه تاریکی‌های گاتهام ۰ ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

نام شخصیت بتمن (Batman) را هر کسی که به دنیای سینما یا کمیک علاقه داشته باشد حداقل یک بار شنیده است. با این وجود، کمتر کسی پیدا می‌شود که کاملا با جزئیات و پیشینه این کاراکتر آشنا باشد! به همین منظور، در این مطلب قصد داریم تا یک بیوگرافی کامل از بتمن را در اختیار شما قرار دهیم.

در شهری پر از جرم و جنایت، شب‌هنگام شوالیه‌ای از جنس تاریکی، با نور چراغی که با طرح خفاش روی آسمان نقش بسته، احضار می‌شود. ترس به دل خلافکاران افتاده و حس می‌کنند که فردی سایه به سایه آن‌ها را دنبال می‌کند، تا اینکه ناگهان یکی از آن‌ها در تاریکی شب با صدایی پر از درد زمین می‌خورد و دیگری از تیر چراغ سر خیابان آویزان می‌شود!

این چیزی است که مردم حدود چند دهه پیش از بتمن می‌دانستند و در کتاب‌های کمیک، درباره آن مطالعه می‌کردند. با این وجود، رفته رفته داستان‌های بتمن محبوبیت بیشتری را پیدا کرد و جهان او در همان شهر خیالی گاتهام، بزرگ و بزرگ‌تر شد. سر و کله شخصیت‌های مختلف در کنار یا مقابل بتمن پیدا شد و هر کدام از آن‌ها، داستان‌های متفاوتی را به روح گاتهام تزریق کردند. روایت‌های دی سی همیشه تاریک بودند و این روند چندین دهه است که هم در کمیک و هم در آثار سینمایی و ویدیو گیم رعایت می‌شود؛ در حالی که شخصیت بتمن خود شوالیه این تاریکی است!

با این وجود، اکثر طرفداران امروزی این شخصیت را با سه‌گانه کریستوفر نولان (Christopher Nolan) یا فیلم جدید The Batman می‌شناسند، در حالی که بتمن، سالیان سال است که به عنوان یکی از اولین ابرقهرمان‌های معروف کمیک بوکی شناخته می‌شود.

پیشینه شخصیت بتمن در کمیک بوک

بتمن در سال ۱۹۳۹ در شماره ۲۷ سری کمیک‌های Detective Comics، به قلم باب کین (Bob Kane) و بیل فینگر (Bill Finger) خلق شد. این شخصیت در این کمیک، داستانی با عنوان The Case of The Chemical Syndicate را دنبال می‌کرد که در آن، بتمن به دنبال یک قاتل می‌گشت و نهایتا، در همان ابتدای کار مشخص شد که زیر ماسک او چه کسی پنهان شده است. بروس وین (Bruce Wayne) در همین کمیک به صورت واضح شناخته شد، و از همه جالب‌تر اینکه محبوبیت این کاراکتر به حدی مورد استقبال قرار گرفت که دقیقا یک سال بعد، کمیک‌های مختص به خود شخصیت بتمن عرضه شدند.

در سال ۱۹۴۰ اولین کمیک‌های سری The Batman عرضه شدند و تا ۱۹۴۱، هر کدام از داستان‌های این مجموعه، میانگین ۸۰,۰۰۰ نسخه فروش داشتند!

زندگی بتمن در دوران کودکی

تقریبا هر فرد که فیلم، بازی یا داستانی از شخصیت بتمن را خوانده باشد، می‌داند که بروس وین نام واقعی انسانی است که پشت نقاب قایم شده و با ظلم و فساد مبارزه می‌کند. با این وجود، حضور شخصیتی مانند بتمن و ایده خلق آن توسط وین، باید از یک اتفاق خاص شروع شده باشد.

بروس در دوران کودکی، همراه با پدرش توماس و مادرش مارتا زندگی می‌کرد. او در خانواده‌ای اشرافی و ثروتمند در شهر گاتهام به دنیا آمد و هر نیازی که داشت، با پول خانواده برطرف می‌شد. با این حال، درست وقتی که او در حال لذت بردن از یک زندگی بی‌دردسر کنار خانواده کوچک خود بود، ناگهان در یک شب، فردی خلافکار پدر و مادر او را می‌کشد! به همین دلیل، او تصمیم می‌گیرد تا عمر خود را پای نابود کردن تمامی مجرمانی بگذارد که آرامش زندگی را از دیگران صلب می‌کنند.

«من بتمن هستم!»

این سناریو که او جنگی را با تمامی خلافکاران شهر گاتهام به پا کند، خیلی درست و به جا بود. اما نکته اینجاست که او چطور باید این کار را انجام می‌داد؟ پس از سال‌ها تمرین‌های سخت از دوران کودکی تا جوانی، بروس تصمیم گرفت تا فعالیت خود در مبارزه با مجرمان را در تاریکی شب انجام دهد؛ درست زمانی که او پدر و مادرش را از دست داده بود. همچنین به خاطر ترسی که خلافکاران در دل مردم و همچنین او در کودکی انداخته بودند، بتمن نیز تصمیم می‌گیرد تا آن‌ها را زهره‌ترک کند!

این در حالی است که ایده گرفتن از خفاش، طبق آنچه که در کمیک‌های دی سی نشان داده شده، زمانی بود که وین به ساخت یک شخصیت جدید و هویتی پنهان فکر می‌کرد و ناگهان یک خفاش از پنجره وارد شد. سپس او اولین هدف خود را پیدا کرد؛ جو چیل، کسی که خانواده او را کشته بود!

وین در قامت بتمن ظاهر شد، و سراغ چیل رفت تا به او بفهماند که درد از دست دادن خانواده‌اش چه عذابی را طی سالیان گذشته برای او به همراه داشته است. اما او به جای اینکه چیل را خیلی زود خلاص کند، فقط یک مشت محکم به او زده و از چهره واقعی خود رونمایی می‌کند. سپس بعد از رفتن بتمن، وقتی که چیل از همکاران خلافکارش درخواست کمک می‌کند، ناگهان آن‌ها او را می‌کشند! چراکه چیل، کسی بود که وحشت واقعی خلافکاران را ساخته و بتمن را به وجود آورده است.

جالب است بدانید که در نسخه‌های اولیه سری کمیک‌های Detective Comics و همچنین Batman، شخصیت بتمن از سلاح هم استفاده می‌کرد و یک کلت شش تیر را به همراه داشت که البته از آن برای کشتن افراد استفاده نکرده بود. همچنین در شماره ۳۸ از سری Detective Comics بود که برای اولین بار، شخصیتی جدید به نام رابین (Robin) در کنار بروس وین ظاهر شد! رابین هم درست مثل وین پسری بود که خانواده‌ای ندارد، اما حس مبارزه با جرم و جنایت را از آن به ارث می‌برد. به همین دلیل بتمن قبول کرده بود تا رابین در کنارش مبارزه کند.

لازم به ذکر است که طی سالیان گذشته، در داستان‌های مختلف کمیک بوکی ۴ رابین مختلف در کنار بروس وین ظاهر شده‌اند و همچنین داستان بتمن، یکبار دیگر توسط فرانک میلر (Frank Miller) بازنگری شد تا روایت او کمی متفاوت شود. به نحوی که در این داستان جدید، بتمن بعد از ۲۵ سال بعد از کشته شدن پدر و مادرش بازمی‌گردد و یکبار دیگر با دیدن یک خفاش، ایده تبدیل شدن به بتمن را می‌گیرد تا به سراغ انتقام از خلافکاران برود.

دشمنان بتمن

شخصیت بتمن قدرت‌‌های فیزیکی و گجت‌های بسیاری را دارد. همچنین وقتی خلافکاران او را می‌بینند، ترس تمام وجودشان را فرا می‌گیرد! اما نکته اینجاست که هر قدر خود بتمن قدرتمند است، دشمنان او هم روانی هستند! شخصیت‌های منفی و آنتی‌هیروهای شهر گاتهام و داستان‌های بتمن به حدی زیاد هستند که حتی می‌توان جهان مختص به کاراکتر بتمن را ساخت و سایر شخصیت‌های دی سی را در یک سمت دیگر قرار داد.

در ادامه می‌توانید درباره چند مورد از قوی‌ترین و عجیب‌ترین شخصیت‌های منفی یا آنتی‌هیروهایی باشید که در شهر گاتهام، ضربه‌های زیادی را به بتمن و یاران او زده‌اند!

اسکرکرو (مترسک)

معمولا ابر شرور های دنیای کمیک بوکی، دانشمندانی هستند که به هر دلیلی یک اختراع عجیب انجام می‌دهند، سپس با دستاورد جدید خود عصر تازه‌ای از شرارت را به پا می‌کنند. به نحوی که مترسک، یا همان اسکرکرو (Scarecrow) هم دقیقا از همین قاعده پیروی می‌کند.

وظیفه یک مترسک، ترساندن پرونده‌هاست و از طرفی دکتر جاناتان کرین (Jonathan Crane) هم همین ایده را روی انسان‌ها پیاده می‌کند. او از نوعی گاز خاص که از گیاهی گرفته می‌شود، برای ترساندن و ایجاد توهم در ذهن دشمنان خود استفاده می‌کند و بتمن نیز یکی از قربانیان همین جریان است.

جاناتان کرین از دوران کودکی توسط پدر خود، مورد آزمایش‌های غیرقانونی قرار می‌گرفت و در یک زیرزمین وحشتناک حبس شده بود. پدرش به او دارو و سم ترس تزریق می‌کرد و سعی داشت تا با این آزمایش‌ها، خود اصل ترسیدن را کنترل کند. با این حال، وقتی که یک روز بر سر یک اتفاق پدر جاناتان کشته شد، او بالاخره از زیرزمین بیرون آمد، ولی دیگر ثبات شخصیتی نداشت. به عبارتی دیگر، او روانی شده بود و هیچ کنترلی را روی کارهای خود نداشت. به همین دلیل نیز بعدها هدفش را ترساندن مردم بیچاره شهر قرار می‌دهد و به همین دلیل، با شخصیت قهرمانی به اسم بتمن مواجه می‌شود.

پنگوئن

ازوالد کاپلبات (Oswald Cobblepot) ملقب به پنگوئن، یکی از همان شخصیت‌هایی است که جهان و روایت‌های شخصیت بتمن به نحوی با او شناخته می‌شوند. او اولین بار در شماره ۵۸ سری Detective Comics ظاهر شد، و می‌توان گفت که تنها ابر شروری است که بتمن او را برای گرفتن اطلاعات بیشتر درباره خلافکاران، دستگیر نمی‌کند.

پنگوئن بیشتر به خاطر ظاهر عجیب و شباهتی که با این حیوان دارد به این نام شناخته می‌شود، و جالب‌تر اینکه او خودش را سلطان مجرمان می‌داند! اما از نظر قدرت‌های ویژه، باید گفت که پنگوئن اصلا دارای ویژگی خاصی نیست، بلکه فقط یک چتر دارد که برخی مواقع کاربرد یک سلاح، پرتاب‌کننده گاز اشک‌آور و حتی هلی‌کوپتر را دارد!

ریدلر

در شماره ۱۴۰ سری Detective Comics، ادوارد نیگما (Edward Nigma) برای اولین بار ظاهر شد تا شخصیت بتمن و رابین را با دردسری بزرگ مواجه کند. ریدلر (Riddler) همانطور که از اسمش هم پیداست، در واقع کاراکتری است که به سوال و پرسش و هرچیزی که به درگیر کردن ذهن افراد مربوط باشد، علاقه و ارادت ویژه دارد!

ریدلر که از همان سن کودکی به خاطر هوش برتری که داشته در میان نخبه‌ها قرار می‌گرفته، توانایی مهندسی و طراحی گجت‌های پیشرفته و انواع تله‌های مرگبار را هم بلد است. به همین واسطه نیز او چندبار بتمن را زمین‌گیر کرده و حتی تا پای مرگ هم برده است! اما در حقیقت هدف اصلی او کشتن مردم یا دزدی نیست، بلکه ادوارد همیشه سعی می‌کند تا فقط به دیگران اثبات کند که تا چه حد از آن‌ها باهوش‌تر و بهتر است.

کت وومن

زن گربه‌ای، کت وومن (Catwoman) یا همان سلینا کایل (Selina Kyle) شخصیتی از دنیای دی سی و در شهر گاتهام است که برای اولین بار، در سال ۱۹۴۰ در کمیک Batman ظاهر شد. او یک شاه دزد به تمام معناست! سلینا در شهر گاتهام یک ابرشرور که مردم را آزار می‌دهد و می‌کشد نیست، اما ماهیت دزد بودن او باعث می‌شود تا در مقابل شخصیت بتمن قرار بگیرد. این در حالی است که او در برخی از داستان‌ها حتی عاشق بروس می‌شود و با بتمن وارد رابطه می‌شود! همچنین در برخی دیگر از ماجراهای بتمن در شهر گاتهام، او از کت وومن درخواست کمک می‌کند و آن‌ها با یکدیگر تیم می‌شوند.

کت وومن درست به مانند بتمن دارای هیچ قدرت خاصی نیست و چنان که به نظر می‌رسد، تنها قابلیتی که دارد، توانایی‌های فیزیکی هستند. با این وجود، همین توانایی کافیست تا او قدرتی در حد خود بتمن را داشته باشد!

جوکر

بدون شک شناخته شده‌ترین و تاثیرگذارترین دشمن شخصیت بتمن جوکر است. این مورد را به هیچ وجه نمی‌توان انکار کرد و نادیده گرفت. جوکر اولین بار در نخستین کمیک Batman در سال ۱۹۴۰ ظاهر شد و رسما جایگاه اصلی رقابت و شرارت در مقابل بتمن را از آن خود کرد. او در کمیک‌های مختلفی در طول تاریخ کمیک بوک‌های دی سی در مقابل بتمن حاضر شده و از همه مهم‌تر اینکه جنایات بسیاری را مرتکب شده که بسیاری از آن‌ها فوق‌العاده غیرانسانی هستند. برای مثال، او در کمیک سال ۱۹۸۸ به نام Killing Joke به بت گرل (Batgirl) تیر زد تا از کمر به پایین فلج شود!

با این حال نکته قابل توجه اینجاست که او هم درست مثل بسیاری دیگر از ابر شرورهای گاتهام نه قدرت خاصی ندارد، بلکه فقط با بازی‌های روحی روانی و دار و دسته خلافکارانی که در اختیار دارد، بتمن و سایر ابرقهرمانان را آزار می‌دهد. همچنین استفاده از انواع سموم و حتی کارت‌های بازی که دارای لبه تیز هستند از ابزار مورد علاقه جوکر محسوب می‌شوند.

شوالیه‌های گاتهام!

شخصیت بتمن به عنوان ابرقهرمانی معرفی شده که همیشه تنها به نظر رسیده و با تکیه بر خودش از پس چندین ابرشرور بر می‌آید. با این وجود، درست مدت کوتاهی پس از معرفی بتمن بود که شاهد حضور رابین در کنار او بودیم،‌ در حالی که او تنها یار بتمن نیست.

آلفرد

آلفرد تدیوس کرین پنی ورث (Alfred Thaddeus Crane Pennyworth) دستیار خانوادگی و همراه همیشگی بروس وین است که پس از مرگ پدر و مادرش، او را مثل فرزند خود با محبت بزرگ کرد تا نهایتا روزی به شوالیه تاریکی تبدیل شود. با این حال، آلفرد هیچوقت انگیزه‌ها و کارهای بروس وین را زیر سوال نبرده و همیشه به عنوان یک دستیار کنار او باقی مانده است.

آلفرد اولین بار در سال ۱۹۴۳ در شماره ۱۶ از کمیک‌های سری Batman حاضر شد، اما بعد از آن به عنوان یکی از نقش‌های اصلی داستان‌های شخصیت بتمن همیشه در کنار او قرار گرفت. با این حال، جالب است بدانید که آلفرد دقیقا کنار دست بتمن مبارزه نمی‌کند و صرفا کارهای دیگر را از راه دور انجام می‌دهد. برای مثال، او می‌تواند اطلاعات خاص از سیستم‌ها را به بتمن بدهد، لباس جدیدی برای او بفرستد، یا حتی همین لباس را طراحی کند! این در حالی است که فراتر از مبارزه فیزیکی، شاید اگر کسی این کارها را برای بروس وین انجام نمی‌داد، او به قدرتی که دارد نمی‌رسید.

در حقیقت خانواده آلفرد همیشه به خاندان وین خدمت کرده بودند، به همین دلیل هم وقتی پدر او در حال نزدیک شدن به لحظات پایانی عمر خود بود، به آلفرد گفت که او هم به همین سنت خانوادگی پایبند باشد. آلفرد در حقیقت قصد داشت تا یک کارآگاه حرفه‌ای باشد و حتی چند کمیک مختص به خود را دارد که در آن‌ها به عنوان یک کارآگاه چند اتفاق مشکوک را بررسی می‌کند.

بت گرل

بت گرل (Batgirl) در واقع نامی است که چند شخصیت متفاوت تا به حال از آن برای معرفی هویت خود استفاده کرده‌اند. در سال ۱۹۶۱ این عنوان اولین بار توسط بتی کین (Betty Kane) استفاده شد، اما امروزه معمولا همه بت گرل را با دختر پلیس وفادار شهر یعنی جیمز گوردون (James Gordon)، یا همان باربارا گوردون (Barbara Gordon) می‌شناسند.

بت گرل با هویت باربارا اولین بار در سال ۱۹۶۷ و در شماره ۳۵۹ سری کمیک‌های Detective Comics ظاهر شد. او در کمیک‌های با نام خود و همچنین Batman Family و Detective Comics طی چند دهه گذشته حضور داشته، اما این شخصیت نیز چندین و چند بار حتی بعد از روی کار آمدن باربارا عوض شده است. باربارا گوردون، در حقیقت شاید طولانی‌ترین تجربه بت گرل بودن را داشت، اما نهایتا قربانی انتقام خونین و سخت جوکر شد! طوری که در یک کمیک به اسم The Killing Joke، او پس از اینکه مدتی از مبارزه با خلافکاران دست کشیده بود، توسط جوکر از کمر به پایین فلج شد. این اقدام به حدی خشن بود که حتی الن مور (Alan Moore)، نویسنده این کمیک، خودش هم از انجام چنین کاری پشیمان شده و بعدها این را در مصاحبه‌های خود اظهار کرده بود.

اما نگران حال بت گرل اصلی، یا همان باربارا گوردون نباشید! زیرا او در سری جدید کمیک‌های دی سی و در داستان New 52 توانست بالاخره پس از مدت‌ها راه برود و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، خود را درمان کند.

نایت وینگ

با اینکه معمولا نایت وینگ (Night Wing) در داستان‌های شخصیت بتمن دیده شده و اکثرا او را یار و همراه بروس وین دیده‌اند، اما باید بدانید که این مورد، در حقیقت امر کمی متفاوت است. در واقع نایت وینگ نام ابرقهرمانی است که در شهر کریپتونیِ کاندور (Kandor) زندگی می‌کرده و عملا یک موجود فضایی (همان سوپرمن) است. با این حال، پس از اتفاقات کمیک Crisis On Infinite Earths و ریبوت شدن تمامی داستان جهان‌های دی سی، اینبار دیک گریسون (Dick Grayson) با فهمیدن درباره نایت وینگ، این لقب را برای خود انتخاب کرد تا هویت رابین را برای همیشه کنار بگذارد.

در واقع هویت نایت وینگ اولین بار توسط سوپرمن، در داستان شماره ۱۵۸ سری کمیک‌های Superman معرفی شد. در این داستان قدیمی که پیش از وقایع ریبوت Crisis On Infinite Earths است، سوپرمن در شهر کاندور، قدرت چندانی ندارد و به همین دلیل، همراه با جیمی اولسن (Jimmy Olsen) آن‌ها سعی می‌کنند تا با کپی کردن هویت‌هایی مانند بتمن و رابین، به صورت مخفیانه با دشمنان مبارزه کنند. اما پس از ریبوت شدن داستان، سوپرمن دیگر چیزی از این اتفاقات را به یاد نمی‌آورد و بعدها فقط روایتی مشابه را برای گریسون تعریف می‌کند تا او نایت وینگ بعدی باشد.

رد هود

جیسون تاد (Jason Todd) کسی بود که افراد آن را با نام رابین دوم می‌شناسند. پس از آنکه گریسون هویت نایت وینگ را برای خود انتخاب کرد، جیسون این وظیفه را قبول کرد تا به عنوان رابین، در کنار بتمن حاضر شود. با این وجود، نکته قابل توجه اینجاست که او پس از مدتی توسط جوکر کشته می‌شود! سپس بعد از مرگ، به یک شخصیت آنتی‌هیرو به نام رد هود تبدیل شد که در برخی داستان‌ها دوست و در برخی دشمن بروس وین بود، درست مثل کت وومن (Catwoman).

لازم به ذکر است که هویت رد هود، به دروغ توسط خود جوکر هم به عنوان یک پیشینه مورد استفاده قرار گرفته بود؛ طوری که او خواننده را گول می‌زند و اظهار می‌کند که او در اصل خود رد هود بوده که یک روز برای دزدی از یک کارخانه کارت سازی وارد آن شده و سپس با شیمیایی شدن، به جنون رسیده است!

دمین وین

دمین وین (Damian Wayne) در واقع پسر بروس وین، یا همان شخصیت بتمن است که از مادری به نام تالیا الغول (Talia al Ghul) زاده شده و به عنوان رابین پنجم شناخته می‌شود. تالیا، دختر شخصیت ابرشروری به نام رأس الغول (Ra’s al Ghul) است که در نقش یک آنتی‌هیرو، با بروس وین وارد رابطه عاشقانه می‌شود. آن‌ها فرزندی به نام دمین را به دنیا می‌آورند، اما تا مدتی بتمن هرگز متوجه حضور آن نمی‌شود.

دمین از همان سن کودکی در گروهی به نام League of Assassins پرورش پیدا می‌کند و یاد می‌گیرد که آدم بکشد! موردی که بعدها پس از ملاقات با پدرش مشکل‌ساز شده و برخلاف عقیده شخصیت بتمن است. با این وجود، پس از مدتی بودن کنار پدرش، بالاخره او به عنوان رابین پنجم کنار پدرش مبارزه می‌کند و حتی یکبار هم کشته می‌شود؛ در حالی که بتمن دوباره او را زنده می‌کند.

دلیل محبوبیت بتمن چیست؟

یکی از دلایلی که بتمن توانست در میان سایر ابرقهرمانان خیلی موفق شود، این بود که او اصلا یک ابرقهرمان زاده نشد و هیچ اتفاقی عجیبی رخ نداد تا مثلا او در برخورد با یک جسم فضایی یا مواد رادیواکتیو، توانایی ویژه‌ای را به دست بیاورد. در حالی که در اکثر داستان‌های کمیک بوکی، این سبک خیلی رایج است.

برای مثال، بسیاری از ابرقهرمان‌های معروف و بزرگ مانند واندر وومن (Wonder Woman) و سوپرمن (Superman)، از همان اول کار دارای ویژگی‌هایی بودند که آن‌ها را به ابرقهرمان‌زاده‌ تبدیل می‌کرد. در این موارد، داستان جای پیشرفت شخصیتی زیادی را برای قهرمان داستان باقی نمی‌گذارد، بلکه او صرفا طی یک اتفاق یا به صورتی ذاتی، توانایی‌هایی را دارد که باعث می‌شوند تا خاص باشد و دشمنان را با چند ضربه از پای در بیاورد یا مانند هالک (Hulk) با یک لگد تا کیلومترها پرتاب کند!

با این حساب، ابرقهرمان مورد نظر از همان ابتدا حاضر و آماده مبارزه و تحمل ضربات سنگین است و فقط رفته رفته با قدرت‌های خود آشنا می‌شود. همچنین دیگر آن حد خاص از واقع‌گرایی در داستان رعایت نمی‌شود تا همه چیز خیالی شود. با این حال، وقتی بیننده شاهد شخصیتی است که با مسائل روزمره کنار می‌آید و با دشمنان قوی‌تر از خود مبارزه می‌کند،‌ آن وقت است که روایت برای او جذاب می‌شود!

شخصیت بتمن در دوران کودکی والدینش را از دست داد، سپس تلاش کرد تا دیگر اجازه ندهد تا همین اتفاق برای کسی رخ بدهد. با این وجود، بتمن هرگز دارای قدرت فیزیکی بالا به واسطه سرم ابرسرباز یا دارویی خاص نبود. همچنین بسیاری از دشمنان او هم دارای قدرت خاصی نبودند و صرفا کار آن‌ها استفاده از سلاح و تله بود. به همین دلیل هم شوالیه تاریکی و داستان‌های شهر گاتهام همیشه برای طرفداران جذاب بوده و هست.

قابلیت‌ها و قدرت‌های بتمن

همانطور که اشاره شد، بتمن دارای قدرت ابرانسانی خاصی نیست، اما سطح تمرینات او به حدی سخت و حرفه‌ای بوده که شاید حتی اگر دارو خاصی را مصرف می‌کرد آنقدر قوی نمی‌شد! با این وجود، جدا از توانایی‌های فیزیکی، بتمن دارای برخی گجت‌های خاص مانند ماشین معروف بتموبیل یا بت‌رنگ‌هایی است که مثل بومرنگ عمل می‌کنند. همچنین استفاده از شنل مخصوص برای گلاید کردن بر فراز شهر گاتهام،‌از دیگر ویژگی‌های بتمن است.

لازم است بدانید که بروس وین در مبارزات تن به تن حرفه‌ای است، اما هنگام استفاده از گجت‌هایی که دارد، همیشه از یک مورد یکسان استفاده نمی‌کند. بلکه با مواجه شدن با دشمنان جدید، سعی می‌کند تا برای خود ابزار تازه‌ای را اختراع کرده و از آن برای از پای درآوردن طرف مقابل بهره ببرد. این در حالی است که یک Grappling Hook برای بالا رفتن از ساختمان‌ها و بت‌رنگ از گجت‌هایی هستند که او همیشه استفاده می‌کند.

شخصیت بتمن در سینما و تلویزیون

وقتی صحبت از حضور شخصیت‌های ابرقهرمانی در دنیای سینما باشد، معمولا افراد اولین کسی که از دنیای دی سی به یاد می‌آورند بتمن است. بخصوص طرفدارانی که هنوز هم سه‌گانه کریستوفر نولان را بهترین می‌دانند و آن را بارها و بارها تماشا کرده‌اند. با این وجود، جالب است بدانید که اولین اثر نمایشی از شخصیت بتمن در سال ۱۹۴۳، با بازی لوئیس ویلسون (Lewis Wilson) فیلمبرداری و در قالب یک سریال ۱۵ قسمتی پخش شده بود. همچنین جالب‌تر اینکه در این سریال، به جای استفاده از شخصیت‌های منفی اصلی داستان‌های بتمن، از یک کاراکتر عجیب ژاپنی استفاده کرده بود که قصد داشت تا کل جمعیت آمریکا را به زامبی تبدیل کند!

لیست تمامی فیلم‌ها و سریال‌های بتمن

 • سریال Batman – سال ۱۹۴۳
 • سریال Batman And Robin – سال ۱۹۴۹
 • فیلم Batman: The Movie – سال ۱۹۶۶
 • فیلم Batman – سال ۱۹۸۹
 • فیلم Batman Returns – سال ۱۹۹۲
 • فیلم Batman Forever – سال ۱۹۹۵
 • فیلم Batman And Robin – سال ۱۹۹۷
 • فیلم Batman Begins – سال ۲۰۰۵
 • فیلم The Dark Knight – سال ۲۰۰۸
 • فیلم The Dark Knight Rises – سال ۲۰۱۲
 • فیلم Batman V Superman – سال ۲۰۱۶
 • فیلم Justice League – سال ۲۰۱۷
 • فیلم The Batman – سال ۲۰۲۲

لیست تمام بازیگرانی که تاکنون نقش شوالیه تاریکی را بازی کرده‌اند

 • لوئیس ویلسون
 • رابرت لوری
 • آدام وست
 • مایکل کیتون
 • ول کیلمر
 • جورج کلونی
 • کریستین بیل
 • بن افلک
 • رابرت پتینسون

شخصیت بتمن چند سال بعد از حضورش در دنیای کمیک بوک، خیلی زود با بازی لوییس ویلسون در دهه ۱۹۴۰ به جهان سینما و تلویزیون آمد. سپس در سال ۱۹۴۹، رابرت لاوری نقش این شخصیت را بازی کرد و نهایتا در سال ۱۹۶۰، زره شوالیه تاریکی به دست آدام وست افتاد تا اینبار به جای سریال، فیلم سینمایی از شخصیت بتمن ساخته شود.

با این وجود، احتمالا معروف‌ترین بتمن قدیمی از سال‌های قبل از ۲۰۰۰، مایکل کیتون (Micheal Keaton) است که لفظ «من بتمن هستم!» را به معروفیت رساند. کیتون در دو فیلم از سری جدید بتمن حاضر شد تا با پیشرفتی که تکنولوژی کرده بود، آثار سینمایی متفاوتی از این ابرقهرمان تاریکی‌ها ساخته شود. با این وجود، سومین فیلم از سری که با نام Batman: Forever اکران شد، دیگر مایکل کیتون را در نقش شوالیه تاریکی ظاهر نشد؛ بلکه اینبار لباس شخصیت بتمن به ول کیلمر داده شد تا در کنار بازیگرانی از جمله جیم کری، تامی لی جونز و نیکول کیدمن حاضر شود. همچنین در چهارمین فیلم، باز هم بازیگر نقش شخصیت بتمن عوض شد و اینبار جورج کلونی معروف کلاه خفاشی را بر سر گذاشت.

دوران طلایی شخصیت بتمن در سینما

روند ساخت فیلم‌های Batman با بازیگران مختلف، تا سال ۱۹۹۷ ادامه داشت و بعد از آن، برخی کارتون‌ها و انیمیشن‌ها از شخصیت بتمن و سایر ابرقهرمانان دی سی ساخته شدند، تا اینکه بالاخره در سال ۲۰۰۵ کریستوفر نولان همه چیز را عوض کرد. سه‌گانه شوالیه تاریکی، هنوز هم که هنوز است به عنوان بهترین فیلم‌هایی شناخته می‌شوند که با اقتباس از کمیک‌های دی سی و در سبک ابرقهرمانی ساخته شده و طرفداران بسیاری دوباره و چندباره آن را تماشا می‌کنند.

این سه‌گانه رسما درباره شهر گاتهام و داستان‌هایی بود که بتمن دارد و در آن‌ها عملا هیچ دخالتی از دیگر ابرقهرمانان دنیای دی سی (خارج از این شهر و جهان متفاوت آن) را شامل نمی‌شد. بسیاری از شخصیت‌های منفی معروف و اصلی مانند بین (Bane) در این سه‌گانه حضور داشتند، اما هیث لجر (Heath Ledger) در فیلم The Dark Knight کاری کرد که آمار فروش از ۳۷۲ میلیون دلار (با فیلم اول)، به ۱ میلیارد دلار رسید!

لجر برای نقش جوکر به معنای واقعی کلمه سنگ تمام گذاشت، طوری که پس از اکران فیلم The Dark Knight، جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل به او داده شد، اما متاسفانه هیث لجر زنده نبود تا این هدیه را از آکادمی دریافت کند. لازم به ذکر است که جوکر بازی شده توسط لجر، تاکنون به عنوان بهترین اقتباس از دنیای کمیک شناخته شده و بیشترین شباهت را با نسخه حاضر در داستان Batman: Killing Joke داشته است.

با این حال، باید بدانید که پس از درگذشت لجر و خلق یک اثر بی‌نظیر، فیلم سوم در سه‌گانه شوالیه تاریکی اینبار تام هاردی (Tom Hardy) را در نقش بین به کار گرفت تا یکبار دیگر اثری بی‌نظیر توسط نولان خلق شود. لازم به ذکر است که سایر بازیگران معروف مانند لیام نیسون (Liam Nesson)، مورگان فریمن (Morgan Freeman) و کیلیان مورفی (Cillian Morphy) در این سه‌گانه حاضر شده‌اند.

پایان راه، با شروع مسیری تازه به وسیله فیلم The Batman

به هر حال سه‌گانه بتمن با استقبال بی‌سابقه طرفداران از سری فیلم‌های با اقتباس از کمیک‌های دی سی همراه شد، اما این به معنای پایان کار بتمن در دنیای سینما نبود. بلکه زک اسنایدر تصمیم گرفته بود تا یک جهان سینمایی گسترده با حضور ابرقهرمانان دی سی را جمع کند؛ پروژه‌ای که چندان هم موفق نبود، اما حداقل باعث شد تا بن افلک در نقش بتمن حاضر شود.

فیلم Batman V Superman در سال ۲۰۱۶ اکران شد، اما دقیقا برخلاف آنچه که تمامی طرفداران فکرش را می‌کردند، اثر نهایی یک محصول نسبتا ضعیف بود که نمی‌شد بازی بتمن در داستان آن را ذره‌ای با سه‌گانه شوالیه تاریکی مقایسه کرد. با این حال، نکته قابل توجه اینجاست که کار بتمن در این اثر تمام نشد و در سال ۲۰۱۷ فیلم Justice League ساخته شد تا فرصتی به تمامی ابرقهرمانان دی سی در جهان سینما داده شود و خودی نشان دهند؛ آن هم در وضعیتی که شاید اوضاع چندان هم برای این کار مساعد نبود و کارگردان اصلی کنار رفته بود.

بدین ترتیب بتمن با بازی بن افلک باز هم در این اثر ظاهر شد، اما بعد از آن خود او اظهار کرد که دیگر دوست ندارد نقش این کاراکتر را بازی کند! به همین دلیل نیز سازندگان دیگر کلا پروژه DCEU را به نحوی کنار گذاشتند تا فیلم The Flash همه چیز را در آن حل کند، و حال در یک جهان کاملا متفاوت، رابرت پتینسون (Robert Pattinson) نقش شخصیت بتمن را بازی کند.

فیلم The Batman در واقع جدیدترین تلاش سازندگان برای احیا دوران طلایی است که بینندگان و طرفداران با کاراکتر بتمن در آثار سینمایی تجربه کرده بودند. این در حالی است که این اثر سینمایی در ماه اسفند سال ۱۴۰۰ شمسی اکران شده و نظر مثبت بسیاری از منتقدان رسانه‌های مختلف را به همراه داشته، طوری که شاید حتی با سه‌گانه نولان در رقابت قرار گرفته و در آینده شامل چند دنباله مختلف با خلق جهانی متفاوت باشد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments