#مهسا_امینی

شاید سرویس گلد یکبار و برای همیشه جای خود را به ایکس باکس گیم پس بدهد

حرکتی که کاربران بسیاری را خوشحال می‌کند!

سرویس گلد

طبق اعلام جف گراب (Jeff Grubb)، مجری یکی از برنامه‌های مربوط به بازی‌های ویدیویی، احتمالا سرویس گلد به زودی جای خود را به ایکس باکس گیم پس خواهد داد. به نحوی که دیگر برای استفاده از سرورهای آنلاین عناوین مختلف در کنسول‌های بازی ایکس باکس، دیگر نیازی به پرداخت مبلغی اضافه خواهید داشت.

سال گذشته بود که یک خبر عجیب درباره فروش بسته‌های سرویس گلد در فروشگاه مجازی ایکس باکس منتشر شد. در آن زمان حدود چند ماه پیش از معرفی کنسول ایکس باکس سری ایکس و اس، بسته‌های چند ماهه گلد برداشته شده بودند و کاربرانی که پیش‌تر بسته یک ساله یا چند ماهه را خریداری نکردند، تنها می‌توانستند از سرویس یک ماهه آن بهره‌مند شوند. از همین جهت نیز بسیاری از افراد به این فکر بودند که با برداشته شدن بسته‌های بلند مدت، دیگر قرار است تا مایکروسافت بالاخره پس از عرضه کنسول‌های نسل جدید خود، این بار را از دوش کاربرانی که قصد تجربه بازی‌های ایکس باکس به صورت آنلاین و رایگان را دارند بردارد. اما نه تنها چنین اتفاقی نیوفتاد، بلکه در کنار نسخه عادی گیم پس، یک سرویس دیگر به نام Game Pass Ultimate نیز معرفی شد که با مبلغی بیشتر، دسترسی‌ها و قابلیت‌های بیشتری را در اختیار خریداران قرار می‌داد.

به هر حال ایکس باکس از همان ابتدای راه‌اندازی سرویس‌های آنلاین خود با کنسول Xbox 360 این روال را بین کاربران مرسوم کرده بود که افراد باید برای دسترسی به بخش آنلاین هر بازی، مبلغی را بابت سرویس گلد پرداخت کنند که می‌تواند تا یک ماه، چند ماه یا حتی یک سال به افراد اجازه بازی کردن را بدهد. البته لازم به ذکر است که این سرویس بین کاربران امروزی هرگز مورد جدیدی نیست؛ زیرا حتی افرادی که روی کنسول پلی استیشن نیز قصد آنلاین بازی کردن را دارند باید سرویس دیگری به نام پلاس را خریداری کنند. اما این پرداخت کردن مبلغ اضافه برای دسترسی به سرویس آنلاین زمانی عجیب می‌شود که حتی برای تجربه عناوین رایگان نیز شما باید پول بدهید!

امروزه عناوین بسیاری از جمله Call of Duty: Warzone و Fortnite رایگان هستند و از طرفی افراد زیادی در سرورهای آن‌ها در حال کشتن دیگر کاربران بوده و از مجانی بودن این بازی‌ها لذت می‌برند، اما اگر این عناوین رایگان هستند، چرا باید برای برای تجربه آن‌ها پول اضافه‌ای را پرداخت کنیم؟

ایکس باکس بالاخره به سمت برداشتن سرویس گلد می‌رود

در واقع مایکروسافت طی یک سال گذشته ثابت کرده که تا چه حدی قصد دارد تا در کسب رضایت کاربران کنسول‌های ایکس باکس تلاش کند. به نحوی که حال افراد می‌توانند با پرداخت تنها چند دلار به صورت ماهیانه، به یک کتابخانه بزرگ از عناوین مختلف دسترسی داشته باشند. اما هرقدر که تعداد کاربران سرویس Xbox Game Pass افزایش پیدا می‌کند، از طرف دیگر افراد درخواست می‌کنند که هر چه سریع‌تر نیاز به خرید گلد برای تجربه عناوین آنلاین برداشته شود. این در حالی است که به گفته جف گراب، یکی از مجری‌های معروف در برنامه مربوط به بازی‌های ویدیویی و همچنین کاربری که پیش‌تر نیز اطلاعات بسیاری را درباره عناوین مختلف لو داده بود، ظاهرا قرار است تا خواسته این افراد بالاخره به واقعیت بپیوندد.

او اظهار می‌کند که مدیران مایکروسافت و ایکس باکس طی ماه‌های گذشته اعلام کرده‌اند که برداشته شدن سرویس گلد یکی از احتمالات است و این یعنی برنامه انجام چنین کاری همیشه در ذهن آن‌ها وجود داشته و شاید حتی سال گذشته را هدف عملی کردن آن قرار داده بودند. اما گراب دلیل انجام نشدن این روند را اینطور بیان کرده که مایکروسافت به دنبال جذب کاربران بیشتر در سرویس گیم پس است تا به نحوی سود آن را جایگزین گلد کند. از طرفی هم این فکر کاملا منطقی به نظر می‌رسد، چراکه با برداشتن نیاز به خرید گلد توسط مایکروسافت و افزایش تعداد کاربران گیم پس، هم سود این شرکت ثابت می‌ماند و هم کاربران راضی خواهند ماند.

همچنین اگر چنین حرکتی صورت بگیرد، باز هم سونی برای فروش بیشتر کنسول‌های خود و اتکا به عناوین انحصاری ممکن است که به سدی بزرگ برخورد کند! زیرا علاوه بر نداشتن یک سرویس رقیب برای گیم پس، حال همچنان از کاربران مبلغی را بابت فعالسازی پلاس دریافت کرده و در نتیجه با این کار موجب نارضایتی افراد خواهد شد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا