کاهش ۱۳ درصدی درآمد ایکس باکس در سه ماهه اخیر

دستیابی ایکس باکس به ۱۲۰ میلیون کاربر فعال ماهانه

درآمد ایکس باکس

بر اساس گزارش اخیر شرکت مایکروسافت، درآمد ایکس باکس در سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۲۲ نزدیک به ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

چند روز پیش بود که شرکت مایکروسافت بیش از ده هزار نفر از کارمندهای خود را اخراج کرد. آن‌طور که به نظر می‌رسد، این کمپانی از نظر درآمد و هزینه‌ها با چالش جدی روبه‌رو شده و عملکرد بخش ایکس باکس طی سه ماهه گذشته چندان مورد قبول مدیران و سرمایه‌گذاران نبوده است.

ماجرا از این قرار است که ساعاتی پیش جلسه ارائه گزارش مالی سه ماهه منتهی به دسامبر سال ۲۰۲۲ میلادی شرکت مایکروسافت با حضور جمعی از مدیران و سرمایه‌گذاران برگزار شد که در جریان این نشست، گزارش‌های جدیدی از عملکرد و درآمد ایکس باکس به اشتراک گذاشته شده است.

با استناد بر گزارش ردموندی‌ها، میزان فروش هر دو بخش سخت‌افزار و محتوا (بازی‌ها و سرویس‌ها) در مقایسه با بازه مشابه سال قبل به طرز قابل توجهی افت داشته است؛ به طوری که میزان درآمد حاصل از فروش کنسول‌ها و لوازم جانبی نزدیک به ۱۳ درصد کاهش یافته و درآمد بخش بازی‌ها و خدمات نیز کاهش ۱۲ درصدی را تجربه کرده است.

سخنگوی شرکت مایکروسافت در این زمینه توضیح می‌دهد:

درآمد بخش محتوا و خدمات ایکس باکس در مقایسه با بازه مشابه سال گذشته به خاطر کاهش محتواهای فرست پارتی و درآمد کمتر در محتوای ترد پارتی، با کاهش ۱۲ درصدی روبه‌رو شده است. البته، این کاهش تا حدودی با رشد تعداد مشترکین سرویس ایکس باکس گیم پس جبران شده است.

ردموندی‌ها چند دلیل قانع‌کننده برای توجیه کاهش درآمد خود دارند. به گفته آن‌ها، یکی از مهم‌ترین دلایل این روند نزولی، عدم انتشار بازی‌های فرست پارتی متنوع در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲ میلادی است که این امر در کاهش تقاضا برای خرید کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس تاثیرگذار بوده است. همچنین، آن‌ها معتقد هستند که درآمد حاصل از فروش بازی‌های ترد پارتی نیز در سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

از طرفی، مایکروسافت معتقد است که عملکرد ایکس باکس در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۱ میلادی به خاطر تنوع بالای آثار انحصاری و انتشار دو بازی پرطرفدار هیلو اینفینیت و فورتزا هورایزن ۵، فوق‌العاده بوده است. به همین خاطر، کاهش درآمد ۱۳ درصدی ایکس باکس در سه ماهه اخیر نشان می‌دهد که عملکرد این پلتفرم در سال ۲۰۲۱ میلادی قدرتمندتر و بهتر بوده است.

کاهش درآمد ۱۳ درصدی بخش سخت‌افزار ایکس باکس در حالی رقم خورده که مایکروسافت در طول تعطیلات کریسمس قیمت هیچ کدام یک از محصولات و خدمات خود را افزایش نداد. هرچند، آقای فیل اسپنسر، رئیس کل بخش گیمینگ مایکروسافت، در آن زمان گفته بود که به خاطر افزایش نرخ تورم در سراسر جهان، به ناچار این کمپانی قیمت برخی از محصولات و خدمات خود را در اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی افزایش می‌دهد.

بر این اساس، ممکن است که بخشی از کاهش درآمدهای مایکروسافت طی سه ماهه اخیر با افزایش قیمت کنسول‌ها، بازی‌ها و حتی سرویس اشتراکی گیم پس جبران شود. در این میان، بهتر است بدانید که مدتی پیش قیمت بازی Redfall، انحصاری مورد انتظار ایکس باکس در سال ۲۰۲۳ میلادی، لو رفت که بر اساس آن، گویا نسخه استاندارد و دیلاکس بازی برای ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس به ترتیب با قیمت ۸۰ و ۱۱۰ یورو فروخته خواهد شد.

در حالی که گزارش فوق هنوز توسط مایکروسافت تایید یا تکذیب نشده، اما این شایعه می‌تواند مهر تاییدی بر افزایش قیمت بازی‌های انحصاری مایکروسافت در ماه‌های آینده بزند؛ به خصوص که مایکروسافت برای دو بار متوالی قیمت کنسول‌های جدید خود در هند را طی ماه‌های اخیر افزایش داده است.

علاوه بر احتمال افزایش قیمت محصولات مایکروسافت، این کمپانی با اخراج نزدیک به ده هزار نفر از کارمندهای خود، حدود ۸۰۰ میلیون دلار برای جبران کاهش درآمدهای خود به دست می‌آورد. البته، تحلیل‌گرها بر این باور هستند که در صورت احتساب سایر هزینه‌های مربوط به تعدیل نیرو، ردموندی‌ها بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند.

ناگفته نماند که جدا از کاهش فروش کنسول‌ها و افت درآمد بخش بازی‌ها و سرویس‌ها، سرویس اشتراکی ایکس باکس گیم پس همچنان به روند رو به رشد خود ادامه داده و بخش عمده‌ای از ضرر و زیان‌های مایکروسافت را جبران کرده است. ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، در طول جلسه ارائه گزارش مالی سه ماهه اخیر خاطرنشان کرد که شبکه ایکس باکس لایو گلد به تازگی به رکورد ۱۲۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دست یافته است.

 ساتیا نادلا در این‌باره می‌گوید:

در صنعت بازی‌های ویدیویی ما همچنان به جاه‌طلبی خود برای ارائه حق انتخاب بیشتر به بازیکنان جهت تجربه بازی‌های عالی در هر زمان، مکان و روشی که علاقه‌مند هستند، ادامه می‌دهیم. ما این بار نیز رکوردهای جدیدی را برای اشتراک‌های سرویس گیم پس در خصوص ساعت‌ تجربه‌ بازی و پلتفرم‌های فعال ماهانه مشاهده کردیم؛ به طوری که تعداد کاربران فعال ماهانه شبکه ایکس باکس لایو گلد در طول سه ماهه اخیر از مرز ۱۲۰ میلیون نفر عبور کرد. ما همچنان به سرمایه‌گذاری برای افزایش ارزش گیم پس ادامه می‌دهیم.

در این دوره‌ سه ماهه ما با ریوت گیمز همکاری کردیم تا بازی‌های کامپیوتر و موبایل این ناشر را به همراه محتوای پریمیوم در دسترس مشترکین خود قرار دهیم. ما از مجموعه بازی‌های AAA آینده خود که شامل عناوین جدید و هیجان‌انگیز شرکت زنیمکس و استودیوهای زیرمجموعه ایکس باکس انرژی بسیار خوبی دریافت کردیم. جزئیات بیشتری از گیم‌پلی این عناوین را در رویداد بعدی با شما به اشتراک می‌گذاریم.

در میان این گفته‌ها، احتمالا اطلاع دارید که مایکروسافت در اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی با پرداخت چیزی در حدود ۶۹ میلیارد شرکت بزرگ اکتیویژن بلیزارد را خریداری کرد. در پی این معامله، ایکس باکس صاحب اصلی فرنچایز کال آو دیوتی و دیگر محصولات شرکت مزبور خواهد بود.

برخلاف تمام خرید‌های قبلی، حسابی برای ردموندی‌ها دردسرساز بوده و تا به امروز با واکنش‌ها و حواشی زیادی روبه‌رو شده است؛ به طوری که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا بعد از ماه‌ها بررسی پرونده، رسما شکایت خود برای جلوگیری از تکمیل معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت را تنظیم کرد. بدین ترتیب، ردموندی‌ها برای دفاع از خرید خود باید در دادگاه آمریکا حضور یابند و تایید یا رد این معامله به حکم دادگاه بستگی دارد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با کاهش درآمد ۱۳ درصدی ایکس باکس طی سه ماهه منتهی به دسامبر سال ۲۰۲۲ میلادی چیست؟ با توجه به انتشار چندین بازی مورد انتظار در سال پیش‌‎رو از جمله استارفیلد، ردفال و فورتزا، آیا درآمد بخش گیمینگ مایکروسافت رشد قابل توجهی را تجربه می‌کند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا