فیل اسپنسر: لزومی برای عرضه‌ی فرنچایزهای بتزدا روی دیگر پلتفرم‌ها نیست

آیا ولفنشتاین انحصاری ایکس‌باکس خواهد شد؟

عرضه‌ی فرنچایزهای بتزدا

فیل اسپنسر مدیر بخش ایکس‌باکس در مصاحبه‌ی جدید خود با وب سایت Kotaku اعلام کرد لزومی برای عرضه‌ی فرنچایزهای بتزدا روی دیگر پلتفرم‌ها نیست.

تیم ایکس‌باکس چند ماه قبل یک همکاری با نینتندو آغاز کرد که نتایج قابل‌توجهی به همراه داشته است. برای مثال، فرنچایز Ori در یک برهه‌ی زمانی انحصاری مایکروسافت بود اما هر دو نسخه‌ی آن در حال حاضر روی کنسول سوییچ قابل‌تجربه هستند. مثال دیگر، استیو شخصیت اصلی Minecraft است که به عنوان یکی از مبارزان قابل‌کنترل به Super Smash Bros Ultimate اضافه شد. آینده‌ی روشنی برای همکاری این دو شرکت پیش‌بینی می‌شود اما چنین چیزی را نمی‌توان برای رابطه‌ی کاری میان ردموندی‌ها و سامورایی‌ها انتظار داشت. به خصوص اینکه سرنوشت فرنچایزهایی که اخیرا در اختیار تیم ایکس‌باکس قرار گرفت همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

وب سایت Kotaku اخیرا مصاحبه‌ای را با فیل اسپنسر (Phil Spencer) انجام داده است. خبرنگار که به خوبی می‌دانست عرضه‌ی فرنچایزهای بتزدا روی کنسول‌های سونی به سوالی بی‌پاسخ برای کاربران فضای مجازی تبدیل شده، یکی از پرسش‌های خود را به این موضوع اختصاص داد. مدیر بخش ایکس‌باکس در جواب گفت:

امضای چنین قراردادی به معنای قطع دسترسی گروهی از کاربران به بازی نیست. هیچ جای قرار داد نوشته نشده چطور می‌توانیم کاربران دیگر پلتفرم‌ها را از این فرنچایزها دور نگه داریم؟ می‌خواهیم تعداد بیشتری از کاربران قادر به تجربه‌ی محصولاتمان باشند، نه اینکه آمار و ارقام را کمتر کنیم.

بگذارید اینطور بگویم: با در نظر گرفتن پلتفرم‌هایی که از سوی کاربران برای تجربه‌ی بازی انتخاب می‌شود، سرویس‌های ایکس‌کلاود و گیم پس و همچنین طرفداران کنسول‌هایمان، می‌گویم لزومی ندارد بازی‌ها را روی پلتفرم‌هایی که پشتیبانی نمی‌کنیم در دسترس قرار دهم تا هزینه‌ها جبران شود.

چنین اظهار نظری از فیل اسپنسر، کاربران فضای مجازی را به دو گروه تقسیم کرده است: گروه اول اعتقاد دارد اسپنسر با بیان چنین جملاتی قصد دارد شرایط را برای انحصاری کردن فرنچایزهای بتزدا آماده کند؛ گروه دوم، برداشت کاملا متفاوتی دارند. به نظر آن‌ها، اسپنسر سعی داشته بگوید فروش انحصاری بازی‌ها روی ایکس‌باکس و رایانه‌های شخصی برای آن‌ها سودآوری داشته و نیازی به عرضه‌ی محصولات روی دیگر پلتفرم‌ها نیست. با این حال، مایکروسافت و مدیرانش به دنبال انحصارطلبی نبوده و فرنچایزهای بتزدا را در اختیار کاربران پلی‌استیشن هم قرار می‌دهند.

مدیر ایکس‌باکس در بخش دیگری از مصاحبه‌ی خود با Kotaku به ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس پرداخت. فیل اسپنسر پیش‌بینی کرده در ابتدا سری ایکس بیشتر مورد توجه قرار گرفته و به فروش بالاتری دست یابد اما در بلند مدت سری اس آمار و ارقام بهتری را ثبت خواهد کرد. چنین پیش‌بینی‌ای از سوی او به هیچ وجه غیرمنتظره نبوده است؛ زیرا سری اس تنها ۲۹۹ دلار قیمت دارد که می‌تواند حکم یک برگ برنده را در رقابت ایفا کند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا