کانگ فاتح و دکتر دووم
1%
  • 10/10

نبرد کانگ فاتح و دکتر دووم | کدام یک پیروز خواهد بود؟

نبرد کانگ فاتح و دکتر دووم | کدام یک پیروز خواهد بود؟ ۹ ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

از آنجایی که کانگ فاتح و دکتر دووم هر دو شخصیت‌های بسیار قدرتمندی هستند، حدس زدن پیروز این نبرد در نگاه اول کار بسیار سختی خواهد بود.

اگر از طرفداران فیلم‌ها و سریال‌های ابرقهرمان باشید، احتمالاً نام‌های کانگ فاتح (Kang the Conqueror) و دکتر دووم را زیاد در اخبار چند وقت اخیر دیده‌اید. پس از اینکه جاناتان میجرز (Jonathan Majors) به آزار و اذیت معشوقه خود محکوم شد، مارول تصمیم گرفت قراردادش را با این بازیگر آمریکایی لغو کند. در پی این اتفاق، برخی از منابع غیررسمی مدعی شدند تمرکز روی کانگ فاتح بعنوان ابرشرور اصلی فازهای چهارم و پنجم حفظ می‌شود اما برخی دیگر گفتند دکتر دووم جایگزینش می‌شود.

کانگ فاتح و دکتر دووم دو مورد از بزرگترین و به یادماندنی ترین ابرشرورهای تاریخ صنعت کمیک بوک‌های ابرقهرمانی محسوب می‌شوند. آن‌ها طی چند دهه‌ای که از نخستین حضورشان در صفحات کمیک بوک می‌گذرد، حضور پررنگی در داستان‌های مختلف داشته‌اند. به همین دلیل، بدون هیچ گونه بزرگنمایی می‌توان کانگ و دووم را با ابرشرورهایی مانند تانوس (Thanos) و گالاکتوس مقایسه کرد؛ ابرشرورهایی که هر کدامشان به تنهایی می‌توانند تهدیدی برای نابودی یک سیاره و حتی شاید کهکشان باشند.

نکته جالب درباره‌شان این است که هیچ کدام قدرت‌های فراانسانی نداشته و اگر بعنوان ابرشرورهایی پرابهت، قدرتمند و ترسناک شناخته می‌شوند، بخاطر هوش بالایشان است. آن‌ها بواسطه همین ویژگی تجهیزاتی را ساختند که هر کسی توانایی ایستادگی در برابرشان را ندارد. در ضمن، اگرچه درگیری‌های بیشماری میان شخصیت‌های خیر و شر مارول طی دهه‌های گذشته رخ داده، کانگ فاتح و دکتر دووم هرگز بصورت مستقیم مقابل یکدیگر قرار نگرفتند. به همین دلیل، شناخت پیروز این نبرد کار سختی است.

در ادامه مقاله به مقایسه دو شخصیت کانگ فاتح و دکتر دووم (Doctor Doom) از جنبه‌های مختلف پرداخته و سپس سعی می‌کنیم بر اساس نتایج هر کدام از بررسی‌ها، شخصیت پیروز را معرفی کنیم.

فهرست مطالب

قدمت

اگرچه قدمت هیچ گونه ارتباطی به برتری دو شخصیت نداشته و در تصمیم گیری نهایی تاثیری نمی‌گذارد، بد نیست اطلاعاتی کلی در این باره ارائه شود. نخستین حضور کانگ به شماره ۸ کمیک بوک The Avengers (سال ۱۹۶۴ میلادی) برمی‌گردد. دکتر دووم حدوداً دو سال زودتر از کانگ به کمیک بوک‌ها آمد. به بیان دقیقتر، نخستین مواجهه مخاطبان با این شخصیت پرابهت در شماره ۵ کمیک بوک The Fantastic Four (سال ۱۹۶۲) رقم خورد. به همین دلیل هم با نگاهی به هر دو می‌بینیم میراثی نسبتاً طولانی را از خود بر جای گذاشته‌اند.

قبل از اینکه مقایسه اصلی را شروع کنیم، بد نیست به یک نکته جالب درباره نسخه اولیه کانگ فاتح اشاره کنیم. نویسندگان در ابتدا اشاره کرده بودند که کانگ یکی از نوادگان دکتر دووم بوده و دقیقاً به مانند او، تنها شرارت را می‌شناسد. هر چند، در ادامه مشخص شد کانگ یکی از نوادگان رید ریچاردز بوده و حتی نامش در زمان تولد، ناتانیل ریچاردز بود.

زره

زره کانگ فاتح با استفاده از یک آلیاژ بسیار کمیاب و نادر از آینده‌ای بسیار دور (قرن ۴۰ میلادی) ساخته شده است. به بیان دیگر، زرهی که کانگ به تن دارد، پیشرفته ترین زره در تمام دنیای مارول بوده و به واسطه همین تکنولوژی‌ها، قادر است به افکار فردی که آن را به تن دارد واکنش نشان دهد.

همانطور که پیش از این اشاره شد، کانگ فاتح یک انسان عادی بوده و هیچ گونه قدرت فراانسانی ندارد اما زرهش برگ برنده او محسوب می‌شود. با کمک آن می‌تواند یک شی بسیار سنگین به وزن ۵ تُن را بلند کرده و حتی در برابر یک انفجار اتمی جان سالم به درد ببرد، بدون اینکه مشکلی برایش پیش بیاید. این زره به او اجازه می‌دهد پورتال‌های موقتی را ساخته و بواسطه آن‌ها در زمان سفر کند. همچنین می‌تواند شوکه‌های الکتریکی مرگباری وارد کند، گلوله‌های آتش شلیک کند و هر سلاحی از هر زمانی را با فکر کردن به آن بدست بگیرد. می‌خواهد این سلاح به گذشته تعلق داشته باشد یا در آینده استفاده شود.

دکتر دووم یکی از مرگبارترین زره‌های دنیای مارول را در اختیار دارد. این زره از تیتانیوم ساخته شده و برخی قابلیت‌هایش مبتنی بر هوش مصنوعی است. همچنین با استفاده از جادوگری و در یک صومعه متعلق به راهب‌های تبتی ساخته شد. در ضمن، دکتر دووم که از هوش و زکات بسیار بالایی برخوردار است، طی سال‌های بعد قابلیت‌های جدیدی را به زره خود افزود تا از رقبا عقب نیافتد.

زرهی که به تن دارد، به دکتر دووم قدرت ابرانسانی، تحمل ابرانسانی، خوددرمانی سریع و امکان نشان دادن واکنش بسیار سریع به حرکات دشمن را داده است. حتی گاهی اوقات در برخی داستان‌ها شاهد این بودیم که زره امکان پرواز را برای دکتر دووم مهیا کرد. این زره می‌تواند ۱۰۰ هزار مگاولت الکتریسیته ایجاد و از آن برای شلیک گلوله‌های الکتریکی یا وارد کردن شوک به دشمنان استفاده کرد. همچنین از این انرژی می‌توان برای ایجاد لایه‌های محافظتی بهره برد. به ویژگی‌های گفته شده باید تصویربرداری دمایی، ذخیره هوا و غذا به منظور زنده ماندن در شرایط سخت و انواع سنسورهای هشداردهنده را اضافه کرد.

چیزی که باعث می‌شود زره دکتر دووم بهتر از زره بسیار پیشرفته کانگ فاتح باشد، ترکیب فناوری و جادو است. دووم با استفاده از جادو می‌تواند توانایی‌های زره خود را افزایش داده و گلوله‌های ویرانگرتری را پرتاب کند. زره همچنین به قدری قدرتمند است که می‌تواند دکتر دووم را به انسانی خداگونه تبدیل کند.

اگرچه زره کانگ فاتح بسیار قدرتمند و پیشرفته بوده، زره دکتر دووم به خاطر ترکیب کردن فناوری و جادو برنده است. البته این پیروزی با اختلافی ناچیز بدست آمده است.

هوش و ذکاوت

از آنجایی که به آینده تعلق دارد، نمی‌‌دانیم کانگ فاتح یک فرد استثنایی ست یا خیر. به هر حال، امکان دارد بنا به دلایلی هوش همه انسان‌ها در آینده بسیار زیاد و چیزی در حد کانگ باشد. اگر معیار را زمان حال در نظر بگیریم، باید گفت کانگ در میان انسان‌های این نسل هوشی در حد و اندازه‌های ابرقهرمانان دارد. علاوه بر این، از تجربه‌های کسب شده توسط واریانت‌هایش در تمام مولتی ورس بهره می‌برد که این ویژگی در کنار هوش بالا می‌تواند او را در لیست باهوشترین شخصیت‌های کمیک بوک‌های مارول قرار دهد. حتی برخی کانگ را بالاتر از تونی استارک و رید ریچاردز قرار می‌دهند.

بزرگترین نقطه قوت دکتر دووم، هوش و ذکاوتش است. در کنار رید ریچاردز که از قضا رقیبش به شمار می‌رود، یکی از باهوشترین انسان‌های کره زمین بوده و این موضوع را بارها و بارها در زمینه‌های مختلف مانند فیزیک، رباتیک، ژنتیک، بیوشیمی، فناوری ساخت سلاح و سفر در زمان به اثبات همگان رسانده است. او به لطف همین ویژگی توانست شخصیت‌های بسیار قدرتمندی مانند سیلور سرفر، هالک (Hulk) و بیاندر را شکست دهد.

با خواندن پاراگراف‌های پیشین شاید گمان کنید کانگ فاتح و دکتر دووم از لحاظ هوش در یک سطح قرار داشته باشند اما همه چیز هوش نیست. هوش بدون تجربه و علم چندان کارساز نخواهد بود. از همین رو، کانگ برنده این بخش از نبرد بوده که به انبوهی از اطلاعات، فناوری‌ها و علم‌های متعلق به دوره‌های تاریخی و حتی تایملاین‌های دیگر دسترسی دارد.

قدرت اراده

شاید بزرگنمایی بنظر برسد اما کانگ فاتح اراده‌ای رام نشدنی برای رسیدن به خواسته‌ها و اهداف خود داشته و همین اراده بسیار قوی او را در پشت سر گذاشتن تمامی موانع و چالش‌ها همراهی می‌کند. اگرچه این ویژگی بصورت واضح و مستقیم مورد کندوکاش قرار نمی‌گیرد اما با نگاهی به ماجراجویی‌هایش می‌توان به این مورد پی برد. نمونه‌اش را در دنیای سینمایی مارول دیدیم که علی‌رغم تبعید شدن به قلمرو کوانتومی، بیکار ننشست و آنجا یک امپراتوری بسیار قوی و قدرتمند برای خود ایجاد کرد.

کمتر شخصیتی وجود دارد که از لحاظ قدرت اراده به گرد پای ویکتور ون دووم برسد. او به قدری در رسیدن به اهدافش مصمم است که اراده بالای او را نه یک ویژگی، بلکه یک قدرت فراانسانی می‌توان در نظر گرفت. این اراده بالا در باورش ریشه دارد. او خود را قویترین و بزرگترین انسان روی کره زمین دانسته که همین می‌تواند برای تبدیل شدن به شخصیتی خطرناک کافی باشد.

دکتر دووم بارها قدرت اراده خود را به رخ همگان کشید؛ برای مثال، او برای مدتی بسیار طولانی توسط شیاطین در جهنم مورد شکنجه قرار گرفت و عذاب دید. با این حال، هیچ وقت در برابر شیاطین از خود ضعف نشان نداد و ناامید نشد. او حتی در برابر تلاش‌های پرپل من (Purple Man) که قصد داشت ذهنش را کنترل کند، مقاومت کرد. ویکتور همچنین به جهش یافته‌ای به نام اما فراست اجازه نداد به ذهنش ورود پیدا کرده و افکارش را بخواند. در ضمن، همین قدرت ارائه به او اجازه داد طلسم‌هایی را با وجود سختی زیاد اجرا کند؛ طلسم‌هایی که اجرایشان کار هر کسی نیست.

بنابراین، دکتر دووم در بخش قدرت اراده دست بالا را دارد.

جادوگری

اگرچه علم و فناوری بخش مهمی از داستان‌های کمیک بوک‌های مارول بوده، نباید فراموش کرد که طلسم و جادوگری هم بسیار حائز اهمیت هستند. دکتر دووم در ابتدا تنها از فناوری و تکنولوژی‌های پیشرفته برای پیروزی در برابر دشمنان و رقبای خود استفاده می‌کرد. پس از مدتی، نویسندگان کمیک بوک‌های مارول به این نتیجه رسیدند که باید قدرت‌هایش را بیشتر کنند. به همین دلیل، طی اتفاقاتی به تبت رفت و در آنجا جادوگری را از راهبان محلی یاد گرفت.

دکتر دووم در یادگیری جادوگیری آنقدر ثابت قدم بود که به گذشته سفر کرد تا اطلاعات بیشتر در این باره را از یک جادوگر قدرتمند به نام مورگان لی فی یاد بگیرد. او حتی مقدار دیگری از جادوگری را از سوپریم دکتر استرنج یاد گرفت. همه این موارد دست به دست هم داده و او را در جادوگری به قدری قدرتمند کردند که پس از بازنشستگی دکتر استرنج، از لحاظ قدرت گزینه مناسبی برای دریافت عنوان جادوگر اعظم به شمار می‌رفت.

اگر نبردی میان کانگ فاتح و دکتر دووم رقم بخورد، بدون شک درگیری تنها به استفاده از تکنولوژی خلاصه نمی‌شود. از همین رو، می‌توان انتظار داشت دکتر دووم از قدرتش در جادوگری برای ضربه زدن به دشمن خود بهره ببرد. هر چقدر هم کانگ علم و تکنولوژی پیشرفته‌ای داشته باشد، تنها راه مقابله با جادو، استفاده از جادو است. از آنجایی هم که کانگ هیچ گونه سررشته‌ای در این زمینه ندارد، شکستش قطعی و صد در صدی است.

برای اینکه درک بهتری نسبت به تاثیر جادو پیدا کنید، بد نیست بدانید دکتر دووم یکبار به لطف استفاده از جادو در برابر انفجاری که دستکش بینهایت ایجاد کرده بود، جان سالم به در برد؛ انفجاری که به راحتی می‌توانست زره‌های پیشرفته را تکه پاره کرده و جان افراد نزدیک به آن را بگیرد. همچنین تنها فایده جادو، اجرای طلسم‌های متعدد تهاجمی یا تدافعی نیست. با استفاده از جادو می‌توان میزان قدرت بدنی، تحمل و سرعت را به میزان قابل توجهی افزایش داد تا در برابر دشمن، دست بالا را داشت.

نتیجه گیری نهایی

اگر پاراگراف‌های پیشین را با دقت خوانده باشید، احتمالاً پیش خودتان فکر می‌کنید برنده بی چون و چرای نبرد کانگ فاتح و دکتر دووم، پادشاه کشور لاتوریا باشد اما قضیه مقداری پیچیده‌تر از یک نتیجه گیری ساده بوده و به سناریو بستگی دارد. اگر چند روز برای آمادگی به این دو شخصیت داده نشده و بطور ناگهانی مقابل یکدیگر قرار بگیرند، با توجه به پاراگراف‌های پیشین بدون شک دکتر دووم پیروز میدان خواهد شد.

جدا از برتری در زمینه جادوگری، زره و قدرت اراده، دکتر دووم در مقایسه با کانگ فاتح از تجربه بسیار بیشتری در نبردهای تن به تن برخوردار است. همانطور که از نامش می‌توان حدس زد، کانگ بیشتر یک فاتح است، نه یک مبارز. او کسی است که می‌تواند ارتش‌های عظیمی را ساخته و با کمک آن سرزمین‌ها و حتی جهان را به تسخیر خود دربیاورد اما اگر این ارتش از او گرفته شود، آن وقت حرف چندانی برای گفتن ندارد. البته این به معنای ضعیف بودنش نیست، بلکه حریف قَدَری برای دکتر دووم نخواهد بود.

البته نباید یک نکته بسیار مهم را فراموش کرد: دکتر دووم درست مانند کانگ فاتح می‌تواند ارتشی قدرتمند را ایجاد کند که مقابله با آن کار هر کسی نیست. بنابراین، حتی اگر به دو شخصیت زمانی برای آماده شدن داده شود، باز هم احتمال پیروزی دکتر دووم عدد بالایی خواهد بود که نمی‌توان به راحتی از کنارش گذشت.

چه نظری درباره نبرد میان کانگ فاتح و دکتر دووم دارید و بنظرتان کدام یک میدان را با پیروزی ترک خواهد کرد؟ آن را با ما در میان بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

9 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments