#مهسا_امینی

پنج نکته‌ای که قبل از خرید ان اف تی NFT باید بدانید

به هشدارها قبل از خرید توجه کنید

خرید ان اف تی NFT

به نظر می‌رسد NFT ها هدف بزرگ بعدی دنیای ماست و ترس از دست دادن سرمایه، بسیاری از مردم را به سمت سرمایه گذاری و خرید ان اف تی سوق می‌دهد.

طبق گزارش Chainalysis، ۹۶۰ هزار نفر در سه ماهه اول ۲۰۲۲ ان اف تی خرید و فروش کردند، این در حالی است که این رقم نسبت به سه ماهه چهارم سال قبل ۶۲۷ هزار واحد افزایش یافته است. بسیاری از سرمایه‌گذاران جدید از نحوه عملکرد NFT‌ها اطلاعی ندارند و بنابراین مستعد اشتباهاتی هستند که می‌تواند هزینه سنگینی برایشان به همراه داشته باشد.

مانند هر سرمایه‌گذاری ارزشمند دیگری، باید تکالیف زیادی را انجام دهید تا مطمئن شوید که دقیقا چه چیزی را می‌خرید. در این مقاله به مواردی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کند تصویر واضح‌تری از آنچه سرمایه‌گذاری NFT شامل می‌شود به دست آورید. بنابراین، اگر به سرمایه گذاری در بازار ان اف تی فکر می‌کنید، در اینجا پنج نکته وجود دارد که باید قبل از پرداخت پول نقد، بدانید.

همه NFT ها برابر نیستند

افرادی که به تازگی وارد بازار کریپتو شده‌اند، اغلب به اشتباه تصور می‌کنند تمام NFT های یک مجموعه، ارزش یکسانی دارند. اما ان اف تی ها از این نظر با توکن‌های قابل تعویض مانند بیت کوین متفاوت هستند. هر بیت‌کوین را می‌توان با بیت‌کوین دیگری مبادله کرد و برابر است، اما در مورد NFT ها اینطور نیست. هر NFT یک توکن منحصر به فرد است، به این معنی که تنها یکی از ان اف تی هایی که می‌خرید در بازار وجود دارد.

به طور معمول، NFT ها در مجموعه‌ها عرضه می‌شوند. برخی از نمونه‌های محبوب Bored Apes، CryptoPunks، Meebits و Hashmasks هستند، اما هر NFT در مجموعه ارزش متفاوتی دارد. قیمت هر NFT بسته به کیفیت یا کاربرد منحصر به فرد آن متفاوت است.

خرید ان اف تی NFT

اگر می‌خواهید قبل از تصمیم‌گیری کمیاب بودن ویژگی‌های ان اف تی مطمئن شوید؛ باید NFT را انتخاب کنید که کمترین ویژگی مشترک را با دیگران در مجموعه دارد.

شما یک دارایی واقعی نمی‌خرید

NFT یک توکن دیجیتالی است که نشان دهنده یک دارایی است، اما به خودی خود یک دارایی نیست. گیج کننده به نظر می‌رسد؟ به عبارت دیگر؛ مثلا بگویید که دارای NFT مونالیزای داوینچی هستید. مالکیت شما بر NFT به این معنا نیست که شما واقعا مالک مونالیزا هستید. حتی خالق NFT که آن را ساخته و در بازار عرضه کرده است مالک مونالیزا نیست، مگر اینکه خود داوینچی NFT را راه اندازی کند و ما می‌دانیم که این غیرممکن است.

خرید ان اف تی NFT

هنگامی که یک ان اف تی خریداری می‌کنید، فقط مالکیت NFT و حقوق ذخیره و فروش آن را دریافت می‌کنید. اما شما لزوما مالک حقوق معنوی اثر اصلی نیستید، مگر اینکه قرارداد به طور خاص خلاف آن مورد توافق قرار گیرد و این موضوع تنها در صورتی امکان پذیر است که NFT را از سازنده اصلی آن خریداری کنید.

هزینه سوخت بالا است

هر زمان که معامله یا خرید و فروشی را روی بلاک چین انجام می‌دهید، هزینه‌ای بابت تراکنش به نام کارمزد پرداخت می‌کنید؛ این یک هزینه اضافی برای انجام تراکنش اصلی است. اساسا کارمزد مبلغی است که شما به استخراج کنندگان کریپتو برای انرژی محاسباتی که در زمینه اعتبارسنجی تراکنش‌های بلاک چین استفاده می‌کنند می‌پردازید.

همچنین، هزینه‌ها بر اساس ارزش تراکنش تعیین نمی‌شود، اما ممکن است بسته به تقاضا و عرضه ارز دیجیتال، نوسان داشته باشد. در مواردی که تقاضا واقعا زیاد است، هزینه حتی ممکن است از هزینه NFT بیشتر شود. بنابراین، اگر به فکر سرمایه‌گذاری در یک ان اف تی امیدوارکننده هستید که قیمت پایینی دارد، باید هزینه‌های آن را در نظر بگیرید تا تصویر دقیقی از هزینه‌های خود داشته باشید.

محاسبات را درک کنید

یک سری فاکتورهای عددی وجود دارد که باید قبل از اینکه اولین جهش خود را به NFT ها انجام دهید، درک و تجزیه و تحلیل کنید. به هر حال، این یک سرمایه گذاری انتفاعی است و شما نمی‌توانید آن را بدون محاسبه دقیق اعداد به درستی به‌دست آورید. همانطور که در بالا ذکر کردیم، اولین موردی که باید در نظر گرفت، قیمت کف یک ان اف تی است. قیمت کف ارزان‌ترین مبلغی است که می‌توانید برای خرید ان اف تی در یک مجموعه بپردازید. به عنوان مثال، طبق NFT Price Floor، در زمان نگارش این مقاله، ارزان‌ترین Bored Ape کمی بیش از ۸۲ هزار دلار یا حدود ۷۴ اتر، سکه اصلی بلاک چین اتریوم است.

خرید ان اف تی NFT

یک روش مهم برای مشخص شدن ارزش یک مجموعه NFT این است که قیمت‌های کف را در نظر بگیرید. افزایش پیوسته قیمت کف به معنی افزایش تقاضا است، بنابراین ممکن است ایده خوبی باشد که زودتر به آن بپردازید. از سوی دیگر، کاهش سریع قیمت کف ممکن است واکنش زنجیره‌ای از فروش را به همراه داشته باشد و سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از دست دادن پول، سهام خود را نقد کنند.

عدد مهم دیگری که باید به آن توجه داشت، فروش قبلی یک فروشنده است. شما می‌توانید با بررسی فروش قبلی آنها بررسی کنید که قطعات دیگر آنها چقدر خوب فروخته شده‌اند. در حالی که لزوما نمی‌توانید عملکرد آینده را بر اساس موفقیت قبلی یا عدم موفقیت پیش بینی کنید، اما هنوز هم روش خوبی برای احساس اطمینان در گرفتن تصمیم نهایی است.

روش‌های کلاهبرداری زیاد است

یک روش کلاهبرداری در این بازار این است که در آن بنیانگذاران مردم را فریب می‌دهند تا پول خود را در یک ارز جدید یا ان اف تی سرمایه گذاری کنند، پس از اینکه اعتماد مردم جلب شد، پروژه را رها کرده و پول سرمایه‌گذاران را به جیب می‌زند. به دلیل ناشناس بودن جهان رمزنگاری، متاسفانه این موارد اغلب اتفاق می‌افتد. یکی از نمونه‌های این مدل کلاهبرداری‌ها اتفاقی است که با Frosties رخ داد؛ Frosties مجموعه‌ای از ۸۸۸۸ بستنی کارتونی NFT در بلاک چین اتریوم بود. پروژه به سرعت فروخته شد و امیدوارکننده به نظر می‌رسید تا زمانی که اینطور نشد. وب‌سایت و حساب‌های شبکه‌های اجتماعی مجموعه ناگهان غیرفعال شد و بنیان‌گذاران با حدود ۱.۳ میلیون دلار، ناپدید شدند. اگرچه بنیانگذاران این مجموعه دستگیر شدند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که سرمایه گذاران پول خود را پس بگیرند.

برای جلوگیری از هرگونه ضرر و زیان مالی، در مورد هر پروژه‌ای تحقیق و مطالعه کنید، سوابق را جستجو کنید، و مهمتر از همه، حرص و طمع کسب درآمد سریع نداشته باشید. پیشرفت آهسته و با برنامه‌ریزی و محاسبه، خسته کننده به نظر می‌رسد، اما این تنها راه برای جلوگیری از دست دادن سرمایه و واگذاری آن به کلاهبرداران است. به طور کلی، قبل از هر اقدامی حتما بررسی کنید. NFT ها هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند و اگر محاسبات و تصمیمات آگاهانه نگیرید، بازار می‌تواند پرخطر باشد. منطقی است که نخواهید یک فرصت سرمایه گذاری بالقوه پرسود را از دست بدهید، اما همیشه بهتر است که عاقلانه رفتار کنید تا بعدا پشیمان نشوید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا